Organizowanie i praca ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej.

UCHWAŁA NR 201
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie organizowania i pracy ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Uwzględniając inicjatywę Związku Młodzieży Socjalistycznej wypływającą z uchwał IV Plenum Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej oraz postanowienia Sekretariatu Komitetu Centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej w sprawie udziału Związku Młodzieży Socjalistycznej w budowie kluczowych obiektów przemysłowych i w innych poważnych przedsięwzięciach gospodarczych - Rada Ministrów uchwala:
§  1.
Upoważnia się Związek Młodzieży Socjalistycznej do zorganizowania ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej, zwanych dalej w skrócie "OHP", pozostających pod ideowym kierownictwem i ogólnym nadzorem Związku Młodzieży Socjalistycznej.
§  2.
Zadaniem OHP jest pomoc w rozwijaniu gospodarki narodowej, jak również stworzenie dla skupionej w OHP młodzieży możliwości nabycia podstawowych wiadomości zawodowych, prowadzenie z nią pracy ideowo-wychowawczej oraz zapewnienie przeszkolenia wojskowego.
§  3.
Bezpośrednią organizację, administrację i gospodarkę OHP powierzy Związek Młodzieży Socjalistycznej Komendzie Głównej OHP, powołanej przez Komitet Centralny Związku Młodzieży Socjalistycznej. W miarę potrzeby - w razie skoncentrowania większej ilości hufców w jednym rejonie pracy OHP - Komendant Główny OHP może powołać komendę zgrupowania OHP.
§  4.
Komenda Główna OHP uprawniona jest do reprezentowania OHP wobec władz i organów państwowych.
§  5.
Rekrutacja do OHP prowadzona jest przez terenowe ogniwa Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej, przy udziale Komendy Głównej OHP, na podstawie zgłoszeń ochotniczych, spośród męskiej młodzieży miejskiej i wiejskiej w wieku lat 18-24. Dla uczestnika OHP pełniącego w hufcu funkcje kadrowe dopuszcza się wiek do lat 30. W przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych społecznie i gdy nie koliduje to z zajęciami szkolnymi i stanem zdrowia - mogą być przyjęci do OHP również chłopcy w wieku lat 16-18.
§  6.
Szczegółowe prawa i obowiązki młodzieży skupionej w OHP określa umowa o pracę zawierana przez Komendę Główną OHP z każdym uczestnikiem hufca według wzoru, który ustali Komenda Główna OHP w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
Prawa i obowiązki wykonawcy obiektu, przy którego budowie zostają zatrudnione OHP, określa umowa zawierana przez Komendę Główną OHP z wykonawcą według wzoru, który ustali Komenda Główna OHP w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
§  8.
Normę wyżywienia dla uczestnika OHP ustala się w wysokości obowiązującej w wojsku zasadniczej należności żywnościowej żołnierskiej. W razie gdy praca odbywa się w warunkach szkodliwych lub jest szczególnie uciążliwa, Komenda Główna OHP w porozumieniu z Ministrem Zdrowia może przyznać dodatek do tej normy w wysokości dodatku dla ciężko pracujących, przysługującego w wojsku.
§  9.
1.
Minimalny okres pracy w OHP ustala się na trzy miesiące, a dla uczącej się młodzieży, zatrudnionej w okresie wakacji letnich - dwa miesiące.
2.
Uczestnicy OHP, którzy przepracowali w OHP przynajmniej sześć miesięcy, korzystają:
1)
z prawa wyboru rodzaju wojsk i broni przy odbywaniu zasadniczej służby wojskowej w granicach potrzeb wojska i jeżeli spełniają warunki wymagane do służby w danym rodzaju wojsk i broni;
2)
z prawa pierwszeństwa przy werbunku do szkół specjalistów wojskowych, szkół podoficerskich i szkół oficerskich, jeżeli spełniają inne warunki wymagane przy werbunku do tych szkół.
3.
Uczestnicy OHP, którzy przepracowali w OHP przynajmniej sześć miesięcy i wykazali się osiągnięciami w pracy, nabywają przy równych kwalifikacjach zawodowych prawo pierwszeństwa do zatrudnienia u wykonawcy obiektu, budowanego przy ich pomocy.
