Kontrola kwitariuszy używanych przez jednostki budżetowe.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 lutego 1953 r.
w sprawie kontroli kwitariuszy używanych przez jednostki budżetowe.

Poczynione w terenie spostrzeżenia wykazały, że niektóre jednostki budżetowe nie przywiązują należytej wagi do kontroli zużycia kwitariuszy przychodowych i nie stosują się do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
W związku z powyższym zarządza się, co następuje:
1.
Wszystkie jednostki budżetowe ustalą na podstawie księgi kontroli druków ścisłego zarachowania (wzór nr 21 do § 57 przepisów o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477), po uprzednim wpisaniu wszystkich danych dotyczących przychodu i rozchodu kwitariuszy (pokwitowań), ilościowy stan zapasu, jaki powinien być w posiadaniu jednostki na dzień 1 kwietnia 1953 r.
2.
Ustalony na podstawie księgi kontroli druków ścisłego zarachowania ilościowy stan zapasu nie wykorzystanych kwitariuszy powinien być następnie uzgodniony ze stanem faktycznym.
3.
Kontrola powinna objąć wszystkie rodzaje kwitariuszy używanych przez jednostkę budżetową. Pozostające w użyciu jednostek budżetowych kwitariusze, nie przewidziane w przepisach o rachunkowości budżetowej lub w innych obowiązujących zarządzeniach, powinny być niezwłocznie wycofane.
4.
Fakt przeprowadzenia kontroli powinien być stwierdzony odpowiednią adnotacją zamieszczoną w księdze kontroli druków ścisłego zarachowania, podpisaną przez kierownika jednostki budżetowej lub osobę upoważnioną przez niego do przeprowadzenia tej kontroli oraz przez głównego (starszego) księgowego.
5.
W przypadku stwierdzenia niezgodności faktycznego stanu kwitariuszy ze stanem książkowym bądź stwierdzenia innych uchybień jednostki budżetowe powiadomią właściwe organa kontrolno-rewizyjne Ministerstwa Finansów oraz nadrzędne jednostki, a w przypadku stwierdzenia nadużyć również władze powołane do ścigania przestępstw.
6.
O posiadanych w dniu 1 kwietnia 1953 r. zapasach nie oddanych do użycia kwitariuszy przychodowych wzór nr 1 do przepisów o rachunkowości budżetowej należy powiadomić organa finansowe.

Jednostki budżetowe objęte zarówno budżetem centralnym jak i budżetami terenowymi z wyjątkiem jednostek budżetowych znajdujących się na obszarze m. st. Warszawy i m. Łodzi powiadomią o posiadanych zapasach terytorialnie właściwe wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych. Jednostki budżetowe znajdujące się na obszarze m. st. Warszawy poinformują o posiadanych zapasach kwitariuszy wzór nr 1 Wydział Finansowy Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy, jednostki zaś znajdujące się na obszarze m. Łodzi - Wydział Finansowy Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi.

7.
Począwszy od dnia 1 kwietnia 1953 r. wszystkie jednostki budżetowe będą zaopatrywane bezpłatnie w kwitariusze przychodowe wzór nr 1 do przepisów o rachunkowości budżetowej za pośrednictwem wymienionych w pkt 6 terytorialnie właściwych organów finansowych.
8.
Potrzebne do dystrybucji kwitariusze będą dostarczane wydziałom finansowym bezpośrednio przez Centralę Wydawniczą Druków na zgłoszone przez nie zapotrzebowania. Faktury za dostarczone wydziałom finansowym kwitariusze będą pokrywane centralnie przez Ministerstwo Finansów z kredytów budżetu centralnego.
9.
Jednostka budżetowa w celu otrzymania kwitariuszy składa w wydziale finansowym zapotrzebowanie sporządzone w 2 jednobrzmiących egzemplarzach. W zapotrzebowaniu, oprócz żądanej ilości kwitariuszy, powinna być podana - jako uzasadnienie zapotrzebowania - ilość kwitariuszy wydanych do zużycia od dnia poprzedniego zapotrzebowania, ustalona na podstawie księgi kontroli druków ścisłego zarachowania. Wydział finansowy zaopatruje oryginał zapotrzebowania oraz jego kopię klauzulą następującej treści:

"Wydano (wysłano) .................................. (słownie .............................) bloków, zawierających pokwitowania od nr .......... do nr ..........

dnia ............................ 195............. r.

Otrzymałem:

..........................

podpis upoważnionego do odbioru kwitariuszy".

Oryginał zapotrzebowania wydział finansowy pozostawia u siebie jako dowód rozchodowy do księgi kontroli druków ścisłego zarachowania, kopię zaś zapotrzebowania zwraca odbiorcy. Kopia zapotrzebowania służy dla jednostki budżetowej jako dowód przychodowy. Nadmienia się przy tym, że żaden kwitariusz nie może być wydany do użytku, o ile uprzednio nie został zapisany na odpowiednie konto w księdze kontroli druków ścisłego zarachowania.

Jeżeli zapotrzebowane przez jednostkę budżetową kwitariusze zostały przez wydział finansowy wysłane za pośrednictwem poczty, jednostka ma obowiązek potwierdzić odbiór przesyłki odrębnym pismem.

Pocztowy dowód nadania przesyłki oraz potwierdzenie odbioru przesyłki, nadesłane przez jednostkę budżetową, wydział finansowy dołącza do zrealizowanego zapotrzebowania jednostki.

Dowody dokumentujące zapisy w księdze kontroli druków ścisłego zarachowania należy przechowywać w odrębnym zbiorze, odpowiednio zabezpieczonym.

10.
Powołane do dystrybucji wydziały finansowe prowadzą w księdze kontroli druków ścisłego zarachowania ilościową kontrolę otrzymanych do rozdziału i rozdzielonych pomiędzy jednostki budżetowe kwitariuszy, przeznaczając:
a)
odrębne konto zbiorowe dla kontroli ilości kwitariuszy otrzymanych z Centrali Wydawniczej Druków (C.W.D.),
b)
odrębne konta każdej jednostki budżetowej - dla kontroli ilości kwitariuszy rozprowadzonych.

Po stronie przychodu konta zbiorowego należy wpisywać każdorazowo ilość kwitariuszy nadesłanych przez C.W.D., po stronie rozchodu - ilość kwitariuszy przekazanych jednostkom budżetowym. Na kontach prowadzonych dla poszczególnych jednostek wpisuje się po stronie przychodu ilość kwitariuszy przekazanych danej jednostce, po stronie rozchodu - ilość kwitariuszy zużytych przez jednostkę. Zużycie kwitariuszy przez jednostkę wpisuje się na podstawie danych zamieszczonych w uzasadnieniu do zapotrzebowania. Zgłoszone przez jednostki budżetowe zapasy posiadanych kwitariuszy (pkt 6) należy wpisać na konta poszczególnych jednostek jako stany początkowe.

11.
Organa kontrolne ustalają faktyczny stan zapasu kwitariuszy wzór nr 1, jaki powinien być w posiadaniu jednostki budżetowej, przy uwzględnieniu informacji o ilości kwitariuszy przesłanych jednostce, o których udzielenie powinny się zwracać każdorazowo do właściwego wydziału finansowego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024