Wojskowe szkolenie studentów akademii medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 sierpnia 1952 r.
w sprawie wojskowego szkolenia studentów akademii medycznych.

Na podstawie art. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 25, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
W roku szkolnym 1952/53 i w latach następnych będą wojskowo szkoleni studenci następujących akademii medycznych:
1)
Akademia Medyczna w Warszawie,
2)
Akademia Medyczna w Krakowie,
3)
Akademia Medyczna w Poznaniu,
4)
Akademia Medyczna w Lublinie,
5)
Akademia Medyczna we Wrocławiu,
6)
Akademia Medyczna w Gdańsku,
7)
Pomorska Akademia Medyczna im. gen Karola Świerczewskiego w Szczecinie,
8)
Akademia Medyczna w Łodzi,
9)
Akademia Medyczna w Białymstoku,
10)
Akademia Medyczna im. Ludwika Waryńskiego w Bytomiu.
§  2.
Wojskowemu szkoleniu podlegają studenci płci męskiej wszystkich lat studiów, odpowiadający warunkom określonym w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ulgach w odbywaniu służby wojskowej przez studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 25, poz. 173), z wyjątkami przewidzianymi w ust. 2 tego artykułu.
§  3.
1.
Szkolenie wojskowe odbywa się na podstawie zatwierdzonego przez władze wojskowe programu, obejmującego przedmioty ogólnowojskowe i wojskowo-medyczne,
2.
Zgodnie z programem studiów, ustalonym przez Ministra Zdrowia, przedmioty wojskowo-medyczne stanowią obowiązkowy przedmiot studiów również dla następujących kategorii studentów nie podlegających szkoleniu wojskowemu:
1)
oficerowie rezerwy,
2)
studenci, którzy pełnią czynną służbę wojskową (z wyjątkiem słuchaczy Fakultetu Wojskowo-Medycznego),
3)
studenci płci żeńskiej,
4)
studenci, którzy przez komisję poborową lub wojskową komisję lekarską uznani zostali za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej,
5)
studenci, którzy zostali uznani za niezdolnych do wojskowego szkolenia zgodnie z przepisami §§ 5, 7, 9 ust. 3 i § 10 ust. 2 niniejszego zarządzenia,
3.
Studenci wymienieni w ust. 2 przechodzą szkolenie w zakresie przedmiotów wojskowo-medycznych wraz ze studentami podlegającymi wojskowemu, szkoleniu, według tych samych programów.
4.
Studenci płci żeńskiej mogą ochotniczo zgłosić się do szkolenia w zakresie przedmiotów ogólnowojskowych.
§  4.
1.
Kierownik studium wojskowego przeprowadza corocznie rejestrację studentów, którzy w danym roku szkolnym mają rozpocząć szkolenie wojskowe.
2.
Kierownik studium wojskowego powołuje studentów do rejestracji za pomocą obwieszczeń, które podaje do ich wiadomości w sposób przyjęty w danej szkole dla ogłoszeń urzędowych.
3.
W obwieszczeniu o rejestracji kierownik studium wojskowego podaje czas i miejsce rejestracji oraz dokumenty, które studenci powinni przedstawić, a mianowicie:
1)
poświadczenie obywatelstwa,
2)
wyciąg z aktu urodzenia,
3)
poświadczenie szkoły wyższej, że są studentami zwyczajnymi,
4)
dokumenty (zaświadczenie) stwierdzające wykonanie obowiązków ciążących na studentach z mocy przepisów ustawy o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  5.
1.
Studenci zarejestrowani dla celów wojskowego szkolenia (§ 4), których stopień zdolności do służby wojskowej nie został dotychczas ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 6, poz. 46 i z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172), podlegają badaniu lekarskiemu celem stwierdzenia ich zdolności fizycznej do wojskowego szkolenia.
2. 1
Badanie zdolności fizycznej przeprowadza lekarz zakładu leczniczo-zapobiegawczego dla studentów.
3. 2
Jeżeli lekarz zakładu leczniczo-zapobiegawczego dla studentów przeprowadzający badanie uzna studenta za niezdolnego do szkolenia wojskowego, kierownik studium wojskowego kieruje studenta celem zbadania i wydania orzeczenia do lekarza wojskowego.
4.
