Ustalanie wykazów dysponentów kredytów budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 lipca 1953 r.
w sprawie ustalania wykazów dysponentów kredytów budżetowych.

Na podstawie § 30 ust. 6 pkt 5 i zgodnie z § 27 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakresie budżetu centralnego ustalane są wykazy dysponentów kredytów trzech stopni, a mianowicie:
1)
dysponentów kredytów pierwszego stopnia (głównych),
2)
dysponentów kredytów drugiego stopnia i
3)
dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
2.
Wykazy dysponentów głównych ustala Ministerstwo Finansów (Zarząd Budżetu Państwa).
3.
Wykazy dysponentów drugiego stopnia ustalają dysponenci główni (naczelne organy administracji państwowej i urzędy centralne).
4.
Wykazy dysponentów trzeciego stopnia ustalają dysponenci główni lub drugiego stopnia, w zależności od tego, którym z nich dysponenci trzeciego stopnia bezpośrednio podlegają.
§  2.
1.
W zakresie budżetów terenowych ustalane są wykazy dysponentów kredytów dwóch stopni, a mianowicie:
1)
dysponentów kredytów pierwszego stopnia (głównych) i
2)
dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
2.
Wykazy dysponentów kredytów, o których mowa w ust. 1, ustalają prezydia właściwych rad narodowych (wojewódzkich, powiatowych, m. st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty), każde w zakresie swego budżetu.
3.
Wymienione w ust. 1 i 2 wykazy prezydia rad narodowych ustalają na wnioski właściwych wydziałów i po wysłuchaniu opinii wydziałów finansowych.
§  3.
1.
Określone w §§ 1 i 2 wykazy dysponentów kredytów ustalane są na każdy okres budżetowy i w terminie do dnia 15 grudnia przed jego rozpoczęciem przesyłane są Narodowemu Bankowi Polskiemu.
2.
Ministerstwo Finansów i dysponenci główni w zakresie budżetu centralnego przesyłają sporządzone wykazy centrali Narodowego Banku Polskiego (Departament Organizacyjno-Rachunkowy - Wydział Obsługi Budżetu Państwa).
3.
Dysponenci drugiego stopnia sporządzone wykazy przesyłają oddziałom Narodowego Banku Polskiego, za których pośrednictwem przekazywane będą kredyty budżetowe dysponentom niższego stopnia.
4.
W zakresie budżetów terenowych sporządzone wykazy dysponentów głównych i trzeciego stopnia przesyłane są do tych oddziałów operacyjnych Narodowego Banku Polskiego, które prowadzą rachunek bieżący danego dysponenta głównego.
5.
Wykazy dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia w zakresie budżetu centralnego oraz wykazy dysponentów głównych i trzeciego stopnia w zakresie budżetów terenowych przesyłane są Narodowemu Bankowi Polskiemu w trzech egzemplarzach według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1-3.
§  4.
1.
Ustalone wykazy dysponentów kredytów mogą być w ciągu roku zmieniane lub uzupełniane w przypadku powstałych zmian w składzie jednostek budżetowych.
2.
Przesłane Narodowemu Bankowi Polskiemu wykazy dysponentów powinny być stale aktualizowane przez natychmiastowe zawiadamianie Narodowego Banku Polskiego (centrali lub właściwych oddziałów) o wprowadzonych zmianach.
§  5.
1.
Przy ustalaniu wykazów dysponentów kredytów należy przestrzegać zasad ustalonych w § 26 ust. 2-4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
2.
Wykazami dysponentów kredytów drugiego stopnia powinny być obejmowane jednostki budżetowe, które tworzą odrębną jednostkę organizacyjną podległą bezpośrednio naczelnemu organowi administracji państwowej lub urzędowi centralnemu. Jednostki organizacyjne wchodzące w skład ministerstw a w szczególności centralne zarządy przemysłu, zarządy central handlowych itp., mogą być dysponentami drugiego stopnia tylko w tym przypadku, jeżeli nie mają podległych sobie jednostek budżetowych, które są nadrzędnymi jednostkami w stosunku do jednostek budżetowych niższego stopnia. W innym przypadku centralne zarządy przemysłu, zarządy central handlowych itp. jako jednostki stanowiące skład organizacyjny ministerstw powinny działać w ich imieniu jako dysponenci główni, podobnie jak biura budżetowo-gospodarcze lub departamenty finansowe, a zarządy okręgowe przemysłu i okręgowe centrale handlowe - jako dysponenci drugiego stopnia.
3.
Wykazami dysponentów kredytów trzeciego stopnia powinny być objęte możliwie wszystkie jednostki budżetowe najniższego szczebla organizacyjnego, jeżeli w dostatecznym stopniu przygotowane są do samodzielnego prowadzenia rachunkowości budżetowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dnem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024