Zakres i tryb stosowania uchwały nr 25 z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji.

UCHWAŁA NR 127
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1957 r.
o zakresie i trybie stosowania uchwały nr 25 z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji.

Wobec niejednolitego stosowania przepisów uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad zwalniania, przeszkalania i zatrudniania pracowników w związku z reorganizacją administracji (Monitor Polski Nr 6, poz. 37), zwanej dalej "uchwałą nr 25", Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. mają zastosowanie wyłącznie w jednostkach administracji finansowanych z działu 10 budżetu centralnego i terenowego oraz działu 11.
2.
Przez użyte w § 2 ust. 1 uchwały nr 25 określenia "administracja gospodarcza" lub "jednostki gospodarcze" rozumieć należy centralne zarządy (zarządy) wchodzące w skład ministerstw lub centralnych urzędów oraz wojewódzkie (powiatowe) zarządy podległe prezydiom właściwych rad narodowych, o ile te centralne zarządy lub zarządy finansowane są z działu 10 budżetu centralnego i terenowego.
§  2.
Uchwała nr 25 nie ma zastosowania w przypadku, gdy:
1)
zwolnienie pracownika następuje z innych przyczyn i w innych warunkach niż ustalone w § 2 uchwały nr 25, tj. nie wynika ze zmniejszenia stanu liczebnego pracowników odpowiadającego zmniejszeniu ilości etatów;
2)
stosunek pracy lub stosunek służby ustaje z powodu:
a)
rozwiązania umowy o pracę zawartej na okres próbny,
b)
upływu czasu ustalonego w umowie zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy,
c)
rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 2 ust. 1 lub art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. Nr 2, poz. 11), jak również wygaśnięcia umowy o pracę na mocy art. 4 ust. 1 tegoż dekretu.
§  3.
Wypłata jednorazowej odprawy przewidzianej w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25 dopuszczalna jest jedynie w związku z realizowanym w danym zakładzie pracy planem zwolnień pracowników przy zachowaniu następujących warunków:
1)
wyrażenia przez pracownika gotowości usamodzielnienia się gospodarczego, powrotu do pracy w rolnictwie lub pozostawania w gospodarstwie domowym i po przedstawieniu oświadczenia w tej mierze zarejestrowanego uprzednio w oddziale (wydziale) zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej;
2)
dokonania przez zakład pracy w piśmie zwalniającym adnotacji o wypłaceniu odprawy.
§  4.
1.
Pracownik, który pobrał odprawę, może być zatrudniony w administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie państwowym pod warunkiem zwrotu zakładowi pracy, z którego został zwolniony otrzymanej odprawy bądź jej części, licząc od dnia przystąpienia do pracy do końca okresu, za który pobrał odprawę.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pracowników, którzy podjęli pracę w charakterze pracowników fizycznych.
3.
Zakład pracy angażujący pracownika pod warunkiem wymienionym w ust. 1 obowiązany jest potrącić pobraną przez pracownika odprawę bądź jej cześć i przekazać ją do zakładu pracy, który odprawę wypłacił.
§  5.
W stosunku do pracowników zwalnianych zakład pracy może zrezygnować z odpracowania ustawowego okresu wypowiedzenia, wypłacając im w tym okresie co miesiąc należne pobory, jednak nie dłużej niż do dnia podjęcia nowej pracy w administracji państwowej lub w przedsiębiorstwie państwowym.
§  6.
Pracownikowi podejmującemu po upływie okresu wypowiedzenia pracę w innym zakładzie pracy nie przysługuje wyrównanie przewidziane w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25.
§  7.
1.
Jednorazową odprawę (§ 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25) oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego. W przypadku wypłacania jednorazowej odprawy stosunek pracy ustaje z dniem, w którym zakład pracy, zwalniając pracownika od pełnienia obowiązków służbowych, wypłaca mu jednorazową odprawę.
2.
Pracownik otrzymujący odprawę, o której mowa w ust. 1, zachowuje prawo do zasiłku rodzinnego przez taki okres, za jaki obliczono odprawę. Wypłaty zasiłku rodzinnego dokonuje zakład pracy zwalniający, w terminach przyjętych do wypłaty zasiłków dla ogółu pracowników.
§  8.
Pracownikowi, w stosunku do którego okres wypowiedzenia upłynąłby w roku 1957, a z którym rozwiązano niezwłocznie umowę o pracę za jego zgodą w roku 1956, wypłacając odprawę, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 25, należy do odprawy włączyć również należność za urlop wypoczynkowy w roku 1957.
§  9.
Przy obliczaniu dodatku wyrównawczego dla pracownika, który został skierowany do pracy niżej wynagradzanej (§ 5 ust. 1 pkt 2 uchwały nr 25), bierze się pod uwagę wysokość netto obu wynagrodzeń (dotychczasowego i nowego), obliczonych według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu. Dodatek obliczony w ten sposób nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
§  10.
Bezzwrotna zapomoga należna w razie przejścia z pracy wynagradzanej z góry do pracy wynagradzanej z dołu (§ 5 ust. 4 uchwały nr 25) powinna być obliczana i wypłacana w wysokości dotychczasowego jednomiesięcznego wynagrodzenia netto. Nie podlega ona podatkowi od wynagrodzeń.
§  11.
1.
Przydział wolnej powierzchni lokalowej, wygospodarowanej przez zakłady pracy dla zwalnianych pracowników w celach użytkowych, należy do właściwości prezydiów rad narodowych.
2.
W m.st. Warszawie przydział wolnej powierzchni lokalowej, wygospodarowanej przez zakłady pracy dla zwalnianych pracowników, należy do właściwości Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie po uprzednim zwolnieniu do jego dyspozycji lokalu przez Komisję Partyjno-Rządową, powołaną zarządzeniem nr 70 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie właściwego wykorzystania lokali użytkowych (biurowych i innych).
§  12.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do:
1)
rozstrzygania przypadków, w których przepisy uchwały nr 25 stosowane były w sposób niezgodny z przepisami niniejszej uchwały;
2)
rozstrzygania przypadków szczególnych, w których zastosowanie właściwego trybu postępowania przy zwalnianiu pracowników nasuwa istotne wątpliwości.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024