Właściwe zatrudnianie absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1952 r.

ZARZĄDZENIE Nr 108
PREZESA RADY MINISTRÓW I PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 23 maja 1952 r.
w sprawie właściwego zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1952 r.

W celu właściwego zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1952 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, którzy przed ukończeniem szkoły byli zatrudnieni w zakładach pracy i zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 636 wraz z późniejszymi zmianami) równocześnie uczęszczali do tych szkół, powinni być nadal zatrudnieni w tych zakładach.
2.
Zakłady pracy obowiązane są na podstawie świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej zatrudnić absolwenta zgodnie z wymienionym w świadectwie zawodem oraz stopniem kwalifikacyjnym (kategorią osobistego zaszeregowania) uzyskanym przez absolwenta.
§  2.
Dla ułatwienia dotychczas nie zatrudnionym absolwentom zasadniczych szkół zawodowych o kierunkach technicznych, a podlegających Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, otrzymania pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom – zakłady pracy zawierać będą z tymi absolwentami umowy o pracę przez swych przedstawicieli działających na terenie szkoły w ramach komisji zatrudniania absolwentów.
§  3.
Zakłady pracy mogą zawierać umowy o pracę z absolwentami, o których mowa w § 2, zgodnie z planem zatrudnienia absolwentów opracowanym przez ministerstwa, którym podlegają. Piany zatrudnienia opracowane przez ministerstwa powinny mieścić się w ramach rozdzielnika Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz powinny być podane do wiadomości Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego.
§  4.
Skład komisji do spraw zatrudniania absolwentów, tryb jej pracy oraz obowiązki zakładów pracy zawierających umowy z absolwentami określa instrukcja w sprawie właściwego zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1952 r. stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  5.
Nadzór nad akcją właściwego zatrudniania absolwentów sprawują ministrowie, którym podlegają zasadnicze szkoły zawodowe, oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
§  6.
Zarządzenie obowiązuje od dnia 22 maja 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE WŁAŚCIWEGO ZATRUDNIANIA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH W 1952 R.

I.

Skład i tryb pracy komisji zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

1.
Komisje zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych, zwane dalej "komisjami", tworzy się na terenie tych szkół, których absolwenci w czasie trwania nauki nie byli zatrudnieni w zakładach pracy.
2.
Komisje, działające w szkołach podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego, kierują uczniów tych szkół do zakładów pracy zgodnie z planem zatrudnienia absolwentów opracowanym przez ministerstwa.
3.
Komisje powołuje dyrektor szkoły. Na 10 dni przed rozpoczęciem działalności komisji dyrektor szkoły obowiązany jest zawiadomić o tym kierowników tych zakładów pracy, w których absolwenci mają być zatrudnieni, którzy obowiązani są do delegowania na komisję swego przedstawiciela. Odpis zawiadomienia powinien być przesłany centralnemu zarządowi (jednostce nadrzędnej), któremu podlega zakład pracy mający zatrudnić absolwenta.
4.
W skład komisji wchodzą:
a)
dyrektor szkoły jako przewodniczący;
b)
wychowawca klasy, w której absolwent się uczył;
c)
przedstawiciel zakładu pracy mający zatrudnić absolwenta.
5.
Absolwenta zatrudnia się na zasadzie dobrowolnej umowy o pracą.
6.
Miejsce zatrudnienia absolwenta powinno być w miarę możliwości w miejscu dotychczasowego zamieszkania lub w miejscowości, do której możliwy jest codzienny dojazd. W przypadku konieczności zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem zamieszkania, z którego niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, komisja w rozmowie z absolwentem powinna zapoznać absolwenta z warunkami pracy oraz ważnością tej pracy tak, aby zachęcić go do podpisania umowy o pracę.
7.
Komisja powinna przeprowadzić rozmowę z każdym z absolwentów i starać się uwzględnić jego życzenia.
.
Po wyrażeniu przez absolwenta zgody na zatrudnienie w zakładzie pracy wskazanym przez komisję przedstawiciel zakładu pracy, który zatrudni absolwenta, zawiera z absolwentem w obecności dyrektora szkoły umowę o pracę według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji.
9.
Określenie terminu podjęcia pracy należy pozostawić absolwentowi, z tym jednak by praca została podjęta przez absolwenta nie później niż 1 sierpnia 1952 r.
10.
Z posiedzenia komisji należy sporządzić protokół według wzoru stanowiącego załącznik Nr 2 do instrukcji. W protokołach należy umieścić nazwiska absolwentów skierowanych do pracy, zawód, nazwy zakładów pracy, do których skierowano absolwentów, termin rozpoczęcia pracy przez absolwentów oraz podpisy członków komisji.

