Dokonywanie zmian w planach pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 powiązanych z budżetem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 maja 1953 r.
w sprawie dokonywania zmian w planach pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 powiązanych z budżetem centralnym.

Na podstawie § 80 ust. 1 pkt 1 i 2, § 95) ust. 5 i § 105) ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) oraz § 11 uchwały nr 247 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie warunków dokonywania zmian w planie inwestycyjnym i w planie budownictwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-37, poz. 462), jak również na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o planach pokrycia - należy przez to rozumieć plany pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953;
2)
o rocznym limicie finansowania - należy przez to rozumieć ogólną sumę środków przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji według jednostkowego lub zbiorczego planu pokrycia;
3)
o rezerwie resortowej - należy przez to rozumieć rezerwy resortowe na inwestycje scentralizowane limitowe, objęte działem 14, rozdział 3 poszczególnych części budżetu centralnego;
4)
o zmianach w limitach inwestycyjnych - należy przez to rozumieć zmiany limitów inwestycyjnych (rzeczowe, kosztorysowe i formalne) określone uchwałą nr 247 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie warunków dokonywania zmian w planie inwestycyjnym i w planie budownictwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-37, poz. 462);
5)
o ministrach - należy rozumieć, że odpowiednie przepisy dotyczą również kierowników urzędów centralnych.
§  2.
1.
Zmiany w planach pokrycia przeprowadza się:
1)
w wyniku zmian w limitach inwestycyjnych;
2)
z innych przyczyn (zmian w innych pozycjach planu pokrycia) wpływających na wysokość rocznego limitu finansowania.
2.
Zmiany w planach pokrycia, powodujące zmianę w wysokości kredytów budżetowych przewidzianych w poszczególnych częściach, działach lub rozdziałach budżetowych mogą być przeprowadzone dopiero po dokonaniu odpowiednich zmian w budżecie.
3.
Zwiększenie rocznego limitu finansowania powinno być dokonywane przede wszystkim ze środków własnych.
4.
Jeżeli w wyniku przeniesienia limitu inwestycyjnego kwota zwalniającego się w jednym planie pokrycia kredytu budżetowego jest mniejsza od kwoty kredytu potrzebnej na zwiększenie rocznego limitu finansowania w drugim planie pokrycia, jednostka przeprowadzająca zmianę wyrównuje różnicę w zasadzie przez odpowiednie zwiększenie pozycji zobowiązań budowy przechodzących na rok następny.
§  3.
Przeniesień kredytów budżetowych na inwestycje scentralizowane limitowe między rozdziałami w obrębie jednego działu i części budżetu centralnego dokonują właściwi ministrowie.
§  4.
1.
Zmiany w jednostkowych planach pokrycia inwestorów bezpośrednich, nie powodujące zmiany zbiorczego planu pokrycia, zatwierdzają jednostki, które zgodnie z obowiązującymi przepisami plany te zatwierdziły. Zmiany w jednostkowych planach pokrycia spowodowane zmianami w limitach inwestycyjnych zatwierdzają wymienione jednostki po otrzymaniu (powzięciu) decyzji o zmianie w limitach inwestycyjnych.
2.
Zmiany w jednostkowych planach pokrycia, powodujące zmiany w zbiorczych planach pokrycia, mogą być dokonywane dopiero po zatwierdzeniu zmian w zbiorczych planach pokrycia.
§  5.
1.
Zmiany zbiorczych planów pokrycia zatwierdza właściwy minister, jeżeli nie powodują one zmiany wysokości kredytów budżetowych poszczególnych działów budżetowych lub zwiększenia globalnej sumy pokrycia ze środków własnych, przewidzianej w planach pokrycia objętych jednym działem budżetu.
2.
Zmiany w zbiorczych planach pokrycia, powodujące zmianę wysokości kredytów budżetowych poszczególnych działów budżetowych, zatwierdza właściwy minister po dokonaniu przez Ministra Finansów zmian w wysokości kredytów budżetowych we właściwych działach budżetowych.
3.
Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio do zwiększeń kredytów budżetowych z rezerw resortowych.
4.
Zmiany w zbiorczych planach pokrycia powodujące zwiększenie globalnej sumy pokrycia ze środków własnych przewidzianej w planach pokrycia objętych jednym działem budżetowym zatwierdza właściwy minister po uzyskaniu zgody Ministra Finansów.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w zakresie zmian jednostkowych planów pokrycia inwestorów bezpośrednich podległych bezpośrednio ministrowi, nie objętych zbiorczymi planami pokrycia.

