Zasady wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w budownictwie.

UCHWAŁA NR 187
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 kwietnia 1956 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w budownictwie.

W celu usprawnienia systemu wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisami niniejszej uchwały objęci są pracownicy inżynieryjno-techniczni i administracyjno-biurowi, z wyjątkiem finansowo-księgowych, zatrudnieni w przedsiębiorstwach (zjednoczeniach) budowlano-montażowych, w których obowiązuje układ zbiorowy pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r. z późniejszymi zmianami.
2.
Upoważnia się ministrów do odpowiedniego zastosowania po porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Płac przepisów niniejszej uchwały w innych jednostkach organizacyjnych, w których obowiązuje:
1)
układ zbiorowy pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r. z późniejszymi zmianami,
2)
układ zbiorowy pracy dla robót drogowych, mostowych i wodnych oraz przy eksploatacji żwiru i kruszywa z dnia 20 czerwca 1949 r. z późniejszymi zmianami,
3)
układ zbiorowy pracy w przedsiębiorstwach robót telekomunikacyjnych z dnia 9 listopada 1950 r. z późniejszymi zmianami,

o ile to jest uzasadnione zakresem działania i organizacją jednostek organizacyjnych.

§  2.
1.
Ustala się dla pracowników, o których mowa w § 1 ust. 1, ramową tabelę wynagrodzeń zasadniczych stanowiącą załącznik nr 1 do uchwały.
2.
Ustala się dodatki do wynagrodzenia zasadniczego związane z pracą w jednostkach organizacyjnych wykonawstwa lub na robotach I lub II kategorii w wysokości i według zasad określonych w załączniku nr 2 do uchwały.
3.
Właściwi ministrowie ustalają szczegółowe tabele wynagrodzeń zasadniczych w ramach określony h w załączniku nr 1.
4.
Wynagrodzenie zasadnicze dla stanowisk nie objętych załącznikiem nr 1 ustala właściwy minister przy zachowaniu odpowiednich proporcji płac.
5.
W razie gdy w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych obowiązują wyższe wynagrodzenia od określonych niniejszą uchwałą, właściwy minister może ustalić dla tych przedsiębiorstw lub poszczególnych stanowisk płace przypadające przy 100% wykonania planu na poziomie, jaki ustalony był dotychczas przy 100% wykonania planu.
6.
Minister może za zgodą wiceprezesa Rady Ministrów przyznać pracownikom zarządów budowlano-montażowych podległych zjednoczeniom podporządkowanym bezpośrednio ministrowi wynagrodzenia na poziomie wynagrodzeń ustalonych dla zjednoczeń.
7.
Pracownicy, których wynagrodzenie przypadające przy 100% wykonania planu uległoby obniżeniu na skutek wprowadzenia w życie przepisów niniejszej uchwały, otrzymują w okrasie zatrudnienia na danym stanowisku w danym przedsiębiorstwie dodatki wyrównawcze w wysokości wynikającej z różnicy dotychczasowego i obecnego ich wynagrodzenia przypadającego przy 100% wykonania planu. Do dotychczasowego wynagrodzenia wlicza się płacę zasadniczą z ewentualnym dodatkiem funkcyjnym, lokalnym i wyrównawczym oraz premię przysługującą za 100% wykonania planu. Do obecnego wynagrodzenia wlicza się wynagrodzenia zasadnicze z ewentualnym dodatkiem związanym z pracą w jednostkach organizacyjnych lub na robotach I lub II kategorii i ewentualnym dodatkiem lokalnym oraz premię przysługującą za 100% wykonania planu.
§  3.
Ustala się dla pracowników dodatek stołeczny i morski w wysokości i według zasad określonych w załączniku nr 3.
§  4.
1.
Właściwi ministrowie zaliczą podległe im przedsiębiorstwa (zjednoczenia) do odpowiedniej kategorii przewidzianej w tabeli wynagrodzeń zasadniczych oraz ustalą kryteria do zaliczenia poszczególnych jednostek organizacyjnych i robót podległych tym przedsiębiorstwom do odpowiedniej kategorii przewidzianej w tabeli wynagrodzeń zasadniczych.
2.
Dyrektorzy centralnych zarządów (zarządów) w oparciu o kryteria ustalone przez ministra zaliczą jednostki organizacyjne i roboty podległe nadzorowanym przedsiębiorstwom (zjednoczeniom) do odpowiedniej kategorii przewidzianej w tabeli wynagrodzeń zasadniczych.
