Oznaczanie znakami towarowymi artykułów przeznaczonych do obrotu w kraju oraz używanie i zgłaszanie do rejestracji tych znaków przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 11 listopada 1954 r.
w sprawie oznaczania znakami towarowymi artykułów przeznaczonych do obrotu w kraju oraz używania i zgłaszania do rejestracji tych znaków przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 176 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 39, poz. 384 z późniejszymi zmianami) oraz § 3 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powszechnego użytku oraz inne wyroby objęte odrębnymi wykazami (ust. 2), wytwarzane i przeznaczone do obrotu w kraju, dalej określane jako "artykuły", powinny być oznaczane znakami towarowymi.
2.
Wykazy wyrobów innych niż powszechnego użytku, które powinny być oznaczane znakami towarowymi, ustalą właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w ciągu 60 dni od dnia ogłoszenia niniejszego zarządzenia.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z właściwymi ministrami określi, które z artykułów powszechnego użytku ze względu na ich szczególne cechy i właściwości nie podlegają oznaczaniu znakami towarowymi.
§  2.
Artykuły, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą być wprowadzane do obrotu w kraju dopiero po oznaczeniu ich znakami towarowymi, zarejestrowanymi w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  3.
1.
Oznaczanie znakami towarowymi artykułów, o których mowa w § 1 ust. 1, wytwarzanych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obciąża te przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej wprowadzające artykuły do obrotu mogą zgłaszać przedsiębiorstwom, o których mowa w ust. 1, wnioski co do oznaczania tych artykułów określonymi znakami towarowymi.
3.
Przedsiębiorstwa handlu uspołecznionego, sprzedające artykuły w oryginalnych opakowaniach jednostkowych nie pochodzących od producenta, mają obowiązek oznaczania tych artykułów własnymi znakami towarowymi.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo gospodarki uspołecznionej może używać jednocześnie różnych znaków towarowych na oznaczanie różnych rodzajów lub gatunków artykułów wytwarzanych bądź wprowadzanych do obrotu przez to przedsiębiorstwo.
2.
Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzi kilka zakładów produkcyjnych, a artykuły, które mają być opatrzone znakiem towarowym, wytwarzane są w kilku zakładach przedsiębiorstwa według tych samych norm i znajdują się na tym samym poziomie jakościowym, przedsiębiorstwo może oznaczać tym samym znakiem towarowym artykuły wytwarzane w kilku zakładach produkcyjnych. W tym przypadku pod znakiem powinna być umieszczona w skrócie nazwa lub inna określenie zakładu, w którym artykuł został wytworzony.
§  5.
1.
Znak towarowy powinien indywidualizować artykuły przedsiębiorstwa i odróżniać je od artykułów innych przedsiębiorstw, zgodnie z art. 174, 177, 179 i 181 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych (Dz. U. Nr 39, poz. 384 z późniejszymi zmianami).
2.
Znaki towarowe nie mogą zawierać danych fałszywych lub mogących wprowadzać w błąd.
3.
Graficzne wykonanie znaków towarowych powinno być staranne i estetyczne.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej nie mogą używać znaków towarowych:
1)
należących do przedsiębiorstw zagranicznych albo wskazujących na łączność z tymi przedsiębiorstwami;
2)
zawierających nazwiska, podobizny lub nazwy (firmy) poprzednich właścicieli albo naruszających prawo do nazwiska, podobizny lub firmy innych osób.
2.
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach minister, któremu podlega przedsiębiorstwo gospodarki uspołecznionej dokonujące rejestracji znaku towarowego, może zezwolić na odstąpienie od zasad wyrażonych w ust. 1, jeżeli nie ma co do tego przeszkód natury prawnej.
§  7.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej są obowiązane zgłaszać w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zgodnie z art. 193 i następnymi oraz art. 186 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych:
1)
używane przez te przedsiębiorstwa znaki towarowe do rejestracji w celu uzyskania ochrony prawnej tych znaków;
2)
wszelkie zmiany w prawach rzeczowych na znaku towarowym, w oznaczeniu przedsiębiorstwa itp.
§  8.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 17 listopada 1951 r. w sprawie rejestracji znaków towarowych dla towarów przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1471).
§  9.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do artykułów wyprodukowanych przed dniem wejścia w życia zarządzenia. Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może zarządzić stosowanie przepisów niniejszego zarządzenia do artykułów wyprodukowanych przed dniem wejścia w życie zarządzenia.
§  10.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 8 sierpnia 1949 r. w sprawie używania znaków towarowych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-57, poz. 762).
§  11. 1
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 Z dniem 5 marca 1955 r. ustala się termin wejścia w życie nin. zarządzenia na dzień 1 lipca 1955 r., zgodnie z § 1 zarządzenia z dnia 11 maja 1955 r. (M.P.55.44.436).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.114.1633

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Oznaczanie znakami towarowymi artykułów przeznaczonych do obrotu w kraju oraz używanie i zgłaszanie do rejestracji tych znaków przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 11/11/1954
Data ogłoszenia: 04/12/1954
Data wejścia w życie: 01/07/1955