II.

Tryb postępowania w zakresie zmian planów pokrycia wynikających ze zmian limitów inwestycyjnych.

§  6.
Wnioski i decyzje o zmianach planów pokrycia sporządzane są na formularzach według wzoru ZP/53, stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  7.
1.
Wniosek o zmianę zbiorczego planu pokrycia spowodowaną zmianą w limitach inwestycyjnych inwestor naczelny zgłasza właściwemu ministrowi w dwóch egzemplarzach równocześnie z wnioskiem o zmianę w limitach inwestycyjnych.
2.
Wniosek o zmianę zbiorczego planu pokrycia może dotyczyć kilku wniosków o zmianę w limitach inwestycyjnych, powiązanych z jednym rozdziałem budżetowym.
3.
Jeżeli wniosek o zmianę w limitach inwestycyjnych nie wymaga dokonania zmian w zbiorczym planie pokrycia, inwestor naczelny umieszcza odpowiednią wzmiankę na wniosku o zmianę w limitach inwestycyjnych.
§  8.
1.
Właściwy minister zatwierdza wniosek o zmianę zbiorczego planu pokrycia po podjęciu lub uzyskaniu decyzji o zmianach w limitach inwestycyjnych, na zasadach określonych w § 5, przez umieszczenie na nim klauzuli zatwierdzającej. Jeden egzemplarz wniosku otrzymuje wnioskodawca.
2.
Jeżeli w związku ze zmianami w limitach inwestycyjnych zachodzi potrzeba przydzielenia dodatkowych kredytów z rezerwy budżetu centralnego, właściwy minister obejmuje swoim projektem uchwały Prezydium Rządu w sprawie zmian w limitach inwestycyjnych również wniosek o przydzielenie dodatkowego kredytu z budżetu centralnego.
3.
Projekt uchwały, o której mowa w ust. 2, wymaga uzgodnienia z Ministrem Finansów.
4.
Po podjęciu przez Prezydium Rządu uchwały, o której mowa w ust. 2, właściwy minister występuje do Ministra Finansów z wnioskiem o przeniesienie dodatkowego kredytu z rezerwy budżetu centralnego, załączając do wniosku odpis uchwały.
5.
Jeżeli zachodzi potrzeba przeniesienia kredytów budżetowych między działami budżetowymi lub zwiększenia globalnej sumy środków własnych w planach pokrycia objętych jednym działem budżetowym, właściwy minister zwraca się do Ministra Finansów z odpowiednim wnioskiem po wydaniu lub uzyskaniu decyzji o zmianie w limitach inwestycyjnych. Do wniosku minister załącza odpis decyzji o zmianach w limitach inwestycyjnych oraz jeden egzemplarz otrzymanych od inwestorów naczelnych wniosków o zmianę zbiorczych planów pokrycia. Jeżeli roczny limit finansowania działu budżetowego ma ulec zwiększeniu ze środków własnych, należy ponadto wyszczególnić źródła pochodzenia tych środków.
§  9.
1.
Inwestor naczelny bezzwłocznie po otrzymaniu decyzji o zatwierdzeniu zmian w zbiorczym planie pokrycia dokonuje zmian w jednostkowych planach pokrycia inwestorów bezpośrednich. Decyzję o zmianach w jednostkowych planach pokrycia inwestor naczelny przesyła w jednym egzemplarzu inwestorowi bezpośredniemu i w trzech egzemplarzach oddziałowi banku finansującego inwestycje właściwemu dla siedziby inwestora naczelnego.
2.
Gdy zmiany w limitach inwestycyjnych nie powodują zmian w zbiorczym planie pokrycia inwestora naczelnego, inwestor naczelny dokonuje zmian w jednostkowych planach pokrycia w sposób określony w ust. 1 bezzwłocznie po otrzymaniu lub podjęciu decyzji o zmianach w limitach inwestycyjnych.
§  10.
Tryb przekazywania wniosków i decyzji o zmianach w planach pokrycia określonych w §§ 6-9 stosuje się odpowiednio, gdy inwestor centralny nie posiada odrębnej części w budżecie. W tym przypadku stosują się do inwestora centralnego odpowiednie przepisy dotyczące inwestora naczelnego.

