Ustalenie trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 6 maja 1960 r.
w sprawie ustalenia trybu i zasad opracowania łowieckiego planu hodowlanego.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dzierżawca, a w obwodach nie wydzierżawionych zarządca obwodu łowieckiego, opracowuje corocznie łowiecki plan hodowlany na okres od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca (rok gospodarczy) na formularzach stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do zarządzenia.

Nadleśnictwa państwowe opracowują łowiecki plan hodowlany na okres od dnia 1 października do dnia 30 września (rok gospodarczy) w terminach i na drukach obowiązujących w przedsiębiorstwach lasów państwowych.

Zarządca ośrodka hodowlanego opracowuje łowiecki plan hodowlany na rok gospodarczy, który obowiązuje zarządcę.

§  2.
Dzierżawca i zarządca obwodu łowieckiego opracowują łowiecki plan hodowlany dla części polnej obwodu łowieckiego i kompleksów leśnych o powierzchni do 200 ha.

Jeśli hodowla i ochrona zwierzyny na obszarach leśnych przekraczających powierzchnię 200 ha została przekazana dzierżawcy obwodu łowieckiego – dzierżawca opracowuje łowiecki plan hodowlany dla całego obwodu łowieckiego.

Zarządca ośrodka hodowli zwierzyny opracowuje łowiecki plan hodowlany dla całego ośrodka, uzgadniając plan w części dotyczącej gospodarki łowieckiej prowadzonej na obszarze lasów państwowych z przedsiębiorstwem lasów państwowych.

Nadleśnictwa państwowe opracowują łowiecki plan hodowlany dla powierzchni leśnych i polnych obwodów łowieckich, na których prowadzą hodowlę i ochronę zwierzyny.

§  3.
Dzierżawca i zarządca obwodu łowieckiego opracowują łowiecki plan hodowlany przez wypełnienie formularza stanowiącego załącznik nr 1 oraz rubryk 2, 6, 11, 12 i 14 formularza stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzania. W rubryce 14 (uwagi) należy podać faktyczne wykonanie planu pozyskania zwierzyny za ubiegły rok gospodarczy na terenie całego obwodu łowieckiego.
§  4.
Dzierżawca i zarządca obwodu łowieckiego składają łowiecki plan hodowlany w dwóch egzemplarzach w terminie do dnia 30 marca właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej. Podany termin składania planu nie dotyczy zarządcy leśnych obwodów łowieckich i ośrodków hodowlanych prowadzonych przez przedsiębiorstwo lasów państwowych.
§  5.
Organ określony w § 4 opracowuje otrzymane łowieckie plany hodowlane przy współudziale powiatowej komisji łowieckiej w myśl instrukcji Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 8 marca 1960 r. dla dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich nie wydzierżawionych w sprawie wypełnienia formularzy wniosków do planów hodowlano-łowieckich na rok gospodarczy 1960/61 i wypełnia rubryki 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10 i 13 formularza stanowiącego załącznik nr 2, następnie przesyła jeden egzemplarz łowieckiego planu hodowlanego właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej celem zgłoszenia uwag w terminie do 14 dni.
§  6.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu i przeanalizowaniu uwag do łowieckiego planu hodowlanego lub też po upływie 14 dni, jeśli uwagi nie nadejdą, sporządza projekty łowieckich planów hodowlanych dla każdego obwodu w trzech egzemplarzach i przedstawia prezydium powiatowej rady narodowej do zatwierdzenia.

Projekty łowieckich planów hodowlanych powinny być zatwierdzone nie później niż do dnia 20 kwietnia, a pierwsze egzemplarze zatwierdzonego łowieckiego planu hodowlanego rozesłane do dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich – do dnia 30 kwietnia.

Jednocześnie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego otrzymuje wyciąg z planu odstrzału zwierzyny, zatwierdzonego dla przedsiębiorstwa lasów państwowych na obszarach powyżej 200 ha.

Wyciąg z planu odstrzału ujmuje odstrzały w kwartałach:

II (od 1 kwietnia do 30 czerwca),

III (od 1 lipca do 30 września)

oraz orientacyjne liczby planu odstrzału w okresie roku gospodarczego dla przedsiębiorstw lasów państwowych.

