Zasady i tryb zatwierdzania zaliczkowych limitów finansowania inwestycji scentralizowanych na okres zatwierdzenia rocznych planów sfinansowania inwestycji na rok 1955.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 listopada 1954 r.
w sprawie zasad i trybu zatwierdzania zaliczkowych limitów finansowania inwestycji scentralizowanych na okres do zatwierdzenia rocznych planów sfinansowania inwestycji na rok 1955.

Na podstawie art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 17 grudnia 1952 r. o uchwalaniu i wykonywaniu budżetu Państwa (Dz. U. Nr 50, poz. 334) oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na podstawie limitów finansowania, zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów, ministerstwa i urzędy centralne zatwierdzą w terminie do dnia 15 grudnia 1954 r. zaliczkowe limity finansowania inwestycji scentralizowanych na 1955 r., zwane dalej "limitami finansowania":
1)
dla podległych im bezpośrednio inwestorów bezpośrednich;
2)
dla podległych im dysponentów II stopnia - odrębnie dla każdego rozdziału budżetowego.
2.
Na podstawie limitów finansowania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dysponenci II stopnia zatwierdzą w terminie do dnia 20 grudnia 1954 r. limity finansowania dla podległych im inwestorów bezpośrednich.
3.
Jednostki zatwierdzające, o których mowa w ust. 1, przesyłają zatwierdzone przez siebie limity finansowania:
1)
w trzech egzemplarzach - centrali właściwego banku specjalnego;
2)
w jednym egzemplarzu - jednostce, dla której limit finansowania zostaje zatwierdzony.
4.
Jednostki zatwierdzające, o których mowa w ust. 2, przesyłają zatwierdzone przez siebie limity finansowania:
1)
w trzech egzemplarzach - właściwemu dla dysponenta II stopnia oddziałowi banku specjalnego;
2)
w jednym egzemplarzu - inwestorowi bezpośredniemu, dla którego limit finansowania zostaje zatwierdzony.
5.
W rolnictwie państwowym należy wymienione w ust. 1 do 4 limity finansowania zatwierdzać odrębnie na finansowanie powiększenia stada podstawowego i odrębnie na sfinansowanie pozostałych inwestycji scentralizowanych.
6.
Jednostki zatwierdzające limity finansowania obowiązane są równocześnie z zatwierdzonymi limitami przesłać bankowi specjalnemu w dwu egzemplarzach zestawienie zbiorcze kredytów budżetowych przewidzianych w tych limitach.
§  2.
1.
Na podstawie przekazanych przez Ministerstwo Finansów limitów kredytów budżetowych na rok 1955 na inwestycje scentralizowane jednostek finansowanych z budżetów terenowych prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) zatwierdzą w terminie do dnia 15 grudnia 1954 r. limity finansowania:
1)
dla wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi),
2)
dla prezydiów powiatowych rad narodowych,
3)
dla prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty.
2.
Wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi), na podstawie limitów finansowania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zatwierdzą w terminie do dnia 20 grudnia 1954 r. limity finansowania dla wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw terenowych rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych, na podstawie limitów finansowania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zatwierdza w terminie do dnia 20 grudnia 1954 r. limity finansowania:
1)
dla wydziałów prezydiów powiatowych rad narodowych,
2)
dla prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów.
4.
Prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty na podstawie limitów finansowania, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zatwierdzą w terminie do dnia 20 grudnia 1954 r. limity finansowania dla swych wydziałów.
5.
Wydziały prezydiów wojewódzkich (m. st. Warszawy i m. Łodzi), powiatowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych i prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, na podstawie limitów finansowania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 3 pkt 1 i 2 i ust. 4, zatwierdza w terminie do dnia 24 grudnia 1954 r. limity finansowania dla podległych im inwestorów bezpośrednich.
6.
Prezydia rad narodowych i ich wydziały przesyłają zatwierdzone limity finansowania, o których mowa w ust. 1-3, w dwóch, a limity finansowania, o których mowa w ust. 4 i 5, w trzech egzemplarzach właściwemu oddziałowi banku specjalnego i w jednym egzemplarzu jednostce, dla której limit finansowania zastanie zatwierdzony.
