Ramowy regulamin obrad gromadzkich rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 11 grudnia 1954 r.
w sprawie ramowego regulaminu obrad gromadzkich rad narodowych.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14 poz. 130) Rada Państwa ustala następujący ramowy regulamin obrad gromadzkich rad narodowych:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Gromadzkie rady narodowe obradują na sesjach.
§  2.
Sesje gromadzkich rad narodowych odbywają się co najmniej raz na miesiąc.
§  3.
Sesję zwołuje przewodniczący gromadzkiej rady narodowej:
a)
na podstawie uchwały prezydium gromadzkiej rady narodowej,
b)
na wniosek prezydium powiatowej rady narodowej,
c)
na żądanie połowy ogólnej liczby radnych, zgłoszone na piśmie z podaniem proponowanego porządku obrad.
§  4.
1.
O zwołaniu sesji radni powinni być zawiadomieni pisemnie nie później niż na 3 dni przed sesją.
2.
W zawiadomieniu należy podać miejsce, dzień i godzinę rozpoczęcia sesji, proponowany przez prezydium porządek obrad oraz udzielić wskazówek ułatwiających radnym przygotowanie się do sesji.
§  5.
Termin i porządek obrad sesji prezydium rady podaje do publicznej wiadomości.
§  6.
Rada może obradować i podejmować uchwały w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby radnych.
§  7.
Na sesji mogą być obecni członkowie komisji rady. Na sesji mogą być również obecni przedstawiciele organizacji społecznych oraz inni obywatele pragnący przysłuchiwać się obradom sesji.

II.

Obowiązki i prawa radnych.

§  8.
Radny obowiązany jest punktualnie przybyć na sesję i brać czynny udział w jej pracach aż do zakończenia obrad.
§  9.
W razie niemożności przybycia radnego na sesję usprawiedliwia on swą nieobecność, powiadamiając o tym prezydium. Przewodniczący rady informuje o tym radę na sesji.
§  10.
1.
Radny ma prawo żądania wyjaśnień na sesji w sprawie działalności prezydium gromadzkiej rady narodowej, jej komisji oraz instytucji, przedsiębiorstw i ich pracowników działających na terenie gromady.
2.
Odpowiedzi udziela w imieniu prezydium przewodniczący lub członek prezydium albo przedstawiciel danej instytucji lub przedsiębiorstwa.
3.
W przypadku gdy odpowiedź nie może być udzielona natychmiast, radny powinien ją otrzymać na piśmie najpóźniej przed upływem 2 tygodni.
§  11.
1.
Radny obowiązany jest składać sprawozdanie przed wyborcami z przebiegu sesji, podjętych na niej uchwał oraz swojego udziału w pracach rady.
2.
W przypadku niewywiązywania się radnego z jego obowiązków gromadzka rada narodowa może wystąpić z wnioskiem na zebranie wiejskie o odwołanie radnego i dokonanie wyboru innego radnego.

III.

Przygotowanie sesji.

§  12.
1.
Sesję przygotowuje prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Prezydium rady przygotowuje projekt porządku obrad oraz projekty uchwał.
§  13.
W przygotowaniu spraw na sesję biorą udział komisje rady.
§  14.
Po otwarciu sesji i stwierdzeniu przez przewodniczącego obrad obecności co najmniej połowy ogólnej liczby radnych oraz po odczytaniu protokołu z poprzedniej sesji i przyjęciu go przez radę rada ustala porządek obrad, który powinien obejmować:
a)
sprawozdanie prezydium z wykonania podjętych uchwał rady,
b)
wyszczególnienie spraw, które mają być przedmiotem obrad,
c)
zapytania i wolne wnioski.

IV.

Obradowanie.

§  15.
1.
Na sesji gromadzkiej rady narodowej przewodniczy przewodniczący gromadzkiej rady narodowej lub jego zastępca.
2.
Przewodniczący czuwa nad przestrzeganiem regulaminu obrad.
§  16.
Sekretarzem obrad jest sekretarz gromadzkiej rady narodowej, a w razie jego nieobecności - inny członek prezydium powołany przez przewodniczącego rady.
§  17.
Sprawozdanie z wykonania podjętych uchwał rady składa przewodniczący gromadzkiej rady narodowej lub inny członek prezydium.
§  18.
1.
Po zreferowaniu każdej sprawy objętej porządkiem obrad przewodniczący zwraca się do radnych o zabieranie głosu w omawianej sprawie.
2.
Głosu udziela przewodniczący w kolejności zgłoszeń.
§  19.
Po wypowiedzeniu się mówców przewodniczący poddaje pod głosowanie wnioski zgłoszone w toku dyskusji, a następnie projekt uchwały uwzględniający przyjęte wnioski.
§  20.
1. 1
Uchwały rad zapadają zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. Przy wyborze i odwoływaniu członków prezydium rad oraz w innych przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach stosuje się głosowanie tajne kartkami; rada może uchwalić tajność głosowania również w innych sprawach.
2.
W głosowaniu biorą udział tylko radni. Jeżeli sprawa dotyczy radnego lub członków jego najbliższej rodziny, nie może on brać udziału w głosowaniu.
3.
W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  21.
Wyniki głosowania ogłasza przewodniczący bezzwłocznie.
§  22.
W przypadkach gdy sprawa wymaga zbadania, rada nie podejmuje uchwały, przekazując sprawę do opracowania przez prezydium lub odpowiednią komisję w terminie do następnej sesji.
§  23.
Po wyczerpaniu porządku obrad przewodniczący zamyka sesję.
§  24.
Ważniejsze uchwały rada podaje do wiadomości publicznej w sposób przyjęty w danej gromadzie.

V.

Protokoły.

§  25.
Z każdej sesji rady powinien być sporządzony protokół.
§  26.
Odpis protokołu prezydium gromadzkiej rady narodowej przesyła do prezydium powiatowej rady narodowej nie później niż 7 dnia po sesji.

Przewodniczący Rady Państwa: A. Zawadzki

Sekretarz Rady Państwa: M. Rybicki

1 § 20 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 31 grudnia 1956 r. (M.P.57.2.10) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024