Prowadzenie akt oraz wydawanie zaświadczeń, wyciągów i odpisów z rejestru obszarów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 30 czerwca 1960 r.
w sprawie prowadzenia akt oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów z rejestru obszarów górniczych.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie obszarów górniczych (Dz. U. Nr 50, poz. 302) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się instrukcję dotyczącą prowadzenia akt oraz wydawania zaświadczeń, wyciągów i odpisów z rejestru obszarów górniczych, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA PROWADZENIA AKT ORAZ WYDAWANIA ZAŚWIADCZEŃ, WYCIĄGÓW I ODPISÓW Z REJESTRU OBSZARÓW GÓRNICZYCH

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rejestr obszarów górniczych jest prowadzony w Wyższym Urzędzie Górniczym przez upoważnionego pracownika. Upoważnienie wydaje Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Rejestr obszarów górniczych powinien być przechowywany w miejscu bezpiecznym i pod zamknięciem.
3.
Przeglądanie rejestru obszarów górniczych przez zainteresowane osoby jest dopuszczalne tylko pod nadzorem upoważnionego pracownika (ust. 1) z zachowaniem przepisów dotyczących przestrzegania tajemnicy państwowej i służbowej oraz przepisów porządkowych.
§  2.
1.
Rejestr obszarów górniczych obejmuje:
1)
księgę rejestrową,
2)
zbiór dokumentów,
3)
mapę przeglądową utworzonych obszarów górniczych.
2.
Przy księdze rejestrowej prowadzi się dziennik rejestru, do którego wciąga się wnioski o wpis do rejestru.

II.

Księga rejestrowa.

§  3.
1.
Księgę rejestrową prowadzi się w osobnych tomach dla obszarów górniczych tej samej kopaliny.
2.
Obszar górniczy utworzony dla kilku kopalin współwystępujących w jednym złożu lub w jednym zwale po robotach górniczych wpisuje się do tego tomu księgi rejestrowej, który jest przewidziany dla kopaliny głównej ze względu na eksploatację, czyniąc odpowiednią wzmiankę w tomach założonych dla innych kopalin.
§  4.
1.
Księga rejestrowa powinna mieć objętość odpowiadającą przypuszczalnym wpisom oraz posiadać trwałą oprawę.
2.
Kolejne tomy księgi rejestrowej oznacza się liczbami rzymskimi. Na grzbiecie tomu należy umieścić numer tomu. Stronice poszczególnych tomów numeruje się kolejno liczbami arabskimi, a ilość stronic każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie. Kolejne liczby porządkowe wpisów oznacza się liczbami arabskimi.
3.
Na tytułowej stronie księgi rejestrowej umieszcza się:
1)
nazwę urzędu, w którym jest prowadzona,
2)
numer tomu,
3)
oznaczenie kopaliny, dla której tworzone są obszary górnicze.
4.
W księdze rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
liczbę porządkową,
2)
nazwę obszaru górniczego,
3)
oznaczenie kopaliny i kopaliny współwystępującej,
4)
oznaczenie warunków zalegania złoża kopaliny, które ma być eksploatowane w granicach obszaru górniczego,
5)
wielkość powierzchni obszaru górniczego,
6)
administracyjne położenie obszaru górniczego,
7)
nazwę i siedzibę przedsiębiorstwa górniczego, uprawnionego do wydobywania kopaliny w granicach obszaru górniczego, a w odniesieniu do przedsiębiorstwa wielozakładowego również nazwę zakładu górniczego,
8)
oznaczenie decyzji o utworzeniu, zmianie, podziale i zniesieniu obszaru górniczego,
9)
wzmianki o utworzeniu w granicach obszaru innego obszaru górniczego dla innej kopaliny z podaniem jego nazwy i powołaniem decyzji o utworzeniu tego obszaru,
10)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów,
11)
uwagi.
5.
Na wpis poszczególnego obszaru górniczego należy pozostawić dwie kolejne sąsiadujące ze sobą strony.

III.

Zbiór dokumentów.

§  5.
1.
Dla każdego wpisanego do księgi rejestrowej obszaru górniczego zakłada się oddzielną teczkę ze zbiorem dokumentów, oznaczając ją numerem tomu i liczbą porządkową wpisu danego obszaru w księdze rejestrowej.
2.
Do teczki ze zbiorem dokumentów składa się dokumenty dotyczące podstawy wpisu, w szczególności:
1)
decyzję właściwego ministra o utworzeniu obszaru górniczego,
2)
mapę sytuacyjną obszaru górniczego,
3)
wyciąg z rejestru przedsiębiorstw państwowych dotyczący przedsiębiorstwa górniczego uprawnionego do wydobywania kopaliny w granicach utworzonego obszaru górniczego,
4)
korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.