7.
Przepis § 1 ust. 6 ma odpowiednie zastosowanie, z tym że prezydia rad narodowych wyższego szczebla sporządzają odrębne zestawienia zbiorcze dla zatwierdzanych limitów finansowania prezydiów rad narodowych niższego szczebla.
§  3.
1.
Jednostki zatwierdzające limity finansowania dla inwestorów bezpośrednich, w odniesieniu do inwestorów wykonujących lub rozliczających więcej niż jeden tytuł inwestycyjny, obowiązane są zatwierdzić odrębne limity finansowania:
1)
dla każdego tytułu inwestycyjnego objętego planem inwestycyjnym na rok 1955, niezależnie od tego, czy jest on rozpoczynany w roku 1955, czy kontynuowany z roku 1954; w przypadku gdy limit finansowania zatwierdzany jest dla tytułu inwestycyjnego kontynuowanego z roku 1954, powinien on obejmować środki na finansowanie działalności inwestycyjnej objętej planem inwestycyjnym na rok 1955 oraz na zobowiązania dotyczące działalności inwestycyjnej objętej planami inwestycyjnymi lat ubiegłych i ewentualny poślizg rzeczowy z 1954 r.;
2)
dla każdego tytułu inwestycyjnego planu inwestycyjnego na rok 1954, którego kontynuowanie w roku 1955 przewidziane jest jedynie w ramach limitu rezerwy resortowej, na poślizg rzeczowy z roku 1954;
3)
dla każdego tytułu inwestycyjnego planu inwestycyjnego na rok 1954 lub planów inwestycyjnych lat poprzednich, którego rzeczowe wykonanie zostało przed dniem 1 stycznia 1955 r. zakończone, lecz w stosunku do którego w roku 1955 mają być jeszcze dokonywane rozliczenia.
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do tych tytułów inwestycyjnych II grupy, dla których nie obowiązuje sporządzanie projektów wstępnych.
3.
W zakresie inwestorów podległych Ministerstwu Energetyki, Ministerstwu Kolei i Ministerstwu Poczt i Telegrafów zostaną przez Ministra Finansów ustalone indywidualne ograniczenia działania przepisów ust. 1 w ramach limitów finansowania zatwierdzanych na rok 1955.
§  4.
1.
Jednostki zatwierdzające limity finansowania przy określaniu wysokości pokrycia finansowego kredytem budżetowym dla podległych im jednostek obowiązane są brać pod uwagę, iż:
1)
niezależnie od kredytów budżetowych, określonych zatwierdzonym limitem finansowania, na finansowanie inwestycji scentralizowanych w okresie finansowania zaliczkowego 1955 r. będą zużywane również akumulowane w tym okresie środki własne inwestorów i przekazywane inwestorom bezpośrednim środki z rachunku amortyzacji scentralizowanej, przy czym w przypadku zatwierdzania dla jednego inwestora więcej niż jednego limitu finansowania należy w miarę możności dążyć do skoncentrowania pokrycia ze środków własnych w ramach jednego z limitów finansowania;
2)
w ramach zatwierdzonych limitów finansowania i akumulowanych środków własnych finansowane będą w okresie finansowania zaliczkowego 1955 r.:
a)
zobowiązania inwestorów z tytułu działalności inwestycyjnej wykonanej, a nie sfinansowanej w roku 1954,
b)
inwestycje objęte planem inwestycyjnym na rok 1954, a w roku 1954 nie wykonane i do planu inwestycyjnego na rok 1955 nie włączone (poślizg rzeczowy z roku 1954),
c)
inwestycje objęte planem inwestycyjnym na rok 1955.
2.
Jednostki zatwierdzające limity finansowania dla inwestorów, których inwestycje mają być finansowane wyłącznie z amortyzacji i środków różnych, uprawnione są do zamieszczania w razie potrzeby w zatwierdzonych limitach, finansowania upoważnień do korzystania przez inwestorów z kredytu antycypacyjnego na poczet przyszłej akumulacji amortyzacji.
3.