III.

Tryb dokonywania zmian w planach pokrycia nie spowodowanych zmianami w limitach inwestycyjnych.

§  11.
Zmiany w jednostkowych planach pokrycia, nie spowodowane zmianami w limitach inwestycyjnych (§ 2 ust. 1 pkt 2), dokonuje inwestor naczelny w sposób ustalony w § 9 ust. 1 we własnym zakresie, o ile to nie powoduje zmian w jego zbiorczym planie pokrycia. W innych wypadkach inwestor naczelny składa właściwemu ministrowi na formularzu według wzoru ZP/53 (załącznik) wniosek o zmianę zbiorczego planu pokrycia wraz z uzasadnieniem.
§  12.
1.
Minister zatwierdza wnioski inwestorów naczelnych o zmianę w zbiorczych planach pokrycia na zasadach określonych w § 5, umieszczając na nich klauzulę zatwierdzającą. Jeden egzemplarz zatwierdzonego wniosku otrzymuje wnioskodawca.
2.
Jeżeli zmiany wymagają dokonania zmiany w wysokości kredytów budżetowych poszczególnych działów budżetowych, właściwy minister występuje z odpowiednim wnioskiem na Prezydium Rządu. Projekt uchwały wymaga uzgodnienia z Ministrem Finansów.
3.
Po podjęciu przez Prezydium Rządu uchwały, o której mowa w ust. 2, właściwy minister występuje do Ministra Finansów z wnioskiem o dokonanie odpowiednich zmian budżetowych załączając odpis uchwały.
4.
Inwestor naczelny po otrzymaniu decyzji o zatwierdzeniu przez ministra zmian w zbiorczym planie pokrycia zatwierdza zmiany w jednostkowych planach pokrycia w sposób określony w § 9 ust. 1.
5.
Przepis § 10 ma odpowiednie zastosowanie w zakresie zmian objętych niniejszym rozdziałem.

IV.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  13.
1.
Inwestorzy naczelni są obowiązani w terminie 3 tygodni od daty wejścia w życie zarządzenia wystąpić w trybie ustalonym zarządzeniem z wnioskami o dokonanie zmian w zbiorczych planach pokrycia, wynikających ze zmian w limitach inwestycyjnych dokonanych lub zawnioskowanych przed dniem wejścia w życie zarządzenia. Jeżeli decyzja o zmianach w limitach inwestycyjnych została już powzięta, do wniosku należy załączyć odpis otrzymanej decyzji o zmianach w limitach inwestycyjnych, w pozostałych zaś przypadkach odpis złożonego wniosku.
2.
O ile dokonane przed wejściem w życie zarządzenia zmiany w limitach inwestycyjnych nie wymagają zmiany zbiorczych planów pokrycia, inwestorzy naczelni zatwierdzą wynikające z nich zmiany w jednostkowych planach pokrycia w terminie ustalonym w ust. 1.
§  14.
W przypadku skreślenia tytułu inwestycyjnego objętego rezerwą właściwy minister zgłasza Ministrowi Finansów wniosek o dokonanie zablokowania w rezerwie resortowej kwoty odpowiadającej limitowi brutto "a" skreślonego tytułu inwestycyjnego.
§  15.
W przypadku zmian w limitach inwestycyjnych polegających na przeniesieniu zadań inwestycyjnych między różnymi częściami budżetu centralnego lub w wyniku zmian formalnych między budżetem centralnym a budżetami terenowymi wnioski o dokonanie wynikających stąd zmian budżetowych będą przez Ministra Finansów zatwierdzane po otrzymaniu obu uzupełniających się wniosków, to jest wniosku o zwiększenie i wniosku o zmniejszenie kredytu.
§  16.
Zarządzanie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1953 r.

