Ruch racjonalizatorski w zakresie administracji finansowo-budżetowej oraz organizacja i technika pracy biurowej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 czerwca 1957 r.
w sprawie ruchu racjonalizatorskiego w zakresie administracji finansowo-budżetowej oraz organizacji i techniki pracy biurowej.

Dla zapewnienia rozwoju i wszechstronnego wykorzystania inicjatywy pracowniczej w zakresie usprawnienia i obniżenia kosztów utrzymania organów administracji finansowej i instytucji finansowych w resorcie Ministerstwa Finansów - stosownie do § 1 i § 2 zarządzenia nr 322 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r w sprawie ruchu racjonalizatorskiego w administracji (Monitor Polski Nr 96, poz. 1058) i w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "jednostka organizacyjna" rozumieć należy departamenty Ministerstwa Finansów, centrale i jednostki terenowe banków, Powszechnej Kasy Oszczędności, Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz wydziały (oddziały) finansowe prezydiów rad narodowych, inspektoraty kontrolno-rewizyjne przy prezydiach rad narodowych oraz Polski Monopol Loteryjny.
2.
Przez użyte w zarządzeniu określenie "usprawnienie" należy rozumieć usprawnienie w administracji (usprawnienia administracyjne).
§  2.
1.
Ocena, popularyzacja i nagradzanie wniosków usprawnieniowych składanych przez pracowników resortu Ministerstwa Finansów należy do tej jednostki organizacyjnej, która jest właściwa ze względu na przedmiot wniosku do wydania decyzji i wprowadzenia w życie projektowanego we wniosku usprawnienia.
2.
Właściwa jednostka organizacyjna obowiązana jest najdalej w terminie dni 30 od daty otrzymania wniosku rozpatrzyć projektowane usprawnienie i podjąć decyzję o przyjęciu wniosku i wprowadzeniu go w życie lub o odrzuceniu wniosku.
3.
Jeżeli wprowadzenie w życie wniosku wymaga zmiany obowiązujących przepisów lub przeprowadzenia doświadczeń albo uzupełnienia projektu przez wnioskodawcę, określony w ust. 2 termin 30-dniowy może być przesunięty, o czym należy wnioskodawcę zawiadomić.
4.
Jednostka organizacyjna po otrzymaniu wniosku, którego realizacja należy do właściwości innej jednostki lub innego organu władzy bądź administracji państwowej, obowiązana jest bezzwłocznie przekazać wniosek właściwej jednostce lub organowi wraz ze swą opinią.
§  3.
1.
O wydaniu decyzji o przyjęciu i wprowadzeniu w życie projektowanego we wniosku usprawnienia lub o jego odrzuceniu bądź o przekazaniu wniosku właściwej jednostce (organowi) należy zawiadomić wnioskodawcę. W zawiadomieniu o odrzuceniu wniosku należy podać uzasadnienie odrzucenia wniosku. Odpisy zawiadomień o przyjęciu i wprowadzeniu w życie wniosku, tudzież o wyróżnieniu wnioskodawcy należy dołączyć do akt personalnych wnioskodawcy.
2.
Od decyzji odrzucającej wniosek służy wnioskodawcy prawo wniesienia odwołania do jednostki nadrzędnej, której decyzja jest ostateczna. Odwołanie wraz z aktami sprawy należy przesłać jednostce nadrzędnej za pośrednictwem jednostki, która wydała decyzję. Decyzje wydane przez Ministerstwo Finansów oraz przez centrale banków, Powszechnej Kasy Oszczędności i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz Polski Monopol Loteryjny w zakresie ich właściwości rzeczowej są ostateczne.
§  4.
1.
W razie przyjęcia usprawnienia objętego wnioskiem jednostka organizacyjna może wyróżnić wnioskodawcę w drodze przyznania dyplomu, nagrody książkowej lub pieniężnej. Nagrody pieniężne mogą być przyznawane tylko za wnioski usprawnieniowe wprowadzone w życie w skali krajowej w zakresie danej instytucji finansowej lub działu administracji finansowej. Nagrody pieniężne przyznają centrale banków, Powszechnej Kasy Oszczędności i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz Polski Monopol Loteryjny z funduszu nagród zatwierdzonego w planie finansowym danej instytucji finansowej. Nagrody pieniężne za wnioski dotyczące usprawnień w wydziałach (oddziałach) finansowych prezydiów rad narodowych i w inspektoratach kontrolno-rewizyjnych przy prezydiach rad narodowych przyznaje Ministerstwo Finansów z zachowaniem przepisów ust. 4 i 5.
