Przekazanie Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 maja 1954 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
§  2.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom, jeżeli na artykuły te nie zostały ustalone ceny obowiązujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego).
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 2 ust. 1 uchwały Rady Ministrów.
§  3.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnienia do ustalania cen zbytu nowo wytwarzanych (wytwarzanych po raz pierwszy) przez podległe przedsiębiorstwa gatunków artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych nie objętych obowiązującymi cennikami.
2.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1, produkowanych na zamówienie, a także tych artykułów produkowanych bez zamówienia, które przeznaczone są dla nabywców określonych resortów, należy uzgodnić z ministrem, któremu podlegają główni nabywcy.
3.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1 i 2, objęte dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu podległe innym ministrom, ustalane będą w porozumieniu z jednostką organizacyjną handlową lub zbytu, będącą głównym dystrybutorem danego artykułu.
4.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w przypadkach określonych w ust. 2 i 3 cenę ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Ceny zbytu nowowytwarzanych artykułów określonych w § 3 ustalane będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów.
2.
W przypadku gdy ceny ustalone zostały wyłącznie w oparciu o koszt własny (§ 2 uchwały Rady Ministrów), Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego po upływie kwartału a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny przeprowadzi rewizję tych cen w oparciu o kalkulację wynikową.
§  5.
Zmiany cen ustalonych przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego na artykuły, o których mowa w § 3, z wyjątkiem zmian dokonanych zgodnie z przepisem § 4 ust. 2, nie mogą być dokonywane bez zgody Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  6.
Przepisy §§ 2 i 3 nie dotyczą cen zbytu gliceryny, olejów technicznych, spirytusu oraz tytoniu.
§  7.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnienia do ustalania cen zbytu przeznaczonych na eksport artykułów produkowanych przez podległe przedsiębiorstwa przemysłu owocowo-warzywnego i cukierniczego w przypadkach, gdy artykuły te różnią się tylko opakowaniem od artykułów, na które ustalone zostały ceny zbytu w obrocie krajowym.
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad ustalania cen artykułów przeznaczonych na eksport.
§  8.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnienia do ustalania cen odpadów, z wyjątkiem paszowych, oraz odpadów, których skup i zbyt jest dokonywany przez jednostki organizacyjne podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych.
2.
Ceny na odpady ustalane będą w porozumieniu z odbiorcą w granicach do 70% cen surowców lub materiałów pełnowartościowych, którymi dałoby się zastąpić te odpady, z uwzględnieniem wartości użytkowej tych odpadów (§ 4 pkt 4 uchwały Rady Ministrów).
§  9.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnienia do ustalania cen robót (usług) o charakterze przemysłowym wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.
2.
Ceny robót, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 7 uchwały Rady Ministrów.
§  10.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego:
1)
do ustalenia w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. wykazu rodzajów robót (usług) o charakterze przemysłowym (§9), na które mają być stosowane ceny jednolite;
2)
do ustalenia cen jednolitych robót o charakterze przemysłowym w terminie uzgodnionym z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz bieżącego ich uzupełniania.
§  11.
Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego wyda w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenie ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 2, 3, 8 i 9 (tryb składania wniosków o ustalenie ceny, ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami kalkulacji, wniosku i decyzji o ustaleniu ceny).
§  12.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w §§ 2, 3, 7 i 8 należy bieżąco przekazywać do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W odpisach decyzji należy podać kryteria, na których podstawie ustalone zostały ceny (na podstawie kosztu własnego, w relacji do cen innych artykułów lub na podstawie kryteriów wymienionych w § 4 uchwały Rady Ministrów).
§  13.
Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego prowadzić będzie rejestr ustalanych cen, o których mowa w §§ 2, 3 i 8, ze wskazaniem dokładnego określenia nazwy artykułu, nazwy wytwórcy, numeru i daty, decyzji o ustaleniu ceny, określenia ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
§  14.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzanych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej (§ 5 uchwały Rady Ministrów).
§  15.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-65.840

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.
Data aktu: 28/05/1954
Data ogłoszenia: 14/07/1954
Data wejścia w życie: 14/07/1954