Przygotowania do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

UCHWAŁA Nr 92
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1960 r.
w sprawie przygotowań do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

W celu stworzenia należytych podstaw organizacyjnych w terenie i zapewnienia odpowiednich warunków do przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r. (zwanego dalej spisem) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, jako Generalny Komisarz Spisowy, na terenie zaś poszczególnych rad narodowych prezydia tych rad według instrukcji i wytycznych Generalnego Komisarza Spisowego.
§  2.
1.
Do wykonania zadań, o których mowa w § 1, prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) powołają wojewódzkich (miejskich) i powiatowych (miejskich, dzielnicowych) komisarzy spisowych oraz ich zastępców.
2.
Na komisarza spisowego należy powołać jednego z urzędujących członków prezydium właściwej rady narodowej.
3.
Jednym z zastępców wojewódzkiego (miejskiego) komisarza spisowego powinien być kierownik wydziału statystyki, zaś powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) komisarza spisowego - przewodniczący powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komisji planowania gospodarczego.
4.
Do wykonania zadań spisowych na terenie gromad (miast nie stanowiących powiatów i osiedli) prezydia powiatowych rad narodowych powołają na komisarzy spisowych:
1)
w gromadach - sekretarzy gromadzkich,
2)
w miastach nie stanowiących powiatów i w osiedlach - sekretarzy prezydiów rad narodowych (sekretarzy miejskich, osiedlowych).
5.
Prezydia rad narodowych obowiązane są do stałej kontroli przebiegu prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu.
6.
Komisarze spisowi wszystkich stopni składać będą na posiedzeniach prezydiów rad narodowych, na żądanie tych prezydiów, informacje o przebiegu prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu na terenie, dla którego zostali powołani.
7.
Komisarze spisowi niższego stopnia podlegają komisarzom spisowym wyższego stopnia, zaś komisarze spisowi wojewódzcy (miejscy w miastach wyłączonych z województw) - Generalnemu Komisarzowi Spisowemu.
§  3.
1.
Na okres prac przygotowawczych i przeprowadzenia spisu prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) utworzą wojewódzkie (miejskie) i powiatowe (miejskie, dzielnicowe) biura spisowe, złożone z pracowników tych prezydiów.
2.
Do pracy w biurach spisowych należy oddelegować pracowników przede wszystkim z następujących wydziałów: z komisji planowania gospodarczego, z wydziału rolnictwa i leśnictwa, z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, z wydziału finansowego oraz z wydziału (referatu) statystyki.
3.
Pracami biura spisowego kieruje jeden z zastępców komisarza spisowego.
§  4.
W celu zapewnienia pomocy ze strony czynnika społecznego w akcji spisowej prezydia rad narodowych powołają społeczne komisje spisowe, złożone z zaproszonych przedstawicieli miejscowych organizacji politycznych i społecznych. Zadaniem komisji będzie współdziałanie z komisarzami spisowymi w akcji werbunkowej kandydatów na rachmistrzów spisowych, w popularyzacji spisu oraz w innych pracach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu.
§  5.
Do wykonania czynności związanych ze spisywaniem prezydia rad narodowych szczebla powiatowego powołają rachmistrzów spisowych przede wszystkim spośród osób zamieszkałych bądź zatrudnionych (pobierających naukę) na terenie powiatu (miasta, dzielnicy).
§  6.
Sposób i terminy powoływania, szczegółowy zakres zadań oraz tryb działania poszczególnych organów spisowych, jak też terminy i sposób przeprowadzenia prac przygotowawczych do spisu oraz czynności spisowych, określą instrukcje i wytyczne Generalnego Komisarza Spisowego.
§  7.
1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad nagrodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) do nakładania na urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązku oddelegowania pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych na okres do 14 dni oraz dostarczenia środków transportowych wraz z obsługą, w granicach uzasadnionych potrzebami spisu.
2.
Pracownicy oddelegowani do akcji spisowej powinni być zwolnieni od zwykłych zajęć służbowych. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacą pełne wynagrodzenie służbowe wraz z wszystkimi dodatkami, obliczone według zasad obowiązujących przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego, za cały okres oddelegowania.
§  8.
1.
Wszystkie urzędy, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i instytucje państwowe obowiązane są do traktowania spisu jako sprawy o podstawowym znaczeniu państwowym.
2.
Jednostki określone w ust. 1 mają obowiązek współdziałania z Generalnym Komisarzem Spisowym i terenowymi komisarzami spisowymi w przygotowaniu i przeprowadzeniu spisu.
§  9.
W celu przeprowadzenia w terenie wstępnych prac przygotowawczych do spisu:
1)
Ministrowie: Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym zarządzą, każdy w swoim zakresie, sprawdzenie i zaktualizowanie, na podstawie posiadanych materiałów, przez resortowe służby geodezyjne w terminie do dnia 1 września 1960 r. powierzchni geograficznej powiatów, gromad, miast i osiedli,
2)
służba geodezyjna prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw i miast stanowiących powiaty) dostarczy biurom spisowym sprawdzone dane, dotyczące aktualnej powierzchni geograficznej powiatów, gromad, miast i osiedli w terminie do dnia 15 września 1960 r.,
3)
prezydia właściwych rad narodowych przedłożą na najbliższe sesje rad narodowych projekty uchwał o nadaniu nazw ulicom i placom, o ile te ulice i place nazw dotychczas nie posiadają bądź posiadane przez nie nazwy powinny być zmienione,
4)
prezydia właściwych rad narodowych:
a)
skontrolują stan uporządkowania, uzupełnienia bądź wprowadzenia numeracji nieruchomości zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Administracji Publicznej z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 3, poz. 28) w terminie do dnia 15 czerwca 1960 r.,
b)
zarządzą sporządzenie wykazów miejscowości, nieruchomości i gospodarstw rolnych wraz z przesłaniem list wymiennych (w celu ustalenia dla poszczególnych gospodarstw powierzchni gruntów położonych na terenie różnych jednostek administracyjnych) w terminie i według zasad, jakie określi instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego.
