Tryb i terminy wpłat na rzecz wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego oraz zasady dysponowania tymi funduszami.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 kwietnia 1954 r.
w sprawie trybu i terminów wpłat na rzecz wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego oraz zasad dysponowania tymi funduszami.

Na podstawie § 7 uchwały nr 1012 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-45, poz. 637) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o funduszu rozwoju - należy przez to rozumieć wojewódzki fundusz rozwoju przemysłu terenowego;
2)
o zarządzie terenowym - należy przez to rozumieć właściwy wojewódzki zarząd przemysłu terenowego;
3)
o przedsiębiorstwach - należy przez to rozumieć państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego;
4)
o prezydium rady narodowej - należy przez to rozumieć prezydium wojewódzkiej rady narodowej, Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie lub Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi;
5)
o WKPG - należy przez to rozumieć wojewódzką komisję planowania gospodarczego i Miejską Komisję Planowania Gospodarczego w m. st. Warszawie lub m. Łodzi;
6)
o wydziale finansowym i wydziale przemysłu - należy przez to rozumieć wydział finansowy lub przemysłu prezydium rady narodowej wymienionej w pkt 4,
7)
o uchwale Rady Ministrów - należy przez to rozumieć uchwałę nr 1012 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-45, poz. 637);
8)
o zarządzeniu Przewodniczącego PKPG i Ministra Finansów - należy przez to rozumieć zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów w sprawie ustalenia wysokości wpłat z zysku przedsiębiorstw przemysłowych na rzecz funduszu rozwoju przemysłu terenowego, wydane na podstawie § 4 ust. 2 uchwały Rady Ministrów.
§  2.
Fundusz rozwoju przeznaczony jest na finansowanie inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów określonych w § 2 uchwały Rady Ministrów, a w szczególności:
1)
inwestycji pozalimitowych, obejmujących budowę i organizację nowych zakładów oraz rozbudowę zakładów istniejących dla osiągnięcia: wzrostu produkcji artykułów masowego spożycia, zwiększenia ilości punktów usługowych w mieście i na wsi, wzrostu produkcji na cele zaopatrzeniowe rolnictwa oraz przedsiębiorstw i organizacji danego terenu;
2)
inwestycji pozalimitowych, polegających na przystosowaniu zakładów do pełniejszego wykorzystania surowców odpadkowych i miejscowych, usprawnieniu procesu produkcyjnego lub zmierzających do pogłębienia systemu oszczędności;
3)
kapitalnych remontów w przypadkach konieczności przydzielenia przedsiębiorstwom środków na remonty kapitalne poza przewidzianą w ich planach finansowych amortyzacją.
§  3.
Prezydia rad narodowych przyznają z funduszu rozwoju bezzwrotnie środki finansowe na cele wymienione w § 2 przedsiębiorstwom nadzorowanym przez zarządy terenowe.

II.

Źródła funduszu, wpłaty i rozliczenia.

