Obliczanie zużycia węgla i koksu do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 29 listopada 1954 r.
w sprawie obliczania zużycia węgla i koksu do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej.

W związku z uchwałą nr 576 Prezydium Rządu z dnia 19 sierpnia 1954 r. w sprawie wzmocnienia akcji oszczędności węgla w gospodarce narodowej oraz nawiązując do uchwały nr 105 Prezydium Rządu z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie obliczania paliwa do ogrzewania zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilości węgla i koksu przeznaczone do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej normuje instrukcja stanowiąca załacznik do zarządzenia.
§  2.
Właściwi ministrowie zarządzą ścisłe stosowanie postanowień załączonej instrukcji oraz wydadzą szczegółowe objaśnienia co do wykonywania instrukcji w zakresie niezbędnym dla resortu.
§  3.
1.
Upoważnia się Ministra Handlu Wewnętrznego do ustalenia w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach wyższych ilości węgla i koksu do ogrzewania budynków od wynikających z instrukcji, gdy:
1)
temperatury wewnętrzne pomieszczeń ze względów zdrowotnych lub z powodu specyficznego charakteru pracy zakładu np. domy małych dzieci, specjalne urządzenia telekomunikacyjne, powinny być wyższe od podanych w instrukcji lub gdy wymagają one stałego ogrzewania;
2)
nastąpiło wyjątkowe obniżenie temperatury zewnętrznej;
3)
powierzchnia ogrzewalna kotłów centralnego ogrzewania jest mniejsza od wynikającej z obliczeń strat ciepła dla danego budynku;
4)
budynek nie może być zaliczony do kategorii podanej w instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia (tabela nr 1).
2.
Wnioski o ustalenie wyższych ilości węgla i koksu powinny być uzasadnione. Do wniosku opartego na przepisie ust. 1 pkt 3 i 4 należy dołączyć protokół komisji, złożonej z fachowca-ogrzewnika, wyznaczonego przez Naczelną Organizację Techniczną - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Ogrzewnictwa i Gazownictwa, przedstawiciela okręgowego przedsiębiorstwa handlu opałem, przedstawiciela administracji budynku i czynnika społecznego (komitet blokowy). Koszty opinii fachowca-ogrzewnika obciążają wnioskodawcę. Sposób sporządzenia protokołu komisji określa § 6 ust. 2 instrukcji.
§  4.
Organy administracji państwowej oraz jednostki gospodarki uspołecznionej zorganizują i dopilnują przeprowadzenia instruktażu palaczy i osób odpowiedzialnych za ogrzewanie budynków i pomieszczeń w zakresie obliczania zużycia oraz racjonalnego wykorzystania węgla i koksu do ogrzewania.
§  5.
Ministrowie: Handlu Wewnętrznego, Gospodarki Komunalnej, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Zdrowia określą normy zużycia węgla i koksu w urządzeniach ogrzewniczych, przeznaczonych dla innych celów gospodarczych, jak np. na kąpiele, pranie bielizny, przygotowanie strawy.
§  6. 1
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia należy stosować przy obliczaniu zużycia węgla i koksu do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej również w resorcie spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa publicznego. Zarządzenie nie dotyczy ogrzewania pomieszczeń specjalnych w tych resortach.
2.
Zarządzenie nie dotyczy resortu obrony narodowej.
§  7.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 22 lutego 1951 r. w sprawie obliczania zużycia paliwa do ogrzewania (Monitor Polski Nr A-53, poz. 689).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

INSTRUKCJA W SPRAWIE OBLICZANIA ZUŻYCIA WĘGLA I KOKSU DO OGRZEWANIA BUDYNKÓW

§ 1. 1. Ogrzewanie budynków w okresie zimowym ma na celu utrzymanie w pomieszczeniach temperatury umożliwiającej normalne wykorzystanie pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Wysokość temperatury, jaka powinna być utrzymana w pomieszczeniach w okresie ogrzewania, jest podana w tabeli nr 1 stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji.

2. Temperatury określone w tabeli nr 1 nie powinny być przekraczane.

3. Teren kraju dzieli się w oparciu o dane klimatyczne Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego na trzy strefy opałowe zgodnie z załącznikiem nr 2 do instrukcji.

4. Sposób prowadzenia kotłów centralnego ogrzewania (c.o.) i ich wydajność w poszczególnych dniach okresu ogrzewania powinny być dostosowane do temperatury zewnętrznej.

§ 2.  2 (uchylony).

§ 3. 1. Całkowita ilość paliwa potrzebna do utrzymania ustalonych temperatur w pomieszczeniach budynków składa się:

1)
z zasadniczej ilości,
2)
z dodatków do zasadniczej ilości, uwzględniających czynniki wpływające na zwiększenie zużycia.

