Tryb rejestracji roszczeń i zobowiązań związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 stycznia 1956 r.
w sprawie trybu rejestracji roszczeń i zobowiązań związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe.

Na podstawie § 10 ust. 2 uchwały nr 1019 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie źródeł pokrycia zobowiązań jednostek państwowych za nabyte mienie spółdzielni (Monitor Polski z 1956 r. Nr 11, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek dokonania rejestracji roszczeń i zobowiązań, związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe, obciąża:
1)
jednostki spółdzielcze, które przekazały swoje mienie jednostkom państwowym,
2)
nadrzędne jednostki spółdzielcze, które mają roszczenia do jednostek państwowych z tytułu przejętych przez te jednostki przy nabyciu mienia spółdzielni zobowiązań wobec scentralizowanych funduszów spółdzielczych,
3)
jednostki państwowe, które przejęły mienie spółdzielni.
2.
Nadrzędne jednostki spółdzielcze mogą polecić nadzorowanym jednostkom spółdzielczym dokonanie rejestracji za swoim pośrednictwem.
3.
Jeżeli jednostka spółdzielcza, która przekazała swoje mienie jednostce państwowej, połączyła się z inną jednostką spółdzielczą - obowiązek zgłoszenia do rejestracji roszczeń spoczywa na tej jednostce.
4.
Jeżeli jednostka państwowa, która mienie spółdzielni przejęła, została połączona z inną jednostką państwową - obowiązek zgłoszenia do rejestracji zobowiązań spoczywa na tej jednostce.
§  2.
Rejestracji podlegają:
1)
nie pokryte przed dniem 17 grudnia 1955 r. roszczenia z tytułu należności za mienie spółdzielni, przejęte przez jednostki państwowe w trybie art. 48 ustawy z dnia 29 października 1920 r. o spółdzielniach (Dz. U. z 1950 r. Nr 25, poz. 232), uchwały Prezydium Rządu z dnia 24 czerwca 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części oraz przedmiotów majątku trwałego pomiędzy państwowymi jednostkami gospodarczymi a jednostkami spółdzielczymi (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-78, poz. 911 i z 1954 r. Nr 93, poz. 1024) oraz na podstawie innych decyzji władz nadrzędnych,
2)
nie pokryte przed dniem 17 grudnia 1955 r. zobowiązania jednostek państwowych z tytułu przejętego mienia spółdzielni.
§  3.
Podstawę rejestracji stanowią: protokół zdawczo-odbiorczy mienia spółdzielni, akt zbycia tego mienia lub inny dokument, stwierdzający powstanie roszczenia bądź zobowiązania z tytułu przejęcia mienia spółdzielni przez jednostkę państwową.
§  4. 1
Rejestracja powinna być dokonana w terminie do dnia 11 maja 1956 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego na formularzach zgłoszeń w 2 egzemplarzach według wzorów stanowiących załączniki nr 1, 2 i 3 do niniejszego zarządzenia.
§  5.
1. 2
Nie podlegają rejestracji nie pokryte przed dniem 11 maja 1956 r. zobowiązania jednostek państwowych z tytułu zwrotu udziałów członkowskich oraz z tytułu części czystej nadwyżki, wynikającej z bilansu nabytego przedsiębiorstwa spółdzielni, a przeznaczonej do podziału pomiędzy członków.
2.
Należności z tytułu zobowiązań, o których mowa w ust. 1, powinny być wypłacone zgłaszającym się b. udziałowcom przez jednostki państwowe z własnych środków inwestycyjnych w terminie do dnia 17 marca 1956 r.
3.
Po terminie wymienionym w ust. 2 jednostki państwowe przekażą nie odebrane należności wraz z rejestrami lub wykazami członków jednostkom spółdzielczym wskazanym przez:
1)
Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - o ile chodzi o należności członków b. spółdzielni działających na terenie wsi,
2)
właściwe centrale spółdzielni - o ile chodzi o należności członków b. innych spółdzielni.

Jednostki spółdzielcze, wskazane przez Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" bądź centrale spółdzielni, dokonywać będą dalszych wypłat na rzecz b. udziałowców.

§  6.
Jeżeli jednostki państwowe pokryły do dnia 17 grudnia 1955 r. ze środków obrotowych zobowiązania powstałe w związku z przejęciem mienia spółdzielni i z tego tytułu posiadały do dnia 31 grudnia 1955 r. niedobory środków obrotowych, powinny zgłosić Bankowi Gospodarstwa Krajowego te niedobory w terminie przewidzianym dla rejestracji.
§  7.
Zarządzenie nie dotyczy zobowiązań związanych z przejęciem przez jednostki państwowe mienia spółdzielni produkcyjnych.
§  8.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Warszawa, ul. Świętokrzyska 12

(Gmach Ministerstwa Finansów)

I. Nazwa i adres jednostki spółdzielczej, która mienie przekazała ........................................

II. Nazwa i adres jednostki zgłaszającej ..................................................................................