Warunki zdolności do odbywania szkolenia wojskowego i sposób badania studentów dla celów wojskowego szkolenia określają przepisy o wojskowo-lekarskich badaniach studentów szkół wyższych (Nr 6) Sztab z dnia 3 marca 1951 r.
§  6.
Studenci, których stopień zdolności do służby wojskowej został już uprzednio ustalony zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym, nie podlegają badaniu lekarskiemu, o którym mowa w § 5.
§  7.
1. 3
Studentów uznanych w trybie określonym w § 5 za zdolnych do odbywania wojskowego szkolenia oraz studentów uznanych zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym za zdolnych do służby liniowej lub zdolnych do służby liniowej z ograniczeniem, kierownik studium wojskowego przeznacza i powołuje do odbywania szkolenia wojskowego, pozostałych zaś zarejestrowanych studentów zwalnia od obowiązku odbywania szkolenia wojskowego.
2.
Do studentów zwolnionych od obowiązku szkolenia wojskowego stosuje się przepisy § 3 ust. 2 i 3.
§  8.
Kierownik studium wojskowego powołuje studentów do odbywania wojskowego szkolenia za pomocą obwieszczenia, które podaje do wiadomości studentów w sposób przyjęty w danej szkole dla ogłoszeń urzędowych. W obwieszczeniu tym kierownik studium wojskowego wskazuje również, jakie skutki pociąga za sobą uchylanie się od wojskowego szkolenia.
§  9.
1.
Studenci płci męskiej, odbywający wojskowe szkolenie, podlegają obowiązkowi zgłaszania się do pierwszej i drugiej rejestracji, obowiązkowi stawania do poboru i obowiązkowi meldunkowemu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym.
2. 4
Studenci odbywający wojskowe szkolenie, uznani przez komisję poborową za zdolnych do służby liniowej lub zdolnych do służby liniowej z ograniczeniem, odbywają nadal wojskowe szkolenie, jednak w okresie odbywania wojskowego szkolenia nie są powoływani do odbywania zasadniczej służby wojskowej.
3. 5
Studenci odbywający wojskowe szkolenie, uznani przez komisję poborową za zdolnych do służby nieliniowej lub zupełnie niezdolnych do służby wojskowej, powinni być przez kierownika studium wojskowego zwolnieni od dalszego odbywania wojskowego szkolenia. Do studentów tych stosuje się przepisy § 3 ust. 2 i 3.
§  10.
1.
Jeżeli student odbywający wojskowe szkolenie stanie się wskutek choroby lub ułomności niezdolny do dalszego odbywania wojskowego szkolenia, kierownik studium wojskowego kieruje go celem zbadania i wydania orzeczenia o zdolności do odbywania wojskowego szkolenia do lekarza wojskowego. Jeżeli jednak student ma już ustalony stopień zdolności do służby wojskowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym kierownik studium wojskowego kieruje go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej, która orzeka o jego zdolności do służby wojskowej w trybie, określonym w przepisach normujących właściwość władz i tryb postępowania w sprawie zmiany orzeczeń o zdolności do służby wojskowej.
2. 6
Studenci, uznani przez lekarza wojskowego za niezdolnych do odbywania wojskowego szkolenia oraz studenci uznani przez wojskową komisję lekarską za za zdolnych do służby nieliniowej lub zupełnie niezdolnych do służby wojskowej, powinni być przez kierownika studium wojskowego zwolnieni od dalszego odbywania szkolenia wojskowego. Do studentów tych stosuje się przepisy § 2 ust. 2 i 3.
§  11.
Studenci, którzy ukończą szkolenie wojskowe i złożą egzamin wojskowy z tego szkolenia z wynikiem co najmniej dostatecznym, są wolni od obowiązku odbycia zasadniczej służby wojskowej i zostają zaliczeni do rezerwy.
§  12.
Kierownik studium wojskowego obowiązany jest zawiadomić właściwych wojskowych komendantów rejonowych o przeznaczeniu i powołaniu studentów do odbywania wojskowego szkolenia, o przebiegu tego szkolenia tudzież o każdym zwolnieniu lub przerwaniu wojskowego szkolenia - ze wskazaniem przyczyn zwolnienia lub przerwania.
§  13.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
4 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
5 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.
6 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 4 zarządzenia z dnia 12 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-37.510) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 kwietnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024