Jednostki zatwierdzające limity finansowania inwestorom bezpośrednim, które nie będą mogły w okresie zatwierdzania tych limitów dostatecznie ściśle ustalić potrzeb inwestorów bezpośrednich, uprawnione są do zatrzymania w swej dyspozycji nie rozdzielonej części przekazanych im kredytów budżetowych. Na kwotę nie rozdzielonej części kredytów budżetowych jednostki zatwierdzające sporządzają i zatwierdzają dla siebie limit finansowania, w którego treści zaznaczają, że dotyczy on nie rozdzielonej części kredytów budżetowych.
4.
W miarę ściślejszego ustalania potrzeb inwestorów bezpośrednich jednostki, które zatwierdziły limity finansowania, mogą limity te zmieniać, zmniejszając je na rzecz nie rozdzielonej części przekazanych im kredytów budżetowych lub zwiększając je w drodze dodatkowego przydziału kredytów budżetowych z nie rozdzielonej ich części.
§  5.
1.
Limity finansowania należy zatwierdzać w pełnych złotych bez groszy na formularzach według wzoru LF-1 stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, a zestawienia zbiorcze tych limitów należy sporządzać na formularzach według wzoru LF-2, stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Zmiany limitów finansowania należy przeprowadzać stosując formularze według załączonych wzorów LF-3 i LF-4, stanowiących załączniki nr 3 i 4 do zarządzenia.
3.
W zakresie podpisywania zatwierdzonych limitów finansowania obowiązują następujące zasady:
1)
limity finansowania zatwierdzane przez ministerstwa i urzędy centralne oraz zestawienia kredytów budżetowych (§1 ust. 6) podpisują ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) bądź osoby upoważnione przez nich pismem skierowanym do właściwego banku;
2)
limity finansowania zatwierdzane przez dysponentów II stopnia budżetu centralnego oraz zestawienia kredytów budżetowych objętych tymi limitami podpisują dyrektorzy jednostek organizacyjnych, będący dysponentami II stopnia;
3)
limity finansowania zatwierdzane dla prezydiów rad narodowych niższego szczebla oraz zestawienia objętych nimi kredytów budżetowych podpisują kierownicy wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych wyższego szczebla;
4)
limity finansowania zatwierdzane dla wydziałów prezydiów rad narodowych oraz zestawienia objętych nimi kredytów budżetowych podpisują kierownicy wydziałów finansowych prezydiów właściwych rad narodowych;
5)
limity finansowania zatwierdzane przez wydziały prezydiów rad narodowych i wojewódzkie zarządy przedsiębiorstw terenowych oraz zestawienia objętych nimi kredytów podpisują kierownicy tych wydziałów i zarządów.
4.
Dyspozycje w sprawie zmiany limitów finansowania podpisują te same osoby, które zatwierdziły zmieniane limity finansowania.
5.
Podpisywane zgodnie z zasadami ustalonymi w ust. 3 limity finansowania, zestawienia zbiorcze kredytów oraz zmiany limitów finansowania powinny być zaopatrywane w pieczątkę jednostki zatwierdzającej oraz oznaczenie miejsca i daty podpisu.
§  6.
Zasady i tryb zatwierdzania zaliczkowych limitów finansowania inwestycji jednostek spółdzielczych oraz organizacji społecznych i zawodowych finansujących inwestycje wyłącznie ze środków własnych uregulują instrukcje Banku Inwestycyjnego zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1954 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wzór nr LF-1.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wzór nr LF-2.

ZESTAWIENIE ZBIORCZE KREDYTÓW BUDŻETOWYCH OBJĘTYCH ZALICZKOWYMI LIMITAMI FINANSOWANIA NA ROK 1955

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Wzór nr LF-3.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Wzór nr LF-4.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.116.1649

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zatwierdzania zaliczkowych limitów finansowania inwestycji scentralizowanych na okres zatwierdzenia rocznych planów sfinansowania inwestycji na rok 1955.
Data aktu: 22/11/1954
Data ogłoszenia: 11/12/1954
Data wejścia w życie: 11/12/1954, 01/12/1954