III. Nazwa i adres właściwej centrali spółdzielni ....................................................................

IV. Nazwa i adres jednostki państwowej, która mienie spółdzielni przejęła, oraz nadrzędnej jednostki państwowej .........................................................................................................

V. Na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 1956 r. w sprawie trybu rejestracji roszczeń i zobowiązań, związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe (Monitor Polski Nr 11, poz. 137) zgłaszamy do rejestracji następujące nie pokryte należności:

Roszczenie z tytułu: Podstawa przekazania Data przekazania mienia spółdzielni Kwota roszczenia (bez odsetek)

Odsetki obliczone do 31 grudnia 1955 r.

Koszty postępowania arbitrażowego

Razem rubryki 5, 6, 7

organ, który wydał decyzję o przekazaniu data i nr decyzji
1 2 3 4 5 6 7 8
a przekazanych środków trwałych
b przekazanych środków obrotowych
c przekazanych inwestycji rozpoczętych
d przekazanych inwestycji i kapitalnych remontów w obiektach obcych
e innych rozliczeń

(wymienić jakich)

Razem a, b, c, d i e:

VI. Wyjaśnienia: .......................................................................................................................

..........................................................................................................................

........................................................ …………………………………….……………

(miejscowość i data) (podpisy osób uprawnionych do zastępstwa

jednostki spółdzielczej pod odciskiem pieczęci)

...................................................................

(podpis głównego księgowego jednostki

spółdzielczej)

Przepisy o wypełnianiu formularza.

1. W rubryce 4 należy podać datę sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, a w razie gdy taki protokół nie był sporządzony - datę faktycznego przejęcia mienia spółdzielni przez jednostkę państwową.

2. W rubryce 5 podać należy wysokość nie pokrytego do dnia 17 grudnia 1955 r. roszczenia bez doliczania odsetek i ewentualnych kosztów.

3. W rubryce 6 podawać należy odsetki obliczone do dnia 31 grudnia 1955 r. w wysokości ustalonej orzeczeniem komisji arbitrażowej, w braku zaś takiego orzeczenia - w wysokości 31/2% w stosunku rocznym, o ile w myśl ogólnych przepisów prawnych dopuszczalne jest naliczanie odsetek.

4. W rubryce 7 podać należy faktycznie poniesione przez jednostkę spółdzielczą koszty postępowania arbitrażowego nawet wtedy, gdy jeszcze nie zostały przysądzone.

5. Część VI "Wyjaśnienia" przeznaczona jest dla podania zasadniczych danych, dotyczących wzajemnych ustaleń pomiędzy jednostkami spółdzielczymi a państwowymi, bądź innych jeszcze wyjaśnień, które mają istotne znaczenie przy ocenie roszczeń, a nie są objęte rubrykami w części V (jak protokół zdawczo-odbiorczy, akt zbycia itp.).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Warszawa, ul. Świętokrzyska 12

(Gmach Ministerstwa Finansów)

I. Nazwa i adres centrali spółdzielni, obowiązanej do zgłoszenia roszczeń ..........................

II. Na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 1956 r. w sprawie trybu rejestracji roszczeń i zobowiązań, związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe (Monitor Polski Nr 11, poz. 137) zgłaszamy zbiorczo do rejestracji przysługujące nam w stosunku do jednostek państwowych następujące roszczenia z tytułu przejętych przez te jednostki zobowiązań wobec scentralizowanych funduszów spółdzielczych:

Lp. Data powstania roszczenia Nazwa jednostki spółdzielczej, która zaciągnęła zobowiązanie Nazwa jednostki państwowej, która przejęła zobowiązanie Kwoty roszczeń z tytułu zobowiązań wobec scentralizowanych funduszów spółdzielczych w zł
zaległe wpłaty pożyczki inne razem rubryki 4, 5, 6
1 2 3 4 5 6 7
Razem

III. Wyjaśnienia: .......................................................................................................................

..........................................................................................................................

........................................................ …………………………………….……………

(miejscowość i data) (podpisy osób uprawnionych do zastępstwa

centrali spółdzielni pod odciskiem pieczęci)

...................................................................

(podpis głównego księgowego centrali

spółdzielni)

Przepisy o wypełnianiu formularza.

1. W rubryce 1 przez datę powstania roszczenia należy rozumieć datę protokołu zdawczo-odbiorczego mienia spółdzielni, a w przypadkach gdy taki protokół nie został sporządzony - datę faktycznego przejęcia mienia spółdzielni przez jednostkę państwową.

