Ustalenie terminów składania Najwyższej Izbie Kontroli zamknięć rachunkowych i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej za rok 1951, szczegółowa forma tych zamknięć i sprawozdań oraz zakres dokumentacji.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 2 lipca 1952 r.
w sprawie ustalenia terminów składania Najwyższej Izbie Kontroli zamknięć rachunkowych i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej za rok 1951, szczegółowej formy tych zamknięć i sprawozdań oraz zakresu dokumentacji.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 9 marca 1949 r. o kontroli państwowej (Dz. U. Nr 13, poz. 74) oraz art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Państwa na wniosek Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, uzgodniony z Prezesem Rady Ministrów, ustala, co następuje:

I.

Zamknięcia budżetowe.

A.

Budżet centralny.

§  1.
1.
Władze naczelne oraz urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, sporządzą i prześlą Najwyższej Izbie Kontroli w 2 egzemplarzach i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu do dnia 15 września 1952 r. zbiorcze zamknięcia rachunkowe.
2.
Zamknięcia powinny być sporządzone według wzorów i zasad, podanych w §§ 2–4.
§  2.
1.
Władze naczelne i urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, sporządzą zbiorcze bilanse środków budżetowych, obejmujące daną część budżetu, według wzoru Nr 1. Środki podstawowe nie wycenione mogą być w bilansie pominięte.
2.
Władze i urzędy, wymienione w ust. 1, sporządzą zbiorcze zamknięcia dochodów i wydatków budżetowych według schematu układu wykonawczego budżetu centralnego, a mianowicie z podziałem:
1)
dochodów – na grupy, działy, tytuły i paragrafy;
2)
wydatków – na działy, tytuły i paragrafy.
3.
Zamknięcia dochodów budżetowych sporządza się według wzoru Nr 2.
4.
Zamknięcia wydatków budżetowych sporządza się według wzoru Nr 3.
5.
Zamknięcia dochodów budżetowych i zamknięcia wydatków budżetowych powinny być uzgodnione:
1)
z Ministerstwem Finansów – co do wszystkich kwot preliminowanych dochodów oraz kwot preliminowanych kredytów i dokonanych zmian w tych kredytach;
2)
z centralą Narodowego Banku Polskiego – co do ogólnych sum wpłaconych na daną część budżetu dochodów i co do ogólnych sum wydatków dokonanych z danej części budżetu.
6.
Na każdym egzemplarzu zamknięć (ust. 5) powinny być zamieszczone klauzule Ministerstwa Finansów oraz Narodowego Banku Polskiego o uzgodnieniu zamknięć.
7.
Zamknięcie wydatków części 31 "Środki rezerwowe" sporządza Ministerstwo Finansów.
§  3.
1.
Oprócz bilansów i zamknięć, wymienionych w § 2, władze naczelne i urzędy centralne sporządzą i prześlą Najwyższej Izbie Kontroli w terminie przewidzianym w § 1 w 2 egzemplarzach:
1)
zbiorcze bilanse pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4) i zbiorcze zamknięcia rachunkowe tych środków (wzór Nr 5);
2)
zbiorcze zaniknięcia rachunkowe sum na zlecenie (wzór Nr 6);
3)
zbiorcze zamknięcia rachunkowe sum depozytowych (wzór Nr 6).
2.
Po 1 egzemplarzu bilansów i zamknięć rachunkowych, wymienionych w ust. 1, władze i urzędy przesyłają Ministerstwu Finansów.