§  4.
Fundusz rozwoju tworzy się z bezzwrotnych wpłat z zysku dokonywanych przez przedsiębiorstwa w wysokości określonej zarządzeniem Przewodniczącego PKPG i Ministra Finansów oraz z dotacji jednostkowego budżetu wojewódzkiego w województwach o słabo rozwiniętym przemyśle terenowym.
§  5.
Fundusz rozwoju gromadzi się na specjalnym rachunku bankowym wydziału przemysłu pod nazwą "Fundusz Rozwoju Przemysłu Terenowego" we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego. Rachunek ten jest rachunkiem akumulacyjnym funduszu rozwoju i powinien być prowadzony na zasadach rachunku środków specjalnych.
§  6.
Przedsiębiorstwo obowiązane jest dokonywać wpłat zaliczkowych, wyrównawczych i ostatecznych na rachunek funduszu rozwoju przelewem, bezpośrednio na rachunek bankowy funduszu, w wysokości i terminach ustalonych w §§ 7-9.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane są dokonywać przelewów z tytułu zaliczkowych wpłat z zysku na rachunek funduszu rozwoju do dnia 20 każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w ich bilansach dochodów i wydatków (planach finansowych).
2.
Do czasu zatwierdzenia bilansów dochodów i wydatków (planów finansowych) przedsiębiorstwa dokonują przelewów z tytułu wpłat zaliczkowych na rachunek funduszu rozwoju na podstawie rozdzielnika, ustalonego przez zarząd terenowy.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują kwartalnych rozliczeń wpłat z zysku na fundusz rozwoju na podstawie bilansów okresowych w terminie 10 dni od daty sporządzenia bilansu kwartalnego w wysokości określonej zarządzeniem Przewodniczącego PKPG i Ministra Finansów.
2.
Jeżeli ustalona na podstawie bilansu kwartalnego należna wpłata z osiągniętego zysku jest wyższa od wpłat dokonanych zaliczkowo, przedsiębiorstwo przelewa na fundusz rozwoju różnicę jako wpłatę wyrównawczą.
3.
Jeżeli ustalona na podstawie bilansu kwartalnego należna wpłata z osiągniętego zysku jest niższa od wpłat dokonanych zaliczkowo, następuje zarachowanie nadpłaty na poczet bieżących wpłat na fundusz rozwoju, a przedsiębiorstwo zmniejsza najbliższe wpłaty zaliczkowe o dokonaną nadpłatę.
§  9.
1.
W terminie dwutygodniowym od daty zatwierdzenia bilansu rocznego przedsiębiorstwo dokonuje ostatecznego rozliczenia z tytułu wpłat z zysku na fundusz rozwoju za rok ubiegły.
2.
Jeżeli ustalona na podstawie ostatecznego rozliczenia rocznego należna wpłata z osiągniętego zysku jest wyższa od wpłat dokonanych, przedsiębiorstwo przelewa na fundusz rozwoju różnicę jako wpłatę ostateczną.
3.
Jeżeli ustalona na podstawie ostatecznego rozliczenia rocznego należna wpłata z osiągniętego zysku jest niższa od wpłat dokonanych, wydział przemysłu zwraca przedsiębiorstwu nadpłatę z rachunku funduszu rozwoju w ciągu 10 dni od daty złożenia rozliczenia.
4.
W przypadku gdy wydział przemysłu nie posiada środków na rachunku funduszu rozwoju, mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 8 ust. 3.
§  10.
1.
W przypadku niedokonania przez przedsiębiorstwo wpłat z zysku na rachunek funduszu rozwoju w terminach ustalonych w §§ 7 i 9 bądź niedokonania zwrotu środków na rachunek funduszu rozwoju stosownie do przepisów § 22 bank finansujący działalność eksploatacyjno-gospodarczą przedsiębiorstwa dokona, na wniosek wydziału przemysłu, przelewu należnej kwoty w ciężar bankowego rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Wniosek wydziału przemysłu powinien ściśle określać kwotę, tytuł i numer rachunku, na który ma być przelana wpłata z zysku.
§  11.
Wydział finansowy przekazuje co miesiąc, w terminie do dnia 5 każdego miesiąca, środki przewidziane na dotacje dla funduszu rozwoju na rachunek bieżący wydziału przemysłu dla wydatków budżetowych, w wysokości 1/3 otwartych kredytów na ten cel na dany kwartał.
§  12.
Nie wykorzystane do końca roku kalendarzowego środki finansowe, nagromadzone na rachunku funduszu rozwoju, przechodzą na okres następny.

III.

Gospodarka funduszem rozwoju.