2. Zasadniczą ilość paliwa oblicza się według następującego wzoru:

B = V x K kg

w którym:

B - oznacza zasadniczą ilość paliwa w kg na sezon opałowy,

V - oznacza zewnętrzną kubaturę budynku w m3 bez poddasza i nie ogrzewanych piwnic,

K - oznacza współczynnik przeliczeniowy podany w tabeli nr 3, stanowiącej załącznik nr 3 do instrukcji.

3. Liczbowe wielkości "K", zawarte w tabeli nr 3, podane są według przeznaczenia budynku i strefy opałowej pomieszczeń użytkowanych przez jedną, dwie i trzy zmiany, przy przyjęciu pełnej sprawności cieplnej urządzeń ogrzewniczych oraz dla wartości opałowej węgla sortymentu groszek I i II oraz niesort lub koksu sortymentu groszek II i niesort (ca 5500 kcal/kg).

§ 4. Dodatkowe ilości paliwa wynoszą procentową część zasadniczej ilości paliwa, a mianowicie:

1)
dla budynków położonych na otwartej przestrzeni i wskutek tego narażonych silniej na działanie wiatrów:
a)
w miejscowościach nizinnych, śródlądowych - 10%,
b)
w miejscowościach górskich, podgórskich i nadmorskich - 20%;
2)
dla budynków nie otynkowanych i jednocześnie nie fugowanych - 10%;
3)
dla budynków nowowzniesionych, w pierwszym sezonie ogrzewniczym - 25%;
4)
dla budynków posiadających ogrzewanie parowe - 10%;
5)
dla budynków przeszklonych i galeriowców - 10%;
6)
dla budynków z muru pruskiego - 10%;
7)
dla baraków drewnianych - 35%.

§ 5. Całkowitą ilość paliwa oblicza się przez dodanie do zasadniczej ilości paliwa wszystkich przysługujących ilości dodatkowych.

§ 6. 1. Dla budynków, nie zaliczonych do kategorii podanych w tabeli nr 1 lub posiadających zbyt małą powierzchnię ogrzewalną kotłów c.o. w stosunku do obliczonych strat ciepła, ilość paliwa może być zwiększona na podstawie protokołu komisji, o której mowa w § 3 ust. 2 zarządzenia.

2. Protokół komisji uzasadniający konieczność przyznania dodatkowych ilości węgla i koksu powinien zawierać:

1)
określenie właściwej temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach wraz z uzasadnieniem jej wysokości;
2)
obliczenie strat ciepła dla danego budynku dokonane w oparciu o normę PKN - B - 03406 - z czerwca 1952 r.;
3)
obliczenie zużycia paliwa przy uwzględnieniu:
a)
ilości dni ogrzewania dla danej miejscowości,
b)
średniej temperatury okresu ogrzewania,
c)
sprawności cieplnej instalacji,
d)
rzeczywistej wartości opałowej paliwa;
4)
wyniki wizji lokalnej zawierające:
a)
charakterystykę cieplną budynku,
b)
charakterystykę i stan techniczny kotłowni i instalacji c.o.,
c)
wyznaczenie średniej temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach przy prawidłowo dobranej wydajności cieplnej kotła c.o. do temperatury zewnętrznej.

§ 7. W przypadku gdy użytkownik budynku zużywa paliwo innego sortymentu niż określony w § 3 ust. 3 (węgiel sortymentu groszek I i II oraz niesort lub koks sortymentu groszek II i niesort) należy całkowitą ilość paliwa obliczoną na podstawie §§ 3, 4 i 5 przemnożyć przez współczynnik przeliczeniowy "X" podany w tabeli nr 4 stanowiącej załącznik nr 4 do instrukcji. Np. użytkownik budynku zapotrzebował 150 tonn węgla sortymentu groszek II, a otrzymał miał węglowy (drobny V), wtedy powinien otrzymać w zamian - mnożąc ilość 150 tonn przez współczynnik 1,25 - 187,5 tonn węgla drobnego V.

§ 8. Przykłady obliczenia zużycia węgla i koksu podane są w załączniku nr 5 do instrukcji.

§ 9. Obliczenie niezbędnych ilości węgla i koksu użytkownicy budynków składają na kwestionariuszu, stanowiącym załącznik nr 6 do instrukcji.

§ 10. Plany zaopatrzenia budynków w paliwo powinny być zgodne z ilością paliwa obliczoną na podstawie zasad podanych w §§ 3 i 4.