§  7.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej sporządza w terminie do dnia 10 maja zestawienie zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych i przesyła je łącznie z drugim egzemplarzem zatwierdzonych planów do właściwego do spraw rolnych i leśnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej opracowuje zestawienie planów wymienionych w § 7 dla całego województwa i przesyła je do Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie do dnia 30 maja.
§  9.
Nadleśnictwa państwowe przesyłają projekty łowieckich planów hodowlanych w 3 egzemplarzach do okręgowych zarządów lasów państwowych celem sprawdzenia pod względem merytorycznym i finansowym. Po dokonaniu ewentualnych poprawek projekty planów zostają zwrócone nadleśnictwom, które przesyłają plan odstrzału do właściwego ze względu na położenie obwodu łowieckiego prezydium powiatowej rady narodowej celem zatwierdzenia. Nadleśnictwa państwowe otrzymują dwa egzemplarze zatwierdzonych łowieckich planów hodowlanych po upływie 14 dni od dnia przedłożenia ich do zatwierdzenia.
§  10.
Po otrzymaniu z prezydium powiatowej rady narodowej zatwierdzonego planu odstrzału nadleśnictwo państwowe zestawia zbiorczy plan odstrzału z podziałem na kwartały dla terenów całego nadleśnictwa i przesyła go wraz z wnioskiem zagospodarowania łowieckiego i jednym egzemplarzem zatwierdzonego planu odstrzału do okręgowego zarządu lasów państwowych. Jednocześnie nadleśnictwo państwowe wysyła dzierżawcy obwodu łowieckiego wyciąg z planu odstrzału na kwartał IV (od 1 października do 31 grudnia) i I (od 1 stycznia do 31 marca).
§  11.
1.
Okręgowy zarząd lasów państwowych na podstawie otrzymanych zestawień sporządza ogólne zestawienia zbiorcze dla całego okręgu i przesyła je Naczelnemu Zarządowi Lasów Państwowych.
2.
Naczelny Zarząd Lasów Państwowych zestawia plan zbiorczy z podziałem na kwartały i na obwody łowieckie wydzierżawione, wyłączone spod wydzierżawienia i nie wydzierżawione i przedstawia go Ministerstwu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w terminie ustalonym dla opracowania Narodowego Planu Gospodarczego.
§  12.
Gdy po zatwierdzeniu łowieckiego planu hodowlanego zostanie stwierdzone, że stan zwierzyny nie osiągnął stanu przewidzianego w rubryce 5 załącznika nr 2, właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium powiatowej rady narodowej występuje do prezydium powiatowej rady narodowej z wnioskiem o zmniejszenie planu odstrzału lub odłowu zwierzyny.
§  13.
1.
Łowieckie plany hodowlane dla ośrodków hodowlanych zwierzyny, prowadzonych przez państwowe gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa lasów państwowych lub Polski Związek Łowiecki, przedstawiają zarządcy ośrodków właściwemu do spraw rolnych i leśnych organowi prezydium wojewódzkiej rady narodowej w 2 egzemplarzach, na formularzach stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do zarządzenia.
2.
Właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej analizuje otrzymane plany wspólnie z wojewódzką komisją łowiecką i przesyła je w ciągu 14 dni właściwemu naczelnemu organowi administracji państwowej, a w odniesieniu do ośrodków hodowlanych prowadzonych przez Polski Związek Łowiecki – Naczelnej Radzie Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, które po przeanalizowaniu i wprowadzeniu ewentualnych poprawek przesyłają je w terminie 7 dni od daty ich otrzymania Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do zatwierdzenia.
3.
Zatwierdzone łowieckie plany hodowlane dla ośrodków hodowli zwierzyny otrzymują właściwe naczelne organy administracji państwowej, Polski Związek Łowiecki oraz właściwy do spraw rolnych i leśnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej – w terminie 7 dni od daty złożenia planów.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wniosek Plan Zagospodarowania łowieckiego na rok gospodarczy 196.../6...

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wniosek Plan pozyskania zwierzyny na rok gospodarczy 196.../6...

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024