Zmiany w organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej.

UCHWAŁA NR 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1956 r.
w sprawie zmian w organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej.

W celu powierzenia radom narodowym sprawy konserwacji, eksploatacji i planowania robót wodno-melioracyjnych oraz usprawnienia organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Służba wodno-melioracyjna, podległa Ministrowi Rolnictwa, wykonuje roboty wodno-melioracyjne (inwestycyjne, konserwacyjne i eksploatacyjne) w resorcie rolnictwa oraz inwestycyjne roboty wodno-melioracyjne w resorcie państwowych gospodarstw rolnych na zasadach ustalonych odrębnym zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Przedsiębiorstwa robót wodno-melioracyjnych (§ 4) wykonują inwestycyjne roboty wodno-melioracyjne również dla innych resortów nie wymienionych w ust. 1 na zasadach ustalonych zarządzeniem Ministra Rolnictwa wydanym po porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  2.
W powiatowych zarządach rolnictwa tworzy się z dniem 1 kwietnia 1956 r. stanowisko pracy "powiatowy inżynier do spraw melioracji i użytków zielonych", do którego należą sprawy konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych oraz pielęgnowania łąk i pastwisk.
§  3.
1.
Dotychczasowe zarządy melioracji wodnych w wojewódzkich zarządach rolnictwa przekształca się z dniem 1 kwietnia 1956 r. w zarządy melioracji i użytków zielonych, wchodzące w skład wojewódzkich zarządów rolnictwa.
2.
Zarząd Wodnych Melioracji w Zarządzie Rolnictwa i Lasów Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie przekształca się z dniem 1 kwietnia 1956 r. w stanowisko pracy "starszego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych".
3.
Komórki wymienione w ust. 1 i 2 pełnią funkcje wynikające z obowiązku inwestora naczelnego w zakresie inwestycyjnych robót wodno-melioracyjnych oraz nadzorują prace komórek powiatowego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych.
§  4.
1.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do powołania przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych w ilości niezbędnej do wykonania zadań planu inwestycyjnego. Przedsiębiorstwa robót wodno-melioracyjnych podlegają Ministrowi Rolnictwa i działają na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego oraz rozliczają się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
2.
Do wykonywania robót konserwacyjnych i eksploatacyjnych oraz pielęgnowania łąk i pastwisk na dużych systemach wodno-melioracyjnych mogą być powołane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych - w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa - przedsiębiorstwa konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych. Przedsiębiorstwa konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych podlegają bezpośrednio prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzkiemu zarządowi rolnictwa) i są przedsiębiorstwami objętymi budżetem terenowym właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa w terminie dwutygodniowym do ustalenia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów zakresu zadań oraz organizacji zarządów melioracji i użytków zielonych, powiatowego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych oraz przedsiębiorstw wymienionych w § 4.
§  6.
Środki finansowe na wykonanie robót wodno-melioracyjnych, konserwację i eksploatację urządzeń wodno-melioracyjnych oraz pielęgnowanie łąk i pastwisk znajdą pokrycie w budżetach terenowych rad narodowych i innych zleceniodawców.
§  7.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do dokonania w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesem Państwowej Komisji Etatów i Ministrem Finansów odpowiednich zmian w planie zatrudnienia jednostek organizacyjnych służby wodno-melioracyjnej, wynikających z reorganizacji przeprowadzonej na podstawie niniejszej uchwały. Jednocześnie upoważnia się Ministra Finansów i Prezesa Państwowej Komisji Etatów - każdego w jego zakresie działania - do:
1)
przeniesienia odpowiedniej ilości etatów i funduszu płac z będących na rozrachunku gospodarczym rejonowych kierownictw robót wodno-melioracyjnych do budżetu terenowego (dział 1);
2)
przeniesienia odpowiedniej ilości etatów i funduszu płac z zarządów wodnych melioracji (dział 10) do przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych.
§  8.
1.
Zatwierdza się tabele stanowisk i stawek wynagrodzenia pracowników zarządów melioracji i użytków zielonych, stanowiące załączniki nr 1, 2 i 3.
2.
Zatwierdza się wykaz stanowisk uprawniających pracowników zarządów melioracji i użytków zielonych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz pracowników aparatu starszego inżyniera do spraw melioracji i użytków zielonych w Zarządzie Rolnictwa i Lasów m.st. Warszawy do pobierania dodatku za staż pracy (załącznik nr 4).
§  9.
Minister Rolnictwa ustali w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Płac zasady wynagradzania pracowników:
1)
przedsiębiorstw robót wodno-melioracyjnych,
2)
przedsiębiorstw konserwacji i eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych,
3)
budów konserwacyjnych wodno-melioracyjnych oraz pracowników zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń wodno-melioracyjnych według układu zbiorowego pracy dla robót drogowych, mostowych i wodnych oraz eksploatacji żwiru i kruszywa.
§  10.
Z dniem 1 kwietnia 1956 r. tracą moc:
1)
uchwała nr 768 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1951 r. w sprawie organizacji terenowej służby wodno-melioracyjnej;
2)
ust. 16 pkt 3 lit. b) uchwały nr 101 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1954 r. w sprawie utworzenia powiatowych i wojewódzkich zarządów rolnictwa (Monitor Polski Nr A-48, poz. 661);
3)
ust. 7 pkt 3 i 4 oraz w części dotyczącej służby wodno-melioracyjnej ust. 10 uchwały nr 25 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1955 r. w sprawie zmian organizacyjnych w zarządach rolnictwa (Monitor Polski Nr 11, poz. 123);
4)
inne przepisy sprzeczne z niniejszą uchwałą.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO ZARZĄDÓW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne złotych
od - do
1. Kierownik zarządu 1.450 - 1.770
2. Kierownik działu techniczno-produkcyjnego 1.100 - 1.330
3. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac 1.000 - 1.200
4. Starszy inżynier 900 - 1.200
5. Radca do spraw wodno-prawnych 900 - 1.100
6. Starszy inspektor techniczny 900 - 1.100
7. Starszy referent zaopatrzenia 800 - 950
8. Inspektor techniczny 750 - 885
9. Starszy referent techniczny 700 - 885

