Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 grudnia 1959 r.
w sprawie wysokości i trybu regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz trybu rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.

Na podstawie §§ 21 i 24 ust. 1 i 2 oraz § 43 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664), § 17 ust. 1 uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1959 r. w sprawie ustalania cen zbytu artykułów przeznaczonych na eksport oraz usług świadczonych na rzecz odbiorców zagranicznych w związku z eksportem (Monitor Polski Nr 60, poz. 293) oraz art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za jednostki gospodarcze w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, z wyłączeniem państwowego przemysłu terenowego podległego radom narodowym.
§  2.
1.
Podatek obrotowy, należny od obrotu osiągniętego przez jednostki gospodarcze ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, płatny jest w wysokości różnicy pomiędzy obowiązującą dla poszczególnych produktów ceną zbytu a ceną fabryczną tych produktów.
2.
Jeżeli produkty, o których mowa w ust. 1, sprzedawane są przez jednostkę gospodarczą (dostawcę) także w kraju, a podatek obrotowy opłacany jest od nich w formie stawek procentowych lub kwotowych, to przy sprzedaży na eksport - za cenę fabryczną, w rozumieniu ust. 1, uważa się cenę zbytu zmniejszoną o kwotę należnego podatku obrotowego.
§  3.
Podatek, o którym mowa w § 2 ust. 1, potrąca Narodowy Bank Polski z zainkasowanych faktur w trybie określonym w § 5 i odprowadza bezpośrednio na rachunek organu finansowego, właściwego miejscowo dla danej jednostki gospodarczej (dostawcy).
§  4.
Jednostki gospodarcze opłacające podatek obrotowy od obrotów, o których mowa w § 2 ust. 1, powinny w fakturze i w żądaniu zapłaty, obejmujących produkty podlegające opodatkowaniu:
1)
podać cenę zbytu i cenę fabryczną powyższych produktów oraz kwotę podatku obrotowego, należnego od tych produktów (różnica pomiędzy wartością towarów objętych fakturą obliczoną według cen zbytu a ich wartością obliczoną według cen fabrycznych);
2)
ponad nazwą jednostki uwidocznić nazwę ministerstwa, któremu podlegają,
3)
zamieścić na widocznym miejscu odcisk stempla z napisem "Eksport".
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo handlu zagranicznego pokrywa jedynie tę część należności za produkty przeznaczone na eksport, która jest obliczona według cen fabrycznych (bez uwzględnienia podatku).
2.
Podatek obrotowy, należny od obrotów osiągniętych ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport, podany w fakturze, pokrywa Narodowy Bank Polski ze specjalnego rachunku pod nazwą: "Zwrot podatku od eksportu przedsiębiorstw państwowych".
3.
Rachunek, o którym mowa w ust. 2, prowadzą oddziały Narodowego Banku Polskiego, właściwe dla przedsiębiorstw handlu zagranicznego (tj. dla odbiorców), z podziałem według poszczególnych ministerstw, którym podlegają dostawcy.
4.
Pokrycie podatku obrotowego następuje przez przelew dokonany równocześnie z przelewem należności, obliczonej według cen fabrycznych (ust. 1).
5.
Przelewu podatku dokonuje oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla odbiorcy (ust. 3) z rachunku, o którym mowa w ust. 2, na rachunek dostawcy.
6.
Bezpośrednio po zarachowaniu na rachunek dostawcy należności za produkt oraz podatku obrotowego (ust. 1 i 2) oddział Narodowego Banku Polskiego właściwy dla dostawcy przelewa podatek obrotowy na rachunek właściwego miejscowo dla dostawcy organu finansowego.
§  6.
W razie niepokrycia przez przedsiębiorstwo handlu zagranicznego faktury (żądania zapłaty) we właściwym terminie dostawca nie jest obowiązany do uiszczania odsetek za zwłokę od zaległego podatku obrotowego za czas od terminu płatności faktury (żądania zapłaty) do dnia jej uregulowania przez odbiorcę.
§  7.
1.
Obrót osiągnięty przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego ze sprzedaży na rynek krajowy nabytych produktów, przeznaczonych pierwotnie na eksport, podlega podatkowi obrotowemu.
2.
Obrót, o którym mowa w ust. 1, podlega opodatkowaniu w wysokości różnicy pomiędzy ceną uzyskaną ze sprzedaży produktów wymienionych w ust. 1 a ceną nabycia tych produktów.
3.
Przedsiębiorstwa handlu zagranicznego uiszczają podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 1, za okresy miesięczne w terminie do dnia 23 następnego miesiąca na rachunek właściwego miejscowo organu finansowego.
4.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, składają sprawozdania o podatku obrotowym z tytułu wymienionych w tym przepisie obrotów w trybie określonym w § 30 uchwały nr 927 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1952 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-97, poz. 1488 i z 1954 r. Nr A-48, poz. 664). Sprawozdania negatywne obowiązują.
§  8.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1953 r. w sprawie wysokości i trybu regulowania podatku obrotowego oraz fakturowania produktów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr A-116, poz. 1500).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 7 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.2.7

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wysokość i tryb regulowania przez niektóre państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe podatku obrotowego od produktów przeznaczonych na eksport oraz tryb rozliczania z budżetem Państwa różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną powyższych produktów.
Data aktu: 05/12/1959
Data ogłoszenia: 12/01/1960
Data wejścia w życie: 07/07/1959, 12/01/1960