§ 11. 1. Obliczenie, o którym mowa w § 7, powinno być sprawdzone przez właściwą jednostkę nadrzędną użytkownika.

2. Centralny Zarząd Handlu Opałem i podległe mu jednostki dokonują kontroli obliczeń potrzebnej ilości paliwa.

§ 12. 1. Dobowe i miesięczne ilości paliwa, zużytego do ogrzewania budynków, powinny być notowane w książce kontroli opału przez palacza c.o., a jeżeli chodzi o budynki mieszkalne - notowania tego może dokonywać upoważniony członek komitetu blokowego.

2. Jednostki nadrzędne użytkownika budynków mają obowiązek kontrolowania zużycia paliwa.

§ 13. Do obliczenia ilości zapotrzebowanego paliwa należy dołączyć odrębne stwierdzenie wielkości kubatur poszczególnych budynków:

1)
w budynkach mieszkalnych będących w administracji Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych - przez dyrektora właściwego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych;
2)
w budynkach mieszkalnych będących w administracji prywatnych właścicieli - przez komitet blokowy;
3)
w budynkach biurowych, użyteczności publicznej oraz mieszkalnych znajdujących się w administracji innych jednostek organizacyjnych - przez dyrektora danej jednostki organizacyjnej.

Załączniki do instrukcji

Załącznik nr 1.

TABELA Nr 1

ŚREDNIE TEMPERATURY WEWNĘTRZNE DLA RÓŻNYCH KATEGORII BUDYNKÓW

1. Budynki mieszkalne, hotele + 18°C

2. Biurowce +18°C

3. Szkoły +18°C

4. Szpitale, sanatoria +20°C

5. Żłobki, dziecińce +20°C

6. Teatry +18°C

7. Kina +15°C

8. Garaże +7°C

Uwagi: 1. Przez średnią temperaturę wewnętrzną należy rozumieć przeciętną temperaturę, panującą we wszystkich pomieszczeniach budynku danej kategorii.

2. Kategorie budynków nie wymienione w powyższej tabeli są uważane za nietypowe.

3. Zużycie paliwa dla nietypowych budynków może być ustalone komisyjnie z udziałem eksperta Naczelnej Organizacji Technicznej.

Załącznik nr 2.

PODZIAŁ NA STREFY OPAŁOWE

Strefa I.

1. M. st. Warszawa

Województwo białostockie:

2. powiat augustowski

3. " białostocki

4. " bielski

5. " ełcki

6. " gołdapski

7. " grajewski

8. " hajnowski

9. " kolneński

10. " łapski

11. " łomżyński

12. " moniecki

13. " olecki

14. " siemiatycki

15. " sokólski

16. " suwalski

17. " wysokomazowiecki

18. " zambrowski

19. m. Białystok

Województwo bydgoskie:

20. powiat brodnicki

21. " chojnicki

22. " grudziądzki

23. " rypiński

24. " sępoleński

25. " tucholski

26. " wąbrzeski

27. m. Grudziądz

Województwo gdańskie:

28. powiat kartuski

29. " kościerski

Województwo kieleckie:

30. powiat buski

31. " jędrzejowski

32. " kielecki

33. " konecki

34. " pińczowski

35. " włoszczowski

36. m. Kielce

37. " Skarżysko Kamienna

Województwo koszalińskie:

38. powiat bytowski

39. " człuchowski

40. " szczecinecki

41. " złotowski

Województwo krakowskie:

42. powiat nowosądecki

43. " nowotarski

44. " żywiecki

45. m. Nowy Sącz

46. " Zakopane

Województwo lubelskie:

47. powiat bialski

48. " biłgorajski

49. " chełmski

50. " hrubieszowski

51. " krasnystawski

52. " kraśnicki

53. " lubartowski

54. " lubelski

55. " łukowski

56. " opolsko-lubelski

57. " parczewski

58. " puławski

59. " radzyński

60. " tomaszowski

61. " włodawski

62. " zamojski

63. m. Chełm

64. " Lublin

65. " Zamość

Województwo olsztyńskie:

66. powiat bartoszycki

67. " braniewski

68. " działdowski

69. " giżycki

70. " iławecki

71. " kętrzyński

72. " lidzbarski

73. " morąski

74. " mrągowski

75. " nidzicki

76. " nowomiejski

77. " olsztyński

78. " ostródzki

79. " pasłęcki

80. " piski

81. " reszelski

82. " suski

83. " szczycieński

84. " węgorzewski

85. m. Olsztyn

Województwo rzeszowskie:

86. powiat brzozowski

87. " gorlicki

88. " jasielski

89. " krośnieński

90. " leski

91. " lubaczowski

92. " sanocki

93. " ustrzycki

94. " ciechanowski

95. " garwoliński

96. " makowski

97. " miejsko-uzdrowiskowy Otwock

98. " miński

99. " mławski

100. " powodworski

101. " ostrołęcki

102. " ostrowski

103. " płoński

104. " pułtuski

105. " przasnyski

106. " siedlecki

107. " sierpecki

108. " sokołowski

109. " węgrowski

110. " wołomiński

111. m. Siedlce

Województwo wrocławskie:

112. powiat bystrzycki

113. " jeleniogórski

114. " kamiennogórski

115. " kłodzki

116. " noworudzki

117. " wałbrzyski

118. m. Jelenia Góra

119. " Wałbrzych

Strefa II.

120. M. Łódź

Województwo bydgoskie:

121. powiat aleksandrowski

122. " bydgoski

123. " chełmiński

124. " inowrocławski

125. " lipnowski

126. " mogileński

127. " świecki

128. " szubiński

129. " toruński

130. " włocławski

131. " wyrzyski

132. " żniński

133. m. Bydgoszcz

134. " Inowrocław

135. " Toruń

136. " Włocławek

Województwo gdańskie:

137. powiat elbląski

138. " gdański

139. " kwidzyński

140. " lęborski

141. " malborski

142. " nowodworsko-gdański

143. " pucki

144. " starogardzki

145. " sztumski

146. " tczewski

147. " wejherowski

148. m. Elbląg

149. " Gdańsk

150. " Gdynia

151. " Sopot

152. " Tczew

Województwo kieleckie:

153. powiat iłżecki

154. " kozienicki

155. " opatowski

156. " opoczyński

157. " radomski

158. " sandomierski

159. " staszowski

160. " szydłowiecki

161. " zwoleński

162. m. Ostrowiec Świętokrzyski

163. " Radom

164. " Starachowice

Województwo koszalińskie:

165. powiat białogardzki

166. " drawski

167. " kołobrzeski

168. " koszaliński

169. " miastecki

170. " sławieński

171. " słupski

172. " świdwiński

173. " wałecki

174. m. Koszalin

175. " Słupsk

Województwo krakowskie:

176. powiat bocheński

177. " brzeski

178. " chrzanowski

179. " dąbrowski

180. " krakowski

181. " limanowski

182. " miechowski

183. " myślenicki

184. " olkuski

185. " oświęcimski

186. " proszowicki

187. " tarnowski

188. " wadowicki

189. m. Kraków

190. " Tarnów

Województwo łódzkie:

191. powiat brzeziński

192. " kutnowski

193. " łaski

194. " łęczycki

195. " łowicki

196. " łódzki

197. " piotrkowski

198. " radomszczański

199. " rawski

200. " sieradzki

201. " skierniewicki

202. " wieluński

203. " wieruszowski

204. m. Pabianice

205. " Piotrków Trybunalski

206. " Tomaszów Mazowiecki

207. " Zgierz

Województwo opolskie:

208. powiat głubczycki

209. " grodkowski

210. " kluczborski

211. " kozielski

212. " nyski

213. " oleski

214. " raciborski

215. " strzelecki

216. m. Nysa

217. " Racibórz

Województwo poznańskie:

218. powiat chodzieski

219. " czarnkowski

220. " gnieźnieński

221. " gostyński

222. " jarociński

223. " kaliski

224. " kępiński

225. " kolski

226. " koniński

227. " kościański

228. " krotoszyński

229. " leszczyński

230. " międzychodzki

231. " nowotomyski

232. " obornicki

233. " ostrowski

234. " ostrzeszowski

235. " pilski

236. " poznański

237. " rawicki

238. " szamotulski

239. " średzki

240. " śremski

241. " turecki

242. " wągrowiecki

243. " wolsztyński

244. " wrzesiński

245. m. Gniezno

246. " Kalisz

247. " Leszno

248. " Ostrów Wlkp.

249. " Piła

250. " Poznań

Województwo rzeszowskie:

251. powiat dębicki

252. " jarosławski

253. " kolbuszowski

254. " łańcucki

255. " mielecki

256. " niżański

257. " przemyski

258. " przeworski

259. " radymniański

260. " rzeszowski

261. " strzyżowski

262. " tarnobrzeski

263. m. Przemyśl

264. " Rzeszów

265. " Stalowa Wola

Województwo stalinogrodzkie:

266. powiat będziński

267. " bielski

268. " cieszyński

269. " częstochowski

270. " gliwicki

271. " kłobucki

272. " lubliniecki

273. " pszczyński

274. " rybnicki

275. " tarnogórski

276. " tyski

277. " wodzisławski

278. " zawierciański

279. m. Będzin

280. " Bielsko-Biała

281. " Bytom

282. " Bytom Nowy

283. " Cieszyn

284. " Chorzów

285. " Czeladź

286. " Częstochowa

287. " Dąbrowa Górnicza

288. " Gliwice

289. " Mysłowice

290. " Ruda

291. " Rybnik

292. " Stalinogród

293. " Sosnowiec

294. " Siemianowice Śląskie

295. " Szopienice

296. " Świętochłowice

297. " Zawiercie

298. " Zabrze

Województwo szczecińskie:

299. powiat chojeński

300. " choszczeński

301. " gryficki

302. " gryfiński

303. " goleniowski

304. " kamieński

305. " łobeski

306. " myśliborski

307. " nowogardzki

308. " pyrzycki

309. " stargardzki

310. " szczeciński

311. " woliński

312. m. Szczecin

Województwo warszawskie:

313. powiat gostyniński

314. " grodziskomazowiecki

315. " grójecki

316. " piaseczyński

317. " płocki

318. " pruszkowski

319. " sochaczewski

320. m. Płock

321. " Pruszków

322. " Żyrardów

Województwo wrocławskie:

323. powiat dzierżoniowski

324. " jaworski

325. " lubański

326. " lwówecki

327. " sycowski

328. " świdnicki

329. " ząbkowicki

330. " złotoryjski

331. m. Świdnica

Województwo zielonogórskie:

332. powiat gorzowski

333. " międzyrzecki

334. " strzelecki

335. " skwierzyński

336. " świebodziński

337. " sulechowski

338. " sulęciński

339. " wschowski

340. m. Gorzów Wlkp.

Strefa III.

Województwo opolskie:

341. powiat brzeski

342. " namysłowski

343. " niemodliński

344. " opolski

345. " prudnicki

346. m. Brzeg

347. " Opole

Województwo wrocławskie:

348. powiat bolesławiecki

349. " górowski

350. " legnicki

351. " lubiński

352. " milicki

353. " oleśnicki

354. " oławski

355. " strzeliński

356. " średzki

357. " trzebnicki

358. " wołowski

359. " wrocławski

360. " zgorzelecki

361. m. Legnica

362. " Wrocław

Województwo zielonogórskie:

363. powiat głogowski

364. " gubiński

365. " krośnieński

366. " lubski

367. " nowosolski

368. " rzepiński

369. " szprotawski

370. " zielonogórski

371. " żagański

372. " żarski

373. m. Głogów

374. " Zielona Góra

Załącznik nr 3.

TABELA Nr 3 WSPÓŁCZYNNIKÓW "K"

