Branżowe warunki dostaw artykułów jajczarskich w obrocie krajowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 29 marca 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw artykułów jajczarskich w obrocie krajowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się branżowe warunki dostaw artykułów jajczarskich w obrocie krajowym, zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW ARTYKUŁÓW JAJCZARSKICH W OBROCIE KRAJOWYM

Przepisy wstępne.

§  1.
Niniejsze warunki dotyczą dostaw jaj w skorupach: świeżych, chłodniczych i wapnowanych oraz masy jajowej i proszku jajowego, dokonywanych przez przedsiębiorstwa jajczarsko-drobiarskie, zwane dalej "dostawcami", na rzecz przedsiębiorstw handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego, zakładów prowadzących żywienie zbiorowe oraz innych odbiorców uspołecznionych, zwanych dalej "odbiorcami".
§  2. 1
(skreślony).
§  3.
1.
Dostawca i odbiorca – na podstawie planu rozdziału masy towarowej ustalanej kwartalnie – obowiązani są zawrzeć pisemne umowy. Umowa może być zawarta również w formie pisemnego potwierdzenia przyjęcia zamówienia złożonego przez odbiorcę.
2. 2
(skreślony).
3.
Umowa może być zawarta na okres kwartalny bądź na inny okres uzgodniony między stronami.
4. 3
(skreślony).
5.
Z projektem umowy (zamówienia) powinien wystąpić odbiorca najpóźniej na 2 tygodnie przed początkiem okresu umownego. Dostawca obowiązany jest w ciągu 5 dni pisemnie potwierdzić przyjęcie zamówienia lub zgłosić zastrzeżenia.
§  4.
1.
Jeżeli dostawca w ciągu 5 dni od daty otrzymania projektu umowy (zamówienia) nie zgłosi zastrzeżeń, uważa się, że umowa została zawarta.
2.
Strona, której umowa została zwrócona z zastrzeżeniami, nie później niż w ciągu 3 dni zawiadomi drugą stronę, w jakim zakresie i z jakimi zastrzeżeniami się nie godzi, a w jakiej części umowę uznaje za zawartą.
3. 4
W razie rozbieżności zdań co do ilości, miejsca odbioru, asortymentu, terminów dostaw strona może nie później niż na 7 dni przed żądanym terminem dostawy bezpośrednio lub za pośrednictwem swojej jednostki nadrzędnej zwrócić się do jednostki nadrzędnej drugiej strony o wydanie odpowiednich zarządzeń lub do właściwej komisji arbitrażowej o rozpoznanie sporu.

Tryb przyjmowania zamówień dziennych.

§  5.
1.
Dostawca przekaże niezwłocznie jednostkom podległym treść zawartej umowy do wykonania, podając to do wiadomości odbiorcy.
2.
Odbiorca obowiązany jest składać dostawcy zamówienia na 3 dni przed terminem odbioru towaru od dostawcy, jeżeli strony nie uzgodnią inaczej.
3.
Jeżeli umowa przewiduje dostawę do punktów odbioru, odbiorca poda poszczególnym punktom odbioru przed terminem wykonania tej umowy ilość towaru do dostawy ze wskazaniem dostawcy i terminu dostawy. Jeżeli dostawca dostarcza towaru do punktów odbioru, kierownicy tych punktów obowiązani są składać dostawcy zamówienia na dostawę towaru na 3 dni przed terminem dostawy, o ile strony nie uzgodnią inaczej.
4.
Odbiorca może składać dodatkowe zamówienia na towar w terminie krótszym, aniżeli przewidziany w ust. 2, a dostawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby dodatkowe zamówienie wykonać. W razie niemożności wykonania dodatkowego zamówienia dostawca powinien natychmiast powiadomić o tym odbiorcę.

Jakość przedmiotu dostawy.

§  6. 5
(skreślony).

Dostawa i odbiór towaru.