§  5.
1.
Następujący pracownicy: dyrektor i jego zastępcy, główny dyspozytor, główny technolog, kierownik oddziału projektowania organizacji robót, kierownik działu lub samodzielnej sekcji, samodzielne stanowisko pracy-starszy (główny) inżynier lub samodzielny ekonomista do spraw..., zastępca kierownika działu, kierownik komórki kadr, kierownik zarządu budowlano-montażowego i jego zastępcy, dyspozytor w zarządzie budowlano-montażowym, kierownik samodzielnej sekcji i samodzielne stanowisko pracy-starszy inżynier lub samodzielny ekonomista do spraw... w zarządzie budowlano-montażowym, kierownik jednostki wykonawstwa podległy bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa lub kierujący bezpośrednio pracą majstrów i jego zastępca, kierownik działu (biura); produkcji pomocniczej, zaopatrzenia, transportu i jego zastępca, kierownik bazy sprzętu lub transportu i jego zastępca, kierownik: zakładu produkcji pomocniczej, warsztatów, stacji obsługi i jego zastępca, kierownik laboratorium oraz kierownik hotelu robotniczego-są pracownikami o nie normowanym czasie pracy i nie przysługuje im wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
2.
Przepisy regulujące wynagrodzenie pracowników o nie normowanym czasie pracy za pracę w dni ustawowo wolne od pracy oraz przy pracy na budowie prowadzonej na dwie lub trzy zmiany pozostają nadal w mocy.
3.
W stosunku do pracowników magazynowych w zakresie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe obowiązują zasady ustalone w uchwale nr 903 Prezydium Rządu z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie wynagradzania pracowników magazynowych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1438).
4.
Majstrowie są pracownikami o nie normowanym czasie pracy w zakresie przygotowania, zakończenia lub przekazania zmiany. W razie gdy czas pracy majstra zostaje przedłużony na skutek konieczności nadzorowania pracy brygad roboczych, majstrowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe przysługuje wyłącznie w przypadkach, gdy praca brygad roboczych w godzinach nadliczbowych została zlecona zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie wynika z winy majstra bądź w przypadkach zlecenia majstrowi nadzorowania pracy brygad roboczych pracujących na drugiej lub trzeciej zmianie.
§  6.
1.
Równocześnie z wprowadzeniem tabel wynagrodzeń, o których mowa w § 2 ust. 2, właściwi ministrowie wprowadzą w szczegółowych regulaminach premiowania wydanych na podstawie uchwały nr 200 Prezydium Rządu z dnia 5 marca 1955 r. (Monitor Polski Nr 44, poz. 433) zmiany wynikające z §§ 7 i 8 niniejszej uchwały oraz odpowiednie zmiany w innych regulaminach premiowania obowiązujących pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w budownictwie.
2.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa Przemysłowego do dostosowania zasad premiowania pracowników kombinatu Nowa Huta, uwzględniających przepisy uchwały nr 59 Prezydium Rządu z dnia 17 stycznia 1953 r., do przepisów niniejszej uchwały w ten sposób, aby wynagrodzenie tych pracowników pozostało na dotychczasowym poziomie, nie niższym jednak niż ustalony niniejszą uchwałą.
§  7.
Wprowadza się następujące zmiany w ramowym regulaminie premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjnych, zatrudnionych na budowach i odcinkach budowlano-montażowych, stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały nr 200 Prezydium Rządu z dnia 5 marca 1955 r. (Monitor Polski Nr 44, poz. 433):
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Regulamin niniejszy ustala zasady premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zajmujących stanowiska zaliczone do jednej z grup premiowych w obowiązującej tabeli wynagrodzeń zasadniczych wydanej przez. właściwego ministra w oparciu o przepisy uchwały nr 187 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1956 r. (Monitor Polski Nr 34, poz. 414), a zatrudnionych na budowach i odcinkach budowlanych przedsiębiorstw budowlano-montażowych przy produkcji podstawowej oraz przy nie wydzielonych usługach.";

