Terenowa koordynacja przewozów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 lipca 1959 r.
w sprawie terenowej koordynacji przewozów.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 26 i z 1953 r. Nr 43, poz. 210) zarządza się, co następuje:
§  1.
Terenowa koordynacja przewozów ma na celu zapewnienie pełnej i racjonalnej współpracy pomiędzy kolejami normalnotorowymi i dojazdowymi, transportem drogowym oraz żeglugą śródlądową w zakresie przewozów osób i ładunków.
§  2.
1.
Tworzy się przy wydziałach komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw komisje koordynacji przewozów, zwane w dalszym ciągu "komisjami".
2.
Komisje są organami opiniodawczymi oraz mogą zgłaszać wnioski w sprawach koordynacji przewozów.
3.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
1)
prezydium wojewódzkiej rady narodowej (WRN) - należy przez to rozumieć również prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa;
2)
województwie - należy przez to rozumieć również obszar miasta wyłączonego z województwa;
3)
wydziale komunikacji - należy przez to rozumieć wydział komunikacji prezydium WRN, przy którym utworzona jest komisja.
§  3.
1.
Do zakresu działania komisji należy w szczególności:
1)
opracowywanie wniosków w sprawie podziału nadawanych w województwie ładunków pomiędzy poszczególne rodzaje transportu ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania wodnych szlaków komunikacyjnych oraz w sprawie eliminacji nieracjonalnych przewozów;
2)
opiniowanie wniosków w sprawie uruchomienia lub likwidacji na stacjach kolejowych placówek Państwowej Komunikacji Samochodowej (PKS) dla dowozu drobnych przesyłek kolejowych do odbiorców i odwrotnie oraz wniosków odbiorców o zwolnienie ich od obowiązku korzystania z usług placówek PKS w tym zakresie;
3)
opracowywanie wniosków w zakresie wykorzystania środków transportu własnego użytkowników oraz ustalenia obszaru wykonywania przewozów tymi środkami;
4)
wysuwanie wniosków dotyczących likwidacji niedomagań obsługi transportowej województwa;
5)
opracowywanie wniosków koordynacyjnych w zakresie rozkładów jazdy;
6)
stawianie wniosków co do zmian opłat przewozowych, wynikających z potrzeb koordynacji przewozów;
7)
stawianie wniosków co do uruchomienia linii komunikacji samochodowej uzupełniających linie kolejowe oraz wskazywanie miejscowości, w których należałoby utworzyć bądź zlikwidować istniejące punkty obsługi przewozowej transportu drogowego, kolejowego lub wodnego;
8)
badanie możliwości zastępowania na pewnych odcinkach istniejącej obsługi transportowej innym, bardziej uzasadnionym gospodarczo rodzajem transportu oraz opracowywanie odpowiednich wniosków i rozpatrywanie wniosków zainteresowanych przewoźników w tym zakresie, a zwłaszcza wniosków w sprawach:
a)
odciążenia kolei normalnotorowych przez transport drogowy w zakresie przewozu osób i ładunków na krótkich odległościach;
b)
likwidacji bocznic kolejowych uciążliwych dla ruchu kolejowego lub nierentownych oraz ich zastępowania transportem drogowym;
c)
przejmowania przez żeglugę śródlądową przewozów wykonywanych koleją lub transportem samochodowym;
d)
wykorzystania w granicach gospodarczo uzasadnionych zdolności przewozowej kolei dojazdowych;
9)
opiniowanie i stawianie wniosków co do tras i obszarów komunikacji wykonywanej różnymi rodzajami transportu;
10)
przedstawianie wniosków dotyczących ulepszenia nawierzchni poszczególnych odcinków dróg publicznych i wzmocnienia mostów oraz budowy nowych dróg kołowych bądź innych szlaków komunikacyjnych w celu stworzenia możliwości używania ekonomiczniejszych środków transportowych;
11)
opiniowanie projektów budowy nowych bocznic kolejowych oraz stawianie wniosków w zakresie spraw spornych dotyczących obsługi bocznic.