II.

Obowiązki zakładów pracy mających zatrudnić absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

1.
Absolwentom, którzy zostaną zatrudnieni poza stałym miejscem zamieszkania lub w miejscowości, z której codzienny dojazd do pracy nie jest możliwy, zakład pracy ma obowiązek zapewnić:
a)
bezpłatny przejazd koleją z miejsca zamieszkania do miejsca pracy na tych samych zasadach, które stosuje się przy werbowaniu robotników zamieszkałych poza miejscem pracy;
b)
zakwaterowania w hotelu robotniczym, w innych kwaterach lub też w domu młodego robotnika z zachowaniem pełnej odpłatności za wyżywienie i usługi;
c)
udzielić na życzenie absolwenta zaliczki w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracownika w tej kategorii osobistego zaszeregowania, którą otrzymał w świadectwie ukończenia szkoły; zaliczkę należy potrącić absolwentowi w ratach w ciągu 6 następnych miesięcy.
2.
Zakład pracy wyznaczy pracownika, któremu zostanie powierzona szczególna opieka nad sprawami socjalno-bytowymi absolwentów w okresie pierwszych trzech miesięcy ich pracy.
3.
Kierownik zakładu pracy ma obowiązek zatrudnić absolwenta w zawodzie i stopniu kwalifikacyjnym (kategorii osobistego zaszeregowania), wymienionych w świadectwie ukończenia szkoły przez absolwenta.
4.
Przez okres pierwszego miesiąca każdy z absolwentów powinien znajdować się podczas pracy pod opieką wykwalifikowanego robotnika.
5.
Jeżeli absolwent w świadectwie ukończenia szkoły nie będzie miał podanego stopnia kwalifikacyjnego (kategorii osobistego zaszeregowania), należy zatrudnić go w zawodzie wymienionym w świadectwie i zaszeregować do III kategorii oraz zorganizować dla niego w ramach szkolenia wewnątrzzakładowego szkolenie mające na celu podwyższenie kwalifikacji tak, aby po trzech miesiącach szkolenia mógł złożyć egzamin kwalifikacyjny dający mu prawo do IV kategorii osobistego zaszeregowania. W przypadku braku na świadectwie stopnia kwalifikacyjnego absolwenta skierowanego do pracy w przedsiębiorstwie Polskie Koleje Państwowe należy zatrudnić w zawodzie wymienionym w świadectwie i zaszeregować do XII grupy uposażenia, a po złożeniu egzaminu kwalifikacyjnego – należy przeszeregować absolwenta do XI grupy uposażenia.

III.

Postanowienia końcowe.

1.
Dla przygotowania absolwentów do zawierania umów o pracę dyrektorzy szkół zapoznają młodzież z celami i zadaniami właściwego zatrudniania absolwentów zasadniczych szkół zawodowych oraz z warunkami pracy, które otrzymują absolwenci podejmujący pracę wskazaną przez komisję.
2.
Zakłady pracy mające zatrudnić absolwentów, położone w tej samej miejscowości co szkoła bądź w pobliżu jej, nawiążą kontakt ze szkołą i udostępnią dyrektorom szkół materiały, o których mowa w ust. 1.

Załącznik  Nr 1.

UMOWA O PRACĘ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 2.

PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA KOMISJI DO SPRAW ZATRUDNIANIA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH DZIAŁAJĄCEJ PRZY SZKOLE:

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024