Uruchamianie środków na finansowanie inwestycji dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 grudnia 1960 r.
w sprawie uruchamiania środków na finansowanie inwestycji dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym. 1

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Ministerstwo Finansów na podstawie uchwalonego przez Radę Ministrów projektu budżetu centralnego podaje zainteresowanym ministerstwom globalne sumy kredytów budżetowych, przeznaczonych na finansowanie inwestycji w poszczególnych działach budżetu, z wyodrębnieniem kredytów przeznaczonych na budownictwo mieszkaniowe realizowane z zakładowych funduszów mieszkaniowych oraz kredytów na inwestycje socjalno-kulturalne przedsiębiorstw. Równocześnie Ministerstwo Finansów, opierając się na dokumentach przyjętych za podstawę do sporządzenia projektu budżetu centralnego, określi wskaźniki procentowe podziału funduszu amortyzacyjnego zbiorczo dla wszystkich przedsiębiorstw rozliczających się z budżetem w ramach jednej części budżetu na:
1)
część przeznaczoną na dochód budżetu Państwa,
2)
część przeznaczoną na finansowanie inwestycji centralnych,
3)
część przeznaczoną na finansowanie inwestycji zjednoczeń,
4)
część przeznaczoną na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw.
§  2.
1. 3
Ministerstwa w terminie do 2 tygodni po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów danych wymienionych w § 1 przedstawiają Ministerstwu Finansów zestawienie dotyczące podziału kredytów budżetowych (§ 1) na dalsze podziałki klasyfikacji budżetowej (rozdziały i paragrafy).
2.
Zestawienia podziału, o których mowa w ust. 1, należy przedłożyć Ministerstwu Finansów w 3 egzemplarzach na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1. Zestawienia te będą stanowić dla Ministerstwa Finansów podstawę do ustalenia szczegółowego podziału kredytów budżetowych przeznaczonych na finansowanie inwestycji w budżecie centralnym.
3. 4
W celu sporządzenia zestawień, o których mowa w ust. 2, ministerstwa dokonają podziału ustalonych w Narodowym Planie Gospodarczym nakładów na inwestycje centralne, zjednoczeń i jednostek budżetowych na dalsze grupy inwestycji określone w załączniku nr 2. W zakresie inwestycji zjednoczeń finansowanych z funduszu inwestycyjnego zjednoczeń ministerstwa dokonają dalszego podziału nakładów między poszczególne zjednoczenia. Ministerstwa dokonają również podziału przewidywanych inwestycji przedsiębiorstw na inwestycje produkcyjne, socjalno-kulturalne i budownictwo mieszkaniowe realizowane z zakładowych funduszów mieszkaniowych. Podział nakładów inwestycyjnych, sporządzony w układzie ustalonym w załączniku nr 2, należy dołączyć do zestawienia, o którym mowa w ust. 1.
§  3.
W toku opracowywania zestawień, o których mowa w § 2 ust. 1, ministerstwa są uprawnione do określenia procentowych wskaźników podziału funduszu amortyzacyjnego odmiennie niż to wynika ze wskaźników ustalonych przez Ministerstwo Finansów (§ 1) pod warunkiem, że:
1) 5
ogólna suma kredytów budżetowych na inwestycje ustalona przez Ministerstwo Finansów dla poszczególnych części i działów budżetu nie ulegnie zmianie,
2) 6
kwota kredytu budżetowego na budownictwo mieszkaniowe realizowane z zakładowych funduszów mieszkaniowych oraz inwestycji socjalno-kulturalnych przedsiębiorstw nie ulegnie zwiększeniu,
3)
kwota amortyzacji przeznaczona na dochód budżetu nie zostanie zmniejszona,
4)
nie zostanie zwiększony ogólny wskaźnik amortyzacji przeznaczonej na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw.
§  4.
1.
Ministerstwa powiadomią dysponentów drugiego stopnia oraz inne jednostki bezpośrednio sobie podległe o wielkości kredytu budżetowego przydzielonego na finansowanie inwestycji na podstawie zestawień podziału o których mowa w § 2 ust. 1. Jednocześnie ministerstwa ustalą dla poszczególnych zjednoczeń podział funduszu amortyzacyjnego według przepisów § 5 ust. 1.
2.
Dysponenci drugiego stopnia dokonają dalszego podziału przydzielonych kredytów budżetowych i przekażą wskaźniki podziału amortyzacji jednostkom sobie podległym, zgodnie z § 5 ust. 3.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być dokonane w terminach przewidzianych dla przekazywania wskaźników do rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
§  5.
1.
Ministerstwa określą dla poszczególnych zjednoczeń procentowe wskaźniki podziału funduszu amortyzacyjnego na:
1)
część przeznaczoną na finansowanie inwestycji centralnych (na rachunek amortyzacji scentralizowanej zjednoczeń),
2)
część przeznaczoną na finansowanie inwestycji zjednoczeń (na fundusz inwestycyjny zjednoczeń),
3)
część przeznaczoną na fundusze inwestycyjno-remontowe podporządkowanych zjednoczeniom przedsiębiorstw.
2.
W przypadkach wymienionych w § 6 ust. 3 ministerstwo nadto określa dla zjednoczenia wskaźnik procentowy funduszu amortyzacyjnego podlegającego odprowadzeniu na rachunek amortyzacji scentralizowanej ministerstwa bądź wielkość dotacji z rachunku amortyzacji scentralizowanej ministerstwa - na rachunek amortyzacji scentralizowanej zjednoczenia.
