Ustalenie zakresu działania zakładowych punktów dokumentacji oraz zakresu współpracy tych punktów z działowymi ośrodkami dokumentacji naukowo-technicznej w instytutach naukowo-badawczych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 sierpnia 1954 r.
w sprawie ustalenia zakresu działania zakładowych punktów dokumentacji oraz zakresu współpracy tych punktów z działowymi ośrodkami dokumentacji naukowo-technicznej w instytutach naukowo-badawczych.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 697 Prezydium Rządu z dnia 24 września 1953 r. w sprawie rozwoju sieci fachowych bibliotek zakładowych (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1306) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zakresu działania punktu dokumentacji należy dostarczanie i rozpowszechnianie na terenie zakładu pracy informacji w zakresie dokumentacji naukowo-technicznej, obrazujących osiągnięcia techniki w kraju i za granicą, w celu wykorzystania tych informacji przy wykonywaniu zadań produkcyjnych zakładu pracy.
2.
Zadania, o których mowa w ust. 1, punkt dokumentacji realizuje w szczególności przez:
1)
założenie, prowadzenie i bieżące uzupełnianie w drodze abonamentów zakładowej kartoteki dokumentacyjnej, dostosowanej tematycznie do zadań produkcyjnych zakładu pracy i będącej podstawą informacji dokumentacyjnej na terenie zakładu pracy;
2)
systematyczne doprowadzanie kart dokumentacyjnych do zainteresowanych komórek organizacyjnych i pracowników zakładu pracy;
3)
prowadzenie na terenie zakładu pracy systematycznej akcji uświadamiającej o potrzebie i celowości korzystania z informacji dokumentacyjnych przez:
a)
organizowanie zebrań w celu omówienia tematów fachowych,
b)
wygłaszanie referatów obrazujących znaczenie wykorzystania informacji dokumentacyjnych dla realizacji zadań produkcyjnych zakładu pracy,
c)
informowanie o najnowszych publikacjach w zakresie dokumentacji naukowo-technicznej, dotyczących działalności zakładu pracy, z podaniem źródła ich uzyskania;
4)
udzielanie na terenie zakładu pracy indywidualnych informacji i porad, ułatwiających poznanie i wykorzystanie wszelkich dostępnych publikacji fachowych, związanych z tematyką produkcyjną zakładu pracy, a w szczególności pomocnych przy rozwiązywaniu zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z realizacją zadań zakładu pracy lub opracowywanych przez poszczególnych pracowników;
5)
podawanie do wiadomości właściwego działowego ośrodka dokumentacji naukowo-technicznej wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień dokonanych na terenie zakładu pracy w oparciu o dostarczone informacje dokumentacyjne, a przede wszystkich w oparciu o karty dokumentacyjne, i przyjętych do wykorzystania.
3.
Przy realizowaniu swoich zadań punkt dokumentacji korzysta z dostępnych środków masowej informacji na terenie zakładu pracy, jak filmy, radiowęzły gazetki ścienne, wystawy itp.
§  2.
W realizacji zadań, o których mowa w § 1, punktom dokumentacji powinny udzielać stałej i systematycznej pomocy kluby techniki i racjonalizacji oraz zakładowe komórki Naczelnej Organizacji Technicznej.
§  3.
W wykonywaniu swoich zadań punkty dokumentacji obowiązane są do ścisłej współpracy z działowymi ośrodkami dokumentacji naukowo-technicznej w instytutach naukowo-badawczych oraz z Centralnym Instytutem Dokumentacji Naukowo-Technicznej (CIDNT).
§  4.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych):
1)
określą działowe ośrodki dokumentacji naukowo-technicznej w podległych im instytutach naukowo-badawczych, zobowiązane do współpracy z punktami, dokumentacji poszczególnych zakładów pracy, wytypowanych zgodnie z § 2 ust. 3 uchwały nr 697 Prezydium Rządu z dnia 24 września 1953 r. w sprawie rozwoju sieci fachowych bibliotek zakładowych (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1306);
2)
prześlą do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Techniki) i do CIDNT wykazy zakładów pracy, w których zostały zorganizowane punkty dokumentacji, ze wskazaniem działowych ośrodków dokumentacji naukowo-technicznej, zobowiązanych do współpracy z poszczególnymi punktami dokumentacji.
§  5.
1.
W ramach współpracy z właściwym działowym ośrodkiem dokumentacji naukowo-technicznej punkt dokumentacji:
1)
stosuje się do instrukcji i wskazówek ośrodka dokumentacji w zakresie szkolenia swego personelu oraz prowadzenia informacji i dokumentacji na terenie zakładu pracy;
2)
przekazuje do ośrodka dokumentacji, na podstawie zapotrzebowań zgłoszonych przez zainteresowane komórki organizacyjne zakładu pracy, zamówienia na zestawienia dokumentacyjne, fotokopie i mikrofilmy publikacji, tłumaczenia fachowych publikacji z języków obcych itp.;
3)
składa ośrodkowi dokumentacji kwartalne sprawozdania ze swej działalności w trybie i zakresie ustalonych odrębnymi przepisami.
2.
Właściwy działowy ośrodek dokumentacji naukowo-technicznej:
1)
prowadzi instruktaż i szkolenie personelu punktu dokumentacji w zakresie informacji i obsługi dokumentacyjnej;
2)
udziela pomocy punktowi dokumentacji w zakresie uzupełniania materiałów dokumentacyjnych, zwłaszcza kartoteki dokumentacyjnej, i czuwa nad prawidłowym wykorzystaniem tych materiałów, a w szczególności kart dokumentacyjnych znajdujących się w kartotece punktu dokumentacji;
3)
sporządza i dostarcza punktowi dokumentacji zestawienia dokumentacyjne na poziomie popularnym oraz na poziomie wyższym, dostosowane do tematyki zadań zakładu pracy;
4)
wydaje i dostarcza punktowi dokumentacji okresowe biuletyny informujące o najnowszych książkach i artykułach fachowych z zakresu tematyki dotyczącej zakładu pracy;
5)
organizuje zebrania i pogadanki z pracownikami punktów dokumentacji w celu wymiany doświadczeń;
6)
wykonuje zamawiane przez punkty dokumentacji fotokopie i mikrofilmy publikacji technicznych, tłumaczenia publikacji z języków obcych itp.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-81.940

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie zakresu działania zakładowych punktów dokumentacji oraz zakresu współpracy tych punktów z działowymi ośrodkami dokumentacji naukowo-technicznej w instytutach naukowo-badawczych.
Data aktu: 12/08/1954
Data ogłoszenia: 30/08/1954
Data wejścia w życie: 30/08/1954