Zatwierdzanie objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 czerwca 1953 r.
w sprawie zatwierdzania objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W granicach uchwalonych przez właściwe rady narodowe jednostkowych budżetów terenowych, zbiorczych preliminarzy środków specjalnych oraz zbiorczych preliminarzy lub bilansów gospodarstw pomocniczych wydziały finansowe zatwierdzają preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków w trybie określonym w §§ 40-42 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
2.
Zatwierdzaniu podlegają jednostkowe i zbiorcze:
1)
preliminarze dochodów;
2)
preliminarze wydatków;
3)
preliminarze środków specjalnych;
4)
preliminarze i bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.
3.
Do zatwierdzanego preliminarza powinny być dołączone uzasadnienia i kalkulacje, wykazy stawek, etatów i funduszu płac, wymagane przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
4.
Wymienione niżej załączniki do preliminarza podlegają zatwierdzeniu na podstawie odrębnych przepisów, a mianowicie:
1)
plany pokrycia finansowego inwestycji - zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-31, poz. 402) oraz wytycznych Ministerstwa Finansów z dnia 11 marca 1953 r. nr BP. 3215/8/53;
2)
plany rzeczowo-finansowe limitowych inwestycji nie scentralizowanych - zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu planowania, zatwierdzania i realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych (Monitor Polski Nr A-65, poz. 1000).
§  2.
1.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty podadzą do wiadomości wydziałom tych prezydiów kwoty części jednostkowego budżetu, uchwalonego przez radę narodową, w klasyfikacji budżetowej do paragrafów włącznie.
2.
Na podstawie otrzymanych z wydziałów finansowych kwot części budżetu (ust. 1) oraz na podstawie wskaźników terenowego planu gospodarczego, uchwalonego przez radę narodową, wydziały opracują w klasyfikacji do paragrafów włącznie:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków wydziału;
2)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków jednostek nie planujących oraz zadań wykonywanych bezpośrednio przez wydział;
3)
preliminarze zbiorcze jednostek planujących (dysponentów trzeciego stopnia);
4)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych wykonywane bezpośrednio przez wydział oraz zbiorcze preliminarze wykonywane przez jednostki planujące;
5)
jednostkowe preliminarze i bilanse gospodarstw pomocniczych, wykonywane bezpośrednio przez wydział, oraz zbiorcze preliminarze i bilanse wykonywane przez jednostki podległe.
3.
Na zestawieniach, kalkulacjach itp. stanowiących załączniki do preliminarzy należy dokonać odpowiednich poprawek w celu dostosowania ich do kwot budżetu.
4.
Podane we wzorze nr 2 preliminarza wydatków wskaźniki budżetowe (ilość jednostek miar) należy uzgodnić z właściwą komisją planowania gospodarczego. O uzgodnieniu należy zamieścić odpowiednią adnotację na wypełnionym formularzu.
5.
Opracowane przez wydziały preliminarze i bilanse powinny być skierowane do wydziału finansowego dla ich zatwierdzenia w ciągu 14 dni od chwili uchwalenia jednostkowego budżetu terenowego przez radę narodową.
§  3.
1.
Wydział finansowy sprawdzi otrzymane z wydziałów materiały budżetowe zwracając szczególnie uwagę:
1)
czy kwoty opracowanych preliminarzy i bilansów są zgodne z kwotami paragrafów poszczególnych części budżetowych, przesłanych przez wydział finansowy właściwym wydziałom;
2)
czy wszystkie wskaźniki budżetowe zadań rzeczowych są uzgodnione z właściwą komisją planowania gospodarczego i odpowiadają wskaźnikom terenowego planu gospodarczego;
3)
czy kalkulacje, obliczenia, zestawienia itp. stanowiące załączniki do poszczególnych preliminarzy są prawidłowo sporządzone;
4)
czy kwoty na płace zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym funduszem płac;
5)
czy kwoty na inwestycje scentralizowane limitowe - zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym planem pokrycia finansowego inwestycji;
6)
czy kredyty na inwestycje nie scentralizowane oraz na kapitalne remonty są zgodne z załącznikami do preliminarzy;
7)
czy kwoty wpłat środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych, wstawione do preliminarzy jednostek budżetowych, odpowiadają kwotom zaplanowanym w preliminarzach i bilansach środków specjalnych oraz gospodarstw pomocniczych.
2.
W przypadku stwierdzenia niezgodności z wymaganiami ust. 1 wydział finansowy wprowadza w porozumieniu z zainteresowanym wydziałem poprawki w preliminarzach, bilansach oraz w załącznikach do nich.
3.
O sprawdzeniu i wprowadzeniu poprawek wydział finansowy zamieści na preliminarzach i bilansach oraz innych materiałach odpowiednie adnotacje i klauzulę zatwierdzającą, podpisaną przez kierownika wydziału finansowego lub osobę przez niego upoważnioną.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla właściwego wydziału, drugi dla wydziału finansowego.
§  4.
1.
Preliminarze i bilanse jednostek podległych wydziałom prezydiów rad narodowych podlegają zatwierdzeniu przez właściwe wydziały tych prezydiów w granicach kwot preliminarzy i bilansów zbiorczych uprzednio zatwierdzonych przez wydziały finansowe.
2.
W szczególności wydziały zatwierdzają:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków;
2)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych jednostek podległych;
3)
jednostkowe preliminarze lub bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki podległe.
3.
Zatwierdzenie preliminarzy i bilansów wymienionych w ust. 2 powinno nastąpić w terminie dni 7 po otrzymaniu zatwierdzonych przez wydział finansowy preliminarzy i bilansów zbiorczych.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla jednostki podległej, drugi dla właściwego wydziału.
5.
Klauzulę zatwierdzającą podpisuje kierownik właściwego wydziału lub osoba przez niego upoważniona.
§  5.
1.
W gminach i miastach nie stanowiących powiatów po uchwaleniu budżetów przez właściwe rady narodowe oraz w granicach kwot ustalonych w tych budżetach referat finansowy w porozumieniu z zainteresowanymi referatami dokonuje zmian w preliminarzach opracowanych w trybie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953.
2.
Dokonując zmian w preliminarzach należy uwzględnić wytyczne otrzymane z powiatowej komisji planowania gospodarczego, właściwych wydziałów fachowych oraz wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Po dokonaniu zmian w preliminarzach referat finansowy przedłoży preliminarze dochodów i wydatków oraz środków specjalnych do zatwierdzenia prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej.
4.
Po zatwierdzeniu preliminarzy przez prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej przewodniczący prezydium zamieści na preliminarzach klauzulę o ich zatwierdzeniu.
5.
Zatwierdzenie wymienionych wyżej preliminarzy powinno nastąpić w terminie 7 dni po uchwaleniu przez właściwą radę narodową budżetu gminy lub miasta.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-64.781

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.
Data aktu: 29/06/1953
Data ogłoszenia: 10/07/1953
Data wejścia w życie: 01/01/1953, 10/07/1953