Przepisy porządkowe dla osób korzystających ze środków komunikacji komunalnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 października 1954 r.
w sprawie przepisów porządkowych dla osób korzystających ze środków komunikacji komunalnej.

Na podstawie § 1 pkt 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. z 1950 r. Nr 26, poz. 233 oraz z 1952 r. Nr 41, poz. 279), zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się przepisy porządkowe dla osób korzystających ze środków komunikacji komunalnej w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc § 5 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 3 października 1951 r. w sprawie wyznaczenia opłat za korzystanie ze środków komunikacyjnych wojewódzkich, powiatowych i miejskich przedsiębiorstw komunikacyjnych (Monitor Polski Nr A-98, poz. 1391).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEPISY PORZĄDKOWE DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH ZE ŚRODKÓW KOMUNIKACJI KOMUNALNEJ
1.
Osoby korzystające ze środków komunikacji komunalnej obowiązane są do:
a)
przestrzegania niniejszych przepisów porządkowych,
b)
stosowania się do opartych na tych przepisach wskazówek i żądań konduktora.
2.
Osoby nie przestrzegające przepisów porządkowych bądź nie stosujące się do wskazówek i żądań konduktora, jak również osoby zakłócające swoim zachowaniem spokój w wozach komunikacji komunalnej obowiązane są na wezwanie konduktora lub kontrolera opuścić wóz i nie mają prawa do żądania zwrotu sumy uiszczonej za przejazd.
3.
Wchodzenie do wozu i wychodzenie z wozu dozwolone jest tylko po zatrzymaniu się wozu na przystanku.
4.
Na przystanku krańcowym wchodzenie do wozu dozwolone jest dopiero po zakończeniu manewrowania.
5.
Pasażerowie powinni wchodzić do wozu - poza wyjątkami przewidzianymi w ust. 6 - wyłącznie przez wejście tylne, wychodzić zaś z wozu - wyłącznie przez wejście przednie.
6.
Przez wejście przednie mogą wchodzić do wozu wyłącznie:
a)
funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej w umundurowaniu,
b)
inwalidzi o widocznym kalectwie oraz inwalidzi o kalectwie niewidocznym, którzy posiadają wydane przez dyrekcję przedsiębiorstwa zaświadczenie stwierdzające prawo do wsiadania przednim wejściem,
c)
kobiety ciężarne,
d)
pasażerowie z dziećmi do lat trzech,
e)
ociemniali i ich przewodnicy.
7.
Zabronione jest:
a)
wskakiwanie i wyskakiwanie z wozu podczas jazdy,
b)
stanie na stopniach, taranach i zderzakach oraz czepianie się wozu,
c)
wchodzenie do wozu po ogłoszeniu przez konduktora, że miejsc nie ma.
8.
Ze środków komunikacji komunalnej nie mają prawa korzystać:
a)
osoby nietrzeźwe,
b)
osoby mogące zanieczyścić ubrania innych pasażerów oraz osoby wzbudzające brudem lub niechlujstwem odrazę,
c)
osoby dotknięte chorobami zakaźnymi.
9.
Zakazane jest przewożenie środkami komunikacji komunalnej:
a)
materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących lub cuchnących,
b)
pakunków przekraczających wymiary 60 cm X 37 cm X 25 cm,
c)
przedmiotów tamujących ruch w wozie lub mogących spowodować obrażenia cielesne albo uszkodzenie lub zabrudzenie ubrania pasażerów.
10.
Wózki dziecinne, narty i saneczki mogą być przewożone tylko w godzinach mniejszego nasilenia ruchu pasażerskiego wyłącznie na przednim pomoście doczepnych wozów tramwajowych. Przewóz tych przedmiotów w wozach trolejbusowych i autobusowych jest zabroniony.
11.
Za opłatą przewidzianą w taryfie mogą być przewożone:
a)
w tramwajach, autobusach i trolejbusach trzymane na ręku małe psy z nałożonymi kagańcami,
b)
trzymane na smyczy psy duże z nałożonymi kagańcami - wyłącznie na przednim pomoście doczepnego wozu tramwajowego w godzinach mniejszego nasilenia ruchu pasażerskiego.
12.
Pasażer powinien niezwłocznie po wejściu do wozu wykupić bez wezwania bilet okazując jednocześnie bądź na żądanie wręczając konduktorowi legitymację uprawniającą do korzystania z taryfy ulgowej. Pasażer posiadający bilet miesięczny powinien bilet ten bez wezwania okazać konduktorowi.
13.
Pasażer powinien na żądanie kontrolera okazać mu i wręczyć wykupiony bilet bądź abonament lub bilet miesięczny oraz legitymację uprawniającą do korzystania z taryfy ulgowej.
14.
Należność za wykupywane bilety powinna być uiszczona odliczoną monetą. Jeżeli pasażer wręczy konduktorowi monetę lub banknot, z którego konduktor nie może wydać reszty, wówczas konduktor obowiązany jest wydać pasażerowi pokwitowanie na specjalnym druku z zaznaczeniem, że po odbiór należnej kwoty może się zgłosić do biura dyrekcji przedsiębiorstwa.
15.
Zajmowanie miejsc obok motorowego lub kierowcy jest zabronione.
16.
Zabronione jest w wozach komunikacji komunalnej plucie, śmiecenie i wychylanie się. Palenie tytoniu dozwolone jest wyłącznie na przednim pomoście doczepnych wozów tramwajowych.
17.
Podawanie sygnału jazdy lub zatrzymania wozu należy do służby ruchu. Pasażer może dać taki sygnał tylko wówczas, jeżeli okaże się to konieczne ze względu na bezpieczeństwo ruchu lub w celu odwrócenia bezpośrednio grożącego niebezpieczeństwa.
18.
Pasażer odpowiada wobec przedsiębiorstwa komunikacyjnego za wszelkie wyrządzone w wozie szkody.
19.
Tryb postępowania z rzeczami znalezionymi w wozach komunikacji komunalnej oraz odbioru rzeczy zagubionych regulują odrębne przepisy.
20.
Przedsiębiorstwo nie odpowiada za szkody powstałe na skutek przerw w ruchu lub zmian kierunku jazdy, spowodowanych przyczynami natury technicznej lub zarządzeniami władz.
21.
Osoby naruszające niniejsze przepisy porządkowe podlegają karze na podstawie art. 29 prawa o wykroczeniach (Dz. U. z 1932 r. Nr 60, poz. 572) w trybie zwykłego lub mandatowego postępowania karnoadministracyjnego.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024