Rozliczenia Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 marca 1960 r.
w sprawie rozliczeń Powszechnej Kasy Oszczędności z zysków bilansowych.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz w związku z art. 6 ustawy budżetowej na rok 1960 z dnia 21 grudnia 1959 r. (Dz. U. Nr 72, poz. 454) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powszechna Kasa Oszczędności dokonuje rozliczeń z zysków bilansowych za 1960 r. z budżetami wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych oraz z budżetem centralnym.
§  2.
1.
Na dochód budżetów wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych oddziały wojewódzkie Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) obowiązane są przelewać 50% zysków bilansowych, osiąganych przez oddziały operacyjne PKO, działające na terenie poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw), po potrąceniu ewentualnych strat innych oddziałów operacyjnych z terenu województwa (miasta wyłączonego z województwa).
2.
Oddziały wojewódzkie PKO dokonują przelewów, o których mowa w ust. 1, za I, II i III kwartał 1960 r. w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, za który zysk został osiągnięty, w IV kwartale zaś dokonują przelewu wpłaty zaliczkowej w wysokości 1/3 wpłaty należnej za pierwsze trzy kwartały - w terminie do dnia 20 grudnia 1960 r.
3.
Ostatecznego rozliczenia rocznego oddziały wojewódzkie PKO dokonają w terminie 14 dni po zatwierdzeniu bilansu zbiorczego PKO.
4.
Podstawą do ustalenia kwoty przelewu jest zbiorczy bilans wojewódzki za kwartał ubiegły. W bilansie tym należy wykazywać odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie województwa i odrębnie wyniki oddziałów operacyjnych położonych na terenie miasta wyłączonego z województwa.
5.
W razie skorzystania przez prezydia wojewódzkich (miast wyłączonych z województw) rad narodowych z uprawnień, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1960 z dnia 21 grudnia 1959 r. (Dz. U. Nr 72, poz. 454) - prezydia te wskażą oddziałom wojewódzkim PKO tryb ustalania i przekazywania udziałów w zyskach na rzecz prezydiów rad narodowych niższego stopnia, właściwych dla siedziby oddziałów operacyjnych PKO, w granicach do 50% zysków wykazanych przez te oddziały.
§  3.
Na dochód budżetu centralnego centrala PKO obowiązana jest przelewać 50% ogólnego zysku po potrąceniu wyników osiąganych przez oddziały terenowe. Do przelewów tych należy stosować odpowiednio tryb ustalony w § 2 ust. 2 i 3.
§  4.
Nadpłaty wynikłe z rozliczeń, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3 oraz § 3, podlegają zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat z tego tytułu.
§  5.
1.
Pozostała część (50%) zysku Powszechnej Kasy Oszczędności (centrali i oddziałów operacyjnych), wynikającego z bilansu rocznego, podlega podziałowi na podstawie decyzji Ministra Finansów.
2.
Centrala PKO obowiązana jest wynikającą z powyższego podziału wpłatę z zysku przelać na dochód budżetu centralnego w terminie 14 dni licząc od następnego dnia po wydaniu decyzji Ministra Finansów, o której mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Przelewów zysku, o których mowa w § 2, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej. W przypadkach ustalonych w § 2 ust. 5 przelewów należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych wydziałów finansowych prezydiów właściwych rad narodowych miast, powiatów i dzielnic.
2.
Przelewów zysku, o których mowa w §§ 3 i 5 ust. 2, należy dokonywać na rachunek dochodów budżetowych Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
§  7.
1.
Oddziały wojewódzkie oraz centrala PKO w terminach dokonania przelewów, o których mowa w §§ 2, 3 i 5, obowiązane są przedstawiać właściwemu organowi finansowemu (§ 6) oraz Ministerstwu Finansów - jeśli chodzi o przelewy, o których mowa w §§ 3 i 5, - deklaracje wykazujące wysokość wpłaty dokonanej oraz podstawę jej obliczania.
2.
Właściwe organy finansowe (§ 6) obowiązane są sprawować nadzór nad prawidłowością i terminowością przelewów zysku Powszechnej Kasy Oszczędności.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024