Tryb i warunki zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunki przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 12 lipca 1954 r.
w sprawie trybu i warunków zgłaszania uprawy tytoniu dla celów naukowo-badawczych i szkoleniowych oraz warunków przekazywania tytoniu przez instytuty naukowo-badawcze.

Na podstawie art. 1 ust. 4 i 6 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o uprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 34, poz. 144) zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytuty naukowo-badawcze, nazywane dalej "instytutami", mogą w granicach ich zadań statutowych uprawiać bez uzyskiwania specjalnych zezwoleń rośliny tytoniowe dowolnych odmian i w dowolnych ilościach w celach naukowo-badawczych. O rozpoczętej uprawie tytoniu instytuty obowiązane są zawiadomić Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego w terminie do 30 czerwca roku uprawy, podając miejsce uprawy, gatunek i odmiany uprawianych roślin tytoniowych, powierzchnię uprawy lub ilość zasadzonych roślin każdej odmiany oraz rodzaj i zakres doświadczeń uprawowych.
§  2.
Instytuty obowiązane są udostępnić wyznaczonym przez dyrektora Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego pracownikom przemysłu tytoniowego oględziny doświadczalnych plantacji tytoniu oraz udzielać im objaśnień i informacji w sprawach prowadzonych uprawowych doświadczeń tytoniowych.
§  3.
1.
Liście tytoniowe, nie zużyte do badań naukowych, instytuty obowiązane są wysłać do przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego wskazanego przez Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego, adresując do najbliższej od przedsiębiorstwa stacji kolejowej. Centralny Zarząd Przemysłu Tytoniowego powiadomi najpóźniej do końca września roku uprawy instytuty, prowadzące uprawę tytoniu, o terminach i miejscach dostawy tytoniu, nie zużytego do badań naukowych.
2.
Dostawa tytoniu ma nastąpić na koszt instytutu. Przedsiębiorstwo przemysłu tytoniowego ocenia dostarczony tytoń według obowiązujących zasad klasyfikacyjnych i należność obliczoną według cen uchwalonych przez Prezydium Rządu przekazuje w ciągu 7 dni na rzecz instytutu.
§  4.
Do wyrażenia zgody na uprawę rośliny tytoniowej przez szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe dla celów szkoleniowych upoważnione są następujące przedsiębiorstwa przemysłu tytoniowego:
1)
na obszarze województw: bydgoskiego, gdańskiego, poznańskiego, koszalińskiego i szczecińskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Grudziądzu;
2)
na obszarze województw: białostockiego, olsztyńskiego i warszawskiego oraz m. st. Warszawy - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Ełku;
3) 1
na obszarze m. Łodzi oraz województw łódzkiego i kieleckiego z wyjątkiem powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Jędrzejowie;
4) 2
na obszarze województwa krakowskiego oraz powiatu pińczowskiego i powiatu kazimierskiego województwa kieleckiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Krakowie;
5)
na obszarze województw: opolskiego, stalinogrodzkiego, wrocławskiego i zielonogórskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Wodzisławiu Śląskim.
6) 3
na obszarze województwa lubelskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Lublinie;
7) 4
na obszarze województwa rzeszowskiego - Wytwórnia Tytoniu Przemysłowego w Leżajsku.
§  5.
1.
Wnioski o udzielenie zgody na uprawę tytoniu w myśl § 4 należy składać w wytwórniach w terminie do końca kwietnia roku uprawy.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej;
2)
miejsce uprawy tytoniu;
3)
odmiany roślin tytoniowych;
4)
zamierzoną powierzchnię plantacji lub ilość roślin tytoniowych.
3.
Właściwa wytwórnia obowiązana jest załatwić wniosek w ciągu 14 dni.
§  6.
Szkoły rolnicze i rolnicze instytucje oświatowe, które uzyskały zgodę na uprawę tytoniu, upoważnione są również do wyhodowania rozsady tytoniowej w ilości potrzebnej do obsadzenia dozwolonej plantacji lub też do nabycia tej ilości rozsady u osób upoważnionych do jej hodowli.
§  7.
Nie zużyte liście tytoniowe, zebrane z plantacji, o których mowa w § 4, powinny być dostarczone wytwórni w trybie i na warunkach określonych w § 3.
§  8.
1.
O ile kierownictwo instytutu naukowo-badawczego, szkoły rolniczej lub rolniczej instytucji oświatowej nie ma warunków odpowiednich do zbioru liści, ich wysuszenia i prawidłowego przygotowania do odstawy, powinno zarządzić, i dopilnować zniszczenia uprawianych roślin.
2.
Kierownik instytutu, szkoły lub instytucji oświatowej obowiązany jest sporządzić przy udziale przedstawiciela miejscowej rady narodowej protokół o zniszczeniu tytoniu i sposobie zniszczenia.
3.
Tytoń wyhodowany na małych plantacjach, obejmujących mniej niż 10 m2 lub mniej niż 50 roślin, należy z reguły niszczyć po wykorzystaniu plantacji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
2 § 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
3 § 4 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.
4 § 4 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lipca 1956 r. (M.P.56.65.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024