ZAŁĄCZNIK 

WNIOSEK (DECYZJA) O DOKONANIE ZMIAN W ZBIORCZYM (JEDNOSTKOWYM) PLANIE POKRYCIA FINANSOWEGO INWESTYCJI NA ROK 1953

Nazwa i adres inwestora bezpośredniego ....................................................................................

.......................................................................................................................................................

(nazwa i adres inwestora naczelnego)

.......................................................................................................................................................

(nazwa inwestora centralnego)

Budżet (nazwa budżetu jednostkowego):

a)
część ....................................................... nazwa ..............................................................
b)
dział ......................................................... nazwa .............................................................
c)
rozdział .................................................... nazwa .............................................................

Zmiany pozostają w związku:*)

1)
z utworzeniem nowych tytułów inwestycyjnych nr nr ..........................................................
2)
ze skreśleniem tytułów inwestycyjnych nr nr .......................................................................
3)
ze zwiększeniem limitów inwestycyjnych tytułów nr nr ......................................................
4)
z ograniczeniem limitu tytułów inwestycyjnych nr nr ..........................................................

Zmiany nie są spowodowane zmianami w limitach inwestycyjnych*).

Źródła pokrycia finansowego inwestycji Plan dotychczasowy Zwiększenia Zmniejszenia Plan aktualny
1. Różne środki własne
2. Amortyzacja własna
3. Amortyzacja scentralizowana
4. Kredyt budżetowy
5. Razem
Obliczenie zapotrzebowania środków finansowych
1. Limit inwestycyjny brutto na 1953 r.
2. Zadania oszczędnościowe od limitu określonego w pkt 1
3. Limit netto (1-2)
Czynniki zwiększające
4. Stan zobowiązań na początku roku
5. Stan środków obrotowych budowy na koniec roku
6. Razem (4+5)
Czynniki zmniejszające
7. Stan środków obrotowych budowy na początku roku
8. Stan zobowiązań na koniec roku
9. Zysk na robotach prowadzonych systemem gospodarczym
10. Zysk zakładów pomocniczych przedsiębiorstw w budowie
11. Razem (7+8+9+10)
12. Ogółem zapotrzebowanie (3+6-11)
Amortyzacja do odprowadzenia
1. na dochód budżetu
2. na rachunek scentralizowanej amortyzacji

........................................... ......................, dnia .................... 1953 r.

Nazwa wnioskodawcy

Pieczęć i podpis

....................................................................

(nazwa i adres władzy zatwierdzającej)

Na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 1953 r. w sprawie dokonywania zmian w planach pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 powiązanych z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr A-38, poz. 738), zatwierdza się podane wyżej zmiany zbiorczego (jednostkowego) planu pokrycia ............................... (nazwa jednostki, której plan jest zmieniany) na r. 1953.

Pieczęć i podpis

Uwaga: 1) Dysponenci II stopnia sporządzający wnioski o zmianę swych zbiorczych planów pokrycia, nie wypełniają w niniejszym wzorze rubryki "Plan dotychczasowy" i rubryki "Plan aktualny". Natomiast rubryki te są wypełniane przez dysponentów głównych przy zatwierdzaniu wniosków o zmianę zbiorczego planu pokrycia.

2) Wnioski o zmiany w limitach inwestycyjnych są sporządzane wyłącznie według wartości "brutto a". Zmiany w wysokości zadań oszczędnościowych i limitu inwestycyjnego netto są ustalane wyłącznie we wnioskach i decyzjach dotyczących zmian planów pokrycia. W związku z tym pozycje 2 i 3 "Obliczenia zapotrzebowania środków finansowych" powinny być wypełniane przez służby finansowe dysponentów II stopnia w ścisłym porozumieniu ze służbami inwestycyjnymi.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Wzór ZP/53

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024