§  10.
Zezwala się pracownikom Komendy Głównej oraz komend zgrupowania OHP i uczestnikom OHP na noszenie mundurów i odznak organizacyjnych, których wzory i normy oraz wynikłe stąd koszty ustali Związek Młodzieży Socjalistycznej w porozumieniu z Ministrami Finansów i Obrony Narodowej.
§  11.
Zobowiązuje się:
1)
Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej - do udzielenia Związkowi Młodzieży Socjalistycznej dla potrzeb OHP w roku 1958 dotacji na wykonanie zadań wynikających z niniejszej uchwały, a w szczególności na zorganizowanie i uruchomienie OHP, uposażenie kadry Komendy Głównej, komend zgrupowania i komend hufców OHP, wyposażenie OHP w umundurowanie, materiały i pomoce naukowe i szkoleniowe oraz na pokrycie kosztów innego zaopatrzenia OHP przez resorty i wszelkich innych wydatków OHP, których nie będzie pokrywał wykonawca zgodnie z zawartą umową (§ 7);
2)
Ministra Pracy i Opieki Społecznej:
a)
do stałego nadzorowania działalności wykonawców, zatrudniających OHP, w zakresie zapewnienia OHP właściwych warunków pracy i płacy,
b)
do udzielenia ogniwom Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej pomocy w rekrutacji młodzieży do OHP przez organy zatrudnienia prezydiów rad narodowych,
c)
do opłacania przejazdów uczestników hufców na teren pracy oraz po jej zakończeniu do miejsc ich stałego zamieszkania lub nowej pracy;
3)
Ministra Zdrowia:
a)
do zorganizowania terenowych komisji lekarskich dla przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów na uczestników OHP,
b)
do zapewnienia OHP właściwej opieki lekarskiej, zaopatrzenia w leki oraz nadzoru sanitarnego w miejscach ich zakwaterowania i pracy w terenie;
4)
Ministra Handlu Wewnętrznego - do zapewnienia OHP zaopatrzenia w rejonach ich zakwaterowania w środki żywności, zgodnie z normami wyżywienia (§ 8);
5)
Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Ministra Łączności - do zorganizowania w miejscach zakwaterowania OHP punktów sprzedaży artykułów sanitarnych i kosmetycznych, papierosów, gazet i czasopism oraz artykułów żywnościowych, jak napoje bezalkoholowe, słodycze, konserwy itp.;
6)
Ministra Przemysłu Lekkiego - do zapewnienia OHP możliwości zaopatrzenia się w odpowiednie ilości materiałów na umundurowanie pracowników Komendy Głównej i komend zgrupowania OHP oraz uczestników OHP, według ustalonych norm i wzorów (§ 10);
7)
Ministra Oświaty - do otoczenia OHP bezpośrednią opieką w dziedzinie szkoleniowo-zawodowej i oświatowo-wychowawczej przez kuratoria okręgów szkolnych i inspektoraty oświaty, jak również do zapewnienia OHP możliwości nabycia potrzebnych materiałów oraz pomocy naukowych i szkoleniowych według programów ustalanych przez Komendę Główną OHP w porozumieniu z Komitetem Centralnym Związku Młodzieży Socjalistycznej i Ministerstwem Oświaty;
8)
Ministra Obrony Narodowej:
a)
do skierowania dla potrzeb OHP odpowiedniej kadry instruktorskiej, jak również do zapewnienia OHP odpowiednich materiałów i pomocy szkoleniowych oraz broni ćwiczebnej dla celów przeszkolenia wojskowego,
b)
do ustalenia sposobu realizacji szczególnych uprawnień uczestników OHP, określonych w § 9 ust. 2 uchwały;
9)
Komisję Planowania przy Radzie Ministrów - do ustalenia planu prac OHP na 1958, 1959 i 1960 rok;
10)
prezydia rad narodowych oraz inne właściwe organy państwowe - do okazywania OHP jak najdalej idącej pomocy w wykonywaniu ich zadań.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024