§  13.
1.
Przyznanie środków finansowych na inwestycje pozalimitowe lub kapitalne remonty dla przedsiębiorstw mających siedzibę na terenie danego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi), dokonywane jest w ramach rocznego planu gospodarki funduszem rozwoju z uwzględnieniem przepisów §§ 18, 19 i 22 ust. 2.
2.
Przyznanie środków, o których mowa w ust. 1, następuje odrębnie dla każdej inwestycji pozalimitowej i kapitalnego remontu na podstawie uchwały prezydium rady narodowej, podjętej na wniosek wydziału przemysłu, akceptowany przez WKPG i wydział finansowy.
3.
Dysponentem funduszu rozwoju jest wydział przemysłu.
§  14.
1.
Projekt planu gospodarki funduszem rozwoju stanowi integralną część projektu wojewódzkiego planu gospodarczego i sporządzany jest przez wydział przemysłu według zasad i w terminach przewidzianych do opracowania tego projektu.
2.
Wojewódzki plan gospodarczy, uchwalony przez wojewódzką radę narodową (Radę Narodową w m. st. Warszawie i m. Łodzi), obejmuje w zakresie funduszu rozwoju ogólne kwoty dochodów i wydatków funduszu w układzie określonym w § 16 ust. 1.
3.
Na podstawie planów techniczno-przemysłowo-finansowych przedsiębiorstw wydział przemysłu opracowuje w terminie 15 dni po ich zatwierdzeniu plan gospodarki funduszem rozwoju według wzoru FRPT-1, stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
4.
Jeżeli plan gospodarki funduszem rozwoju, o którym mowa w ust. 3, zawierać będzie odmienne sumy od ogólnych kwot dochodów i wydatków zawartych w wojewódzkim planie gospodarczym, plan gospodarki funduszem rozwoju wymaga zatwierdzenia przez prezydium rady narodowej po uprzedniej akceptacji WKPG i wydziału finansowego.
§  15.
Na podstawie planów, o których mowa w § 14, sporządza się preliminarze środków specjalnych akumulowanych według wzoru nr 3, ustalonego zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1954 r. w sprawie zasad, trybu i terminów opracowania preliminarzy dochodów i wydatków oraz preliminarzy (bilansów) środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych na rok 1954 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 180).
§  16.
1.
Plan gospodarki funduszem rozwoju zawiera:
1)
po stronie wpływów:
a)
wpłaty przedsiębiorstw,
b)
dotacje z budżetu,
c)
pozostałość nie wykorzystanych środków z roku ubiegłego;
2)
po stronie wydatków:
a)
dotacje dla przedsiębiorstw na inwestycje pozalimitowe i kapitalne remonty,
b)
rezerwę na akcje specjalne i zlecone oraz dofinansowanie w zakresie inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów.
2.
W preliminarzu ustala się następującą klasyfikację:

Dochody:

§ 1. Wpłaty z zysku,

§ 2. Dotacje z budżetu.

Wydatki:

§ 1. Dotacje na kapitalne remonty,

§ 2. Dotacje na inwestycje pozalimitowe.

