Tryb postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 23 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu postępowania biur projektowych przy zatwierdzaniu podstawowych projektów budowlanych.

Na podstawie § 12 uchwały nr 817 Prezydium Rządu z dnia 1 grudnia 1951 r. w sprawie zatwierdzania projektów urbanistycznych i architektonicznych (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1481) i w związku z zarządzeniem Ministra Budownictwa Miast i Osiedli z dnia 22 kwietnia 1953 r. w sprawie ustalenia wykazu biur projektowych upoważnionych do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych w zakresie budownictwa ogólnego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 577) zarządza się, co następuje:
§  1.
Biura projektowe upoważnione do zatwierdzania podstawowych projektów budowlanych powołają w ramach organów weryfikacyjnych zespoły orzekające do rozpatrywania i zatwierdzania projektów wykonywanych przez te biura. Rozpatrzeniu podlegają projekty w zakresie architektury, konstrukcji i instalacji wewnętrznych.
§  2.
Członków zespołów orzekających powołuje i odwołuje dyrektor biura projektowego za zgodą właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli.
§  3.
Członkowie zespołów orzekających w zakresie rozpatrywania projektów przy sprawowaniu swych czynności są niezależni.
§  4.
Projekt przed rozpatrzeniem przez zespół orzekający powinien być uzgodniony z projektantami wszystkich specjalności i zweryfikowany.
§  5.
Projekt przedstawiony do zatwierdzenia przez zespół orzekający powinien zawierać wszystkie wymagane składniki i dokumenty zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  6.
Do zatwierdzenia należy złożyć projekt w trzech egzemplarzach, z których po zatwierdzeniu jeden pozostaje w archiwum biura, drugi przeznaczony jest dla inwestora, a trzeci przekazuje się prezydium terenowo właściwej rady narodowej (wydział budownictwa) sprawującemu nadzór w myśl obowiązujących przepisów.
§  7.
Projekt architektoniczno-konstrukcyjny przedstawiony do zatwierdzenia powinien ponadto zawierać:
a)
projekt wstępny zaakceptowany przez właściwego inwestora w jednym egzemplarzu oraz w razie potrzeby protokół rady technicznej biura projektowego,
b)
orzeczenie właściwego organu władzy ze stanowiska urbanistyczno-architektonicznego w jednym egzemplarzu,
c)
szczegółowy opis techniczny w jednym egzemplarzu.
§  8.
Projekt instalacji przedstawiony do zatwierdzenia powinien zawierać podstawowy projekt instalacji wewnętrznych w skali 1:100 lub 1:50 wraz z obliczeniami, opisem i kosztorysem w 3 egzemplarzach.
§  9.
Zespół orzekający zatwierdza projekt lub odmawia zatwierdzenia go wydając orzeczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. W orzeczeniu tym należy wymienić w razie potrzeby warunki lub zastrzeżenia, z którymi projekt zatwierdzono.
§  10.
Zespoły orzekające nie powinny zatwierdzać projektu z warunkami, które wymagają zasadniczych zmian w projekcie. Warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt zostaje zatwierdzony, mogą dotyczyć tylko dokonania drobnych poprawek w rysunkach roboczych lub stanowić wskazówki dla wykonawcy.
§  11.
1.
Zatwierdzony projekt powinien być zaopatrzony w pieczątkę biura projektowego, zawierającą klauzulę zatwierdzającą (załącznik nr 2).
2.
Wszystkie egzemplarze projektu i załączone dokumenty należy po rozpatrzeniu zaopatrzyć w napis (pieczątkę) o następującej treści: "Rozpatrywano przy zatwierdzaniu projektu w dniu ...... roku ...." i podpis członka zespołu orzekającego właściwej specjalności.
§  12.
Za zatwierdzony należy uważać projekt zaopatrzony w pieczęć z klauzulą zatwierdzającą i orzeczenie.
§  13.
Odpisy orzeczenia, zawierającego warunki i zastrzeżenia, z którymi projekt został zatwierdzony należy przesłać do głównego projektanta, weryfikatora i głównego specjalisty.
§  14.
Nie może być zatwierdzony projekt wykonany sprzecznie z obowiązującymi normami, standardami, przepisami lub zasadami wiedzy technicznej oraz w razie stwierdzenia formalnych braków w dokumentacji technicznej.
§  15.
Członkowie zespołu orzekającego, każdy w swoim zakresie, są odpowiedzialni za zgodność projektu z obowiązującymi przepisami, za pełność projektu podstawowego oraz jego stronę formalną.
§  16.
Od wydanych orzeczeń (§ 9) służy prawo odwołania do Ministra Budownictwa Miast i Osiedli za pośrednictwem biura projektowego w terminie 14 dni od dnia następnego po doręczeniu.
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1954 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ORZECZENIE Nr .....

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR PIECZĄTKI Z KLAUZULĄ ZATWIERDZAJĄCĄ, W KTÓRĄ POWINIEN BYĆ ZAOPATRZONY KAŻDY ZATWIERDZONY PROJEKT

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024