Przezna- Kubatura "K" dla centralnego ogrzewania "K" dla pieców
czenie budynku strefy opałowe według załącznika nr 2
budynku w m3 do I II III I II III
Budynki 1000 11,4 10,2 9,5 14,2 12,7 11,8
mieszkalne 2000 10,4 9,2 8,7 13,9 12,4 11,6
4000 9,2 8,3 7,7 13,2 11,8 11,0
6000 8,5 7,6 7,1 12,8 11,4 10,7
8000 7,9 7,1 6,6 12,5 11,1 10,4
10000 7,8 6,8 6,5 12,3 10,9 10,3
15000 7,5 6,5 6,1 11,8 10,5 9,8
20000 7,0 6,2 5,9 11,5 10,2 9,5
25000 6,8 6,1 5,8 11,3 10,1 9,4
30000 6,7 6,0 5,7 - - -
40000 6,5 5,8 5,4 - - -
50000 6,2 5,5 5,2 - - -
Kina 5000 2,9 2,6 2,4 7,0 6,2 5,6
7000 2,7 2,4 2,1 6,7 6,0 5,4
10000 2,6 2,3 2,1 6,4 5,7 5,2
15000 2,3 2,0 1,8 5,9 5,7 5,2
25000 2,2 1,9 1,7 - - -
powyżej 1,9 1,7 1,5 - - -
Biurowce 1000 4,8 4,3 4,0 9,5 8,6 7,9
i szkoły na 2000 4,3 3,9 3,6 9,3 8,4 7,8
jedną 4000 3,9 3,5 3,2 8,9 8,1 7,4
zmianę 6000 3,6 3,2 3,0 8,6 7,8 7,1
8000 3,3 3,0 2,8 8,4 7,6 7,0
10000 3,2 2,9 2,7 8,2 7,4 6,8
15000 3,1 2,8 2,5 7,9 7,1 6,6
20000 2,9 2,6 2,4 7,7 6,9 6,4
25000 2,8 2,6 2,4 7,6 6,9 6,3
30000 2,8 2,5 2,3 - - -
40000 2,7 2,4 2,2 - - -
50000 2,6 2,4 2,2 - - -
Biurowce 1000 8,6 7,8 7,2 14,2 12,7 11,8
i szkoły na 2000 7,8 7,1 6,5 13,9 12,4 11,6
dwie 4000 7,0 6,3 5,8 13,2 11,8 11,0
zmiany 6000 6,4 5,8 5,3 12,8 11,4 10,7
8000 6,0 5,4 5,0 12,5 11,1 10,4
10000 5,8 5,3 4,8 12,3 10,9 10,3
15000 5,5 5,0 4,6 11,8 10,5 9,8
20000 5,2 4,8 4,4 11,5 10,2 9,5
25000 5,1 4,7 4,3 11,3 10,1 9,4
30000 5,0 4,6 4,2 - - -
40000 4,8 4,4 4,0 - - -
50000 4,7 4,3 3,9 - - -
Biurowce i 1000 11,4 10,3 9,5 14,2 12,7 11,8
szkoły na 2000 10,4 9,4 8,7 13,9 12,4 11,6
trzy 4000 9,3 8,4 7,7 13,2 11,8 11,0
zmiany 6000 8,5 7,7 7,1 12,8 11,4 10,7
8000 8,0 7,2 6,6 12,5 11,1 10,4
10000 7,7 7,0 6,5 12,3 10,9 10,3
15000 7,3 6,6 6,1 11,8 10,5 9,8
20000 7,0 6,3 5,8 11,5 10,2 9,5
25000 6,8 6,2 5,7 11,3 10,1 9,4
30000 6,7 6,1 5,6 - - -
40000 6,5 5,8 5,4 - - -
50000 6,2 5,6 5,2 - - -
Szpitale 1000 16,1 14,7 13,7 21,7 19,8 18,5
2000 14,9 13,6 12,6 20,1 18,3 17,0
4000 13,1 12,0 11,1 17,6 16,2 15,0
6000 12,1 11,0 10,2 16,3 14,8 13,7
8000 11,5 10,5 9,8 15,5 14,1 13,2
10000 10,7 9,8 9,1 14,4 13,2 12,3
15000 9,6 8,8 8,2 13,0 11,9 11,1
20000 9,1 8,3 7,7 12,3 11,2 10,4
25000 8,5 7,8 7,2 11,5 10,5 9,7
30000 8,2 7,5 7,0 - - -
40000 7,9 7,2 6,7 - - -
50000 7,8 7,1 6,6 - - -
Teatry 4000 6,2 5,6 5,2 13,2 11,8 11,0
6000 5,7 5,1 4,7 12,8 11,4 10,7
8000 5,3 4,8 4,4 12,5 11,1 10,4
10000 5,2 4,7 4,3 12,3 10,9 10,3
15000 4,9 4,4 4,1 11,8 10,5 9,8
20000 4,7 4,1 3,9 - - -
25000 4,6 4,1 3,8 - - -
30000 4,5 4,0 3,7 - - -
Żłobki i 1000 6,7 6,1 5,7 13,7 12,5 11,6
dziecińce 2000 6,2 5,7 5,3 12,5 11,4 10,6
czynne 4000 5,5 5,0 4,6 11,2 10,2 9,5
przez jedną 6000 5,0 4,6 4,3 10,5 9,6 8,9
zmianę 8000 4,8 4,4 4,1 10,3 9,4 8,7
10000 4,5 4,1 3,8 10,0 9,2 8,5
15000 4,0 3,7 3,4 9,6 8,8 8,1
20000 3,8 3,4 3,2 9,3 8,5 7,9
Żłobki i 1000 11,9 11,0 10,3 16,0 14,8 14,0
dziecińce 2000 11,2 10,2 9,5 15,1 13,7 12,8
czynne 4000 9,9 9,0 8,3 13,4 12,2 11,2
przez dwie 6000 9,1 8,3 7,7 12,2 11,1 10,4
zmiany 8000 8,7 7,9 7,3 11,7 10,7 9,9
10000 8,1 7,4 6,8 10,9 10,0 9,2
15000 7,2 6,6 6,1 9,7 8,9 8,2
20000 6,8 6,2 5,8 9,2 8,4 7,8
Garaże 1000 10,4 8,2 6,3 14,0 11,2 8,5
2000 8,0 6,3 4,8 10,0 8,5 6,5
3000 6,9 5,5 4,2 9,3 7,4 5,7
4000 6,1 4,8 3,7 8,2 6,5 5,0
5000 5,6 4,4 3,4 7,6 5,9 4,6
10000 4,7 3,7 2,8 - - -
powyżej 4,2 3,3 2,5 - - -

Załącznik nr 4.