§  4.
1.
Do zamknięć, przesyłanych zgodnie z postanowieniami §§ 2 i 3, władze naczelne (urzędy centralne) dołączają sprawozdania z działalności finansowo-gospodarczej oraz z wykonania zadań planowych.
2.
Sprawozdania te powinny obejmować omówienie:
1)
organizacji resortu i ewentualnie zaszłych w niej zmian;
2)
wykonania podstawowych zadań resortu;
3)
specyficznych zagadnień resortu oraz rozwiązania zadań, stawianych przez Narodowy Plan Gospodarczy;
4)
trudności, na jakie resort napotykał w swej działalności, oraz środków, stosowanych przy zwalczaniu tych trudności;
5)
innych ważniejszych spraw i spostrzeżeń.
3.
Ponadto w sprawozdaniach należy podać kwoty uznanych za nie wyliczone z końcem roku sprawozdawczego subwencji, udzielonych w okresach poprzednich, przyczyny niewyliczenia się i podjęte ku ich wyliczeniu środki.
§  5.
Władze naczelne oraz urzędy centralne, posiadające odrębną część w układzie wykonawczym budżetu centralnego, prześlą Najwyższej Izbie Kontroli i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 września 1952 r. zbiorcze bilanse i zbiorcze rachunki wyników podległych przedsiębiorstw, rozliczających się z budżetem centralnym, sporządzone według przedmiotowego układu działalności, zawartego w § 22 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-106, poz. 1555) z dołączeniem sprawozdania opisowego z wykonania zadań planowych, a w szczególności: osiągniętych wskaźników w zakresie produkcji, obrotu towarowego, akumulacji, kosztów własnych, środków obrotowych, zatrudnienia i płac, wydajności pracy itp.
§  6.
Ministerstwo Finansów prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 września 1952 r. bilanse i rachunki wyników banków państwowych wraz z objaśnieniami pozycji bilansowych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  7.
Ministerstwo Finansów sporządzi i prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 października 1952 r. :
1)
bilans zbiorczy środków budżetowych (wzór Nr 1);
2)
zbiorcze zestawienie dochodów według części budżetu (wzór Nr 2);
3)
zestawienie dochodów według grup i działów budżetu (wzór Nr 7);
4)
zbiorcze zestawienie wydatków według części budżetu (wzór Nr 3);
5)
zestawienie wydatków według grup i działów budżetu (wzór Nr 8);
6)
bilans zbiorczy pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4);
7)
zbiorcze zestawienie pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 5);
8)
zbiorcze zestawienie sum na zlecenie (wzór Nr 6);
9)
zbiorcze zestawienie sum depozytowych (wzór Nr 6).
§  8.
Centrala Narodowego Banku Polskiego prześle Najwyższej Izbie Kontroli w terminie do dnia 15 września 1952 r. ostateczne dane cyfrowe:
1)
o sumach dochodów i wydatków budżetowych roku sprawozdawczego według części budżetu;
2)
o sumach przychodu i rozchodu roku sprawozdawczego na rachunkach pozabudżetowych środków specjalnych według części budżetu;
3)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum na zlecenie według władz naczelnych i urzędów centralnych;
4)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum depozytowych według tychże władz (pkt 3).