3.
Zjednoczenia ustalają dla podporządkowanych im przedsiębiorstw:
1)
procentowe wskaźniki podziału funduszu amortyzacyjnego:
a)
na część przeznaczoną do odprowadzenia na rachunek bankowy własnego funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstwa,
b)
na część przeznaczoną do odprowadzenia na rzecz zjednoczenia (na rachunek rozliczeń amortyzacji zjednoczenia);
2)
wielkość dotacji z rachunku amortyzacji scentralizowanej zjednoczenia na finansowanie inwestycji centralnych;
3)
wielkość dotacji z rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na finansowanie realizowanych przez przedsiębiorstwa inwestycji zjednoczeń;
4)
wielkość ewentualnych dotacji z rachunku rozliczeń amortyzacji zjednoczenia na fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstwa (redystrybucja amortyzacji).
4.
Wskaźniki procentowe określające wielkość amortyzacji pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstw łącznie z kwotą dotacji z rachunku rozliczeń amortyzacji zjednoczeń na fundusze inwestycyjno-remontowe przedsiębiorstw nie mogą przekroczyć ustalonej przez ministerstwo dla danego zjednoczenia wielkości amortyzacji wynikającej ze wskaźnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  6.
1.
Środki, które zgodnie z ustalonymi przez zjednoczenie wskaźnikami podziału funduszu amortyzacyjnego przedsiębiorstw (§ 5 ust. 3 pkt 1) podlegają odprowadzeniu na rachunek rozliczeń amortyzacji zjednoczenia, przeznaczone są:
1)
do odprowadzenia na rachunek funduszu inwestycyjnego zjednoczenia,
2)
do odprowadzenia na rachunek amortyzacji scentralizowanej zjednoczenia lub ministerstwa,
3)
na dotacje - w ramach redystrybucji - dla funduszów inwestycyjno-remontowych przedsiębiorstw.
2.
Amortyzacja odprowadzona na rachunek amortyzacji scentralizowanej zjednoczenia przeznaczona jest na dotacje dla sfinansowania inwestycji centralnych realizowanych przez przedsiębiorstwa podporządkowane zjednoczeniu.
3.
Obowiązek przelewów na rachunek amortyzacji scentralizowanej ministerstwa może dla zjednoczenia ustalić ministerstwo tylko w tym przypadku, gdy amortyzacja przeznaczona na inwestycje centralne jednostek podporządkowanych zjednoczeniu jest wyższa niż zapotrzebowanie środków na sfinansowanie tych inwestycji. Amortyzacja wpływająca na rachunek amortyzacji scentralizowanej ministerstwa przeznaczona jest do odprowadzenia na dochód budżetu lub na dotowanie rachunków amortyzacji scentralizowanej tych zjednoczeń, które wykazują niedobór środków na sfinansowanie inwestycji centralnych.
§  7.
1. 7
Jednostki i zakłady budżetowe na podstawie przydzielonych im limitów inwestycyjnych i kredytów budżetowych sporządzają plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2a do zarządzenia. Plany te stanowią załączniki do rocznych planów finansowych jednostek i zakładów budżetowych.
2.
Jednostki opracowujące lub zatwierdzające roczne plany finansowe jednostek i zakładów budżetowych obowiązane są dostosować rozmiary środków budżetowych i pozabudżetowych przeznaczonych na inwestycje do wysokości przydzielonego jednostkom budżetowym limitu inwestycyjnego.
3.
Jednostki i zakłady budżetowe składają w bankach finansujących inwestycje swe plany rzeczowo-finansowe opracowane dla poszczególnych zadań inwestycyjnych na podstawie przydzielonych im limitów inwestycyjnych oraz planów sfinansowania inwestycji. Dla zadań inwestycyjnych polegających wyłącznie na zakupach dóbr inwestycyjnych, nie związanych z budownictwem inwestycyjnym, jednostki i zakłady budżetowe nie sporządzają planów rzeczowo-finansowych. Inwestycje te będą finansowane przez Narodowy Bank Polski w trybie przewidzianym dla finansowania działalności bieżącej.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa na podstawie ustalonych dla nich w spisach tytułów limitów inwestycyjnych w zakresie inwestycji centralnych i inwestycji zjednoczeń oraz na podstawie przydzielonych im kredytów budżetowych (§ 4), jak też wskaźników, o których mowa w § 5 ust. 3, i innych wskaźników ustalonych dla rocznych planów techniczno-ekonomicznych opracowują roczne plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów według wzoru określonego w załączniku nr 3.
2.
Plany, o których mowa w ust. 1, podlegają złożeniu zarówno w banku finansującym inwestycje centralne i inwestycje zjednoczeń, jak też w banku finansującym inwestycje przedsiębiorstw w terminach przewidzianych na opracowanie rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
3. 8
Zakłady pracy tworzące zakładowy fundusz mieszkaniowy sporządzają również i składają we właściwych oddziałach banków plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych. Plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych powinny być sporządzane na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 3a do zarządzenia.
§  9.
1. 9