§  7.
Dostawa-odbiór towaru następuje:
1)
ze składu dostawcy,
2)
do punktu odbioru wskazanego przez odbiorcę przy użyciu własnych środków transportowych dostawcy,
3)
przez wysyłkę towaru przez dostawcę.
§  8.
Jeżeli umowa przewiduje odbiór towaru ze składu dostawcy, to:
1)
odbiorca obowiązany jest w ustalonym dniu odbioru towaru skierować upoważnionego do odbioru przedstawiciela do składu dostawcy do godziny 14,
2)
odbiorca obowiązany jest dokonać odbioru towaru z magazynu dostawcy, a dostawca umożliwić mu dokonanie kontroli jakościowej i ilościowej towaru,
3)
załadowanie towaru na środek przewozowy odbiorcy powinno być dokonane z należytą starannością, staraniem i na koszt dostawcy,
4)
od chwili załadowania towaru na środek przewozowy odbiorcy szkoda powstała wskutek przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru obciąża odbiorcę,
5) 6
(skreślony),
6)
w razie niezgłoszenia się przedstawiciela odbiorcy w uzgodnionym terminie dostawca wyznaczy dodatkowy termin odbioru w ciągu następnych dwóch dni,
7)
odbiorca zwróci dostawcy wszelkie koszty poniesione z tytułu nieodebrania towaru lub zapłaci odszkodowanie umowne, określone w § 14,
8)
w razie nieodebrania towaru w dodatkowym terminie dostawca ma prawo zadysponowania nie odebranym towarem według swego uznania. Ewentualne straty, jakie poniesie dostawca z tytułu obniżenia jakości nie odebranego w terminie towaru, obciążają odbiorcę.
§  9.
1.
Jeżeli umowa przewiduje dostawę towaru do punktów odbioru wskazanych przez odbiorcę, dostawca zapewni dostawy towaru własnym staraniem za zwrotem poniesionych kosztów transportu, uzgodnionych przez strony.
2. 7
Pozostałe warunki dotyczące odbioru towaru, wymienione w § 8 pkt 7 i 8, mają zastosowanie również przy dostawie towaru do punktów odbioru.
§  10. 8
(skreślony).

Opakowania.

§  11.
1.
Opakowania do jaj i przetworów jajczarskich są opakowaniami sprzedawanymi.
2.
Skrzynki do jaj są opakowaniami sprzedawanymi i fakturowanymi.
3. 9
(skreślony).
4.
Dostawca obciąży odbiorcę towaru za opakowania sprzedawane fakturowane według obowiązujących cen, podając w rachunku (fakturze) ilość, rodzaj opakowań fakturowanych, jednostkową cenę oraz ogólną wartość opakowania.
5.
Odbiorca, który otrzymał przedmiot dostawy w opakowaniu fakturowanym, powinien niezwłocznie po zwolnieniu opakowania, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, licząc od daty otrzymania opakowania z towarem, odsprzedać dostawcy to samo opakowanie, jeżeli nadaje się do ponownego użytku, albo takie samo opakowanie, a dostawca powinien je odkupić.
6. 10
(skreślony).
7.
Odbiorca towaru może odsprzedać, a dostawca może nabyć opakowania uszkodzone, lecz nadające się do naprawy, na warunkach umownych.

Odbiór towaru oraz zgłaszanie reklamacji z tytułu wad jakościowych.

§  12.
1-3. 11
(skreślone).
4.
Odbiorca może zgłosić dostawcy reklamację jakościową towaru najpóźniej w terminie 48 godzin od chwil dostawy-odbioru, a po tym terminie tylko z tytułu wad ukrytych, nie później niż w ciągu następnych 24 godzin. W razie niedotrzymania tych terminów odbiorca traci prawo do złożenia reklamacji.
5. 12
(skreślony).
6. 13
(skreślony).
7.
O ile zachodzi rozbieżność pomiędzy dostawcą i odbiorcą co do jakości towaru, decyduje orzeczenie urzędowych rzeczoznawców lub branżowej komisji rzeczoznawców w myśl uchwały nr 355 Rady Ministrów z dnia 19 września 1958 r. w sprawie zapewnienia właściwej jakości towarów przeznaczonych na zaopatrzenie ludności (Monitor Polski Nr 77, poz. 450), a do czasu ewentualnego powołania tych organów – arbiter powołany przez strony.
8.
W razie ujawnienia przy odbiorze towaru cech jakościowych, których stwierdzenie może nastąpić tylko w drodze badania laboratoryjnego, decyduje orzeczenie laboratorium uprawnionego do wykonywania ekspertyz.
9.
a) Zakwestionowane partie towaru powinny być wyłączone ze sprzedaży do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia o ich przydatności do konsumpcji.
b)
W ciągu 24 godzin od zawiadomienia dostawcy powinna być przeprowadzona komisyjnie, z udziałem przedstawiciela dostawcy i odbiorcy, ekspertyza co najmniej 10% zakwestionowanej partii towaru. Wynik komisyjnej ekspertyzy powinien być ujęty w protokole. W protokole komisja powinna ustalić zgodność towaru z normą jakościową, przydatność do spożycia, bądź – w razie stwierdzenia mniejszej wartości – wysokość ceny, po jakiej towar można zbyć. Jeżeli jedna ze stron nie zgadza się z orzeczeniem komisji, należy postępować zgodnie z przepisami uchwały nr 355 Rady Ministrów z dnia 19 września 1958 r. powołanej w ust. 7.
c) 14
(skreślona).
10.
Odbiorca jest uprawniony żądać od dostawcy niezwłocznej dostawy odpowiedniej ilości towaru właściwej jakości, przy czym dostawcę obciążają koszty dodatkowego transportu.
11.
Jeżeli komisja powołana do zbadania jakości zakwestionowanego towaru (ust. 9) orzeknie jego przydatność do spożycia mimo niższej jakości niż deklarowana, dostawca obowiązany jest udzielić odbiorcy odpowiedniej bonifikaty z tytułu mniejszej wartości towaru w wysokości ustalonej przez komisję.
12.
Jeżeli dostawca w ciągu 2 dni od zgłoszenia reklamacji nie wyda poleceń co do trybu postępowania z towarem, którego dotyczy reklamacja, odbiorca ma prawo sprzedać towar, jeżeli komisja uzna towar za nadający się do spożycia. Ewentualne straty z tego tytułu ponosi dostawca.
13.
Koszty ekspertyzy w razie stwierdzenia, że towar jest nieodpowiedniej jakości, ponosi dostawca; jeżeli towar okaże się według orzeczenia rzeczoznawcy lub arbitra zgodny z obowiązującą normą jakościową, koszty ekspertyzy obciążą odbiorcę.

