Produkcja przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbyt oraz zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 1 sierpnia 1959 r.
w sprawie produkcji przetworów i wyrobów garmażeryjnych z ryb, ich zbytu oraz zaopatrzenia prywatnych przetwórni rybnych w surowce do przetwórstwa.

W celu zwiększenia dostaw przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb na zaopatrzenie rynku odpowiednio do możliwości surowcowych i przy zachowaniu pełnej planowości w zakresie rozwoju przemysłu uspołecznionego oraz w celu stworzenia warunków do współudziału prywatnego przetwórstwa w przerobie surowców uznanych za nadwyżkowe, a w szczególności szprota w okresie jego szczytowych połowów - na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia nr 86 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 maja 1959 r. w sprawie przekazania Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu rybami (Monitor Polski Nr 51, poz. 234) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prywatne przetwórnie rybne mogą produkować dopuszczone do obrotu przetwory rybne i wyroby garmażeryjne z ryb, przede wszystkim ryby wędzone (ze szczególnym uwzględnieniem szprotów). Działalność tych przetwórni musi być prowadzona z zachowaniem warunków określonych przepisami niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zaopatrzenie prywatnych przetwórni rybnych w surowiec potrzebny do produkcji odbywać się będzie według następujących zasad:
1)
dla utrzymania minimum ciągłości pracy produkcyjnej w zakresie wędzenia wyodrębnia się w rocznym i kwartalnym planie zaopatrzenia surowcowego Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej określone ilości surowca rybnego,
2)
prywatne przetwórnie rybne będą otrzymywać surowiec uznawany przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" za nadwyżkowy, przy czym ilości te nie będą zaliczane na poczet planowego zaopatrzenia określonego w pkt 1,
3)
Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego zgłaszać będzie przed rozpoczęciem roku do Ministerstwa Żeglugi i Gospodarki Wodnej wnioski co do planu zaopatrzenia surowcowego przewidzianego w pkt 1 oraz wiążące liczby co do odbioru surowca nadwyżkowego (np. szprota) przez prywatne przetwórnie w dniach szczytowych połowów, przy uwzględnieniu maksymalnego wykorzystania potencjału produkcyjnego tego przetwórstwa.
§  3.
1.
Surowce określone w § 2 pkt 1 i 2 rozdzielane będą przez Zjednoczenie "Centrala Rybna" między poszczególne województwa na podstawie wniosków Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego i przy współudziale przedstawiciela tego Zrzeszenia.
2.
Rozdziału surowca pomiędzy poszczególne przetwórnie rybne dokonywać będzie Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Spożywczego przez swoje organizacje terenowe, które przedstawiać będą rozdzielnik właściwej centrali rybnej.
3.
Zakup surowców (realizacja przydziałów) przez prywatne przetwórnie rybne może się odbywać jedynie we właściwych terenowo centralach rybnych na podstawie rozdzielnika Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego po obowiązujących cenach zaopatrzeniowych dla prywatnych zakładów przetwórstwa rybnego. Odbiór surowca będzie następował z magazynów wskazanych przez centralę rybną (własnych lub obcych, np. magazynów przedsiębiorstw połowowych).
§  4.
Jakość przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb powinna odpowiadać normom jakościowym obowiązującym przemysł uspołeczniony.
§  5.
Produkcja w prywatnych przetwórniach rybnych może się odbywać:
1)
z surowca własnego przydzielonego według zasad §§ 2 i 3.
2)
usługowo - na zlecenie i z surowca centrali rybnej lub państwowych zakładów rybnych,
3)
usługowo - na zlecenie i z surowca innych instytucji po uzyskaniu przez nie zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej i za wiedzą właściwej terenowo centrali rybnej.
§  6.
W przypadku określonym w § 5 pkt 2 i 3 zleceniodawca obowiązany jest do zapewnienia prywatnemu przetwórcy zaopatrzenia surowcowego (surowce pomocnicze) i materiałowego, umożliwiającego wykonanie udzielonego zlecenia.
§  7.
1.
W przypadku określonym w § 5 pkt 1 sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb następuje w uspołecznionej sieci handlu, zgodnie z rozdzielnikiem prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w części nie objętej rozdzielnikiem - w sieci handlu prywatnego lub indywidualnym konsumentom. Sprzedaż poza teren województwa wymaga zgody wydziału handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 5 pkt 2 i 3, prywatne przetwórnie rybne wysyłają (wydają) gotowy produkt zgodnie z dyspozycją zleceniodawcy po uprzednim wystawieniu przez zleceniodawcę świadectwa jakości i faktury.
§  8.
Sprzedaż przetworów rybnych i wyrobów garmażeryjnych z ryb, pochodzących z produkcji prywatnych przetwórni rybnych, dokonywana jest po cenach zatwierdzonych przez właściwe organy.
§  9.
W razie dostawy do jednostek handlu uspołecznionego przetwory i wyroby garmażeryjne z ryb, wyprodukowane przez prywatne przetwórnie rybne, podlegają kontroli odbioru jakościowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  10.
Przetwory rybne produkcji prywatnych przetwórni rybnych powinny być oznaczone w sposób określony w przepisach dotyczących oznaczania towarów wprowadzanych do obrotu.
§  11.
Prywatne przetwórnie rybne składają wydziałom przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za pośrednictwem terenowych organizacji Ogólnopolskiego Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Spożywczego - miesięczne rozliczenia z otrzymywanego surowca oraz z wykonania produkcji.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024