§  17.
1.
Przedsiębiorstwa bądź zarządy terenowe przyjmują na etapie opracowania projektu planu techniczno-przemysłowo-finansowego procent odpisów z zysku, obowiązujący w roku poprzedzającym okres objęty projektem planu.
2.
Wydziały przemysłu uwzględnią w planie gospodarki funduszem rozwoju rezerwę w wysokości do 10% sumy zapotrzebowania środków na inwestycje pozalimitowe i kapitalne remonty z przeznaczeniem na cele określone w § 16 ust. 1 pkt 2 lit. b).
3.
Jeżeli wysokość odpisów z zysku, wynikająca z zastosowania procentu odpisów określonego w ust. 1, przekracza kwoty zapotrzebowania środków na inwestycje pozalimitowe i kapitalne remonty z uwzględnieniem przepisu ust. 2, nadwyżkę środków należy przeinaczyć na zwiększenie rezerwy w planie gospodarki funduszem rozwoju.
§  18.
Do czasu opracowania planu gospodarki funduszem rozwoju, lecz nie później niż do dnia 31 marca każdego roku, wydział przemysłu może dysponować funduszem w oparciu o projekt planu gospodarki funduszem rozwoju z zachowaniem przepisów zawartych w § 13.
§  19.
Prezydium rady narodowej może przydzielić przedsiębiorstwu dodatkowe środki z funduszu rozwoju na zadanie nie objęte planem na wniosek zarządu terenowego zgłoszony do wydziału przemysłu i akceptowany przez WKPG oraz wydział finansowy, a ujęty w formę dodatkowego planu inwestycji pozalimitowych bądź dodatkowego planu kapitalnych remontów.
§  20.
Rozpatrzenie wniosku, o którym mowa w § 19, powinno nastąpić w ciągu 7 dni od daty jego zgłoszenia.
§  21.
Uruchomienie dotacji dla przedsiębiorstw następuje w terminie do dnia 25 każdego miesiąca na miesiąc następny w wysokości określonej wnioskiem wydziału przemysłu, zaopiniowanym przez wydział finansowy, przelewem z rachunku bankowego funduszu rozwoju:
1)
na rachunek środków na inwestycje przedsiębiorstwa w banku finansującym inwestycje, po zatwierdzeniu planu rzeczowo-finansowego inwestycji pozalimitowych;
2)
na rachunek środków na kapitalne remonty przedsiębiorstwa w banku finansującym działalność eksploatacyjną, po zatwierdzeniu planu rzeczowego kapitalnych remontów.
§  22.
1.
Środki finansowe, pochodzące z funduszu rozwoju, a nie wykorzystane przez przedsiębiorstwo na finansowanie zadań określonych w § 13 ust. 1 i 2 i § 19, podlegają zwrotowi na rachunek funduszu rozwoju przed upływem 30 dni od zakończenia inwestycji pozalimitowej lub kapitalnego remontu.
2.
Prezydium rady narodowej na wniosek WKPG, wydziału finansowego bądź wydziału przemysłu może ograniczyć finansowanie lub zarządzić zwrot środków przekazanych z funduszu rozwoju, a nie wykorzystanych przez przedsiębiorstwo, w przypadkach zwłoki w realizowaniu inwestycji bądź kapitalnego remontu.

IV.

Sprawozdawczość.

§  23.
Wydziały przemysłu i wydziały finansowe składają sprawozdania z gospodarki funduszem rozwoju w trybie i w terminach określonych w §§ 82, 83 i 85 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) według wzoru nr 31.
§  24.
1.
Przedsiębiorstwa składają zarządom terenowym kwartalne sprawozdania z wykonania planu finansowania inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów z funduszu rozwoju według wzoru FRPT-2, załączonego do niniejszego zarządzenia, w terminie 14 dni po upływie kwartału.
2.
Przedsiębiorstwa powiązane z budżetami powiatowymi i miejskimi składają odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1, wydziałom (oddziałom) finansowym i referatom przemysłu właściwych rad narodowych.
3.
Przedsiębiorstwa powiązane z jednostkowym budżetem wojewódzkim składają odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1, wydziałom finansowym i wydziałom przemysłu.
§  25.
1.
Zarządy terenowe składają Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła kwartalne zbiorcze sprawozdania, sporządzane na podstawie sprawozdań przedsiębiorstw według wzoru FRPT-2, w terminie 25 dni po upływie kwartału.
2.
Odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1, przesyłają zarządy terenowe po 1 egzemplarzu Ministerstwu Finansów, WKPG, wydziałom finansowym, i wydziałom przemysłu.

