Tryb ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 5 kwietnia 1957 r.
w sprawie trybu ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 6 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 20 lipca 1950 r. w sprawie przekazania Ministrowi Kolei, Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego i Ministrowi Żeglugi uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 751) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przed rozpoczęciem produkcji artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych albo robót (usług) typowych, powtarzalnych o charakterze przemysłowym, na które nie ma ustalonych cen zbytu, przedsiębiorstwa sporządzają kalkulację wstępną zgodnie z obowiązującymi zasadami i przesyłają ją w 4 egzemplarzach do nadzorującego centralnego zarządu.
2.
Kalkulacje wstępne artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych należy sporządzać na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, a kalkulacje robót - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2.
3.
W objaśnieniach do formularza kalkulacji artykułów należy podać:
1)
nazwę oraz jakie zastosowanie ma produkt (opis produktu z podaniem, jego cech charakterystycznych),
2)
dla jakich przedsiębiorstw produkt jest przeznaczony i kto będzie jego głównym nabywcą,
3)
czy produkt jest przewidziany na eksport,
4)
czy produkcja danego produktu jest ciągła, seryjna, na zlecenie itp.,
5)
czy produkcja wymaga w pierwszym okresie specjalnych nakładów ze względu na trudności technologiczne,
6)
datę rozpoczęcia produkcji,
7)
uzasadnienie proponowanej ceny.
4.
W formularzu kalkulacji robót (usług) o charakterze przemysłowym należy podać:
1)
dokładny opis roboty (usługi),
2)
dla kogo robota jest wykonywana,
3)
uzasadnienie proponowanej ceny.
5.
Formularz, na którym sporządzona została kalkulacja, podpisują kierownik działu planowania, główny księgowy i dyrektor.
§  2.
1.
Nadzorujący centralny zarząd w ciągu 5 dni po otrzymaniu kalkulacji przeprowadza jej wstępną analizę i przesyła ją wraz z załącznikami oraz ewentualnymi uwagami do uzgodnienia:
1)
jeżeli wyrób zbywany jest przedsiębiorstwu podległemu Ministrowi Komunikacji - zainteresowanym centralnym zarządom,
2)
jeżeli wyrób zbywany jest przedsiębiorstwu spoza resortu komunikacji - ministerstwu (centralnemu zarządowi), któremu podlegają główni nabywcy.
2.
Przesyłając kalkulację należy poinformować adresata, że niezgłoszenie zastrzeżeń w terminie 20 dni od daty jej otrzymania uznaje się za zaakceptowanie proponowanej ceny.
§  3.
1.
Po otrzymaniu opinii, o której mowa w § 2, nadzorujący centralny zarząd zatwierdza cenę w ramach uprawnień posiadanych na podstawie § 5 uchwały nr 513 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów centralnych zarządów przemysłu (Monitor Polski Nr 83, poz. 975).
2.
Kalkulacje dotyczące cen, których zatwierdzenie należy do kompetencji Ministra Komunikacji, centralny zarząd po wprowadzeniu ewentualnych poprawek (czerwonym atramentem) przesyła w 3 egzemplarzach w ciągu 3 dni od otrzymania uwag do Departamentu Finansowo-Księgowego Ministerstwa Komunikacji z wnioskiem o zatwierdzenie ceny.
§  4.
Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji przedstawia wniosek wraz z opinią Ministrowi Komunikacji do zatwierdzenia, jeżeli cena dotyczy artykułu, na który cenę zgodnie z przekazanymi uprawnieniami ustala Minister Komunikacji.
§  5.
W razie gdy Minister Komunikacji nie jest uprawniony do ustalenia ceny, Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji kieruje wniosek do właściwego organu upoważnionego do ustalania cen.
§  6.
Jeżeli jednostki określone w § 2 ust. 1 pkt 2 nie dojdą do porozumienia co do wysokości ceny, Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji kieruje sprawę do rozpatrzenia do właściwego organu upoważnionego do ustalania cen.
§  7.
We wnioskach dotyczących zmiany ceny kalkulację planowanego kosztu własnego sporządza się na podstawie faktycznych kosztów wynikowych.
§  8.
Składane przez przedsiębiorstwa wnioski o zmianę ceny powinny zawierać uzasadnienie proponowanej zmiany ceny.
§  9.
Odpisy decyzji Ministra Komunikacji o ustaleniu ceny Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji przesyła:
1)
właściwemu organowi upoważnionemu do ustalania cen;
2)
właściwemu centralnemu zarządowi.
§  10.
Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji prowadzi rejestr ustalonych cen.
§  11.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą trybu ustalania cen zbytu wyrobów (robót) wykonywanych wyłącznie na zaopatrzenie sił zbrojnych.
2.
Przepisy zarządzenia nie naruszają trybu ustalania cen na produkty nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe b. Ministrowi Kolei oraz b. Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego, świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej, unormowanego zarządzeniami Ministra Kolei z dnia 5 lutego 1955 r. (Monitor Polski Nr 18, poz. 188), oraz Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 17 września 1954 r. (Monitor Polski Nr 90, poz. 1003).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

KALKULACJA WSTĘPNA KOSZTÓW PRODUKCJI WYROBU

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

KALKULACJA WSTĘPNA USŁUG PRZEMYSŁOWYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024