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO KOMÓRKI STARSZEGO INŻYNIERA DO SPRAW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W ZARZĄDZIE ROLNICTWA i LASÓW M.ST. WARSZAWY

Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne złotych
od - do
1. Starszy inżynier 900 - 1.200
2. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac 900 - 1.150
3. Radca do spraw wodno-prawnych 900 - 1.150

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNYCH ZARZĄDÓW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

Lp. Stanowisko służbowe Grupa uposażenia miesięcznego Dodatek funkcyjny lub służbowy
1. Starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego VI - IV 5 - 4
2. Starszy referent wodno-prawny z wyższym wykształceniem VI - V 5
3. Starszy referent wodno-prawny VII - V b - a
4. Starszy referent zatrudnienia i płac, starszy planista VII - V b - a
5. Księgowy VIII - VI c - b

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

WYKAZ STANOWISK UPRAWNIAJĄCYCH DO POBIERANIA DODATKÓW ZA STAŻ PRACY W ZARZĄDACH MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA I W KOMÓRCE STARSZEGO INŻYNIERA DO SPRAW MELIORACJI I UŻYTKÓW ZIELONYCH W ZARZĄDZIE ROLNICTWA I LASÓW M.ST. WARSZAWY

1. Kierownik zarządu

2. Kierownik działu techniczno-produkcyjnego

3. Starszy ekonomista do spraw planowania, zatrudnienia i płac

4. Starszy inżynier

5. Starszy inspektor techniczny

6. Inspektor techniczny

7. Starszy referent zaopatrzenia

8. Radca do spraw wodno-prawnych

9. Starszy referent techniczny.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024