Poszczególne dokumenty są kolejno numerowane.

3.
Wydanie dokumentu złożonego do zbioru jest niedopuszczalne.

IV.

Mapa przeglądowa utworzonych obszarów górniczych.

§  6.
1.
Mapa przeglądowa obszarów górniczych przedstawia usytuowanie granic wpisanych do rejestru obszarów górniczych na mapie sytuacyjnej powierzchni w skali 1:100.000 odpowiednimi kolorami dla każdej kopaliny według obowiązujących norm, z wpisem w tym samym kolorze na jednej z zewnętrznych linii granic obszaru, numeru tomu i liczby bieżącej rejestru danego obszaru.
2.
Do sporządzania mapy przeglądowej obszarów górniczych stosuje się odpowiednio ogólne przepisy dotyczące sporządzania map górniczych.

V.

Wpisy do rejestru obszarów górniczych.

§  7.
1.
Wnioski o wpis do rejestru obszarów górniczych wciąga się do dziennika rejestru, który prowadzi się według następującego wzoru:
Lp. Data wpływu wniosku o wpis Wnioskodawca - właściwy minister Treść wniosku Sposób załatwienia
1 2 3 4 5
2.
Wnioski wciąga się do dziennika rejestru pod numerami bieżącymi w kolejności ich wpływu.
3.
O kolejności wpisu do księgi rejestrowej rozstrzyga numer bieżący dziennika.
4.
Wpisy w księdze rejestrowej powinny być wykonane pismem wyraźnym i nie mogą zawierać skrótów. W księdze rejestrowej nie wolno niczego wycierać lub czynić nieczytelnym.
5.
Omyłki i błędy we wpisach powinny być przekreślone czerwonym atramentem, tak aby można było odczytać tekst pierwotny. Sprostowanie powinno nastąpić w tej samej rubryce wpisu z podpisem osoby upoważnionej do prowadzenia rejestru.
6.
1) Wpisem jest również wykreślenie.
2)
Wpis wykreślony należy podkreślić linią czerwoną. Jeżeli wykreśleniu uległa część wpisu, podkreśla się tylko tę część. Podstawę wykreślenia należy wymienić i omówić w uwagach.

VI.

Wydawanie wyciągów i odpisów oraz zaświadczeń.

§  8.
1.
Osobie, która udowodni swój interes prawny, wydaje się na jej pisemny wniosek poświadczony wyciąg lub odpis według ostatniego stanu wpisu w księdze rejestrowej i dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów albo stwierdza się istnienie poszczególnych wpisów lub danych.
2.
Na poświadczonych wyciągach i odpisach wyciska się pieczęć Wyższego Urzędu Górniczego.
3.
Od wydanych zaświadczeń, wyciągów i odpisów pobiera się opłatę skarbową w wysokości ustalonej w przepisach o opłacie skarbowej.

VII.

Przepisy końcowe.

§  9.
Po zarejestrowaniu obszaru górniczego zwraca się właściwemu ministrowi dwa egzemplarze wniosku oraz przesyła się Centralnemu Urzędowi Geologii jeden egzemplarz decyzji o utworzeniu obszaru górniczego, dołączając po jednym egzemplarzu mapy sytuacyjnej tego obszaru i umieszczając w prawym dolnym narożu pieczęć podłużną z adnotacją:

"Wpisano do rejestru obszarów górniczych

Wyższego Urzędu Górniczego w dniu

................... tom........... lp. ..............."

Pod pieczęcią umieszcza się czytelny podpis pracownika upoważnionego do prowadzenia rejestru.

§  10.
Obszary górnicze, utworzone na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 marca 1954 r. w sprawie obszarów górniczych (Dz. U. Nr 14, poz. 52), będą wpisane do rejestru obszarów górniczych, jeśli załączniki odpowiadają warunkom określonym w przepisach § 13 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 sierpnia 1959 r. w sprawie obszarów górniczych (Dz. U. Nr 50, poz. 302).
§  11.
O uzupełnienie załączników należy bezzwłocznie wezwać zainteresowanych, wyznaczając odpowiedni termin uzupełnienia. Do czasu uzupełnienia pozostawia się sprawę bez biegu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024