TABELA Nr 4 WSPÓŁCZYNNIKÓW PRZELICZENIOWYCH "X" DLA RÓŻNYCH SORTYMENTÓW WĘGLA I KOKSU

Rodzaj Sortymenty paliwa
paliwa kęsy kostka orzech I orzech II groszek I groszek II miał niesort
węgiel 0,85 0,95 0,95 1,0 1,0 1,25 1,0
koks 0,80 0,85 0,85 0,90 1,0 1,20 1,0

Załącznik nr 5.

PRZYKŁADY OBLICZENIA ZUŻYCIA PALIWA DO OGRZEWANIA BUDYNKÓW.

I. Budynek mieszkalny położony w Siedlcach na otwartej przestrzeni, nie otynkowany, zbudowany w 1952 r., wyposażony w centralne ogrzewanie wodne, o kubaturze "V" = 14800 m3.
1)
Na podstawie wykazu (załącznik nr 2) określa się, że Siedlce leżą w I strefie.
2)
Z tabeli nr 3 odczytuje się współczynnik "K" dla budynku mieszkalnego, kubatury 15.000 m3, centralnego ogrzewania i I strefy K = 7,3.
3)
Podstawiając odczytaną wartość do wzoru otrzymujemy:

B = V x K = 14800 x 7,3 = 108000 kg/sezon opałowy = 108,0 tonn.

4)
Dodatki:
a)
na niekorzystne położenie 10%
b)
na nie otynkowane ściany 10%

_____

Razem dodatki: 20%

5)
Całkowita ilość paliwa wynosi:

Bc = B + 20%B = 108,0 + 21,6 = 129,6 tonn.

II. Budynek biurowy, położony w Łodzi w zabudowie zwartej, nie otynkowany, zbudowany w 1954 r., wyposażony w centralne ogrzewanie wodne, pracujący na 2 zmiany, o kubaturze "V" = 23500 m3.

1)
Na podstawie wykazu (załącznik nr 2) określa się, że Łódź leży w II strefie.
2)
Z tabeli nr 3 odczytuje się współczynnik "K" dla centralnego ogrzewania, II strefy, biurowca o pracy na dwie zmiany i kubaturze do 25000 m3 K = 4,7.
3)
Podstawiając odczytaną wartość do wzoru otrzymuje się:

B = V x K = 23500 x 4,7 = 110500 kg = 110,5 tonn.

4)
Dodatki:
a)
na suszenie budynku 25%
b)
na nie otynkowane ściany 10%

________

Razem dodatki: 35%

5)
Całkowita ilość paliwa wynosi:

Bc = B + 35%B = 110,5 + 38,7 = 149,2 tonn.

III. Szpital położony w Opolu, na otwartej przestrzeni, otynkowany, zbudowany w 1936 r., wyposażony w centralne ogrzewanie parowe, o kubaturze "V" = 26200 m3.

1)
Na podstawie wykazu (załącznik nr 2) określa się, że Opole leży w III strefie.
2)
Z tabeli nr 3 odczytuje się współczynnik "K" dla centralnego ogrzewania, III strefy i szpitala o kubaturze do 30000 m3 "K" = 7,0.
3)
Podstawiając odczytaną wartość do wzoru otrzymuje się:

B = V x K = 26200 x 7,0 = 183400 kg = 183,4 tonn.

4)
Dodatki:
a)
na niekorzystne położenie 20%
b)
na ogrzewanie parowe 10%

__________

Razem dodatki: 30%

5)
Całkowita ilość paliwa wynosi:

Bc = B + 30%B = 183,4 + 55,0 = 238,4 tonn.

IV. Szkoła położona w Rzeszowie, na otwartej przestrzeni, otynkowana, zbudowana w 1949 r., ogrzewana piecami akumulacyjnymi, czynna na dwie zmiany, o kubaturze "V" = 6500 m3.

1)
Na podstawie wykazu (załącznik nr 2) określa się, że Rzeszów leży w II strefie.
2)
Z tabeli nr 3 odczytuje się współczynnik "K" dla pieców, II strefy, szkoły o 2 zmianach i kubaturze do 8.000 m3.
3)
Podstawiając odczytaną wartość do wzoru otrzymuje się:

B = V x K = 6500 x 11,1 = 72200 kg = 72,2 tonn.

4)
Dodatki:

na niekorzystne położenie 10%

___________

Razem dodatki: 10%

5)
Całkowita ilość paliwa wynosi:

Bc = B + 10%B = 72,2 + 7,2 = 79,4 tonn.