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do wojskowych przewozów kolejowych oraz do wojskowych bocznic kolejowych.
§  4.
Komisja ma prawo żądać od poszczególnych instytucji i przedsiębiorstw uspołecznionych położonych na terenie województwa wszelkich danych i informacji potrzebnych do wykonania zadań określonych w §§ 1 i 3.
§  5.
1.
W skład komisji wchodzą:
1)
jako przewodniczący - kierownik wydziału komunikacji;
2)
jako członkowie:
a)
przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego,
b)
przedstawiciel właściwej dyrekcji okręgowej kolei państwowych (DOKP),
c)
przedstawiciel terenowo właściwego przedsiębiorstwa PKS,
d)
przedstawiciel przedsiębiorstwa branżowego transportu handlu wewnętrznego.
2.
Przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej może powołać w charakterze stałych członków komisji przedstawicieli innych przedsiębiorstw transportowych, nie wymienionych w ust. 1, z tym że łączna liczba członków stałych komisji nie może przekroczyć 7 osób.
3.
Przewodniczącego komisji w razie jego nieobecności zastępuje przedstawiciel wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego (ust. 1 pkt 2 lit. a).
§  6.
1.
W razie potrzeby, a w szczególności w celu uzyskania opinii i wyjaśnień, przewodniczący może zaprosić na posiedzenie komisji przedstawicieli zainteresowanych komórek prezydium WRN oraz jednostek transportowych i gospodarczych nie reprezentowanych w komisji.
2.
Przewodniczący komisji obowiązany jest zaprosić na posiedzenie jednostkę gospodarczą nie będącą członkiem komisji, jeżeli na posiedzeniu ma być rozpatrywana sprawa dotycząca tej jednostki. Przedstawiciele zaproszonych jednostek gospodarczych biorą w tych przypadkach udział w posiedzeniach komisji na prawach przysługujących członkom stałym.
§  7.
Przewodniczący komisji zwołuje posiedzenia w razie potrzeby z własnej inicjatywy, na wniosek członka komisji lub na wniosek zainteresowanej jednostki gospodarczej.
§  8.
Przewodniczący ustala porządek obrad komisji i w razie potrzeby przydziela poszczególnym członkom komisji tematy do opracowania. Przewodniczący może powoływać podkomisje i wydawać instrukcje o składzie i trybie pracy tych podkomisji.
§  9.
Czynności sekretariatu komisji wykonuje wydział komunikacji prezydium WRN.
§  10.
Zawiadomienie o posiedzeniu komisji wraz z ustalonym porządkiem obrad należy doręczyć zainteresowanym co najmniej na 5 dni przed posiedzeniem.
§  11.
Na posiedzeniach komisji nie podejmuje się uchwał, a wyniki narad ujmuje się w protokole:
1)
w formie uzgodnionych opinii i wniosków, które podlegają wprowadzeniu w życie w trybie obowiązujących przepisów,
2)
w razie rozbieżności - w formie stanowisk poszczególnych uczestników posiedzeń, które przedstawia się wraz ze stanowiskiem wydziału komunikacji do decyzji prezydium WRN bądź - jeżeli sprawa należy do zakresu działania organów naczelnych - wraz ze stanowiskiem prezydium WRN - Ministrowi Komunikacji, który podejmuje decyzję po zasięgnięciu opinii zainteresowanych ministrów.
§  12.
1.
W sprawach, w których zainteresowane są dwa lub więcej województw, komisje przy wydziałach komunikacji w tych województwach mogą odbyć wspólne posiedzenie, na którym przewodniczy kierownik wydziału komunikacji województwa inicjującego sprawę.
2.
Do posiedzeń wspólnych, o których mowa w ust. 1, mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 8, 10 i 11.
§  13.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 3 lipca 1954 r. w sprawie organizacji terenowej koordynacji przewozów (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-72, poz. 883 i z 1955 r. Nr 119, poz. 1576).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024