Dysponenci rachunków amortyzacji scentralizowanej (ministerstwa i zjednoczenia) w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku obowiązani są złożyć we właściwych bankach roczne plany akumulacji i zużycia amortyzacji scentralizowanej. Plany te należy opracować na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 4. Plany te stanowią podstawę dla banku do otwarcia rachunku amortyzacji scentralizowanej. W tym samym terminie zjednoczenia obowiązane są złożyć w bankach zaktualizowane plany akumulacji i zużycia funduszu inwestycyjnego zjednoczeń.
2.
Rachunki amortyzacji scentralizowanej, jak też rachunki funduszu inwestycyjnego zjednoczeń prowadzą banki finansujące inwestycje centralne.
3.
Rachunki rozliczeń amortyzacji zjednoczeń prowadzą banki finansujące działalność bieżącą przedsiębiorstw podległych zjednoczeniom.
§  10.
1.
Kredyty budżetowe na inwestycje centralne, a także kredyty budżetowe na budownictwo inwestycyjne (bez budownictwa mieszkaniowego) jednostek budżetowych będą otwierane i przekazywane jednorazowo na cały rok w Banku Inwestycyjnym lub w Banku Rolnym.
2.
Kredyty budżetowe na inwestycje nie objęte przepisem ust. 1, bez względu na to, w którym banku inwestycje są finansowane, otwierane będą przez Ministerstwo Finansów w Narodowym Banku Polskim w trybie obowiązującym dla kredytów przeznaczonych na działalność bieżącą.
3.
Tryb otwierania i przekazywania kredytów budżetowych oraz formę związanych z tym dokumentów regulują przepisy o rachunkowości budżetowej.
§  11.
1.
Wykorzystanie otwartych (przekazanych) kredytów budżetowych na inwestycje centralne, budownictwo inwestycyjne jednostek i zakładów budżetowych (bez budownictwa mieszkaniowego) oraz na nie związane z budownictwem inwestycyjnym zakupy gotowych dóbr inwestycyjnych jednostek budżetowych następować będzie w drodze opłacania przez banki żądań zapłaty i innych dokumentów rozliczeniowych w granicach otwartych (przekazanych) kredytów budżetowych.
2.
Wykorzystanie kredytów budżetowych na inwestycje zjednoczeń następować będzie w formie przelewu - w granicach otwartych (przekazanych) kredytów budżetowych - środków finansowych na rachunki funduszów inwestycyjnych zjednoczeń.
3.
Wykorzystanie kredytów budżetowych przeznaczonych dla zakładów budżetowych na zakupy gotowych dóbr inwestycyjnych nie związanych z budownictwem inwestycyjnym następuje w formie przelewu dotacji na rachunki zakładów budżetowych związane z finansowaniem ich działalności bieżącej.
4.
W przypadkach nie wymienionych w ust. 1-3 wykorzystanie otwartych (przekazanych) kredytów budżetowych następować będzie w drodze przelewów dotacji na rachunki inwestycyjne lub na rachunki funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji.
§  12.
1.
Przepisy dotyczące ministerstw stosuje się do urzędów centralnych.
2.
Przepisy dotyczące zjednoczeń, a zawarte w § 2 ust. 3, § 5 i § 6 stosuje się analogicznie do centralnych zarządów i innych jednostek budżetowych nadzorujących przedsiębiorstwa.
§  13.
Zarządzenie stosuje się także do inwestycji państwowych gospodarstw rolnych rozliczających się z budżetem centralnym, z tym że jednostki te tworzą odrębne fundusze na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych. Państwowe gospodarstwa rolne w planach sporządzanych na formularzu według załącznika nr 3 nie ujmują danych dotyczących kapitalnych remontów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 10 grudnia 1960 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 10

ZESTAWIENIE KREDYTÓW BUDŻETOWYCH NA INWESTYCJE

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 11

PODZIAŁ NAKŁADÓW INWESTYCYJNYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 2a. 12

PLAN SFINANSOWANIA INWESTYCJI I KAPITALNYCH REMONTÓW JEDNOSTEK I ZAKŁADÓW BUDŻETOWYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 13

PLAN SFINANSOWANIA INWESTYCJI I KAPITALNYCH REMONTÓW JEDNOSTEK NA ROZRACHUNKU GOSPODARCZYM NA ROK ..............

ZAŁĄCZNIK  Nr 3a. 14

PLAN DOCHODÓW I WYDATKÓW ZAKŁADOWYCH FUNDUSZÓW MIESZKANIOWYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 15

PLAN AKUMULACJI I ZUŻYCIA AMORTYZACJI SCENTRALIZOWANEJ

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
5 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
6 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
7 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
8 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
9 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
10 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
11 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
12 Załącznik nr 2a dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
13 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
14 Załącznik nr 3a dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.
15 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 29 listopada 1961 r. (M.P.61.94.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 grudnia 1961 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024