B.

Budżety terenowe.

§  9.
1.
Prezydia gminnych rad narodowych i miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych, prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz prezydiów wojewódzkich rad narodowych sporządzają z wykonania własnego budżetu jednostkowego:
1)
bilanse środków budżetowych (wzór Nr 1);
2)
zamknięcia rachunkowe dochodów budżetowych (wzór Nr 9);
3)
zamknięcia rachunkowe wydatków budżetowych (wzór Nr 10)

oraz dotyczące tegoż budżetu:

4)
bilanse pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4);
5)
zamknięcia pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 5);
6)
zamknięcia sum na zlecenie (wzór Nr 6);
7)
zamknięcia sum depozytowych (wzór Nr 6).
2.
Zamknięcia, wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3, powinny być uzgodnione co do ogólnych sum tak dochodów jak i wydatków z właściwymi oddziałami Narodowego Banku Polskiego.
3.
Bilanse i zamknięcia, wymienione w ust. 1, podlegają rozpatrzeniu i zatwierdzeniu przez właściwą dla danego budżetu radę narodową.
4.
Bilanse i zamknięcia, dotyczące budżetów jednostkowych gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatów, wraz z odpisami uchwał rad narodowych, zatwierdzających te bilanse i zamknięcia, przesyła się w 1 egzemplarzu do wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych do dnia 31 lipca 1952 r., bilanse zaś i zamknięcia, dotyczące budżetów miast stanowiących powiaty, wraz z odpisami uchwał odnośnych rad narodowych, przesyła się w 1 egzemplarzu do wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 31 sierpnia 1952 r.
§  10.
1.
W oparciu o zatwierdzone przez rady narodowe bilanse i zamknięcia, dotyczące jednostkowych budżetów terenowych (§ 9), objętych budżetem zbiorczym powiatu, wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych sporządzają bilanse i zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów powiatowych.
2.
Bilanse i zamknięcia, o których mowa w ust. 1, sporządza się według wzorów podanych w § 9, przy czym bilanse i zamknięcia podlegają rozpatrzeniu i zatwierdzeniu przez właściwe powiatowe rady narodowe i przesłaniu w 1 egzemplarzu wraz z odpisami uchwał wydziałowi finansowemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 31 sierpnia 1952 r.
§  11.
1.
W oparciu o zatwierdzone przez rady narodowe miast stanowiących powiaty bilanse i zamknięcia, dotyczące jednostkowych budżetów terenowych (§ 9), oraz bilanse i zamknięcia, dotyczące powiatowych budżetów zbiorczych (§ 10), tudzież bilans i zamknięcia jednostkowego budżetu wojewódzkiego wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych sporządzają bilanse i zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów województw.
2.
Zamknięcia wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie zbiorczych budżetów województw, wymienione w § 9 ust. 1 pkt 2, 3, 5, 6 i 7, sporządza się na oddzielnych dla każdego rozdziału (wydziału fachowego) arkuszach według wzorów podanych we właściwych punktach § 9 ust. 1.
3.
Do bilansów i zamknięć (ust. 1) powinny być dołączone sprawozdania opisowe wojewódzkiej rady narodowej z działalności terenowych jej organów, sporządzone oddzielnie dla każdego z wydziałów fachowych.
4.
Bilanse, zamknięcia i sprawozdania opisowe w zakresie zbiorczych budżetów województw podlegają rozpatrzeniu i zatwierdzeniu przez właściwe wojewódzkie rady narodowe i powinny być przesłane do Ministerstwa Finansów w 3 egzemplarzach wraz z odpisami zatwierdzających je uchwał rady narodowej w terminie do dnia 30 września 1952 r.
5.
Postanowienia § 9 ust. 1, 2 i 3 mają analogiczne zastosowanie do budżetów jednostkowych m. st. Warszawy i m. Łodzi z uwzględnieniem ponadto postanowień niniejszego paragrafu (ust. 2, 3 i 4) z tym, że bilanse, zamknięcia i sprawozdania są zatwierdzane przez Rady Narodowe m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  12.
Władze naczelne prześlą Najwyższej Izbie Kontroli i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 31 października 1952 r. zbiorcze bilanse i zbiorcze rachunki wyników przedsiębiorstw, rozliczających się z budżetami terenowymi, sporządzone według przedmiotowego układu działalności, zawartego w § 22 ust. 1 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-106, poz. 1555) z dołączeniem sprawozdania opisowego z wykonania zadań planowych, a w szczególności: osiągniętych wskaźników w zakresie produkcji, obrotu towarowego, akumulacji, kosztów własnych, środków obrotowych, zatrudnienia i płac, wydajności pracy itp.
§  13.
1.
Ministerstwo Finansów sporządzi i prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu do dnia 15 listopada 1952 r.:
1)
bilans zbiorczy środków budżetowych (wzór Nr 1);
2)
zbiorcze zestawienie dochodów według rozdziałów budżetu (wzór Nr 9);
3)
zbiorcze zestawienie wydatków według rozdziałów budżetu (wzór Nr 10);
4)
zestawienie dochodów według grup i paragrafów budżetu (wzór Nr 11);
5)
zestawienie wydatków według grup i działów budżetu (wzór Nr 12);
6)
bilans zbiorczy pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 4);
7)
zbiorcze zestawienie pozabudżetowych środków specjalnych (wzór Nr 5);
8)
zbiorcze zestawienie sum na zlecenie (wzór Nr 6);
9)
zbiorcze zestawienie sum depozytowych (wzór Nr 6).
2.
Do zbiorczych bilansów i zestawień, o których mowa w ust. 1, Ministerstwo Finansów dołącza w 2 egzemplarzach otrzymane z wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi bilanse, zamknięcia i sprawozdania, dotyczące budżetów zbiorczych województw i budżetu jednostkowego m. st. Warszawy i m. Łodzi, wraz z odpisami uchwał rad narodowych.
§  14.
Centrala Narodowego Banku Polskiego prześle Najwyższej Izbie Kontroli w terminie do dnia 31 października 1952 r. ostateczne dane cyfrowe:
1)
o sumach dochodów i wydatków według województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi);
2)
o sumach przychodu i rozchodu roku sprawozdawczego na rachunkach pozabudżetowych środków specjalnych według województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi);
3)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum na zlecenie według województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi);
4)
o sumach pozostałości z końcem roku sprawozdawczego na rachunkach sum depozytowych według województw (m. st. Warszawy i m. Łodzi).

