Zm.: zarządzenie z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 lipca 1953 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji.

Na podstawie § 10 uchwały nr 352 Prezydium Rządu z dnia 13 maja 1953 r. w sprawie organizacji zarządów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-52, poz. 582) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. w sprawie zasad tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz ich organizacji (Monitor Polski Nr A-87, poz. 1203) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zarządzenie o utworzeniu OZR wydaje właściwy minister za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Wzór zarządzenia o utworzeniu OZR podany jest w załączniku nr 1 do zarządzenia.";

2)
w § 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Sklepy przyzakładowe mogą być tworzone w każdym poszczególnym przypadku na wniosek resortowego ministra uzgodniony z Ministrem Handlu Wewnętrznego, gdy zakład pracy znajduje się w znacznej odległości od miasta, a istniejące punkty zaopatrzenia wsi nie zabezpieczają zaopatrzenia pracowników zakładu pracy w artykuły powszechnego użytku. Szczegółowy tryb postępowania przy tworzeniu sklepów przyzakładowych określi Minister Handlu Wewnętrznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.";

3)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. OZR działa na zasadzie wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego. Kierownik OZR podlega bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa. W zakresie swoich funkcji kierownik OZR posiada uprawnienia zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa.

2. Strukturę wewnętrzną OZR obrazują przykładowo:

1) ramowy schemat organizacyjny OZR nr 1 typ duży;

2) ramowy schemat organizacyjny OZR nr 2 typ mały,

stanowiące załączniki nr 2 i 3 do zarządzenia.";

4)
w § 7 ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienia:

"5) surowce żywnościowe wyprodukowane w gospodarstwach pomocniczych powinny być dostarczane stołówkom i bufetom po cenach nie wyższych od obowiązujących cen rynkowych na dany artykuł; ewentualne nadwyżki surowców żywnościowych, które zostaną po wypełnieniu świadczeń wynikających z obowiązujących przepisów i po pokryciu własnych potrzeb, mogą być odstępowane innym stołówkom, bufetom albo uspołecznionym jednostkom żywienia zbiorowego lub handlu detalicznego po obowiązujących cenach rynkowych";

5)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9.

Plany gospodarcze OZR powinny być sporządzane zgodnie z instrukcją Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie planu oddziałów zaopatrzenia robotniczego, obowiązującą na dany rok.";

6)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. Do zadań branżowych centralnych zarządów i jednostek równorzędnych, wchodzących w skład resortu, w którym utworzono zarząd (centralny zarząd) zaopatrzenia robotniczego (ZZR), należy m. in. opiniowanie planów, sprawozdań kwartalnych i rocznych z działalności OZR oraz wnioskowanie w sprawach tworzenia OZR i ich placówek.";

7)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. 1. W centralnych zarządach i jednostkach równorzędnych, wchodzących w skład ministerstw, w których nie utworzono ZZR, o ile te centralne zarządy sprawują nadzór nad przedsiębiorstwami posiadającymi OZR, należy utworzyć komórki do spraw zaopatrzenia robotniczego.

2. Do zakresu działania komórek, o których mowa w ust. 1, należą sprawy wymienione w § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 lipca 1953 r. w sprawie organizacji wewnętrznej i szczegółowego zakresu działania zarządu zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-71, poz. 860).";

8)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Pracownicy OZR są pracownikami przedsiębiorstwa i objęci są odrębnym planem zatrudnienia. Wynagrodzenie pracowników OZR ustala oddzielne zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.";

9)
w § 13 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Środki finansowe na pokrycie wydatków inwestycyjnych i kapitalnych remontów OZR powinny być objęte planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów ZZR, a w przypadku nieistnienia ZZR - planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów właściwego branżowego centralnego zarządu. Środki powyższe pokrywane będą przez właściwe ministerstwa za pośrednictwem ZZR lub branżowy centralny zarząd z sum przewidzianych na ten cel w budżecie, z tym że ustalone dla OZR limity inwestycyjne i kapitalnych remontów nie mogą być zużyte na inne cele, chyba że dokonanie inwestycji lub kapitalnych remontów w OZR nie jest możliwe.";

10)
§ 18 skreśla się;
11)
załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 września 1951 r. zastępuje się załącznikami, o których mowa w pkt 3.
§  2.
1.
Zarządzenia o utworzeniu OZR, wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 1 pkt 1 w terminie do dnia 31 sierpnia 1953 r.
2.
Zarządzenia o utworzeniu OZR, wydane za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, nie wymagają ponownej zgody.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZARZĄDZENIE NR ... MINISTRA ..........

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU ZAOPATRZENIA ROBOTNICZEGO (OZR)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU ZAOPATRZENIA ROBOTNICZEGO (OZR)

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024