Zasady obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO, GÓRNICTWA, LEŚNICTWA, PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO, SKUPU ORAZ ZDROWIA
z dnia 8 marca 1954 r.
w sprawie zasad obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

W związku z § 7 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) zarządca się co następuje:
§  1.
Obroty magazynowe organizacji handlowych działających w dziedzinie handlu wewnętrznego powinny być w miarę możności zastąpione obrotami przez tranzyt organizowany. Przy dokonywaniu tego rodzaju obrotu należy stosować zasady zawarte w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) oraz w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
W szczególności tranzyt organizowany, powinien być stosowany w następujących przypadkach:
1)
gdy przedsiębiorstwo handlu detalicznego może odbierać towar w ładunkach pełnowagonowych lub w ładunkach odpowiadających przeciętnym normom jednorazowej wysyłki danego towaru, stosowanym dotychczas dla hurtu;
2)
gdy dostawy na rzecz kilku przedsiębiorstw handlu detalicznego położonych w jednej miejscowości mogą być objęte wspólną przesyłką o rozmiarze określonym w pkt 1;
3)
gdy warunki komunikacyjne i inne są dla dostaw tranzytowych korzystniejsze niż przy odbiorze z hurtowni, w szczególności gdy zakład wytwórczy położony jest w tej samej miejscowości bądź bliżej niż hurtownia, oraz
4)
przy dostawach, towarów:
a)
o niezłożonym asortymencie (jednorodzajowych) i stosunkowo ciężkich (np. cukier, sól itp.),
b)
łatwo psujących się i wymagających szybkiej realizacji dostaw,
c)
sezonowych, gdy zachodzi konieczność szybkiej realizacji dostaw,
d)
złożonych, wysyłanych w pełnym asortymencie.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o zakładzie wytwórczym lub dostawcach, rozumie się przez to również punkt skupu.
§  3.
Przy stosowaniu tranzytu organizowanego należy przestrzegać następujących zasad:
1)
oszczędność na transporcie nie może być pochłonięta przez zwiększenie kosztów magazynowania i zamrożenia środków obrotowych u odbiorców towarów;
2)
przebieg towarów powinien odbywać się najkrótsza, drogą;
3)
rodzaje i środki transportu powinny być racjonalnie wykorzystane.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego powinny w zapotrzebowaniach, składanych do hurtowni, wyodrębnić rodzaje i ilości artykułów, których dostawy będą realizowane tranzytem organizowanym, oraz podać szczegółowy harmonogram tych dostaw z wymienieniem poszczególnych punktów odbioru, stacji kolejowych i bocznic, a także pełne brzmienie rachunku bankowego.
2.
Hurtownie powinny uzgodnić z dostawcami listy towarów, które mają być przesłane tranzytem organizowanym, oraz minimalny stosunek procentowy obrotów tranzytem organizowanym do ogólnych obrotów danym towarem.
§  5.
Harmonogramy, o których mowa w § 4, hurtownie uzgodnią z dostawcami wysyłającymi towary tranzytem organizowanym. Uzgodnione harmonogramy hurtownie podadzą do wiadomości właściwemu przedsiębiorstwu handlu detalicznego najpóźniej ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym mają nastąpić dostawy tranzytem organizowanym.
§  6.
Zakład wytwórczy obowiązany jest ściśle przestrzegać terminów ustalonych w harmonogramie dostaw. W przypadku niemożności dotrzymania terminu zakład wytwórczy obowiązany jest zawiadomić o tym przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz uzgodnić z nim i z właściwą hurtownią nowy termin dostawy. Przez termin dostawy, podany w harmonogramie, rozumie się datę nadania przesyłki.
§  7.
Przy przesyłkach dokonywanych koleją zakład wytwórczy powinien niezwłocznie awizować przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz hurtownię organizującą tranzyt o dokonanej wysyłce towaru.
§  8.
W przypadku nieotrzymania awiza (§ 7) lub nienadejścia w terminie towaru przedsiębiorstwo handlu detalicznego obowiązane jest niezwłocznie reklamować w zakładzie wytwórczym i zawiadomić o tym hurtownię.
§  9.
1.
Do obowiązków hurtowni należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem dostaw tranzytem organizowanym, w szczególności interweniowanie w sprawie nieterminowych wysyłek, niewłaściwego fakturowania i nieawizowania dostaw.
2.
Nieterminowa wysyłka artykułów przez zakład wytwórczy nie może spowodować przerwy w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa handlu detalicznego. W przypadku nienadesłania artykułów tranzytem organizowanym w terminie ustalonym w harmonogramie dostaw hurtownia umożliwi zaopatrzenie przedsiębiorstwa handlu detalicznego w towar z posiadanych zapasów magazynowych.
§  10.
Zakłady wytwórcze, hurtownie organizujące tranzyt oraz przedsiębiorstwa handlu detalicznego obowiązane są do prowadzenia ewidencji obrotów tranzytowych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024