Ceny i rozliczenia.

§  13.
1. 15
(skreślony).
2.
Odbiorca pokryje dostawcy zryczałtowane koszty dostawy towaru do punktów odbioru, jeżeli umowa przewiduje ten sposób dostawy.
3. 16
(skreślony).

Odszkodowania umowne za niedotrzymanie warunków dostawy i odbioru.

§  14.
1.
Strona, która nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, obowiązana jest do zapłaty odszkodowania w wysokości określonej w przepisach następnych lub do wynagrodzenia rzeczywistej szkody, jeżeli rzeczywista szkoda jest wyższa od odszkodowania umownego. Od obowiązku zapłaty kary można zwolnić się przez wykazanie, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło z powodu wypadku losowego.
2.
Odszkodowanie płaci się nawet wtedy, gdy nie można wykazać szkody majątkowej.
3.
Dostawca jest obowiązany zapłacić odbiorcy odszkodowanie w wysokości:
1)
10% wartości dostawy za jej całkowite lub częściowe niewykonanie w stosunku do ilości wynikającej z sumy złożonych zamówień dziennych przez odbiorcę; odszkodowanie to będzie liczone od wartości nie wykonanych dostaw dziennych;
2)
5% wartości dostaw towarów dostarczonych z wadami, niezależnie od bonifikaty przewidzianej w § 12;
3)
1% wartości towaru dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki.
4.
Odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy odszkodowanie w wysokości:
1)
10% wartości towaru zamówionego, a nie odebranego od dostawcy, z tym że wartość nie odebranego towaru stanowi różnicę między wartością towaru przewidzianą umową a sumą wartości towaru objętego dziennymi zamówieniami,
2)
1% wartości towaru za każdy dzień zwłoki w odbiorze.
5.
Dostawca lub odbiorca nie mają obowiązku dochodzenia odszkodowań umownych i wynagrodzenia rzeczywistych szkód, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 100 zł. W innych wypadkach zaniechanie dochodzenia odszkodowania umownego lub wynagrodzenia rzeczywistej szkody w całości lub w części dopuszczalne jest tylko na podstawie umotywowanej i wydanej na piśmie decyzji organu nadrzędnego. Ogólna wysokość odszkodowań umownych za opóźnienie dostawy lub odbioru nie może przekroczyć 30% wartości dostarczonego towaru.

Przepis końcowy.

§  15. 17
(skreślony).
1 Załącznik § 2 skreślony przez § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 Załącznik § 3 ust. 2 skreślony przez § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 3 ust. 4 skreślony przez § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 4 ust. 3 zmieniony przez § 4 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 6 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 Załącznik § 8 pkt 5 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 9 ust. 2 zmieniony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
8 Załącznik § 10 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
9 Załącznik § 11 ust. 3 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
10 Załącznik § 11 ust. 6 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
11 Załącznik § 12 ust. 1-3 skreślone przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
12 Załącznik § 12 ust. 5 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
13 Załącznik § 12 ust. 6 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
14 Załącznik § 12 ust. 9 lit. c) skreślona przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
15 Załącznik § 13 ust. 1 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
16 Załącznik § 13 ust. 3 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
17 Załącznik § 15 skreślony przez § 4 pkt 3 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024