Określenie organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz tryb postępowania w tych sprawach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 20 kwietnia 1956 r.
w sprawie określenia organów właściwych do wymierzania i pobierania opłat za zużycie wody ponad przyznany kontyngent oraz trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz upoważnienia udzielonego w § 6 ust. 4 uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie wprowadzenia planowej gospodarki wodnej w okręgach deficytowych pod względem zasobów wody zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie w miejscowościach i okręgach, w których wprowadzone zostało kontyngentowanie wody pitnej i ustalone zostały opłaty za zużycie wody ponad przyznany kontyngent.
§  2.
Do wymierzania i pobierania opłat przypadających za zużycie wodociągowej wody pitnej ponad przyznany kontynent uprawnione są komunalne przedsiębiorstwa (zakłady) wodociągów i kanalizacji dostarczające wodę odbiorcom, zwane w dalszym ciągu "dostawcami".
§  3.
Wysokość opłaty przypadającej do zapłaty za wodę zużytą ponad przyznany kontyngent oblicza dostawca w oparciu o odczyt wodomierza, a tam gdzie wodomierza nie zainstalowano - na podstawie szacunku opartego na pomiarze próbnie zainstalowanego wodomierza.
§  4.
1.
Opłaty, o których mowa w § 2, dostawcy pobierają od jednostek gospodarki uspołecznionej razem z opłatą za wodę pobraną w granicach kontyngentu, w trybie określonym w § 12 ust. 1 lit. c) lub w § 20 uchwały nr 527 Prezydium Rządu z dnia 2 lipca 1955 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty (Monitor Polski Nr 66, poz. 861).
2.
W fakturach wystawianych odbiorcom wymienia się w osobnych pozycjach należności przypadające:
a)
za wodę dostarczaną w granicach kontyngentu według stawek określonych w poszczególnych miejscowościach bądź okręgach,
b)
za wodę pobraną ponad przewidziany kontyngent według opłat podwyższonych z podaniem oddzielnie należności obliczonej według stawki normalnej oraz różnicy pomiędzy należnością obliczoną według opłaty podwyższonej a należnością obliczoną według stawki normalnej.
§  5.
Operacje związane z pobraniem i odprowadzeniem różnicy opłat pobranych ponad stawkę normalną ewidencjonuje się w księgowości dostawcy w sposób następujący:
a)
przypisanie różnicy opłat: Wn - Odbiorcy (061 lub 062), Ma - Rozrachunki z innych tytułów publicznoprawnych (084) - odrębne konto analityczne,
b)
wpłaty różnicy opłat: Wn - Środki pieniężne (041, 043 lub 045), Ma - Odbiorcy 061, 062 lub 063,
c)
odprowadzenie różnicy zainkasowanych opłat za wodę pobraną ponad kontyngent do wydziału finansowego prezydium rady narodowej (przelew): Wn - Rozrachunki z innych tytułów publicznoprawnych (084) - właściwe konto analityczne, Ma - Rachunek rozliczeniowy (043).
§  6.
Zainkasowane kwoty stanowiące różnice opłaty za przekroczenie wyznaczonego kontyngentu wody dostawca obowiązany jest raz na miesiąc w terminie do dnia 15 każdego miesiąca kalendarzowego przelewać na dochody budżetu terenowego - na część 7 Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - z dyspozycją zarachowania na dział 5 "Inne dochody" rozdział 27 (grzywny, kary pieniężne i konfiskaty).
§  7.
1.
Użytkownicy wody, którzy przekroczyli przyznany im kontyngent wody, mogą w wyjątkowych przypadkach ubiegać się o zwrot w całości lub w części opłaty ustalonej za zużycie wody ponad kontyngent, jeżeli przekroczenie kontyngentu było nieuniknione, a użytkownik zawiadomił o tym organ określający kontyngent wody niezwłocznie po wypadku przekroczenia kontyngentu.
2.
Wnioski o zwrot opłat składają użytkownicy za pośrednictwem dostawcy do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych).
3.
Złożenie wniosku o zwrot opłat w całości lub części nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia opłaty ustalonej za zużycie wody ponad kontyngent.
§  8.
1.
Wojewódzki zarząd przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych wydaje decyzję o częściowym lub całkowitym zwrocie opłat ustalonych za zużycie wody ponad przyznany kontyngent po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego i pełnomocnika Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do spraw gospodarki wodą w tych miejscowościach i okręgach, w których ustanowiono pełnomocnika do tych spraw. Zasięganie opinii innych zainteresowanych jednostek zależy od uznania wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych.
2.
W przypadkach, w których wojewódzki zarząd uzna, że sprawa jest większej wagi, oraz w przypadkach, w których ministerstwo (centralny urząd) nadzorujące wnioskodawcę popiera wniosek o zwrot w całości lub w części opłat za wodę pobraną ponad kontyngent, decyzję wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej po wysłuchaniu opinii wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych w oparciu o opinie jednostek wymienionych w ust. 1.
3.
Decyzja wojewódzkiego zarządu przedsiębiorstw i urządzeń komunalnych bądź prezydium wojewódzkiej rady narodowej jest ostateczna.
§  9.
1.
W razie uwzględnienia wniosku opłata ulega zwrotowi lub zaliczeniu na przyszłe opłaty za wodę.
2.
Zwrot opłat ustalonych za zużycie wody ponad przyznany kontyngent w całości nie zwalnia użytkownika od zapłaty podstawowej stawki 100% za wodę pobraną ponad kontyngent.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024