Dokumentacja kosztorysowa dla dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1954 r.
w sprawie dokumentacji kosztorysowej dla dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-mootażowe.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz w związku z § 40 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Banki specjalne, w przypadku nieprzedłożenia przez inwestorów kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych między inwestorem a wykonawcą cen jednostkowych, powinny wezwać inwestorów bezpośrednich do złożenia tych dokumentów w terminie ustalonym przez bank. W razie niemożności dotrzymania ustalonego terminu inwestor zobowiązany jest przesłać bankowi w ciągu dni 14 od dnia wezwania banku oświadczenie określające termin, w którym dokumenty te zostaną złożone. W oświadczeniu tym inwestor powinien podać przyczyny niemożności dotrzymania terminu poprzednio ustalonego przez bank. Termin ustalony przez bank nie może w odniesieniu do obiektów rozpoczynanych lub kontynuowanych w III kwartale 1954 r. wykraczać poza dzień 31 lipca 1954 r.
2.
O niezłożeniu w terminie ustalonym przez bank dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w ust. 1, bank powiadamia ministra (kierownika urzędu centralnego) nadzorującego inwestora, składając równocześnie wniosek o ukaranie winnych naruszenia dyscypliny inwestycyjnej w myśl uchwały nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124).
3.
Odpis orzeczenia o ukaraniu winnych ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) prześlą Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów, Ministrowi Kontroli Państwowej i centrali właściwego banku specjalnego w terminie 2 miesięcy od daty otrzymania wniosku banku, wymienionego w ust. 2.
§  2.
1. 2
Banki specjalne finansują roboty budowlano-montażowe wykonane do dnia 31 lipca 1954 r. mimo braku kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych cen jednostkowych w granicach limitu przewidzianego we właściwym składniku tytułu inwestycyjnego na roboty budowlano-montażowe.
2.
Banki specjalne nie zaliczają kar za zwłokę za okres do dnia 15 kwietnia 1954 r. z tytułu żądań zapłaty, dotyczących faktur nie pokrytych z powodu braku dokumentacji kosztorysowej.
3.
Faktury za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1954 r., zwrócone przez banki specjalne z powodu braku dokumentacji kosztorysowej, mogą być złożone przy żądaniach zapłaty ponownie do inkasa.
§  3. 3
1.
Roboty budowlano-montażowe wykonywane po dniu 31 lipca 1954 r. mogą być rozliczane wyłącznie na warunkach, ustalonych w § 40 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324).
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy robót, dla których zgodnie z uchwałą nr 415 Prezydium Rządu z dnia 7 lipca 1954 r. w sprawie wprowadzenia w 1954 r. prawidłowych podstaw rozliczeń w budownictwie (Monitor Polski Nr A-64, poz. 832) uzyskano zezwolenie właściwego ministra lub właściwego wiceprezesa Rady Ministrów na rozliczanie robót na podstawie umownych kosztorysów uproszczonych (tabel scalonych elementów budowy).
§  4. 4
1.
W przypadku braku w dniu 31 lipca 1954 r. kosztorysów, kosztorysów częściowych, wykazów uzgodnionych cen jednostkowych lub zezwoleń, o których mowa w § 3 ust. 2, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe są obowiązane w dniu tym przerwać roboty przy obiektach, dla których brak tych dokumentów, ograniczając się do wykonania robót zabezpieczających. Jeżeli w powyższym terminie brak będzie omawianych dokumentów dla wszystkich obiektów wykonywanych na danym placu budowy, przedsiębiorstwa budowlano-montażowe są obowiązane przystąpić do likwidacji placu budowy na koszt inwestora.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie w przypadku gdy inwestor w terminie określonym w zezwoleniu, o którym mowa w § 3 ust. 2, nie dostarczy wykonawcy kosztorysu, kosztorysu częściowego lub wykazu uzgodnionych cen jednostkowych.
§  5.
1.
Banki specjalne przyjmują umowy o wykonanie robót budowlano-montażowych do finansowania

mimo braku kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych cen jednostkowych dla całości programu rzeczowego, objętego umową, pod warunkiem złożenia tych dokumentów dla obiektów już realizowanych i ustalenia w umowie terminów dostarczenia tych dokumentów dla obiektów rozpoczynanych w terminach późniejszych, przed rozpoczęciem robót na tych obiektach.

2.
W odniesieniu do obiektów wykonywanych w I półroczu 1954 r. banki specjalne przyjmują umowy do finansowania również wówczas, gdy dla tych obiektów brak dokumentów, o których mowa w ust. 1, przed rozpoczęciem na nich robót.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 i 4 zarządzenia z dnia 10 lipca 1954 r. (M.P.54.A-69.865) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024