Pomoc dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego.

UCHWAŁA NR 285
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1958 r.
w sprawie pomocy dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego.

W celu przyjścia z pomocą dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Na terenach określonych w ust. 2 nabywcy państwowych nieruchomości rolnych, stanowiących samodzielne gospodarstwa rolne, nabyte w trybie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71) oraz robotnicy zatrudniani w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym w charakterze stałych robotników rolnych, leśnych i przemysłu drzewnego korzystają z ulg i pomocy przewidzianych w niniejszej uchwale.
2.
Przepisy niniejszej uchwały mają zastosowanie na następujących terenach: w województwie gdańskim w powiatach: elbląskim, kwidzyńskim, lęborskim, malborskim, sztumskim, nowodworsko-gdańskim, w województwie olsztyńskim z wyjątkiem powiatów działdowskiego i nowomiejskiego; w województwach: koszalińskim, szczecińskim, zielonogórskim i wrocławskim; w województwie białostockim w powiatach: oleckim, gołdapskim i ełckim; w województwie rzeszowskim w powiecie ustrzyckim z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, w powiecie leskim z wyjątkiem miasta Lesko i gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Hoczew, w powiecie sanockim w gromadach: Odrzechowa, Posada Górna, Jaśliska, Wisłok Wielki, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Tyrawa Wołoska, Mokre, Sieniawa, w powiecie krośnieńskim w gromadach: Tylawa, Trzciana, Polany i we wsi Hyrowa gromady Iwla, w powiecie jasielskim w gromadzie Krempna, w powiecie gorlickim w gromadach: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Ropica Górna, Śnietnica, w powiecie przemyskim w gromadach: Bircza, Kuźmina, Leszczawa Dolna, Lipa, Nowosiółki Dydyńskie, Piątkowa, Sufczyna i we wsi Krzeczkowa gromady Olszany.
§  2.
1.
Nabywcom samodzielnych gospodarstw rolnych oraz robotnikom zatrudnianym w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym przysługują zwolnienia:
1)
od podatku od nabycia praw majątkowych i podatku gruntowego przypadających w okresie 3 lat od nabytego gospodarstwa rolnego lub od otrzymanej w użytkowanie działki pracowniczej,
2)
od obowiązku dostawy zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych - stosownie do przepisów rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie tych dostaw.
2.
Zwolnienia określone w ust. 1 liczy się od roku, w którym nastąpiło objęcie nabytych lub przydzielonych w użytkowanie gruntów. Jeżeli jednak objęcie gruntów nastąpiło w IV kwartale, gdy dokonanie siewów jesiennych jest niemożliwe, do okresu zwolnienia nie wlicza się roku objęcia gruntów.
§  3.
1.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych korzystają po objęciu gospodarstw z pierwszeństwa przy otrzymaniu kredytów bankowych w wysokości umożliwiającej budowę lub odbudowę najbardziej niezbędnych do prowadzenia gospodarstw pomieszczeń mieszkalnych i inwentarskich oraz na zakup niezbędnego inwentarza żywego i martwego, nasion, nawozów, paszy itp.
2.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych mają pierwszeństwo do nabycia materiałów budowlanych potrzebnych do budowy budynków.
§  4.
Robotnicy zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym mogą otrzymać długo i średnioterminowe kredyty bankowe na zakup niezbędnego inwentarza żywego i sprzętu domowego, a ponadto robotnicy zatrudnienie w państwowym gospodarstwie leśnym - krótkoterminowe kredyty na zakup nasion, nawozów itp.
§  5.
1.
Nabywcy samodzielnych gospodarstw rolnych i robotnicy zatrudnieni w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym otrzymują pomoc kredytową w trybie i na warunkach określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 maja 1957 r. w sprawie udzielania pomocy kredytowej Państwa na rozwój produkcji rolnej i rzemiosła wiejskiego (Monitor Polski Nr 48, poz. 298).
2.
W celu zapewnienia osobom wymienionym w ust. 1 możliwości otrzymania kredytów banki udzielające kredytu rezerwują na wniosek organów administracji rolnej prezydiów wojewódzkich rad narodowych odpowiednie sumy w swych planach kredytowych.
§  6.
Przesiedlenie się i przewóz mienia nabywców samodzielnych gospodarstw rolnych i robotników zatrudnionych w państwowych gospodarstwach rolnych i w państwowym gospodarstwie leśnym może odbywać się na koszt Państwa. Decyzję w tym zakresie podejmuje organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na dotychczasowe miejsce zamieszkania nabywcy gospodarstwa lub robotnika.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do ustalenia w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa oraz Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego warunków oraz trybu udzielania ulg i pomocy przewidzianych w niniejszej uchwale.
§  8.
1.
Traci moc uchwała nr 107 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie osadnictwa rolnego (Monitor Polski Nr 28, poz. 188).
2.
Ilekroć przepisy uchwały nr 145 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie pomocy dla repatriantów (Monitor Polski Nr 32, poz. 217) powołują się na przepisy uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie osadnictwa rolnego, należy stosować odpowiednie przepisy niniejszej uchwały.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Rolnictwa, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Finansów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.61.346

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pomoc dla nabywców państwowych nieruchomości rolnych oraz robotników zatrudnianych w państwowych gospodarstwach rolnych i państwowym gospodarstwie leśnym na Ziemiach Zachodnich i w południowej części województwa rzeszowskiego.
Data aktu: 29/07/1958
Data ogłoszenia: 08/08/1958
Data wejścia w życie: 08/08/1958