Niektóre obowiązki organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA ORAZ PRZEMYSŁU MIĘSNEGO I MLECZARSKIEGO
z dnia 23 marca 1955 r.
w sprawie niektórych obowiązków organów resortu rolnictwa oraz przemysłu mięsnego i mleczarskiego w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych.

W celu unormowania sprawy korzystania z mienia państwowego, niezbędnego dla organów resortu rolnictwa do przeprowadzania w rzeźniach i eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz do wykonywania nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, na podstawie art. 19 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. z 1933 r. Nr 60, poz. 454 i z 1938 r. Nr 18, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa administrujące rzeźniami i eksportowymi przetwórniami mięsnymi, podległe Ministerstwu Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, obowiązane są zapewnić organom resortu rolnictwa możność przeprowadzania na terenie rzeźni urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa oraz sprawowania w eksportowych przetwórniach mięsnych urzędowego nadzoru sanitarno-weterynaryjnego przez nieodpłatne przydzielanie odpowiednich pomieszczeń na biura, laboratoria, trychinoskopie oraz szatnie.
2.
Do obowiązków tych przedsiębiorstw należy także nieodpłatne ogrzewanie na swój koszt powyższych pomieszczeń i zaopatrzenie ich w odpowiednie oświetlenie, wodę i gaz zgodnie z technicznymi wymaganiami danego pomieszczenia oraz konserwacja tych pomieszczeń.
§  2.
1.
Do obowiązków przedsiębiorstw wymienionych w § 1 należy ponadto dostarczenie niezbędnych urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz dokonanie rozbioru, oczyszczenia mięsa, unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego i nieszkodliwe usunięcie mięsa niezdatnego, oczyszczenie i odkażenie placów, pomieszczeń i urządzeń rzeźni (przetwórni) na każde żądanie służby weterynaryjnej.
2.
Czynności związane z przenoszeniem i przewożeniem mięsa zakwestionowanego, unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego, nieszkodliwym usuwaniem niezdatnego mięsa, przeprowadzaniem oczyszczania i odkażania odbywają się pod nadzorem służby weterynaryjnej resortu rolnictwa.
§  3.
Do obowiązków prezydiów powiatowych rad narodowych - powiatowych zarządów rolnictwa (zarządów weterynarii) należy:
1)
zaopatrzenie organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa w:
a)
odzież specjalną i ochronną oraz przybory do mycia i odkażania rąk i odzieży ochronnej personelu weterynaryjnego resortu rolnictwa oraz przedmiotów używanych do badania zwierząt rzeźnych i mięsa,
b)
noże, przybory do ich ostrzenia, haki, stemple i tusz do znakowania mięsa, przyrządy do pobierania i przesyłania prób mięsa,
c)
urządzenia laboratoriów, pracowni bakteriologicznych i stacji trychinoskopowych (mikroskopy, trychinoskopy, cieplarki, chłodnie laboratoryjne, autoklawy, odczynniki, barwiki, ściskacze, noże, nożyczki, szkło laboratoryjne itp.),
d)
urządzenia biurowe i szatni,
e)
materiały piśmienne i druki,
f)
czasopisma i książki fachowe,
g)
środki diagnostyczne (maleina, antygeny specyficzne itp.);
2)
utrzymanie w porządku, czystości i stanie używalności pomieszczeń określonych w § 1 oraz przedmiotów wymienionych w pkt 1;
3)
przesyłanie próbek mięsa do pracowni rozpoznawczych;
4)
zarządzanie mieniem będącym w posiadaniu organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
§  4.
Tracą moc ust. 1-5 i ust. 7 cz. II rozdz. B zarządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 20 grudnia 1948 r. w sprawie opłat za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa (Monitor Polski Nr A-85, poz. 953) w stosunku do jednostek wymienionych w § 1 zarządzenia.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 23 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024