Tryb ustalania i przenoszenia etatów samochodowych oraz przenoszenia i delegowania pojazdów samochodowych.

INSTRUKCJA
PREZESA PAŃSTWOWEJ KOMISJI ETATÓW
z dnia 14 lipca 1952 r.
w sprawie trybu ustalania i przenoszenia etatów samochodowych oraz przenoszenia i delegowania pojazdów samochodowych. *

Na podstawie § 5 ust. 3 i § 7 ust. 5 uchwały Nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) ustala się, co następuje:
§  1.
Ustala się następujące rodzaje etatów samochodowych:
1)
w parku samochodowym administracji państwowej i w parku samochodowym organizacji społecznych:
a)
etat samochodu osobowego,
b)
etat samochodu półciężarowego (do 1 tony),
c)
etat samochodu ciężarowego (powyżej 1 tony),
d)
etat sanitarki,
e)
etat samochodu pożarniczego,
f)
etat samochodu specjalnego (inne niż wymienione pod lit. d) i e),
g)
etat samochodu szkoleniowego,
h)
etat motocykla,
i)
etat motocykla stanowiącego własność pracownika;
2)
w parku samochodowym gospodarki narodowej:
a)
etat samochodu osobowego,
b)
etat motocykla,
c)
etat motocykla stanowiącego własność pracownika.
§  2.
1.
Wraz z etatem samochodowym ustala się maksymalny przebieg pojazdu samochodowego w kilometrach, a także - gdy tego wymaga system gospodarki samochodowej - maksymalną ilość godzin pracy pojazdu samochodowego.
2.
Przebieg oraz ilość godzin pracy pojazdu samochodowego mogą być ustalone ryczałtem dla całego parku pojazdów samochodowych jednego rodzaju.
§  3.
1.
Etaty samochodowe ustala się dla każdej jednostki organizacyjnej.
2.
Za jednostkę organizacyjną uważa się:
1)
w ramach parku samochodowego administracji państwowej:
a)
w budżecie centralnym - każdą jednostkę planującą;
b)
w budżecie terenowym w zakresie obsługi potrzeb administracyjnych - prezydium wojewódzkiej rady narodowej i wszystkie prezydia rad narodowych niższego stopnia jako całość oraz w zakresie obsługi zadań celowych (nadzorowanych) - wydziały wymienionych prezydiów rad narodowych;
2)
w ramach parku samochodowego gospodarki narodowej - jednostki podległe centralnemu zarządowi lub jednostce równorzędnej oraz przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrom lub terenowym radom narodowym;
3)
w ramach parku samochodowego organizacji społecznych - zarząd główny (centralny) oraz wszystkie jednostki podległe jako całość.
§  4.
Rozmieszczenia etatów samochodowych na poszczególne zakłady pracy, jednostki podległe czy prezydia rad narodowych niższego stopnia dokonuje jednostka bezpośrednio nadrzędna.
§  5.
1.
Etaty samochodowe ustala Państwowa Komisja Etatów na okres wskazanego roku kalendarzowego na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub zarządu głównego (centralnego) organizacji społecznej, obejmujący wszystkie jednostki podległe.
2.
Ustalenie etatu samochodowego daje podstawę do wystąpienia o przyznanie kredytów na utrzymanie, ewentualnie też na zakup pojazdu samochodowego.
§  6.
Zwiększenie etatów samochodowych w ciągu roku, na który zostały ustalone, może nastąpić jedynie w przypadku, gdy:
1)
powstaje nowa jednostka organizacyjna;
2)
zadania istniejącej jednostki organizacyjnej ulegają zwiększeniu oraz
3)
następuje zasadnicza reorganizacja jednostki organizacyjnej, pociągająca za sobą zmianę metod pracy.
§  7.
Etaty samochodowe znosi Państwowa Komisja Etatów albo z urzędu, albo na wniosek właściwego ministra lub Ministra Finansów, w odniesieniu zaś do jednostek organizacyjnych budżetu terenowego - nadto na wniosek Prezydium Rady Ministrów (Zespół II).
§  8.
1.
W załączniku do wniosku o ustalenie etatów samochodowych należy podać dla każdej jednostki organizacyjnej oddzielnie:
1)
ilość etatów osobowych jednostki zatwierdzoną na dany rok;
2)
ilość etatów samochodowych zatwierdzoną na rok ubiegły;
3)
proponowaną ilość etatów samochodowych;
4)
ilość posiadanych pojazdów samochodowych, ich typ i stan techniczny każdego pojazdu;
5)
proponowaną ilość pojazdów samochodowych do zakupu;
6)
proponowany przebieg, ewentualnie ilość godzin pracy pojazdów samochodowych;
7)
proponowaną ilość etatów pracowników samochodowych według grup uposażenia;
8)
określenie zaplecza technicznego.
2.
Państwowa Komisja Etatów wyda wzór załącznika, zawierający ponadto niektóre dane sprawozdawcze z eksploatacji pojazdów samochodowych za okres ubiegły.
§  9.
1.
Zgodę na przeniesienie etatu samochodowego lub też pojazdu samochodowego między parkami samochodowymi wyraża Państwowa Komisja Etatów w trybie przewidzianym w § 5 niniejszej instrukcji.
2.
Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Państwowa Komisja Etatów wyrażać będzie zgodę na przeniesienie pojazdu samochodowego między parkami samochodowymi jedynie w tym przypadku, gdy udokumentowane względy organizacyjne przemawiać będą za odstąpieniem od zasady wyeksploatowania pojazdu samochodowego aż do całkowitego zużycia przez jednostkę, której został przydzielony.
§  10.
Powiadamianie Państwowej Komisji Etatów o przeniesieniu etatu samochodowego lub pojazdu samochodowego wewnątrz jednego parku samochodowego obowiązuje tylko w przypadku, gdy chodzi o jednostki organizacyjne w rozumieniu § 3 niniejszej instrukcji.
§  11.
Decyzja o przeniesieniu etatu samochodowego, jak również pojazdu samochodowego w każdym przypadku, o ile miałaby pociągnąć za sobą zmiany ustalonych układem wykonawczym kredytów, może być podjęta dopiero po dokonaniu tych zmian zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  12.
Delegowanie pojazdu samochodowego do innej jednostki organizacyjnej na okres krótszy niż 1 tydzień zarządzić może kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej.
§  13.
Eksploatacja delegowanego pojazdu samochodowego odbywa się na koszt jednostki organizacyjnej, której pojazd został przydzielony.
§  14.
Delegowanie pojazdu samochodowego może nastąpić tylko łącznie z jego stałym kierowcą.
§  15.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 19 grudnia 1957 r. nin. instrukcja traci moc w części uregulowanej zarządzeniem z dnia 11 grudnia 1957 r. w sprawie określenia zasad i trybu ustalania etatów służbowych pojazdów samochodowych oraz warunków posiadania tych pojazdów (M.P.57.98.573), zgodnie z § 6 powołanego zarządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024