Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jako warunek włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunek ich realizacji.

UCHWAŁA NR 781
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 10 września 1952 r.
w sprawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej jako warunku włączania inwestycji do rocznych planów inwestycyjnych oraz jako warunku ich realizacji. *

W celu stworzenia warunków prawidłowego planowania, wykonywania i kontroli inwestycji Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Do rocznych planów inwestycyjnych mogą być włączane jedynie inwestycje posiadające przynajmniej prawidłowo opracowane oraz w należytym trybie zatwierdzone projekty wstępne wraz z kosztorysami, obejmującymi całość inwestycji.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy inwestycji niescentralizowanych oraz inwestycji, które zgodnie z zarządzeniami właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych, wydanymi w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, ze względu na swój charakter oraz niewielkie rozmiary są zwolnione z posiadania projektów wstępnych. Przepis ten nie dotyczy ponadto inwestycji polegających wyłącznie na zakupach maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza, dla których wymagany jest wieloletni i roczny program zakupów.
§  2.
1.
Wyjątki od postanowienia zawartego w § 1 ust. 1 będą mogły być czynione wyłącznie przez Prezydium Rządu w nielicznych i szczególnych przypadkach, uzasadnionych każdorazowo przez ministra lub kierownika właściwego urzędu centralnego wyższą koniecznością oraz pilnością - lecz jedynie w stosunku do niektórych inwestycji produkcyjnych, lub związanych z nimi inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego. W takich przypadkach powinien być jednak wskazany przez ministerstwo lub urząd centralny dokładny termin, do którego projekt wstępny wraz z kosztorysem zostanie opracowany i zatwierdzony. Termin ten będzie podlegał zatwierdzeniu przez Prezydium Rządu.
2.
W działach usług socjalnych i kulturalnych (oświata, szkolnictwo zawodowe, nauka i szkolnictwo wyższe, kultura i sztuka, kultura fizyczna, ubezpieczenia i pomoc społeczna) oraz w działach administracji ogólnej (administracja państwowa, wymiar sprawiedliwości i bezpieczeństwo publiczne, instytucje kredytowe i banki oraz instytucje społeczne) żadne wyjątki od postanowienia § 1 nie będą stosowane.
§  3.
W przypadku wyjątkowego dopuszczenia do planu inwestycji nie opartych o należycie opracowany i zatwierdzony projekt wstępny wraz z kosztorysem inwestycje te mogą być realizowane i finansowane jedynie:
1)
w okresie nie przekraczającym terminu wyznaczonego przez Prezydium Rządu dla opracowania i zatwierdzenia projektu wstępnego wraz z kosztorysem (§ 2 ust. 1),
2)
w zakresie nakładów na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz na studia i prace badawcze, a ponadto - jeżeli w założeniach projektu zatwierdzona jest lokalizacja szczegółowa - również w zakresie nakładów na wstępne roboty przygotowawcze związane z zagospodarowaniem placu budowy (na podstawie zatwierdzonego planu zagospodarowania placu budowy). Podejmowanie i prowadzenie robót budowlano-montażowych do czasu zatwierdzenia projektu wstępnego wraz z kosztorysem jest bezwzględnie zabronione.
§  4.
Jeżeli w przypadku wyjątkowego dopuszczania do planu inwestycji nie opartej o należycie opracowany i zatwierdzony projekt wstępny wraz z kosztorysem zatwierdzony kosztorys wykaże odchylenia większe niż 10% pierwotnego szacunku dokonanego przez inwestora, wówczas powinno nastąpić ponowne zbadanie zakresu rzeczowego takiej inwestycji oraz ewentualnie powtórne jej włączenie do planu przez Prezydium Rządu na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 22 stycznia 1957 r. nin. uchwała traci moc w zakresie przepisów dotyczących umów o roboty budowlano-montażowe, zgodnie z § 5 pkt 2 uchwały nr 14 z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe (M.P.57.4.28).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024