Warunki ukończenia studiów II stopnia na wydziałach rolnych i ogrodniczych w wyższych szkołach rolniczych i na uniwersytetach w 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 30 kwietnia 1953 r.
w sprawie warunków ukończenia studiów II stopnia na wydziałach rolnych i ogrodniczych w wyższych szkołach rolniczych i na uniwersytetach w 1953 r.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem ukończenia studiów II stopnia, otrzymania dyplomu oraz uzyskania tytułu inżyniera magistra na wydziałach rolnych i ogrodniczych w wyższych szkołach rolniczych i na uniwersytetach jest:
1)
uzyskanie wszystkich wymaganych planem studiów zaliczeń,
2)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym wszystkich wymaganych planem studiów egzaminów, z wyjątkiem przedmiotu, z którego składa się egzamin magisterski,
3)
przyjęcie pracy magisterskiej,
4)
złożenie egzaminu magisterskiego.
2.
Dopuszczenie do egzaminu magisterskiego nastąpić może po spełnieniu warunków przewidzianych w ust. 1 pkt 1-3.
§  2.
1.
Studenci studiów II stopnia na wydziałach rolnych i ogrodniczych obowiązani są złożyć wszystkie przewidziane po III semestrze egzaminy, z wyjątkiem egzaminu magisterskiego, w terminie od 15 do 30 czerwca 1953 r.
2.
Egzaminy poprawkowe odbędą się w terminie od 1 do 15 września 1953 r.
§  3.
1.
W przypadkach losowych (np. choroba) dziekan może wyznaczyć indywidualne, dodatkowe terminy egzaminów.
2.
Wyznaczenie indywidualnego terminu z powodu danego wypadku losowego może nastąpić tylko jeden raz.
§  4.
Do egzaminów poprawkowych dopuszczeni być mogą studenci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną nie więcej niż z jednego przedmiotu. Nie usprawiedliwione niestawienie się na egzamin powoduje wpisanie oceny niedostatecznej.
§  5.
1.
Jeżeli student nie uzyskał zaliczeń, otrzymał ocenę niedostateczną z więcej niż jednego przedmiotu lub uzyskał ocenę niedostateczną z egzaminu poprawkowego, wówczas dziekan zarządza skreślenie studenta z listy. Decyzja dziekana wymaga zatwierdzania przez rektora.
2.
W przypadkach uzasadnionych wyjątkowo ważnymi okolicznościami, w szczególności jeżeli nie złożenie egzaminów lub złożenie z wynikiem niedostatecznym spowodowane było długotrwałą chorobą studenta, dziekan może wyrazić zgodę na powtarzanie III semestru.
§  6.
1.
Praca magisterska powinna być złożona w terminie do dnia 30 czerwca 1953 r. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych charakterem pracy, dziekan może przedłużyć ten termin do dnia 30 sierpnia 1953 r. na wniosek profesora kierującego pracą studenta.
2.
W przypadku nie złożenia pracy magisterskiej w terminie podanym w ust. 1 lub jej nie przyjęcia ponowne wyznaczenie terminu do złożenia pracy nastąpić może tylko jeden raz. Ponowny termin do złożenia pracy magisterskiej wyznacza dziekan indywidualnie dla każdego studenta w ten sposób, aby złożenie egzaminu magisterskiego nastąpiło nie później niż do dnia 30 września 1954 r.
3.
Niezłożenie lub nieprzyjęcie pracy magisterskiej w następnym terminie powoduje utratę prawa do ubiegania się o tytuł magistra.
4.
W razie niezłożenia lub nieprzyjęcia pracy magisterskiej w terminie podanym w ust. 1 lub utraty prawa do ubiegania się o tytuł magistra student otrzymuje nakaz pracy.
§  7.
1.
Oceny pracy magisterskiej dokonuje profesor kierujący pracą studenta (referent) oraz samodzielny pracownik nauki wyznaczony przez dziekana (koreferent).
2.
w przypadku rozbieżności oceny pracy magisterskiej, o przyjęciu pracy decyduje dziekan na podstawie opinii trzeciego samodzielnego pracownika nauki tej samej specjalności, w razie potrzeby z innej uczelni.
§  8.
Egzaminy magisterskie odbywają się w terminie od 1 do 30 września 1953 r.
§  9.
Egzamin magisterski jest wyłącznie ustny i obejmuje:
1)
egzamin z jednego przedmiotu kierunkowego dla danej specjalizacji, ustalonego przez radę wydziału oraz
2)
dyskusję nad pracą magisterską.
§  10.
Dla oceny wyniku egzaminu stosuje się skalę stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny. Pośrednich ocen nie stosuje się.
§  11.
Egzamin magisterski odbywa się przed komisją powołaną przez rektora, w skład której wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan wydziału jako przewodniczący,
2)
samodzielny pracownik nauki, kierujący pracą magisterską studenta (referent pracy),
3)
wykładowca przedmiotu kierunkowego, stanowiącego przedmiot egzaminu magisterskiego.
§  12.
1.
Po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem co najmniej dostatecznym absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów II stopnia i tytuł inżyniera magistra, zgodnie z uchwałą nr 758 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie wykazu szkół wyższych uprawnionych do nadawania dyplomów o ukończeniu studiów II stopnia lub równorzędnych oraz warunków i trybu ich nadawania w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-80, poz. 1295) i zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułów magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291).
2.
Komisja planowego zatrudnienia skierowuje absolwenta do pracy, wydając nakaz stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  13.
W razie niezłożenia egzaminu magisterskiego lub nie przystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 8, absolwent otrzymuje skierowanie do pracy i może składać egzamin magisterski w nowym terminie, wyznaczonym przez dziekana. Złożenie egzaminu nastąpić może nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty poprzedniego egzaminu.
§  14.
1.
Składanie egzaminu magisterskiego w nowym terminie możliwe jest tylko jeden raz z wyjątkiem przypadków nie przystąpienia do egzaminu z powodu wypadku losowego. W każdym jednak razie składanie egzaminu magisterskiego nie jest możliwe po upływie 6 miesięcy, licząc od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nie przystąpienia do egzaminu magisterskiego.
2.
W przypadku utracenia prawa do składania egzaminu magisterskiego student może otrzymać zaświadczenie o stanie odbytych studiów.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024