§  10.
W celu zapobieżenia powstawaniu trudności mogących spowodować poważne komplikacje w pracach przygotowawczych oraz przy przeprowadzaniu spisu prezydia rad narodowych zaniechają w okresie od dnia 15 czerwca 1960 r. do czasu przeprowadzenia spisu przedkładania wniosków w sprawie zmian nazw miejscowości i dokonywania zmian nazw ulic i placów oraz numeracji nieruchomości.
§  11.
Ministrowie Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości oraz Żeglugi i Gospodarki Wodnej wydadzą w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym odpowiednie polecenia w sprawie przygotowań do przeprowadzenia spisu w obiektach, w których ze względu na ich specjalne przeznaczenie spis należy przeprowadzić przez pracowników tych resortów.
§  12.
1.
Polska Agencja Prasowa i Komitet do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" zorganizują w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym odpowiednią popularyzację Spisu.
2.
Prezydia rad narodowych zgodnie z wytycznymi Generalnego Komisarza Spisowego zorganizują przedspisową akcję popularyzacyjną zmierzającą do zapoznania ludności z celem oraz sposobem przeprowadzenia Spisu.
§  13.
Minister Łączności zapewni:
1)
pierwszeństwo w przesyłaniu i doręczaniu przez placówki pocztowe przesyłek zawierających druki i materiały spisowe,
2)
sprawną łączność telegraficzną i telefoniczną organom spisowym w okresie i na zasadach uzgodnionych z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  14.
Minister Komunikacji zarządzi na okres uzgodniony z Generalnym Komisarzem Spisowym:
1)
rozszerzenie obowiązku świadczenia usług transportowych dla akcji spisu w trybie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. w sprawie świadczenia usług transportowych (Dz. U. z 1951 r. Nr 49, poz. 359 i z 1953 r. Nr 43, poz. 214),
2)
pierwszeństwo załadunku i przewozu przez przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" materiałów dotyczących spisu,
3)
sprzedaż biletów kolejowych poza kolejnością osobom legitymującym się delegacjami służbowymi do prac związanych ze spisem,
4)
pierwszeństwo w korzystaniu z komunikacji przedsiębiorstw "Państwowa Komunikacja Samochodowa" oraz PLL "Lot" osobom legitymującym się delegacjami służbowymi do prac związanych ze spisem.
§  15.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych zapewnią dostarczenie organom spisowym samochodów osobowych oraz odpowiedniej ilości materiałów pędnych na potrzeby związane z przeprowadzeniem spisu. W razie gdyby roczne limity przebiegu tych samochodów osobowych ustalone na podstawie zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 29 stycznia 1957 r. w sprawie ustalenia rocznych norm przebiegu samochodów osobowych jednostek organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych (Monitor Polski Nr 11, poz. 79) okazały się niewystarczające, zezwala się na ich przekroczenie w granicach niezbędnych dla potrzeb akcji spisowej.
§  16.
Minister Oświaty w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zapewni udział nauczycielstwa i młodzieży szkolnej (powyżej lat 16) przy pracach spisowych, w zakresie uzgodnionym z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  17.
Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami zapewni udział młodzieży szkół wyższych w pracach spisowych, w zakresie uzgodnionym z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  18.
1.
Pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast i dzielnic stanowiących powiaty) zatrudnionym stale przy pracach spisowych (co najmniej przez 1 miesiąc) w okresie od 1 kwietnia 1960 r. do 31 stycznia 1961 r. może być przyznany do uposażenia dodatek spisowy w granicach od 200 do 500 zł miesięcznie.
2.
Dodatek spisowy płatny jest z dołu i nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
3.
Dodatek spisowy przyznaje:
1)
przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w stosunku do osób zatrudnionych w tym prezydium na wniosek kierownika wojewódzkiego (miejskiego) biura spisowego,
2)
przewodniczący prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta i dzielnicy stanowiących powiaty) w stosunku do osób zatrudnionych w tym prezydium na wniosek kierownika powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) biura spisowego.
4.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych, o których mowa w ust. 3, ponoszą osobistą odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystanie kwot przyznanych im na dodatki spisowe.
5.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków spisowych określi instrukcja Generalnego Komisarza Spisowego wydana w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  19.
1.
Upoważnia się Generalnego Komisarza Spisowego do przyznawania rachmistrzom spisowym oraz innym osobom zatrudnionym przy pracach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu nagród pieniężnych ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów spisu.
2.
Zasady przyznawania nagród, o których mowa w ust. 1, ustali Generalny Komisarz Spisowy w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  20.
1.
Koszty papieru, druku i wysyłki formularzy spisowych oraz inne wydatki spisowe, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3, pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Rady narodowe pokryją z własnych budżetów wydatki na wynagrodzenia personelu administracyjnego oddelegowanego przez nie do spisu oraz wydatki biurowe.
3.
Gromadzkie, osiedlowe i miejskie rady narodowe ponoszą z własnych budżetów koszty dostarczenia rachmistrzom spisowym lokalu, światła, opału i materiałów piśmiennych.
§  21.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom rad narodowych.
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024