2)
w § 2 ust. 4 tabelę określającą wysokość premii zastępuje się następującą tabelą:
I II
za wykonanie planu w 100% przysługuje premia w wysokości 20% 15%
" " " w 101% " " " 24% 19%
" " " w 102% " " " 28% 23%
" " " w 103% " " " 31% 26%
" " " w 104% " " " 34% 29%
" " " w 105% i powyżej " " 37% 32%";
3)
w § 2 ust. 5 wyrazy "płacy zasadniczej z dodatkiem funkcyjnym zastępuje się wyrazami "wynagrodzenia zasadniczego" oraz skreśla się ostatnie zdanie;
4)
w § 3 ust. 2 liczbę "80%" w pierwszym i drugim zdaniu zastępuje się liczbą "70%";
5)
w § 6 ust. 1 liczbę "6%" zastępuje się liczbą "5%", a liczbę "70%" zastępuje się wyrazami "45% dla pracowników I grupy premiowej i 40% dla pracowników II grupy premiowej";
6)
w § 6 ust. 2 liczbę "25%" zastępuje się liczbą "10%";
7)
w § 7 ust. 1 skreśla się dwukropek po słowach "w wysokości", a tabelę określającą wysokość premii zastępuje się wyrazami "12%" wynagrodzenia zasadniczego za wykonanie planu w 100% pod warunkiem wykonania podstawowych zadań rzeczowych w generalnym wykonawstwie ustalonych przez dyrektora jednostki zatwierdzającej plan";
8)
w § 7 ust. 2 wyrazy "płacy zasadniczej z dodatkiem funkcyjnym" zastępuje się wyrazami "wynagrodzenia zasadniczego" oraz skreśla się ostatnie zdanie;
9)
w § 8 ust. 4 wyrazy "płacy zasadniczej z dodatkiem funkcyjnym" zastępuje się wyrazami "wynagrodzenia zasadniczego".
§  8.
Wprowadza się następujące zmiany w ramowym regulaminie premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjnych zatrudnionych w administracyjnych jednostkach budowlano-montażowych, stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały nr 200 Prezydium Rządu z dnia 5 marca 1955 r. (Monitor Polski Nr 44, poz. 433):
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Regulamin niniejszy ustala zasady premiowania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zajmujących stanowiska zaliczone do jednej z grup premiowych w obowiązującej tabeli wynagrodzeń zasadniczych wydanej przez właściwego ministra w oparciu o przepisy uchwały nr 187 Prezydium Rządu z dnia 11 kwietnia 1956 r. (Monitor Polski Nr 34, poz. 414), a zatrudnionych w komórkach administracyjnych przedsiębiorstw (zjednoczeń) budowlano-montażowych.";

2)
w § 2 ust. 4 tabelę określającą wysokość premii zastępuje się następującą tabelą:
"+ Grupa premiowa
I II
za wykonanie planu w 100% przysługuje premia w wysokości 20% 15%
" " " w 101% " " " 24% 19%
" " " w 102% " " " 28% 23%
" " " w 103% " " " 31% 26%
" " " w 104% " " " 34% 29%
" " " w 105% i powyżej " " 37% 32%";
3)
§ 2 ust. 5 wyrazy "płacy zasadniczej z dodatkiem funkcyjnym" zastępuje się wyrazami "wynagrodzenia zasadniczego" oraz skreśla się ostatnie zdanie;
4)
w § 3 dodaje się ust. 4 w następującym brzmieniu:

"4. Wprowadzenie zmian do zatwierdzonego planu oddawania do użytku najważniejszych obiektów, podstawowych węzłów lub etapów dopuszczalne jest tylko w przypadkach uzasadnionych udokumentowanymi opóźnieniami dostaw z importu.";

