Zasady obliczania stażu pracy niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 9 lipca 1956 r.
w sprawie zasad obliczania stażu pracy niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie § 5 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie uposażenia niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy obliczania okresów pracy, stanowiących podstawę przyznania stawki uposażenia pracownikom objętym przepisami powołanego na wstępie rozporządzenia, zwanym dalej "pracownikami".
2.
Użyte w zarządzeniu określenie "staż pracy" oznacza okres pracy stanowiący podstawę przyznania pracownikowi stawki uposażenia.
§  2.
1.
Do stażu pracy zalicza się następujące okresy:
1)
okresy zatrudnienia na danym stanowisku w tym samym zakładzie społecznym służby zdrowia;
2)
okresy zatrudnienia na takim samym stanowisku w innym zakładzie pracy;
3)
okresy przerw w zatrudnieniu na danym stanowisku w związku z odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub służby wojskowej w rezerwie.
2.
Okresy zatrudnienia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 nie mogą być zaliczone, jeżeli między rozpoczęciem aktualnego zatrudnienia a pracą wykonywaną uprzednio była przerwa wynosząca powyżej 1 roku.
§  3.
1.
Salowym, noszowym, pomocom laboratoryjnym, pomocom dentystycznym, dezynfektorom i sterylizatorom, wykazującym należyte kwalifikacje, do stażu pracy wlicza się ponadto następujące okresy zatrudnienia w zakładach służby zdrowia:
1)
salowym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku noszowego, sprzątaczki, łazienkowego i pomocy łazienkowego;
2)
noszowym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku salowej, łazienkowego i pomocy łazienkowego;
3)
pomocom laboratoryjnym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku przyuczonego sterylizatora, przyuczonego dezynfektora, salowej i sprzątaczki w laboratorium;
4)
pomocom dentystycznym - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki przyuczonej, sterylizatora przyuczonego i przyuczonego laboranta medycznego;
5)
dezynfektorom - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku przyuczonej pielęgniarki, przyuczonego dezynfektora, przyuczonego laboranta medycznego i pomocy laboratoryjnej;
6)
sterylizatorom - okresy poprzedniego zatrudnienia na stanowisku sterylizatora przyuczonego, pielęgniarki przyuczonej, przyuczonego laboranta medycznego i pomocy laboratoryjnej.
2.
Organ uprawniony do zawierania umów o pracę może zaliczyć do stażu pracy: salowym, noszowym, pomocom laboratoryjnym, pomocom dentystycznym, dezynfektorom i sterylizatorom inne niż wymienione w ust. 1 uprzednie okresy zatrudnienia o podobnym charakterze w zakładach służby zdrowia, a także połowę okresu zatrudnienia w innych zakładach pracy, jeżeli wykonywali czynności odpowiadające swoim charakterem czynnościom wykonywanym w zakładach służby zdrowia z uwzględnieniem przepisu § 2 ust. 2. Okresy pracy poza zakładami służby zdrowia muszą być udokumentowane świadectwami urzędowymi.
§  4.
Organ uprawniony do zawierania umów o pracę w porozumieniu z właściwym organem związku zawodowego może zaliczyć do stażu pracy okresy oddelegowania do prac społecznych i inne uzasadnione przerwy w zatrudnieniu, jeżeli okresy przed przerwą i po przerwie są zaliczone do stażu pracy. Okresy uzasadnionych przerw w zatrudnieniu mogą być zaliczone, jeżeli nie przekraczają 3 miesięcy.
§  5.
1.
Obliczenia stażu pracy dokonuje się w karcie obliczeniowej stażu pracy stosując odpowiednio wzór stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 1954 r. w sprawie zasad obliczania stażu pracy lekarzy i lekarzy dentystów (Monitor Polski Nr 106, poz. 1414).
2.
Kartę obliczeniową stażu pracy obowiązana jest prowadzić komórka kadrowa, właściwa dla zakładu społecznego służby zdrowia, w którym pracownik jest zatrudniony.
3.
W razie przejścia pracownika do innego zakładu społecznego służby zdrowia komórka kadrowa przekazuje kartę obliczeniową stażu pracy wraz z załącznikami do nowego miejsca zatrudnienia.
§  6.
1.
Podstawę wpisu do karty obliczeniowej stażu pracy stanowią:
1)
co do okresu pracy w danym zakładzie - umowa o pracę;
2)
co do okresu pracy w innym zakładzie pracy - zaświadczenie właściwej komórki kadrowej;
3)
co do okresu odbywania służby wojskowej - zaświadczenie właściwego organu wojskowego;
4)
co do okresu oddelegowania do prac społecznych oraz okresu zaliczenia przerw w pracy do 3 miesięcy - decyzja właściwego organu (§4).
2.
Dokumenty wymienione w ust. 1 powinny być przez kierownika komórki kadrowej, prowadzącej kartę obliczeniową, załączone do karty obliczeniowej stażu pracy w oryginałach lub uwierzytelnionych odpisach.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.64.753

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obliczania stażu pracy niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 09/07/1956
Data ogłoszenia: 06/08/1956
Data wejścia w życie: 01/06/1956, 06/08/1956