Ustalenie stawek czynszu za dzierżawę niektórych gruntów stanowiących własność Państwa lub mienie opuszczone.

UCHWAŁA Nr 35
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 stycznia 1955 r.
w sprawie ustalenia stawek czynszu za dzierżawę niektórych gruntów stanowiących własność Państwa lub mienie opuszczone.

§  1.
1.
Grunty objęte uchwałą zwane są w dalszym ciągu "terenami".
2.
Uchwała normuje wysokość stawek czynszu za dzierżawę terenów stanowiących własność Państwa lub mienie opuszczone, z wyjątkiem:
a)
gruntów stanowiących gospodarstwa rolne w rozumieniu dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1951 r. Nr 38, poz. 283, z 1952 r. Nr 32, poz. 215 i z 1954 r. Nr 32, poz. 128);
b)
gruntów wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448);
c)
gruntów dzierżawionych przez wojsko oraz jednostki służby bezpieczeństwa publicznego;
d)
gruntów odstępowanych w trybie dzierżawy na podstawie dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326).

Uchwała dotyczy jednak gruntów określonych pod lit. a) i b), o ile znajdują się one w granicach administracyjnych miast.

3.
Przepisy uchwały stosuje się również do terenów nie stanowiących własności Państwa i nie będących mieniem opuszczonym, gdy tereny te znajdują się w zarządzie Państwa.
§  2.
Nie pobiera się czynszu za tereny:
a)
znajdujące się pod dzierżawionym lub wynajmowanym budynkiem,
b)
nie przekraczające 500 m2, a stanowiące z dzierżawionym lub wynajmowanym budynkiem całość gospodarczą (np. podwórza, dziedzińce przydomowe, ogródki kwiatowe itp.).
§  3.
1.
Podstawą do obliczenia czynszu jest stawka miesięczna lub roczna, określona w jednej z tabel, stanowiących załączniki nr 1, 2, 3 i 4 do niniejszej uchwały.
2.
Jeżeli dzierżawcą jest osoba fizyczna albo jednostka gospodarki nie uspołecznionej, stawki czynszu przewidziane w tabelach nr 1, 3 i 4 mogą być podwyższone w granicach do 100%.
3.
Przy stawkach ustalonych od m2 rozpoczęty m2 uważa się za cały.
§  4.
1.
Powierzchnię terenu określa się na podstawie danych katastralnych (hipotecznych), a w razie ich braku lub nieścisłości - na podstawie pomiarów. O terminie przeprowadzenia pomiaru należy powiadomić dzierżawcę.
2.
Obowiązany do uiszczania czynszu ma prawo być obecny przy czynnościach pomiarowych. Z czynności pomiarowych należy sporządzić protokół. Protokół podpisuje dzierżawca, jeżeli bierze udział w czynnościach pomiarowych, oraz zarządca terenu lub osoba przez niego upoważniona. Dzierżawca ma prawo zgłaszać do protokołu uwagi i zastrzeżenia.
§  5.
Uprawniony do pobierania czynszu może niezależnie od czynszu pobierać opłaty tytułem zwrotu rzeczywistych kosztów usług świadczonych przy użyciu własnych urządzeń technicznych, jak: oświetlenie, woda itp. Wysokość tych opłat bądź sposób ich obliczenia powinny być ustalone w umowie dzierżawnej.
§  6.
1.
Załączone do niniejszej uchwały tabele określają w zależności od wielkości miejscowości oraz od strefy, w której dana nieruchomość się znajduje, sławki czynszu za 1 m2 powierzchni w stosunku miesięcznym bądź rocznym dla następujących kategorii terenów:
1)
tabela nr 1 - dla terenów użytkowanych na cele przemysłowe i handlowe,
2)
tabela nr 2 - dla terenów użytkowanych na cele ogrodnicze, uprawy rolne oraz ogrody owocowe,
3)
tabela nr 3 A i B - dla terenów użytkowanych na cele handlu ulicznego,
4)
tabela nr 4 - dla terenów użytkowanych na cele dochodowych imprez widowiskowych i przedsięwzięć rozrywkowych.
2.
O zaliczeniu terenu do jednej z kategorii wymienionych w ust. 1 decyduje rzeczywisty sposób użytkowania terenu.
3.
Czynsz za teren nie dający się zaliczyć do żadnej z kategorii wymienionych w ust. 1 ustala się według tej tabeli, która ma zastosowanie do terenów najbardziej odpowiadających charakterowi danego terenu.
4.