5)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na poczet premii kwartalnej wypłaca się w każdym miesiącu kwartału zaliczki, a po ukończeniu kwartału rozlicza się premię kwartalną. Miesięczne zaliczki wypłaca się w wysokości 10% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w przypadku wykonania planu co najmniej w 100%. Wypłacone zaliczki nie podlegają zwrotowi.";

6)
w § 4 ust. 2 lit. b) liczbę "40%" zastępuje się liczbą "20%" oraz wyrazy "płacy zasadniczej z dodatkiem funkcyjnym" zastępuje się wyrazami "wynagrodzenia zasadniczego".
§  9.
1.
W razie wykonania przez przedsiębiorstwo (zjednoczenie) budowlano-montażowe planu produkcji powyżej 100% oraz spełnienia warunków uprawniających do wypłaty premii z tytułu przekroczenia planu tworzy się co kwartał dla pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych nie objętych regulaminami premiowania fundusz premiowy w wysokości 2,5% planowanego kwartalnego funduszu wynagrodzeń zasadniczych tych pracowników za każdy 1% przekroczenia kwartalnego planu produkcji w granicach do 105% przekroczenia planu.
2.
Dyrektor przedsiębiorstwa (zjednoczenia) może przyznać w ramach funduszu premiowego pracownikom, o których mowa w ust. 1, premię w granicach od 200 do 800 zł kwartalnie.
§  10.
1.
W stosunku do pracowników określonych w § 1 ust. 1 tracą moc obowiązującą:
1)
załączniki nr 21, 22, 23 i 24 do układu zbiorowego pracy w budownictwie z dnia 7 maja 1949 r. z późniejszymi zmianami,
2)
przepisy uchwały nr 532 Prezydium Rządu z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie zapewnienia postępu w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Monitor Polski Nr A-83, poz. 979) w zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą,
3)
przepisy uchwały nr 200 Prezydium Rządu z dnia 5 marca 1955 r. o zmianie uchwały z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie zasad premiowania pracowników zatrudnionych w budownictwie (Monitor Polski Nr 44, poz. 433) w zakresie uregulowanym §§ 7 i 8 niniejszej uchwały,
4)
przepisy uchwały nr 903 Prezydium Rządu z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie wynagradzania pracowników magazynowych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1438) w zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą,
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Państwowej Komisji Płac, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1956 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

RAMOWA TABELA WYNAGRODZEŃ ZASADNICZYCH PRACOWNIKÓW INŻYNIERYJNO-TECHNICZNYCH I ADMINISTRACYJNO-BIUROWYCH ZATRUDNIONYCH W PRZEDSIĘBIORSTWACH BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH

Lp. Stanowisko Kategoria Grupa premiowa Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze złotych od-do
1 2 3 4 5
Część I.
Zarząd przedsiębiorstwa.
1 Dyrektor I I 2500-3000
II I 2200-2600
2 Naczelny inżynier I I 2300-2700
II I 2000-2400
3 II zastępca dyrektora I I 1800-2200
II I 1700-1900
4 Główny dyspozytor, główny technolog, kierownik działu wykonawstwa, kierownik oddziału projektowania organizacji robót I i II II 1600-2100
5 Kierownik działu (samodzielnej sekcji) technicznego lub ekonomicznego, samodzielne stanowisko pracy głównego inżyniera, kierownik komórki normowania pracy I II 1500-1900
II II 1300-1700
6 Starszy projektant w oddziale projektowania organizacji robót I i II II 1500-1800
7 Samodzielne stanowisko pracy starszego inżyniera lub samodzielnego ekonomisty do spraw..., zastępca kierownika działu technicznego lub ekonomicznego, starszy inżynier, starszy ekonomista, dyspozytor, projektant w oddziale projektowania organizacji robót, starszy inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy I II 1400-1600
II II 1300-1550
8 Inspektor (inżynier) kontroli technicznej, inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, starszy technik normowania pracy I i II II 1100-1500
9 Technik normowania pracy I i II II 1000-1400
10 Inżynier, ekonomista, technik bezpieczeństwa i higieny pracy I i II II 900-1350
11 Starszy referent do spraw technicznych lub ekonomicznych I i II - 900-1200
12 Referent do spraw technicznych lub ekonomicznych I i II - 700-900
13 Kierownik działu (samodzielnej sekcji) administracyjno-gospodarczego, kierownik oddziału socjalno-kwaterunkowego I - 1350-1600
II - 1300-1550
14 Kierownik komórki kadr I i II - 1100-1400
15 Inspektor (instruktor) kadr I i II - 1000-1250
16 Samodzielny referent administracyjny I i II - 700-1200
17 Kierownik kancelarii I i II - 800-1000
18 Kierownik hali maszyn I i II - 700-900
19 Maszynistka poza halą maszyn I i II - 700-900
20 Korektorka w hali maszyn I i II - 600-800
21 Maszynistka w hali maszyn I i II - 600-750
22 Referent, sekretarka I i II - 500-700
23 Telefonistka I i II - 500-650
Część II.
Zarząd budowlano montażowy.
24 Kierownik I I 1900-2400
II I 1600-2200
25 Główny inżynier - zastępca kierownika I I 1700-2300
II I 1500-2100
26 Zastępca kierownika do spraw ekonomicznych I i II II 1400-1650
27 Dyspozytor I i II II 1450-1800
28 Kierownik samodzielnej sekcji wykonawstwa I i II II 1400-1650
29 Samodzielne stanowisko pracy starszego inżyniera I i II II 1400-1600
30 Inspektor (inżynier) kontroli technicznej, kierownik sekcji kosztorysów i umów, starszy technik normowania pracy, inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy I i II II 1100-1500
31 Kierownik samodzielnej sekcji ekonomicznej lub samodzielne stanowisko pracy samodzielnego ekonomisty do spraw... I i II II 1030-1450
32 Asystent dyspozytora I i II II 1030-1450
33 Inżynier, technik bezpieczeństwa i higieny pracy I i II II 950-1350
34 Ekonomista, technik normowania pracy I i II II 900-1150
35 Technik, chronometrażysta, starszy referent do spraw technicznych lub ekonomicznych I i II - 900-1150
36 Referent do spraw technicznych lub ekonomicznych I i II - 700-900
37 Kierownik komórki (samodzielny referent) kadr I i II - 900-1250
38 Kierownik sekcji (samodzielny referent) administracyjnej I i II - 700-1200
39 Referent I i II - 500-700
Cześć III.
Stanowiska techniczne w jednostkach organizacyjnych wykonawstwa (produkcji) podległych zarządowi przedsiębiorstwa.
40 Kierownik jednostki organizacyjnej wykonawstwa podległej bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa (zjednoczenia) I i II I 1600-2700
41 Główny inżynier - zastępca kierownika wymienionego pod lp. 40 I i II I 1500-2100
42 Kierownik jednostki wykonawstwa, kierownicy bezpośrednio pracą majstrów lub pracowników pełniących funkcji majstrów I, II i III I 1400-1800
43 Starszy inżynier I i II I 1300-1700
44 Starszy majster montażu urządzeń specjalnych i konstrukcji stalowych I, II i III I 1200-1600
45 Majster montażu urządzeń specjalnych i konstrukcji stalowych, starszy majster innych specjalności I, II i III I 1100-1500
46 Majster innych specjalności I, II i III I 1000-1400
47 Inżynier, starszy technik I i II II 1300-1450
48 Ekonomista - samodzielne stanowisko pracy do spraw planowania, zaopatrzenia, zatrudnienia i płac na odcinkach i dużych budowach I i II - 900-1450
49 Technik I, II i III - 900-1150
50 Sanitariusz I i II - 500-600
Część IV.
Organizacyjne jednostki pomocnicze podległe zarządowi przedsiębiorstwa.
51 Kierownik oddziału (biura): produkcji pomocniczej, zaopatrzenia, transportu I II 1700-2050
II II 1550-1900
52 Zastępca do spraw technicznych lub eksploatacyjnych kierownika wymienionego pod lp. 51 i 53 I II 1600-1900
II II 1500-1800
53 Kierownik bazy sprzętu lub transportu I II 1500-2050
II II 1400-1900
III II 1200-1600
54 Kierownik zakładu produkcji pomocniczej, warsztatów, stacji obsługi I II 1400-1700
II II 1300-1500
III II 1150-1300
55 Starszy inżynier - zastępca kierownika wymienionego pod lp. 54 I II 1400-1650
II II 1200-1450
56 Starszy majster montażu urządzeń mechanicznych I II 1500-1700
II II 1300-1600
III II 1200-1500
57 Majster montażu urządzeń mechanicznych, starszy majster innych specjalności I II 1300-1600
II II 1200-1500
III II 1000-1400
58 Majster innych specjalności I II 1200-1500
II II 1100-1400
III II 900-1300
59 Kierownik magazynu głównego, kierownik bazy materiałowej, kierownik magazynu I II 1150-1500
II II 1050-1300
III II 1000-1200
60 Starszy magazynier I II 1000-1200
II i III II 900-1050
61 Magazynier I, II i III II 650-950
62 Kierownik laboratorium I, II i III - 1000-1700
63 Laborant I, II i III - 550-750
64 Kierownik hotelu robotniczego:
powyżej 1200 łóżek - 1000-1200
od 500 do 1200 - 900-1100
do 500 łóżek - 800-950
Uwaga: Stanowiska administracyjno-biurowe nie wymienione w części II należy zaszeregować według zasad ustalonych w części I. Stanowiska techniczno-ekonomiczne i administracyjno-biurowe nie wymienione w części III należy zaszeregować według zasad części II. Stanowiska techniczno-ekonomiczne i administracyjno-biurowe nie wymienione w części IV należy zaszeregować odpowiednio według zasad ustalonych w części II i III.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PRACOWNICY ZATRUDNIENI NA NIŻEJ WYMIENIONYCH STANOWISKACH W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH WYKONAWSTWA ALBO NA ROBOTACH KATEGORII I LUB II OTRZYMUJĄ NASTĘPUJĄCE MIESIĘCZNE DODATKI DO WYNAGRODZEŃ ZASADNICZYCH:

Lp. Stanowisko Kategoria jednostki organizacyjnej lub roboty Wysokość dodatku
1 Kierownik jednostki organizacyjnej wykonawstwa podległej bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa I do 200 zł
II -
2 Główny inżynier - zastępca kierownika wymienionego pod lp. 1 I do 200 zł
II -
3 Kierownik jednostki wykonawstwa kierujący bezpośrednio pracą majstrów lub pracowników pełniących funkcję majstrów I do 400 zł
II do 200 zł
III -
4 Starszy majster i majster montażu urządzeń specjalnych i konstrukcji stalowych oraz starszy majster i majster innych specjalności w produkcji podstawowej I do 200 zł
II do 100 zł
III -
Dodatki powyższe wlicza się do podstawy wymiaru premii i dodatków zmianowych. Powyższe dodatki przysługują pracownikom zatrudnionym na wyżej wymienionych stanowiskach w jednostkach organizacyjnych lub na robotach zaliczonych do I lub II kategorii. Z chwilą przejścia pracownika do pracy z jednostki organizacyjnej lub roboty jednej kategorii do innej kategorii dodatki zmniejsza się i wstrzymuje bez wypowiedzenia płacy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

TABELA DODATKÓW LOKALNYCH DLA PRACOWNIKÓW INŻYNIERYJNO-TECHNICZNYCH i ADMINISTRACYJNO-BIUROWYCH ZATRUDNIONYCH W PRZEDSIĘBIORSTWACH BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego w złotych od-do Wysokość dodatku
stołecznego morskiego
1601-2900 72 61
1001-1000 65 55
801-1100 55 46
651-800 45 38
400-650 35 31
Dodatki stołeczne stosuje się w zakładach pracy na obszarze m. st. Warszawy, a dodatki morskie - w zakładach położonych na obszarze miast: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Elbląga i Szczecina oraz powiatów: elbląskiego, gdańskiego, puckiego, szczecińskiego, wolińskiego i wejherowskiego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.34.414

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjno-biurowych zatrudnionych w budownictwie.
Data aktu: 11/04/1956
Data ogłoszenia: 28/04/1956
Data wejścia w życie: 28/04/1956, 01/04/1956