C.

Ogólne zestawienia dochodów i wydatków budżetu Państwa.

§  15.
Ministerstwo Finansów sporządzi i prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 25 listopada 1952 r. zestawienie ogólne dochodów budżetu Państwa według grup i działów (wzór Nr 7) i zestawienie ogólne wydatków budżetu Państwa według grup i działów (wzór Nr 8).

II.

Sprawozdania z wykonania Planu Inwestycyjnego.

§  16.
1.
Władze naczelne (inwestorzy centralni) prześlą Najwyższej Izbie Kontroli w 2 egzemplarzach i Ministerstwu Finansów w 1 egzemplarzu w terminie do dnia 15 września 1952 r. sprawozdania z wykonania Planu Inwestycyjnego, sporządzone według instrukcji opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny i zatwierdzonej przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Sprawozdania te powinny być uzgodnione z centralami banków finansujących i zaopatrzone w klauzule tych central o ich uzgodnieniu.
§  17.
Władze naczelne (inwestorzy centralni) dołączają do sprawozdań, przesyłanych zgodnie z postanowieniami § 16, sprawozdania opisowe w ujęciu analitycznym z omówieniem w szczególności następujących zagadnień:
1)
wykonanie planów inwestycyjnych pod względem finansowym i rzeczowym w zakresie wskaźników, przewidzianych instrukcją, przygotowanie i stan dokumentacji technicznej oraz procenty objętych nią robót, kwoty oszczędności osiągniętych w projektowaniu i wykonawstwie inwestycyjnym, rytmiczność w wykonaniu robót inwestycyjnych, kolaudacje i oddanie zakończonych inwestycji do użytku;
2)
realizacja specyficznych zagadnień inwestycyjnych resortu i wykonanie zadań stawianych w tym zakresie przez Narodowy Plan Gospodarczy, wyjaśnienie przyczyn naruszenia planów inwestycyjnych oraz trudności, na jakie napotykano w działalności inwestycyjnej, środki stosowane przy zwalczaniu tych trudności oraz inne ważniejsze uwagi i spostrzeżenia.
§  18.
Ministerstwo Finansów sporządzi i prześle Najwyższej Izbie Kontroli w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 30 września 1952 r. zbiorcze zestawienie sprawozdań z wykonania Planu Inwestycyjnego, oddzielnie dla budżetu centralnego i oddzielnie dla budżetów terenowych.

Przewodniczący Rady Państwa,

Prezydent Rzeczypospolitej: B. Bierut

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr 1

Dotyczy budżetu centralnego ZBIORCZY BILANS ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH
^ Ministerstwa ....................
Dotyczy budżetów terenowych BILANS ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH
^ w zakresie własnego budżetu jednostkowego ....................
^ BILANS ŚRODKÓW BUDŻETOWYCH
^ w zakresie zbiorczego budżetu ....................
za 1951 rok +
Treść Sumy na początku roku + Sumy na dzień 31 grudnia 1951 r. +
Aktywa + + + +
Należności (nie wyliczone zaliczki i inne) razem:
w tym: ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
itd. ^ ^ ^ ^
Materiały razem:
w tym: ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
itd. ^ ^ ^ ^
Inwestycje rozpoczęte
Kapitalne remonty rozpoczęte
Środki podstawowe
Suma bilansowa
Pasywa + + + +
Zobowiązania razem:
w tym: ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
dział .......... rozdział .......... tytuł .......... ^ ^ ^ ^
itd. ^ ^ ^ ^
Fundusz własny
Suma bilansowa

Wzór Nr 2

ZBIORCZE ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE

dochodów budżetu centralnego Ministerstwa .................... za 1951 r.

Grupa Dział Tytuł Paragraf Wyszczególnienie (nazwa grupy, działu, tytułu i paragrafu)
Należności (zaległości początkowe minus nadpłaty początkowe oraz przypisy roku sprawozdawczego minus odpisy) Dochody wpłacone minus zwroty + Zaległości z końcem roku sprawozdawczego minus nadpłaty +
Dochody preliminowane + + + +
+ W porównaniu z dochodami preliminowanymi ostatecznie ustalonymi (kolumna 11) wpłacono (kolumna 7) + + +
Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
według układu wykonawczego do ustawy budżetowej + dodatkowo + ostatecznie ustalone (kolumna 9 plus kolumna 10)
+ więcej + mniej +
^
1 2 3 4 5
6 7 + 8 +
9 + 10 + 11
+ 12 + 13 +
14
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^

Wskazówki:

1.
W razie braku uprzedniego przypisu sama wpłata stanowi podstawę do dokonania przypisu.
2.
Co do dochodów preliminowanych dodatkowo (kolumna 10) należy podać podstawy prawne ich wykazania.
3.
W zamknięciu należy wyprowadzić sumy ogólne danej części oraz sumy łączne w grupach, działach i tytułach.

