Wprowadzenie zmian do instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów".

OBWIESZCZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU GEODEZJI I KARTOGRAFII
z dnia 25 września 1959 r.
o wprowadzeniu zmian do instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów".

Główny Urząd Geodezji i Kartografii podaje do wiadomości, że do wydanej na podstawie art. 8 ust. 1 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115) instrukcji B-IX "Pomiary uzupełniające i aktualizacja map i operatów" (Monitor Polski z 1959 r. Nr 27, poz. 128) zostały wprowadzone zarządzeniem nr 36 Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z dnia 7 września 1959 r. następujące zmiany:
1)
w pkt 86 po ust. 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5) Projektowanie można uważać za wykonane z wystarczającą dokładnością, jeżeli różnica pomiędzy powierzchnią określoną w założeniach do projektu (żądaną powierzchnią) i każdą wielkością powierzchni, obliczoną na podstawie różnych elementów wyznaczających projektowany obszar (działka), nie przekracza wartości dP, określonej tabelą nr 22 dla danego obszaru. Jako wynikową - przyjmuje się wielkość powierzchni określoną stosownie do wymagań pkt 68 ust. 3 i 4. Wyrównanie należy wykonać w myśl zasad podanych w pkt 89 instrukcji.";

2)
pkt 88 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1) Różnica dwukrotnego obliczenia powierzchni nie powinna przekraczać podanej w tabeli nr 22:

a) wartości dP - przy obliczaniu powierzchni obszarów wymienionych w pkt 85 ust. 1 do 4,

b) wartości 2 dP - przy obliczaniu powierzchni użytków i konturów klasyfikacyjnych (pkt 85 ust. 5).";

3)
w pkt 83 po ust. 3 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4) W przypadku projektowania obszaru (działki) o ściśle określonej powierzchni - jako ostateczną i nie podlegającą wyrównaniu przyjmuje się (wykazuje się) powierzchnię, określoną w założeniach projektu bądź przez wnioskodawcę.";

4)
pkt 89 otrzymuje brzmienie:

"1) Sumę jednoimiennych elementów powierzchniowych należy porównać z uprzednio obliczaną i wyrównaną powierzchnią obszaru, w którego skład te elementy wchodzą, a mianowicie:

a) sumę pow. arkuszy z powierzchnią ogólną,

b) sumę pow. kompleksów z powierzchnią arkusza,

c) sumę pow. działek z powierzchnią kompleksu,

d) sumę pow. użytków i konturów klas z powierzchnią działki.

Jeżeli w wyniku pomiaru uzupełniającego lub realizacji projektu będzie sporządzony "Wykaz zmian gruntowych" (pkt 90 ust. 1), to za "uprzednio obliczoną i wyrównaną" należy w pierwszej kolejności uważać powierzchnię "ewidencyjną" danego obszaru, określoną w kolumnie 11 tego wykazu na podstawie danych z operatu ewidencji gruntów.

2) Dopuszczalną przepisem pkt 83 ust. 1 i tabelą nr 22 różnicę porównywanej sumy powierzchni z powierzchnią uprzednio wyrównaną należy rozdzielić proporcjonalnie do wielkości powierzchni sumowanych, z wyjątkiem powierzchni obszarów (działek) określonych w sposób przewidziany przepisem pkt 88 ust. 4, które nie otrzymują poprawek wyrównawczych. Wielkość poprawek wyrównawczych na poszczególne działki nie powinna przekraczać 1/2 dP przewidzianych tabelą nr 22 dla danej działki. Równocześnie z wyrównaniem należy poszczególne powierzchnie zaokrąglić:

a) zaliczone do terenów kat. A, B i C - do 1 m2,

b) zaliczone do terenów kat. D - do 10 m2.

3) W przypadku otrzymania niedopuszczalnych różnic z porównania powierzchni, jak podano w ust. 1, należy sprawdzić obliczenia (pkt 87 ust. 5). Po wykryciu niedokładności obliczenie należy powtórzyć w myśl przepisu pkt 88 ust. 2 i doprowadzić do wymaganej zgodności, po czym wyrównać, jak podano w ust. 2. Powierzchnie "ewidencyjne", które po ich obliczeniu na podstawie danych z poprawnie wykonanego pomiaru uzupełniającego wykazują niedopuszczalne różnice, należy skorygować czerwonym atramentem w kolumnie 11 wykazu zmian gruntowych. Tryb i sposób przeprowadzenia korekty (aktualizacji) danych powierzchniowych w operacie ewidencji gruntów określają przepisy instrukcji o zakładaniu i prowadzeniu ewidencji gruntów."

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024