Sposób i zasady opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontrola wykonywania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 22 lutego 1954 r.
w sprawie sposobu i zasad opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontroli wykonania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.

Na podstawie art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy opracowywaniu i zatwierdzaniu rocznego łowieckiego planu hodowlanego oraz sprawozdawczości z jego wykonania stosuje się przepisy o opracowywaniu i zatwierdzaniu Narodowego Planu Gospodarczego.
§  2.
1.
Tryb sporządzania i zatwierdzania rocznych łowieckich planów hodowlanych normują zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz instrukcje Ministerstwa Leśnictwa.
2.
Sprawozdawczość z wykonania planów normują instrukcje Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Łowieckie plany hodowlane są opracowywane centralnie:
1)
dla obwodów łowieckich nie wydzierżawionych - przez poszczególne ministerstwa oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały rolnictwa i leśnictwa), którym podlegają zarządcy tych obwodów;
2)
dla obwodów łowieckich wydzierżawionych - przez Polski Związek Łowiecki.
2.
Ministerstwo Leśnictwa dokonuje analizy opracowanych przez poszczególne ministerstwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Polski Związek Łowiecki łowieckich planów hodowlanych i opracowuje na ich podstawie ogólnopaństwowy łowiecki plan hodowlany, który wchodzi w skład Narodowego Planu Gospodarczego.
3.
Łowieckie plany hodowlane ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych wchodzą w skład ich zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych.
§  4.
1.
Gospodarka łowiecka w obwodach łowieckich jest wykonywana na podstawie rocznych łowieckich planów hodowlanych.
2.
Roczne łowieckie plany hodowlane dla poszczególnych obwodów łowieckich opracowywane są na podstawie:
1)
rocznego łowieckiego planu hodowlanego Państwa;
2)
wytycznych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Leśnictwa;
3)
wieloletnich łowieckich planów hodowlanych dla obwodów łowieckich.
3.
Przy opracowywaniu planów, o których mowa w ust. 2, należy uwzględnić:
1)
wnioski dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich;
2)
opinie i wnioski właściwych terenowo prezydiów powiatowych rad narodowych, a dla obwodów łowieckich obejmujących ponad 30% powierzchni leśnej - także opinie i wnioski właściwych okręgów lasów państwowych;
3)
opinie i wnioski właściwych jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego.
4.
Zasady wieloletniego planowania hodowlanego określi osobne zarządzenie Ministra Leśnictwa.
§  5.
Przy opracowywaniu rocznego łowieckiego planu hodowlanego dla obwodu łowieckiego należy mieć na uwadze w szczególności:
1)
początkowy stan ilościowy i jakościowy zwierzyny łownej, jak również stosunek ilościowy płci u zwierzyny płowej, bażantów, głuszców i cietrzewi;
2)
spodziewany przyrost i ubytek naturalny zwierzyny w ciągu roku planowania;
3)
stan ilościowy zwierzyny, jaki się zamierza osiągnąć w planie wieloletnim, i okres potrzebny do osiągnięcia tego stanu;
4)
zabiegi hodowlane i ochronne niezbędne do poprawienia warunków bytowania zwierzyny i zmniejszenia szkód przez nią wyrządzanych w gospodarstwie rolnym i leśnym;
5)
konieczność otoczenia szczególną pieczą ptactwa niszczącego stonkę ziemniaczaną;
6)
sytuację epidemiologiczną i epizootiologiczną.
§  6.
Za wykonanie rocznego łowieckiego planu hodowlanego jest odpowiedzialny dzierżawca, a w obwodach nie wydzierżawionych - zarządca obwodu łowieckiego.
§  7.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują kontrolę wykonania planów hodowlanych w obwodach łowieckich wydzierżawionych oraz znajdujących się pod zarządem prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Kontrola w obwodach nie wydzierżawionych pozostających pod zarządem państwowych gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw lasów państwowych i poszczególnych ministerstw należy do właściwych resortowych organów niezależnie od uprawnień, służących prezydiom wojewódzkich rad narodowych jako organom powołanym do wykonywania prawa łowieckiego.
3.
Kontroli podlegają w szczególności:
1)
wykonanie zaplanowanych czynności hodowlanych i ochronnych pod względem zakresu, rodzaju i terminowości, jak również utrzymanie we właściwym stanie wszelkiego rodzaju urządzeń łowieckich w obwodzie łowieckim;
2)
wykonanie zaplanowanego odstrzału zwierzyny pod względem ilości i jakości;
3)
dotrzymanie obowiązku pozostawienia bez opolowania części obwodu łowieckiego, przeznaczonej na matecznik.
4.
Kontrola powinna być wykonywana w ciągu całego roku, z tym że poszczególne czynności gospodarcze o charakterze sezonowym należy kontrolować w okresie ich wykonywania.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą zlecać wykonanie czynności kontrolnych w obwodach wydzierżawionych prezydiom powiatowych rad narodowych.
6.
Protokoły z czynności kontrolnych prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny podawać do wiadomości organów nadrzędnych dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, a organy resortowe, o których mowa w ust. 2 - prezydiom terenowo właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-24.396

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i zasady opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontrola wykonywania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.
Data aktu: 22/02/1954
Data ogłoszenia: 13/03/1954
Data wejścia w życie: 13/03/1954