Wzór Nr 3

ZBIORCZE ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE

wydatków budżetu centralnego Ministerstwa .................... za 1951 rok

Dział Tytuł Paragraf Wyszczególnienie (nazwa działu, tytułu i paragrafu) Kredyty według układu wykonawczego do ustawy budżetowej z uwzględnieniem w tym układzie
+ Kredyty dodatkowe + Przeniesienia kredytów na mocy uchwały Nr 81 Rady Ministrów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-21, poz. 261) +
+ + + + +
+ Stan kredytu po dokonaniu zmian + Wydatkowano (netto) +
Kredyty nie wyczerpane + Przekroczenia kredytów + Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ zwiększenia kredytów +
+ + zmniejszenia kredytów + +
+ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ z innych części +
w obrębie części + na inne części + w obrębie części
+ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
1 2 3 4 5
+ 6 + 7 +
8 + 9 + 10
+ 11 + 12 +
13 + 14 + 15
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^

Wskazówki:

1.
Dane do wypełnienia kolumn 5 – 10 władza naczelna uzyskuje z księgowości własnej.
2.
Co do poszczególnych kwot kredytów dodatkowych (kolumna 6) należy podać w kolumnie 15 "Uwagi" podstawy prawne ich przyznania.
3.
W kolumnach 13 i 14 należy w tytułach, działach i w sumach ogólnych całej części podać rzeczywiste kwoty, wynikające z podsumowania tych kolumn, nie pomniejszając kwot kredytów nie wyczerpanych o kwoty przekroczeń kredytów.
4.
W zamknięciu należy wyprowadzić sumy ogólne danej części oraz sumy łączne w tytułach i działach.

Wzór Nr 4

Dotyczy budżetu centralnego ZBIORCZY BILANS POZABUDŻETOWYCH ŚRODKÓW SPECJALNYCH
^ Ministerstwa ....................
Dotyczy budżetów terenowych, BILANS POZABUDŻETOWYCH ŚRODKÓW SPECJALNYCH
^ w zakresie własnego budżetu jednostkowego ....................
^ BILANS POZABUDŻETOWYCH ŚRODKÓW SPECJALNYCH
^ w zakresie zbiorczego budżetu ....................
za 1951 rok +
Treść Sumy na początku roku + Sumy na dzień 31 grudnia 1951 r. +
Aktywa + + + +
Środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasach własnych razem:
w tym:*) ^ ^ ^ ^
.................... ^ ^ ^ ^
Należności (nie wyliczone zaliczki i inne) razem:
w tym: *) ^ ^ ^ ^
.................... ^ ^ ^ ^
Materiały razem:
w tym: *) ^ ^ ^ ^
.................... ^ ^ ^ ^
Inwestycje rozpoczęte
Kapitalne remonty rozpoczęte
Środki podstawowe
Suma bilansowa
Pasywa + + + +
Zobowiązania razem:
w tym: *) ^ ^ ^ ^
.................... ^ ^ ^ ^
Fundusz własny
Suma bilansowa

*) Wskazówki: W kolumnie "Treść" należy wymienić rodzaje (typy) pozabudżetowych środków specjalnych, a w kolumnach kwotowych odnośne sumy.

Wzór Nr 5

Dotyczy budżetu centralnego ZBIORCZE ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ pozabudżetowych środków specjalnych Ministerstwa ....................
Dotyczy budżetów terenowych ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ pozabudżetowych środków specjalnych w zakresie własnego budżetu jednostkowego ....................
^ ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ pozabudżetowych środków specjalnych w zakresie zbiorczego budżetu ....................
za 1951 rok +
Rodzaj (typ) środków Saldo na rachunku bankowym na początku roku + Wpływy +
+ + + + Razem wpływy wraz z sadem (kolumna 2 plus 4, plus 5)
+ Rozchody + + +
+ + + + Saldo na rachunku bankowym w końcu roku sprawozdawczego
+ Uwagi
^ ^ ^ według zatwierdzonego planu +
wpływy własne + dopłata z budżetu + ^
^ według zatwierdzonego planu + wydatki +
wpłata do budżetu + razem rozchody (kolumna 8 plus 9) + ^
^ ^
1 2 + 3 +
4 + 5 + 6
+ 7 + 8 +
9 + 10 + 11
+ 12
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^