2.
Pracownicy przejawiający szczególnie twórczą inicjatywę w zakresie usprawnienia i obniżenia kosztów utrzymania administracji finansowej lub instytucji finansowych powinni korzystać, przy równych kwalifikacjach z innymi pracownikami, z pierwszeństwa przy przyznawaniu nagród, przy awansach i wszelkiego rodzaju wyróżnieniach oraz przy zaspokajaniu ich potrzeb bytowych.
3.
Autorom wniosków o znaczeniu resortowym (dotyczącym usprawnienia w skali krajowej co najmniej dwu lub więcej instytucji finansowych lub działów administracji finansowej, np. Banku Inwestycyjnego i Banku Rolnego), których realizacja przyczyniła się w poważnym stopniu do usprawnienia administracji finansowej lub instytucji finansowych i zarazem przyniosła wydatne obniżenie kosztów utrzymania, mogą być przyznawane nagrody pieniężne przez Ministerstwo Finansów.
4.
Nagrody pieniężne, o których mowa w ust. 3. będą przyznawane tylko za wnioski już wprowadzone w życie i na podstawie dokładnie obliczonych i sprawdzonych wyników oszczędnościowych.
5.
Szczegółowo uzasadnione wnioski o przyznanie nagród pieniężnych, o których mowa w ust. 3, centrale banków, Powszechnej Kasy Oszczędności i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz departamenty Ministerstwa powinny kierować do Departamentu Organizacyjno-Administracyjnego Ministerstwa Finansów.
6.
Przyznanie wnioskodawcy wszelkiego rodzaju wyróżnień i nagród pieniężnych następuje po uprzednim zasięgnięciu opinii przedstawiciela Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
§  5.
1.
Ocena i popularyzacja wniosków o znaczeniu międzyresortowym składanych zarówno przez pracowników resortu Ministerstwa Finansów, jak i przez pracowników innych resortów z dziedziny finansowo-budżetowej należy do rzeczowo właściwych departamentów Ministerstwa Finansów, z dziedziny zaś organizacji i techniki pracy biurowej - do Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej przy Ministerstwie Finansów.
2.
Przy ocenie, popularyzacji i nagradzaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 1 ust. 2, § 2, § 3 ust. 1 zdanie pierwsze i drugie i ust. 2 zdanie drugie oraz § 4 ust. 1, 4 i 5.
§  6.
1.
Departament Organizacyjno-Administracyjny Ministerstwa Finansów czuwa nad terminowym załatwianiem wniosków usprawnieniowych przez właściwe rzeczowo departamenty (Zakład Organizacji i Techniki Pracy Biurowej) oraz prowadzi ogólną ewidencję wniosków wpływających do Ministerstwa i rejestr przyznanych wyróżnień i nagród.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 w pozostałych jednostkach resortu wykonują komórki załatwiające sprawy organizacyjne.
§  7.
Kierownicy jednostek organizacyjnych obowiązani są zapewnić właściwym instancjom związkowym możność stałego zaznajamiania się z przebiegiem i wynikami ruchu racjonalizatorskiego w administracji finansowej i instytucjach finansowych.
§  8.
Wnioski usprawnieniowe nie załatwione przez b. komisję usprawnienia administracji publicznej podlegają rozpatrzeniu według niniejszego zarządzenia.
§  9.
1.
Centrale banków, Powszechnej Kasy Oszczędności i Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy, m. Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia) wydadzą szczegółowe wytyczne niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszego zarządzenia oraz do popularyzacji ruchu racjonalizatorskiego.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego może w uzasadnionych przypadkach za zgodą Ministra Finansów i w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych dostosować przepisy §§ 2 i 4 ust. 1 i 2 oraz § 6 ust. 2 do potrzeb i warunków pracy Narodowego Banku Polskiego, z wyłączeniem jednak prawa powoływania płatnych komisji do oceny projektów usprawnieniowych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024