Rozliczenie materiałów budowlanych, dostarczonych drobnym wykonawcom inwestycyjnych robót budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1952 r.
w sprawie rozliczenia materiałów budowlanych, dostarczonych drobnym wykonawcom inwestycyjnych robót budowlano-montażowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 138) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jako drobnych wykonawców robót budowlano-montażowych, objętych niniejszym zarządzeniem, należy rozumieć wszelkich wykonawców zewnętrznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw państwowych, a w szczególności:
a)
budowlane spółdzielnie pracy,
b)
szkoły przysposobienia przemysłowego,
c)
Centralę Prywatnego Przemysłu Mineralnego, Drzewnego i Materiałów Budowlanych oraz zrzeszone w niej przedsiębiorstwa,
d)
indywidualnych rzemieślników.
2.
Przez wykonawców zewnętrznych należy rozumieć jednostki nie powiązane organizacyjnie z inwestorem (zamawiającym).
3.
Ilość, jakość i terminy dostaw materiałów powinny być ustalone w uzgodnionym między inwestorem a wykonawcą wykazie, dołączonym do umowy o wykonanie robót budowlano-montażowych.
§  2.
1.
Z każdego rachunku przejściowego, wystawionego przez wykonawcę w oparciu o kosztorys szczegółowy, wykonawca obowiązany jest potrącać kwotę odpowiadającą wartości dostarczonych przez inwestora materiałów zużytych przy wykonaniu robót, objętych danym rachunkiem według obowiązujących norm zużycia.
2.
Przy wystawianiu przez uprawnione do tego spółdzielnie pracy uproszczonych rachunków przejściowych, opartych na tabeli scalonych elementów, potrącana przez inwestora z rachunku kwota z tytułu należności za materiały odpowiadać winna procentowej, w stosunku do ogólnego kosztu robót, wartości materiałów budowlanych, ustalonej w umowie o wykonanie robót budowlano-montażowych.
3.
Podstawą do ostatecznego rozliczenia z materiałów budowlanych dostarczonych drobnym wykonawcom jest faktyczne zużycie materiałów budowlanych, które nie może przekroczyć ilości wynikających z wielkości wykonanych robót oraz ilości zużycia materiałów ustalonych normami wydanymi przez Polski Komitet Normalizacyjny i obowiązującymi przepisami w zakresie oszczędności materiałów.
4.
Zużycie większe, niż przewidziane normami Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, powinno być udokumentowane należycie przez wykonawcę i sprawdzone przez organ nadzoru technicznego z ramienia inwestora. W przypadkach tych należy sporządzić dwustronny protokół i dołączyć go do aktu rozliczeniowego.
§  3.
1.
Inwestor powinien zgłosić do upłynnienia najbliższej komórce upłynnienia remanentów pozostałości materiałów reglamentowanych, jeżeli nie zamierza ich w najbliższym okresie zużyć do innych robót.
2.
Odpadki materiałów inwestor zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien przekazać do właściwych punktów central, zajmujących się zbiorem odpadków.
3.
Zasady określone w ust. 1 należy stosować do pozostałości materiałów budowlanych niereglamentowanych, przy czym inwestor może je przekazać odpłatnie innym instytucjom bądź osobom.
§  4.
1.
Przekazywanie pozostałości materiałów powinno się odbywać na placu budowy po dokonaniu rozliczenia, nie później niż w ciągu 2 tygodni od daty sprawdzenia rachunku końcowego.
2.
Do czasu protokolarnego przekazania wykonanych robót zarówno inwestor, jak i wykonawca w zależności od tego, u którego z nich ostatnio były magazynowane materiały, obowiązani są do należytego magazynowania i przechowywania pozostałości z tych materiałów.
3.
W akcie rozliczeniowym należy każdorazowo podawać sposób rozdysponowania pozostałości materiałów budowlanych.
§  5.
1.
Należność za przekazane odpłatnie przez inwestora materiały powinna być obliczona według kosztu własnego, tj. łącznie z kosztami transportu przekazywanych materiałów na plac budowy.
2.
Należności za przekazane odpłatnie materiały, o ile były one zapłacone przez inwestora bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, traktowane są jako środki obrotowe budowy.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024