2. W rubrykach 4, 5 i 6 należy podać wysokość nie pokrytego przed dniem 17 grudnia 1955 r. roszczenia bez doliczania odsetek i ewentualnych kosztów.

3. Część III "Wyjaśnienia" przeznaczona jest dla podania zasadniczych danych, dotyczących wzajemnych ustaleń pomiędzy centralami spółdzielni a jednostkami państwowymi, bądź innych jeszcze wyjaśnień, mających istotne znaczenie dla oceny roszczeń z tytułu przejętych zobowiązań przez jednostki państwowe.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 3

(Formularz zgłoszenia przez jednostkę państwową)

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Warszawa, ul. Świętokrzyska 12

(Gmach Ministerstwa Finansów)

I. Nazwa i adres jednostki państwowej, która mienie spółdzielni przejęła ...........................

Jednostka powiązana z budżetem .......................................................................................

Część (nr i nazwa) ..............................................................................................................

Dział ....................................................................................................................................

Rozdział ..............................................................................................................................

II. Nazwa i adres jednostki zgłaszającej ..................................................................................

III. Nazwa i adres jednostki spółdzielczej, która mienie przekazała ........................................

IV. Na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 1956 r. w sprawie trybu rejestracji roszczeń i zobowiązań, związanych z przejęciem mienia spółdzielni przez jednostki państwowe (Monitor Polski Nr 11, poz. 137) zgłaszamy do rejestracji następujące zobowiązania:

A Zobowiązania z tytułu przejęcia Podstawa przejęcia Data przejęcia mienia spółdzielczego Kwota zobowiązania (bez odsetek) zł Odsetki obliczone do dnia 31 grudnia 1955 r. zł Koszty postępowania arbitrażowego zł Razem rubryki 5, 6 i 7 zł Nazwa i adres wierzyciela
organ, który wydał decyzję o przekazaniu data i nr decyzji
1 2 3 4 5 6 7 8 9
a środków trwałych
b środków obrotowych
c inwestycji rozpoczętych
d inwestycji i kapitalnych remontów w obiektach obcych
e wpłat na rzecz scentralizowanych funduszów nadrzędnych jednostek spółdzielczych
f pożyczek ze scentralizowanych funduszów nadrzędnych jednostek spółdzielczych
g bankowych kredytów inwestycyjnych
h innych rozliczeń (wymienić jakich)
Razem a, b, c, d, e, f, g i h:
B Wysokość nie wyrównanego do dnia 31 grudnia 1955 r. niedoboru własnych środków obrotowych, powstałego na skutek spłaty zobowiązań z tytułu przejęcia mienia spółdzielni przed dniem 17 grudnia 1955 r. zł ................................................................

V. Wyjaśnienia: .......................................................................................................................

..........................................................................................................................

........................................................ …………………………………….……………

(miejscowość i data) (podpisy osób uprawnionych do zastępstwa

jednostki państwowej pod odciskiem pieczęci)

...................................................................

(podpis głównego księgowego jednostki

państwowej

Przepisy o wypełnianiu formularza.

1. W rubryce 4 należy podać datę sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego, a w razie gdy taki protokół nie był sporządzony - datę faktycznego przejęcia mienia spółdzielni przez jednostkę państwową.

2. W rubryce 5 podać należy wysokość nie pokrytego przed dniem 17 grudnia 1955 r. zobowiązania bez doliczania odsetek i ewentualnych kosztów.

3. W rubryce 6 podawać należy odsetki obliczone do dnia 31 grudnia 1955 r. w wysokości ustalonej orzeczeniem komisji arbitrażowej, w braku zaś takiego orzeczenia - w wysokości 31/2% w stosunku rocznym, o ile w myśl ogólnych przepisów prawnych dopuszczalne jest naliczanie odsetek.

4. W rubryce 7 podać należy faktycznie poniesione przez jednostkę spółdzielczą koszty postępowania arbitrażowego, nawet wtedy gdy jeszcze nie zostały przysądzone.

5. Część V "Wyjaśnienia" przeznaczona jest dla podania zasadniczych danych, dotyczących wzajemnych ustaleń pomiędzy jednostkami państwowymi a spółdzielczymi, bądź innych jeszcze wyjaśnień, które mają istotne znaczenie przy ocenie zobowiązań, a nie są objęte rubrykami wykazu w części IV (jak np. protokół zdawczo- odbiorczy, akt zbycia itp.).

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 marca 1956 r. (M.P.56.22.282) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1956 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 marca 1956 r. (M.P.56.22.282) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1956 r.
3 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 marca 1956 r. (M.P.56.22.282) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 1956 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024