Sumy ogólne

Wskazówki:

1.
Prezydia rad narodowych i wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, wymienione w § 9 ust. 1 uchwały, sporządzają zamknięcia w zakresie własnego budżetu jednostkowego na jednym arkuszu, a w miarę potrzeby na większej ilości połączonych arkuszy w kolejnym porządku wydziałów fachowych, podając ich nazwy poniżej numeracji kolumn przez szerokość kolumn 2–11; w ten sam sposób wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 10 uchwały) sporządzają zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów powiatowych.
2.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie zbiorczych budżetów województw oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi w zakresie budżetów jednostkowych tych miast sporządzają zamknięcia na oddzielnych dla każdego rozdziału (wydziału fachowego) arkuszach (§11 ust. 2 i 5 uchwały).

Wzór Nr 6

Dotyczy budżetu centralnego ZBIORCZE ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ sum na zlecenie – sum depozytowych Ministerstwa ....................
Dotyczy budżetów terenowych ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ sum na zlecenie – sum depozytowych w zakresie własnego budżetu jednostkowego ....................
^ ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE
^ sum na zlecenie – sum depozytowych w zakresie zbiorczego budżetu ....................
za 1951 rok +
Wyszczególnienie Pozostałość na dzień 1 stycznia 1951 r. + Przychody +
Rozchody + Pozostałość w dniu 31 grudnia 1951 r. + Uwagi
1 2 + 3 +
4 + 5 + 6
w gotówce
w papierach wartościowych*) ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ *) dotyczy sum depozytowych

Razem:

Wskazówki:

1.
Należy sporządzić oddzielne zamknięcie sum na zlecenie i oddzielne sum depozytowych.
2.
Prezydia rad narodowych i wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, wymienione w § 9 ust. 1 uchwały, sporządzają zamknięcia w zakresie własnego budżetu jednostkowego na jednym arkuszu, a w miarę potrzeby na większej ilości połączonych arkuszy w kolejnym porządku rozdziałów (wydziałów fachowych), podając ich nazwy poniżej numeracji kolumn przez szerokość kolumn 2–5; w ten sam sposób wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 10 uchwały) sporządzają zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów powiatowych.
3.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie zbiorczych budżetów województw oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi w zakresie budżetów jednostkowych tych miast sporządzają zamknięcia na oddzielnych dla każdego rozdziału (wydziału fachowego) arkuszach (§ 11 ust. 2 i 5 uchwały).

Wzór Nr 7

ZESTAWIENIE DOCHODÓW BUDŻETU CENTRALNEGO WEDŁUG GRUP I DZIAŁÓW ZA 1951 R.

Grupa Dział Nazwa Należności (zaległości początkowe minus nadpłaty początkowe oraz przypisy roku sprawozdawczego minus odpisy) +
Dochody wpłacone minus zwroty + Zaległości z końcem roku sprawozdawczego minus nadpłaty + Dochody według zestawienia dołączonego do ustawy budżetowej)
+ Dochody preliminowane po dokonaniu zmian + W porównaniu z sumami preliminowanymi po dokonaniu zmian (kolumna 8) wpłacono (kolumna 5) +
+ + Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ więcej +
mniej + ^
1 2 3 4 +
5 + 6 + 7
+ 8 + 9 +
10 + 11
I Gospodarka uspołeczniona
^ 1. Wpływy podatkowe ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^
^ 2. Dochody niepodatkowe ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ itd. ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ Razem dochody budżetu centralnego

Wskazówki:

1.
Zestawienie sporządza Ministerstwo Finansów na podstawie zamknięć rachunkowych dochodów poszczególnych części budżetu centralnego.
2.
Nazwy grup i działów należy dostosować do zestawienia, stanowiącego załącznik do art. 5 ustawy budżetowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 18, poz. 145, str. 166).
3.
W zestawieniu należy wyprowadzić sumy ogólne i sumy razem w grupach.

Wzór Nr 8

ZESTAWIENIE WYDATKÓW BUDŻETU CENTRALNEGO WEDŁUG GRUP I DZIAŁÓW ZA 1951 R.