Czynsz za tereny posiadające urządzenia specjalne i użytkowane zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń ulega podwyższeniu o sumę, jaka będzie ustalona w drodze porozumienia stron. Przy ustalaniu tego czynszu należy wziąć pod uwagę jakość i charakter urządzeń specjalnych, stopień ich zużycia oraz koszty związane z utrzymaniem tych urządzeń w należytym stanie.
5.
Czynsz za tereny użytkowane czasowo na cele kulturalno-oświatowe i sportowe ustala się według najniższych dla każdego rodzaju miejscowości stawek, ustalonych w tabeli nr 2 dla terenów użytkowanych pod drobne uprawy rolne i łąki.
§  7.
W miastach liczących powyżej 20.000 mieszkańców prezydium miejskiej rady narodowej może dokonać dla celów ustalania wysokości stawek czynszu podziału miasta na dwie strefy. Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie, w m. Łodzi oraz Prezydia Miejskich Rad Narodowych w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Stalinogrodzie, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie mogą dokonać podziału tych miast na trzy strefy. Jeżeli prezydium rady narodowej nie dokona podziału miasta na strefy, stosuje się stawki strefy, dla której przewidziano czynsz najniższy, chyba że prezydium rady narodowej zaliczy całe miasto do innej strefy. Minister Gospodarki Komunalnej ustali wytyczne co do podziału miast na strefy.
§  8.
Czynsz obniża się o:
a)
10%-20% w zależności od położenia terenu i związanego z tym obowiązku dzierżawcy należytego utrzymania terenu pod względem sanitarnym i estetycznym;
b)
15% - o ile dzierżawca przyjmuje na siebie obowiązek dokonywania napraw ogrodzenia itp. lub innych napraw uszkodzeń, nie będących wynikiem zwykłego używania terenu;
c)
50% - o ile dzierżawcą terenów wymienionych w tabeli nr 2 jest małorolny lub osoba, której główną podstawą utrzymania jest stosunek pracy najemnej.
§  9.
Niezależnie od ulg przewidzianych w § 8 prezydia właściwych rad narodowych mogą w przypadkach gospodarczo i społecznie uzasadnionych stosować ulgi w granicach do 50%. Za tereny trudne do zagospodarowania (zagruzowane, poprzecinane rowami itp.) oraz za tereny w miejscowościach o niskim stopniu zaludnienia lub gospodarczo zaniedbanych czynsz może być na mocy uchwały prezydium rady narodowej ustalony w jeszcze niższej wysokości. Uchwały takie, z wyjątkiem uchwał podjętych przez Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi, wymagają zgody prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
§  10.
1.
Czynsz nie uiszczony przed wejściem w życie uchwały za czas do końca miesiąca, w którym uchwała weszła w życie, powinien być uiszczony w wysokości ustalonej w umowie.
2.
Jeżeli umowa była zawarta przed wejściem w życie uchwały, a dzierżawcą jest osoba fizyczna lub jednostka gospodarki nie uspołecznionej, wydzierżawiający, celem dostosowania wysokości czynszu do zasad niniejszej uchwały, powinien wypowiedzieć umowę z zachowaniem ustawowego bądź umownego okresu wypowiedzenia i zawrzeć nową umowę na warunkach określonych w uchwale. Za czas do końca okresu wypowiedzenia należy w tym przypadku pobierać czynsz w wysokości umownej.
3.
W umowach dzierżawy nie objętych ust. 2 czynsz powinien być w terminie do dnia 30 kwietnia 1955 r. dostosowany do przepisów uchwały z mocą obowiązującą od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uchwała została ogłoszona.
4.
Jeżeli w umowach zawartych przed wejściem w życie uchwały wysokość czynszu nie była określona - czynsz oblicza się według stawek zawartych w uchwale również za okres poprzedzający wejście uchwały w życie.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i właściwym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

TABELA STAWEK CZYNSZOWYCH Nr 4

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024