Zatwierdzenie przepisów porządkowych w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 16 marca 1955 r.
o zatwierdzeniu przepisów porządkowych w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi.

Na podstawie art. 5 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. z 1921 r. Nr 89, poz. 656, z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i Nr 23, poz. 202, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1948 r. Nr 10, poz. 73) i w związku z § 23 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "Przepisy porządkowe w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEPISY PORZĄDKOWE W SPRAWIE PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU TAKSÓWKAMI ORAZ DOROŻKAMI SAMOCHODOWYMI I KONNYMI

1.
Osoby uprawiające publiczny przewóz osób i bagażu taksówkami bądź dorożkami samochodowymi lub konnymi (kierowcy samochodów i powożący pojazdami konnymi) oraz osoby korzystające z tego przewozu powinny ściśle przestrzegać obowiązującymi przepisów, regulujących publiczny przewóz osób i bagażu.
2.
Zachowanie się kierowcy bądź powożącego, jak również osób korzystających z przewozu powinno być zarówno w czasie jazdy, jak i postoju pojazdu kulturalne i uprzejme.
3.
Kierowcę (powożącego) powinna cechować schludność i czystość osobista oraz dbałość o czystość i estetyczny wygląd eksploatowanego pojazdu.
4.
Kierowcy (powożącemu) w czasie pełnienia obowiązków nie wolno używać alkoholu lub innego podobnie działającego środka. W czasie jazdy kierowca (powożący) powinien wstrzymać się od palenia tytoniu, spożywania pokarmów lub napojów.
5.
W razie przewożenia kilku przygodnych pasażerów kierowcy (powożącemu) wolno pobrać tylko jedną opłatę zgodnie z obowiązującą taryfą.
6.
Na postojach pierwszy w kolejności kierowca bądź powożący obowiązany jest znajdować się w swoim pojeździe, dalsi kierowcy (powożący) mogą znajdować się obok swoich pojazdów.
7.
Na postojach nie wolno kierowcy (powożącemu) oczekiwać z licznikiem wskazującym, iż pojazd jest zajęty.
8.
Osoby, pragnące korzystać z przewozu i zajmujące pojazd na postoju, mają prawo wyboru pojazdu. Poza postojem zatrzymanie pojazdu w celu jego zajęcia następuje przez podniesienie ręki.
9.
Osoby pragnące korzystać lub korzystające z przewozu mogą zająć bądź opuścić pojazd tylko po uprzednim powiadomieniu o tym kierowcy (powożącego) i po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu.
10.
Kierowca (powożący) obowiązany jest udostępnić pierwszeństwo jazdy inwalidzie, kobiecie ciężarnej lub osobie z nieletnim dzieckiem.
11.
Kierowca (powożący) jest obowiązany udostępnić jazdę w pierwszej kolejności, tj. także przed osobami wymienionymi w ust. 10:
1)
osobie, która uległa nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu;
2)
lekarzowi, który okaże zaświadczenie wystawione według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia oraz oświadczy, że udaje się do chorego;
3)
organom Milicji Obywatelskiej.
12.
Kierowca (powożący) nie może odmówić jazdy:
1)
osobie pragnącej korzystać z przewozu, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 13, 14, 15, 16, 24 i 25;
2)
osobie pragnącej przewieźć bagaż podręczny do 45 kg (teczki, walizki itp.); łączna waga bagażu podręcznego osób, zajmujących miejsca w pojeździe, nie może przekraczać 45 kg;
3)
osobie pragnącej przewieźć psa, pod warunkiem jednak, że osoba ta jest zobowiązana pokryć wszelkie szkody wynikające z ewentualnego zanieczyszczenia lub uszkodzenia pojazdu przez psa.
13.
Kierowca (powożący) może odmówić jazdy:
1)
osobom będącym w stanie wyraźnie nietrzeźwym (pijanym), mogącym zanieczyścić lub uszkodzić pojazd;
2)
osobom pragnącym przewozić nadmierne ilości bagażu, jak worki, skrzynie, kosze itp., bądź bagaż mogący zanieczyścić wnętrze pojazdu lub je uszkodzić.
14.