Grupa Dział Nazwa Kredyty według zestawienia dołączonego do ustawy budżetowej +
Kredyty po dokonaniu zmian + Wydatki + Kredyty nie wyczerpane
+ Przekroczenie kredytu + Uwagi
1 2 3 4 +
5 + 6 + 7
+ 8 + 9
Suma ogólna:
^ ^ w tym bieżące ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ w tym inwestycyjne ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
I. Gospodarka narodowa:
^ ^ w tym bieżące ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ w tym inwestycyjne ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
^ 1 Gospodarka narodowa:
^ ^ w tym bieżące ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ w tym inwestycyjne ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ itd. ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^

Wskazówki:

1.
Zestawienie sporządza Ministerstwo Finansów na podstawie zamknięć rachunkowych wydatków poszczególnych części budżetu centralnego.
2.
Nazwy grup i działów należy dostosować do zestawienia, stanowiącego załącznik do art. 5 ustawy budżetowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 18, poz. 145. str. 167).
3.
W zestawieniu należy wyprowadzić sumy ogólne i sumy razem w grupach i działach bieżące plus inwestycyjne.

Wzór Nr 9

ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE

dochodów budżetowych w zakresie własnego budżetu jednostkowego .................... – w zakresie zbiorczego budżetu .................... za 1951 rok

Tytuł Paragraf Wyszczególnienie (nazwa tytułu i paragrafu) Należności (zaległości początkowe minus nadpłaty początkowe oraz przypisy roku sprawozdawczego minus odpisy) Dochody wpłacone minus zwroty
Zaległości z końcem roku sprawozdawczego minus nadpłaty Dochody preliminowane + + W porównaniu z dochodami preliminowanymi ostatecznie ustalonymi (kolumna 9) wpłacono (kolumna 5)
+ Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ według budżetu zatwierdzonego przez właściwą radę narodową dodatkowo ostatecznie ustalone (kolumna 7 plus kolumna 8) więcej
mniej ^
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^

Wskazówki:

1.
Prezydia rad narodowych i wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, wymienione w § 9 ust. 1 uchwały, sporządzają zamknięcia w zakresie własnego budżetu jednostkowego na jednym arkuszu, a w miarę potrzeby na większej ilości połączonych arkuszy w kolejnym porządku rozdziałów (wydziałów fachowych), podając ich numery i nazwy poniżej numeracji kolumn przez szerokość kolumn 4 – 11; w ten sam sposób wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 10 uchwały) sporządzają zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów powiatowych.
2.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie zbiorczych budżetów województw oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi w zakresie budżetów jednostkowych tych miast sporządzają zamknięcia na oddzielnych dla każdego rozdziału (wydziału fachowego) arkuszach (§ 11 ust. 2 i 5 uchwały).
3.
W razie braku uprzedniego przypisu sama wpłata stanowi podstawę do dokonania przypisu.
4.
Co do poszczególnych kwot dochodów preliminowanych dodatkowo (kolumna 8) należy podać w kolumnie "Uwagi" podstawy prawne ich wykazania;
5.
W zamknięciu należy wyprowadzić sumy razem w tytułach oraz sumy ogólne rozdziału.

Wzór Nr 10

ZAMKNIĘCIE RACHUNKOWE

wydatków budżetowych w zakresie własnego budżetu jednostkowego .................... – w zakresie zbiorczego budżetu .................... za 1951 rok

Dział Tytuł Paragraf Wyszczególnienie (nazwa działu, tytułu i paragrafu) Kredyty według budżetu zatwierdzonego przez właściwą radę narodową
+ Kredyty dodatkowe + Przeniesienia kredytów na mocy uchwały Nr 81 Rady Ministrów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-21, poz. 261) +
+ + + + +
+ Stan kredytu po dokonaniu zmian + Wydatkowano (netto) +
Kredyty nie wyczerpane + Przekroczenia kredytów + Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ zwiększenia kredytów +
+ + zmniejszenia kredytów + +
+ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ z innych rozdziałów +
w obrębie rozdziału + na inne rozdziały + w obrębie rozdziału
+ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
1 2 3 4 5
+ 6 + 7 +
8 + 9 + 10
+ 11 + 12 +
13 + 14 + 15
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^

Wskazówki:

1.
Prezydia rad narodowych i wydziały finansowe prezydiów rad narodowych, wymienione w § 9 ust. 1 uchwały, sporządzają zamknięcia w zakresie własnego budżetu jednostkowego na jednym arkuszu, a w miarę potrzeby na większej ilości połączonych arkuszy w kolejnym porządku rozdziałów (wydziałów fachowych), podając ich numery i nazwy poniżej numeracji kolumn przez szerokość kolumn 5–14; w ten sam sposób wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych (§ 10 uchwały) sporządzają zamknięcia w zakresie zbiorczych budżetów powiatowych.
2.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w zakresie zbiorczych budżetów województw oraz wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi w zakresie budżetów jednostkowych tych miast sporządzają zamknięcia na oddzielnych dla każdego rozdziału (wydziału fachowego) arkuszach (§ 11 ust. 2 i 5 uchwały).
3.
Co do poszczególnych kwot kredytów dodatkowych (kolumna 6) należy podać w kolumnie 15 "Uwagi" podstawy prawne ich przyznania.
4.
W kolumnach 13 i 14 należy w tytułach i działach oraz w sumach ogólnych całego rozdziału podać rzeczywiste kwoty wynikające z podsumowania tych kolumn nie pomniejszając kwot kredytów nie wyczerpanych o kwoty przekroczeń kredytów.
5.
W zamknięciu należy wyprowadzić sumy łączne w tytułach i działach oraz sumy ogólne danego rozdziału.

Wzór Nr 11

ZESTAWIENIE DOCHODÓW BUDŻETÓW TERENOWYCH WEDŁUG GRUP I PARAGRAFÓW ZA 1951 ROK

Grupa Paragraf Nazwa Należności (zaległości początkowe minus nadpłaty początkowe oraz przypisy roku sprawozdawczego minus odpisy) +
Dochody wpłacone minus zwroty + Zaległości z końcem roku sprawozdawczego minus nadpłaty + Dochody według zestawienia dołączonego do ustawy budżetowej
+ Dochody preliminowane po dokonaniu zmian + W porównaniu z sumami preliminowanymi po dokonaniu zmian (kolumna 8) wpłacono (kolumna 5) +
+ + Uwagi
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ więcej +
mniej + ^
1 2 3 4 +
5 + 6 + 7
+ 8 + 9 +
10 + 11
I. Gospodarka uspołeczniona
^ 2,4, 5, 5a, 6. Dochody niepodatkowe ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ itd. ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^ ^ ^
^ ^ ^
^ ^ Razem dochody własne budżetów terenowych
^ ^ Udział w dochodach i dotacje z budżetu centralnego
^ ^ Ogółem

Wskazówki:

1.
Nazwy grup i paragrafów należy dostosować do zestawienia, stanowiącego załącznik do art. 6 ustawy budżetowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 18, poz. 145, str. 168).
2.
W zestawieniu należy wyprowadzić sumy ogólne wszystkich grup.

Wzór Nr 12

ZESTAWIENIE WYDATKÓW BUDŻETÓW TERENOWYCH WEDŁUG GRUP I DZIAŁÓW

ZA 1951 ROK

Grupa Dział Nazwa Kredyty według zestawienia dołączonego do ustawy budżetowej Kredyty po dokonaniu zmian
Wydatki Kredyty nie wyczerpane Przekroczenia kredytów Uwagi
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Suma ogólna:
^ ^ w tym bieżące ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ w tym inwestycyjne ^ ^
^ ^ ^ ^
I. ^ Gospodarka narodowa:
^ ^ w tym bieżące ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ w tym inwestycyjne ^ ^
^ ^ ^ ^
^ ^ itd. ^ ^
^ ^ ^ ^

Wskazówki:

1.
Nazwy grup i działów należy dostosować do zestawienia, stanowiącego załącznik do art. 6 ustawy budżetowej (Dz. U. z 1951 r. Nr 18, poz. 145, str. 169).
2.
W zestawieniu należy wyprowadzić sumy ogólne i sumy łączne w grupach i działach bieżące plus inwestycyjne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-64.985

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustalenie terminów składania Najwyższej Izbie Kontroli zamknięć rachunkowych i sprawozdań z działalności finansowo-gospodarczej za rok 1951, szczegółowa forma tych zamknięć i sprawozdań oraz zakres dokumentacji.
Data aktu: 02/07/1952
Data ogłoszenia: 30/07/1952
Data wejścia w życie: 30/07/1952