Zatwierdzanie objętych budżetem centralnym na rok 1953 preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 czerwca 1953 r.
w sprawie zatwierdzania objętych budżetem centralnym na rok 1953 preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje szczegółowy tryb i formę zatwierdzania w granicach sum ustalonych budżetem centralnym na rok 1953 jednostkowych i zbiorczych:
1)
preliminarzy dochodów,
2)
preliminarzy wydatków,
3)
preliminarzy środków specjalnych,
4)
preliminarzy gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad uproszczonych,
5)
bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o preliminarzach lub bilansach dochodów i wydatków, należy przez to rozumieć preliminarze lub bilanse wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Preliminarze wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-4 powinny być sporządzone na formularzach według wzorów ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
2.
Bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego powinny być sporządzone według wzorów ustalonych dla odpowiednich branżowo przedsiębiorstw państwowych.
§  3.
1.
Preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków jednostek (urzędów i instytucji) bezpośrednio podległych naczelnym organom administracji państwowej lub urzędom centralnym zatwierdzają właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych albo działający z ich upoważnienia właściwi dyrektorzy departamentów (jednostek równorzędnych).
2.
Pozostałe preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków zatwierdzają kierownicy jednostek (urzędów i instytucji) podległych bezpośrednio naczelnym organom administracji państwowej lub urzędom centralnym.
§  4.
1.
Zatwierdzenie preliminarzy naczelnych organów administracji państwowej i urzędów centralnych zostanie dokonane do dnia 20 czerwca 1953 r.
2.
Zatwierdzenie pozostałych preliminarzy powinno nastąpić w terminach ustalonych w § 38 ust. 2 oraz w § 39 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
3.
Terminy zatwierdzania bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych działających według zasad rozrachunku gospodarczego regulują przepisy dotyczące bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  5.
1.
Zatwierdzenie preliminarzy dotyczy:
1)
wskaźników i norm budżetowych,
2)
kwot ustalonych w klasyfikacji rozdziałów i paragrafów, a ponadto tych pozycji, których celowość zatwierdzenia uzna jednostka zatwierdzająca.
2.
Załącznikami do zatwierdzonych preliminarzy powinny być zatwierdzone w trybie ustalonym odrębnymi przepisami:
1)
wykazy stawek, etatów i funduszu płac,
2)
plany pokrycia finansowego inwestycji scentralizowanych limitowych,

a ponadto do jednostkowych preliminarzy -

3)
plany rzeczowo-finansowe inwestycji nie scentralizowanych limitowych.
§  6.
W przypadkach gdy zatwierdzane preliminarze dochodów lub wydatków ustalają bądź wpłaty nadwyżek środków specjalnych lub gospodarstw pomocniczych, bądź udzielenie im dotacji, sumy te powinny być zgodne z zatwierdzonymi preliminarzami środków specjalnych gospodarstw pomocniczych lub bilansami dochodów i wydatków tych gospodarstw.
§  7.
1.
W przypadkach gdy plany pokrycia finansowego inwestycji scentralizowanych limitowych na podstawie obowiązujących przepisów zostały zatwierdzone w terminie wcześniejszym, a następnie uległy zmianom w trybie obowiązującym, do zatwierdzanego preliminarza należy włączyć sumy w wysokości pierwotnie zatwierdzonych planów pokrycia.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  8.
Przed umieszczeniem klauzuli zatwierdzenia preliminarza lub bilansu dochodów i wydatków jednostka zatwierdzająca obowiązana jest:
1)
skontrolować prawidłowość sporządzonych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków,
2)
sprawdzić, czy sumy zatwierdzanych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków mieszczą się w granicach zbiorczych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną,
3)
sprawdzić, czy kwoty na płace oraz na inwestycje ustalone w preliminarzu oraz kwoty na płace ustalone w bilansie dochodów i wydatków są zgodne z zatwierdzonym funduszem płac oraz planem pokrycia finansowego inwestycji.
§  9.
1.
Klauzula zatwierdzenia preliminarza powinna być:
1)
umieszczona w przewidzianej na ten cel rubryce formularza preliminarzowego "Adnotacje władzy zatwierdzającej",
2)
podpisana przez osobę upoważnioną do jego zatwierdzenia (§ 3),
3)
zaopatrzona w odcisk pieczęci urzędowej.
2.
Klauzula zatwierdzenia bilansu dochodów i wydatków gospodarstwa pomocniczego powinna być:
1)
umieszczona na odpowiedniej karcie planu finansowo-gospodarczego,
2)
podpisana przez osobę upoważnioną do jego zatwierdzenia (§ 3),
3)
zaopatrzona w odcisk pieczęci urzędowej.
§  10.
Jednostka zatwierdzająca umieszcza klauzulę zatwierdzenia na dwu jednobrzmiących egzemplarzach preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków. Pierwszy egzemplarz otrzyma jednostka, której preliminarz lub bilans dochodów i wydatków jest zatwierdzony, drugi egzemplarz zatrzymuje jednostka zatwierdzająca.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 czerwca 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024