V. Garaż, położony we Wrocławiu, w zabudowie zwartej, otynkowany, zbudowany w 1950 r., wyposażony w centralne ogrzewanie parowe, o kubaturze "V" = 2500 m3.

1)
Na podstawie wykazu (załącznik nr 2) określa się, że Wrocław leży w III strefie.
2)
Z tabeli nr 3 odczytuje się współczynnik "K" dla garaży o kubaturze do 3.000 m3 centralnego ogrzewania i III strefy "K" = 4,2.
3)
Podstawiając odczytaną wartość do wzoru

B = V x K = 2500 x 4,2 = 10500 kg = 10,5 tonn.

4)
Dodatki:

na centralne ogrzewanie parowe 10%

__________

Razem dodatki: 10%

5)
Całkowita ilość paliwa wynosi:

Bc = B + 10%B = 10,5 + 1,1 = 11,6 tonn.

Załącznik nr 6. 3

(Strona 1)Nr ..........................

(wpisuje okręgowe

przedsiębiorstwo handlu opałem)

KWESTIONARIUSZ DO OBLICZENIA ZUŻYCIA PALIWA DO OGRZEWANIA BUDYNKÓW

1 Nazwa jednostki........................................................

(podać w pełnym brzmieniu)

Dokładny adres.........................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, powiat, województwo)

Numer telefonu.........................

1a Nazwa jednostki nadrzędnej.............................................

(podać w pełnym brzmieniu)

Jakiemu ministerstwu podlega...........................................

Dokładny adres.........................................................

(miejscowość, ulica, nr domu, województwo)

Nr telefonu............................

2 Strefa opałowa.........................................................
3 Przeznaczenie budynku..................................................
4 Opis położenia budynku.................................................

.......................................................................

(osłonięty, nie osłonięty, narożny itp.)

5 Rodzaj ogrzewania......................................................

(centralne ogrzewanie parowe, wodne, piece akumulacyjne)

Typy kotłów centralnego ogrzewania.....................................

.......................................................................

Kotłownia jest lokalna - z dala czynna (niepotrzebne skreślić)

Ilość kotłów wodnych................parowych...........................

Rodzaj pieców akumulacyjnych...........................................

.......................................................................

Ilość pieców akumulacyjnych............................................

6 Kubatura budynku.................m3
7 Współczynnik "K"....................
8 Zużycie paliwa na sezon opałowy B = V.K =................kg

(Strona 2)

9 Data oddania budynku do użytkowania....................................
10 Dodatki:

a) na osuszenie budynku.............................%

b) na nie otynkowane ściany.........................%

c) na niekorzystne położenie........................%

d) na centralne ogrzewanie parowe...................%

e) dla budynków przeszklonych.......................%

f) dla budynków z muru pruskiego....................%

g) dla baraków drewnianych..........................%

Dodatek specjalny - na urządzenia specjalne

według ekspertyzy rzeczoznawcy ogrzewnika

Naczelnej Organizacji Technicznej (np.

klimatyzacja itp)......................................%

Razem dodatki.......................%.............kg

11 Całkowita ilość paliwa na sezon opałowy............kg

w tym rodzaj paliwa: węgiel........................kg

koks..........................kg

12 Zapotrzebowanie paliwa na inne cele (przygotowywanie

posiłków, ciepłej wody itp.): węgiel..........kg

koks............kg

Uzasadnienie:.........................................................
Obliczenie sporządził Obliczenie sprawdził
13 data nazwisko i imię podpis pieczęć jednostki sporządzającej podpis dyrektora data nazwisko i imię pieczęć jednostki nadzrzędnej podpis dyrektora
Ilość węgla i koksu przydzielona przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Handlu Opałem w .....

węgla...........tonn

a) w pierwszym rzucie

koksu...........tonn

węgla...........tonn

b) w drugim rzucie

koksu...........tonn

_______________________________________

węgla...........tonn

Razem: na rok opałowy

koksu...........tonn

.....................................................................................

(data, pieczęć okręgowego przedsiębiorstwa handlu opałem i podpis)

1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.389) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1955 r.
2 § 2 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia uchylony przez § 5 zarządzenia Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 4 sierpnia 1976 r. w sprawie terminów ogrzewania obiektów budownictwa ogólnego (M.P.76.34.150) z dniem 17 sierpnia 1976 r.
3 Załącznik nr 6 do instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1955 r. (M.P.55.40.389) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 maja 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.119.1678

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Obliczanie zużycia węgla i koksu do ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej.
Data aktu: 29/11/1954
Data ogłoszenia: 22/12/1954
Data wejścia w życie: 22/12/1954