Wiosenne akcje sanitarno-porządkowe.

UCHWAŁA NR 262
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 11 kwietnia 1953 r.
w sprawie wiosennych akcji sanitarno-porządkowych.

W celu dalszego systematycznego podnoszenia stanu sanitarnego kraju konieczne jest - jak to wykazały doświadczenia lat 1951 i 1952 - przeprowadzanie corocznych wiosennych akcji sanitarno-porządkowych.
W związku z powyższym Prezydium Rządu uchwala:
1.
Wiosenna akcja sanitarno-porządkowa powinna być przeprowadzana w kwietniu i w maju każdego roku, z tym że prace przygotowawcze powinny być ukończone w marcu.
2.
Wiosenną akcję sanitarno-porządkową organizują i ponoszą odpowiedzialność za jej przeprowadzenie prezydia rad narodowych wszystkich stopni, mobilizując do niej i przyciągając w najszerszym zakresie komisje rad oraz opierając tę akcję na jak najszerszym udziale ludności miejscowej.
3.
Wiosenna akcja sanitarno-porządkowa powinna w szczególności polegać na:
a)
doprowadzeniu w miastach, wsiach i osiedlach do należytego porządku i estetycznego wyglądu ulic, placów publicznych, targowisk i poszczególnych nieruchomości przez usunięcie z nich nieczystości i odpadków, a także przez urządzanie kwietników, trawników itp., a zwłaszcza na doprowadzeniu do należytego porządku wszystkich zakładów pracy, zakładów usługowych oraz placówek nauczania, wychowania i opieki,
b)
uporządkowaniu źródeł zaopatrzenia ludności w wodę do picia i potrzeb gospodarczych oraz urządzeń do usuwania nieczystości,
c)
zwalczaniu zabagniania terenu i na zasypywaniu kałuż,
d)
wzmożeniu zbiórki odpadków użytkowych i złomu na zasadach ustalonych przez Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) po przeanalizowaniu stanu sanitarnego terenu i wyników dotychczasowych akcji sanitarno-porządkowych:
a)
ustalą do dnia 1 marca każdego roku podstawowe zadania wiosennej akcji sanitarno-porządkowej i opracują dla prezydiów rad narodowych niższych stopni wytyczne do planów, zalecając włączenie do akcji komitetów blokowych i domowych, powoływanie specjalnych komitetów w zakładach pracy oraz mobilizowanie do udziału w akcji przedstawicieli związków zawodowych, organizacji młodzieżowych, kobiecych i innych organizacji masowych,
b)
spopularyzują akcję przez organizowanie pogadanek w miejscach pracy, szkołach, blokach mieszkalnych itp.,
c)
przeprowadzą specjalne starania w kierunku zorganizowania współzawodnictwa na odcinku podnoszenia czystości i wyglądu estetycznego poszczególnych budynków, zakładów pracy itp.,
d)
zapewnią pomoc placówek służby zdrowia w zakresie przeprowadzania akcji przez udzielanie instruktażu i dostarczanie odpowiednich prelegentów.
5.
Prezydia miejskich i gminnych rad narodowych spowodują, aby zebrane nieczystości i odpadki były natychmiast usuwane przez zmobilizowane w tym celu środki przewozowe.
6.
Miejscowe instytucje i przedsiębiorstwa, dysponujące środkami przewozowymi, obowiązane są na wniosek prezydiów miejskich i gminnych rad narodowych udzielić w zasadzie odpłatnie pomocy w akcji sanitarno-porządkowej w okresach, gdy własne środki przewozowe prezydiów okażą się niewystarczające.
7.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do:
1)
utworzenia w terminie do dnia 1 marca każdego roku specjalnych komitetów sanitarno-porządkowych dla sprawnego przeprowadzenia akcji na podległym terenie i powołania do tych komitetów:
a)
przedstawicieli organizacji masowych, a w szczególności Polskiego Czerwonego Krzyża, związków zawodowych, zainteresowanych instytucji, jak również przedstawicieli komisji rad narodowych oraz kierowników zainteresowanych wydziałów (referatów), jak: zdrowia, gospodarki komunalnej, handlu, przemysłu, rolnictwa i leśnictwa, organizacyjnego, oświaty, komunikacji drogowej, z tym że inne wydziały (referaty) i wojewódzkie zarządy powinny być przez prezydium włączone do akcji w miarę potrzeby,
b)
w charakterze przewodniczącego komitetu jako pełnomocnika prezydium rady narodowej - jednego spośród jego członków, w zasadzie członka prezydium, sprawującego nadzór i kontrolę nad zagadnieniami zdrowia, a w charakterze jego zastępcy - przewodniczącego komisji zdrowia,
2)
umieszczania w odstępach dwutygodniowych na porządku obrad swoich posiedzeń, odbywanych w okresie od dnia 1 marca do dnia 31 maja każdego roku, sprawozdań przewodniczącego komitetu wymienianego w pkt 1, dotyczących przebiegu wiosennej akcji sanitarno-porządkowej.
8.
W miejscowościach stanowiących ważniejsze węzły kolejowe w skład komitetów sanitarno-porządkowych, utworzonych w myśl ust. 7, wchodzą ponadto przedstawiciele dyrekcji okręgowych kolei państwowych.
9.
Do zakresu działania komitetów sanitarno-porządkowych należą sprawy związane z kierowaniem, koordynowaniem oraz nadzorowaniem przebiegu akcji.
10.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do powoływania, w miarę możności w ramach komitetów blokowych, stałych sekcji sanitarno-porządkowych, a na terenie gromad - stałych komitetów sanitarno-porządkowych.
11.
Komitety sanitarno-porządkowe obowiązane są składać sprawozdania z przebiegu akcji na posiedzeniach prezydiów rad narodowych, prezydia zaś obowiązane są składać sprawozdania na sesji rady narodowej.
12.
Minister Zdrowia:
1)
wyda szczegółowe instrukcje organom służby zdrowia, dotyczące zapewnienia odpowiedniego instruktażu, jaki organy te obowiązane będą udzielać przy przeprowadzaniu akcji sanitarno-porządkowej, a także zapewni potrzebny materiał propagandowy,
2)
wyda w porozumieniu z Kancelarią Rady Państwa, Urzędem Rady Ministrów (Zespół II) i zainteresowanymi ministrami instrukcję dotyczącą szczegółowego zakresu działania:
a)
komitetów sanitarno-porządkowych przy prezydiach rad narodowych,
b)
stałych sekcji sanitarno-porządkowych przy komitetach blokowych,
c)
gromadzkich komitetów sanitarno-porządkowych.
13.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Zdrowia wydadzą w terminie do dnia 1 marca każdego roku zarządzenia podległym jednostkom organizacyjnym w sprawie przygotowania i przeprowadzenia akcji sanitarno-porządkowej.
14.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia i innym właściwym ministrom.
15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024