Kierowca (powożący) obowiązany jest odmówić przewozu:
1)
jeżeli ilość osób pragnących korzystać z przewozu przekracza zarejestrowaną ilość miejsc w pojeździe;
2)
poza obszar, na którym uprawniony jest do wykonywania przewozów.
15.
Nie wolno przewozić przedmiotów grożących niebezpieczeństwem, jak broni nie zabezpieczonej, materiałów wybuchowych, samozapalnych, łatwopalnych, żrących, budzących odrazę, wydzielających niemiłą woń itp.
18.
Nie wolno przewozić zwłok ludzkich i osób zakaźnie chorych.
17.
W razie zatargu z osobami, którym może lub ma obowiązek odmówić przewozu, kierowca (powożący) powinien kulturalnie zlikwidować zatarg we własnym zakresie. Gdyby to było niemożliwe lub utrudnione, powinien zwrócić się o interwencję do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej.
18.
Zabrania się pasażerom zanieczyszczania wnętrza pojazdu.
19.
Zabrania się pasażerom w czasie jazdy otwierania drzwi pojazdu oraz prowadzenia dłuższych rozmów z kierowcą (powożącym).
20.
Osobę, która zachorowała podczas jazdy, należy odwieźć do najbliższego miejsca, gdzie może otrzymać szybką i fachową pomoc.
21.
W razie zatrzymania pojazdu przez organy kontroli drogowej, np. przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, w celu sprawdzenia dokumentów itp. kierowca (powożący) powinien niezwłocznie wręczyć żądane dokumenty kontrolującemu. Odpowiedzi i wszelkie uwagi powinny być podane w formie uprzejmej i nie nasuwającej powodów do sporów.
22.
Kierowca (powożący) obowiązany jest wystawić na żądanie pasażera pokwitowanie z wymienieniem kwoty pobranej opłaty i z podaniem numeru pojazdu.
23.
Kierowca (powożący) po zakończeniu każdej jazdy i opuszczeniu pojazdu przez pasażera powinien sprawdzić, czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichś rzeczy; w razie znalezienia rzeczy pasażera należy przekazać je najbliższemu komisariatowi Milicji Obywatelskiej lub złożyć je we właściwym terytorialnie biurze Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług P.R.L. - Sekcja Transportu Osobowego.
24.
W razie nagłej i koniecznej potrzeby przeprowadzenia doraźnej naprawy pojazdu kierowca (powożący) może odmówić jazdy osobie pragnącej korzystać z przewozu, powinien jednak wywiesić na widocznym miejscu pojazdu tabliczką z napisem "pojazd w naprawie" i zjechać z postoju.
25.
Kierowca (powożący) udający się po zakończeniu pracy do miejsca garażowania samochodu lub postoju pojazdu konnego wywiesza na przedzie pojazdu tabliczkę z numerem bocznym pojazdu i nazwą dzielnicy miasta, do której się udaje. W tym przypadku nie obowiązuje go jazda w innym kierunku niż wskazany na tabliczce, z wyjątkiem jazdy w celu przewiezienia osób wymienionych w ust. 11.
26.
Reklamacje z tytułu niewłaściwie pobranych opłat lub nienależytej obsługi pasażerów należy zgłaszać w wydziałach komunikacji drogowej prezydiów właściwych rad narodowych.
27.
W razie naruszenia niniejszych przepisów przez kierowcę (powożącego) bądź przez osobę korzystającą z przewozu będą zastosowane sankcje, przewidziane w art. 21 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. z 1921 r. Nr 89, poz. 656, z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i Nr 23, poz. 202, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1948 r. Nr 10, poz. 73) oraz w innych obowiązujących przepisach.
23.
Osobom, posiadającym zezwolenie na wykonywanie publicznego transportu drogowego, nie stosującym się do niniejszych przepisów, może być odebrane to zezwolenie w trybie przewidzianym w § 27 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442).
29.
Wzajemne pretensje kierowcy (powożącego) i osoby korzystającej z przewozu, jak np. w razie przerwy w jeździe z winy kierowcy (powożącego) lub z powodu złego stanu pojazdu bądź przeszkód niezależnych od kierowcy (powożącego) albo stanu pojazdu itp., oraz wynikające z naruszenia umowy o przewóz, podlegają dochodzeniu na ogólnych zasadach prawa lub przepisów szczególnych (przewozowych).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024