V.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  26.
Do czasu opracowania i zatwierdzenia planu gospodarki funduszem rozwoju na rok 1954 upoważnia się wydziały przemysłu do dysponowania tym funduszem na podstawie indywidualnych wniosków zarządów terenowych z zachowaniem przepisów § 13.
§  27.
1.
W pierwszym półroczu 1954 r., w razie braku środków finansowych na rachunku bankowym funduszu rozwoju, przedsiębiorstwa mają prawo zaciągania bankowych kredytów antycypacyjnych na finansowanie zadań, przewidzianych do pokrycia z funduszu rozwoju, na podstawie wniosków kredytowych, zaopiniowanych przez zarząd terenowy, wydział finansowy i wydział przemysłu.
2.
Prezydium rady narodowej obowiązane jest dołączyć do zaopiniowanego wniosku kredytowego pisemną gwarancję przekazania przedsiębiorstwu-kredytobiorcy odpowiednich środków z funduszu rozwoju w terminie określonym w ust. 3.
3.
Spłaty kredytów określonych w ust. 1 dokonuje przedsiębiorstwo ze środków uzyskanych z funduszu rozwoju w terminie do dnia 31 lipca 1954 r.
§  28.
1.
Na wniosek wydziału przemysłu Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Finansów może wyłączyć określone powiatowe (miejskie) przedsiębiorstwa przemysłu terenowego z wojewódzkiego funduszu rozwoju przemysłu terenowego i z wpłat tych przedsiębiorstw utworzyć powiatowy (miejski) fundusz rozwoju przemysłu terenowego pozostający w dyspozycji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej z przeznaczeniem na cele, wymienione w § 2.
2.
Przepisy niniejszego zarządzenia mają odpowiednie zastosowanie w przypadkach utworzenia powiatowych (miejskich) funduszów rozwoju przemysłu terenowego.
§  29.
Zarządzenie obowiązuje od dnia 1 stycznia 1954 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór nr FRPT-1

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej*)

Prezydium Rady Narodowej*)

w ......................................................................

Wydział Przemysłu

PLAN GOSPODARKI FUNDUSZEM ROZWOJU PRZEMYSŁU TERENOWEGO NA ROK 19 ..*)

NA ....................... KWARTAŁ 19 ..*)

Lp. Nazwa jednostki Dochody Lp. Nazwa jednostki Wydatki
nadwyżki z lat ubiegłych wpłaty z dotacje z razem inwestycje pozalimitowe kapitalne remonty rezerwa razem
Ogółem Ogółem
w tym: w tym: x
Wojewódzki Zarząd Wojewódzki Zarząd
Przemysłu Terenowego Przemysłu Terenowego
Przedsiębiorstwa: x Przedsiębiorstwa: x
x x x x
y x y x
z x z x
Wojewódzki Zarząd Przemyślu Terenowego Materiałów Budowlanych % Wojewódzki Zarząd Przemysłu Terenowego Materiałów Budowlanych x
Przedsiębiorstwa: x Przedsiębiorstwa: x
x x x x
y x y x
z x z x

________

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wysyłać najpóźniej do dnia 14

następnego miesiąca po kwartale

sprawozdawczym.

Wzór nr FRPT-2

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA PLANU FINANSOWANIA KAPITALNYCH REMONTÓW I INWESTYCJI POZALIMITOWYCH Z FUNDUSZU ROZWOJU PRZEMYSŁU TERENOWEGO ZA OKRES OD 1.I DO .. 195 .. R.

1. ................................................................................................................................................

(nazwa i adres jednostki samodzielnie bilansującej)

2. ...........................................................................................................................................

(nazwa i adres jednostki nadrzędnej)

Lp. Wyszczególnienie Plan roczny Wykonanie za kwartał ... Wykonanie od początku roku
1 2 3 4 5
A Dochody:
1 Dotacje z funduszu rozwoju przemysłu terenowego na:

a) kapitalne remonty

b) inwestycje pozalimitowe
2 Niedobór środków z funduszu rozwoju przemysłu terenowego na: x
a) kapitalne remonty (B1 - A1a)
b) inwestycje pozalimitowe (B2 - A2a) x
Razem
2 3 4 5
B Wydatki:
1 Kapitalne remonty [lit. a) do c)]
a) spłata kredytów antycypacyjnych
b) pokrycie niedoborów amortyzacji na kapitalne remonty:
1) planowane
2) dodatkowe plany kapitalnych remontów
c) uzupełnienie rezerwy awaryjnej x
2 Inwestycje pozalimitowe
3 Nadwyżka środków funduszu rozwoju przemysłu terenowego na: x
a) kapitalne remonty (Ala - B1)
b) inwestycje pozalimitowe (A2a - B2) x
Razem

.................................................... ................................................

(główny (starszy) księgowy) (dyrektor)

(pieczęć)

....................................... dnia ........ 195 .. r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024